Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników.

123 odpowiedzi na ten temat

#61 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 24 maj 2009 - 11:40

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Cześć jestem niwy w tym temacie. Chciałbym się spytać o koszty budowy chlewni dla macior+warchlaki do 30kg
Pod powiedźcie jaką technologię budowy wybrać??? Myślałem o rusztach, wszystko oprócz loch prośnych które bym chciał żeby były za głębokiej ściółce? Co wy na to??? Ile ja myślę o 120szt. ale słyszałem że rolnicy z żonami - z Holandii przy dobrej organizacji dochodzi do 250szt. dodam że to by było jedyny dochód więc za mała nie morze być, by się jakoś utrzymać ;)
Jak 120 to czy się w mieszczę w 800000zł no i praktycznie całość na kredyt

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Dzisiaj, 01:52
  •  

#62 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 24 maj 2009 - 11:55

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. A ty się dobrze czujesz?? Inwestujesz w świnie tyle kasy i w dodatku na kredyt??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#63 Share Jackassiu

Jackassiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 24 maj 2009 - 12:02

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. krzsiek1312 Przemyślałeś to w jakiś głębszy sposób?? Czy napaliłeś się jak jeż na jabłka biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie obecną cenę świń?
Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

#64 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 24 maj 2009 - 15:43

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Dobrze się czuję:) A co mam kupić ziemię po 50tyś za ha jak u mnie chodzi - 16 ha i nie wiadomo co z tym robić z samej ziemi nie wyżyję. Wiadomo kredyt na co najmniej 10-15 lat więc powinienem spokojnie spłacać jak górka jest to rok ( można mieć karencję w spłacaniu np 2 lata aby porządnie wejść w produkcję zdobyć odpowiedni zapas gotówki , w mojej okolicy jeden też tak postawił chlewnie ,a inne kurnik - teraz gość ma prawie 150ha :) też mu mówili żebyś się nie przejechał

Nie mówię że na pewno będę budował , jeszcze nie wiadomo czy ten kawałek ziemi co jest to będzie mój ;) jak na razie to tylko robię i nic nie wiadomo , ale w coś będzie trzeba zainwestować , nie chciałbym jeszcze robić na "państwowym" gdybym miał ziemie

#65 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 24 maj 2009 - 16:19

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Kurnik to co innego niż chlewnia. Ja chlewnie właśnie przerobiłem na bydło ;)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#66 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 24 maj 2009 - 16:44

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Ryzyko zawsze jest, niedaleko gość postawił chlewnię na ok. 1800 szt, 2 komory po ok. 900 sztuk. Cykl otwarty zakup prosiaka w wadze ok 25 i tucz do końca.

Chlewnia na ruszcie, paszociągi i wentylacja,wymiar 96*16 m, koszt +/- 2 000 000 zł.

Jestem tego zdania niech ten budynek przez 10 lat się utrzyma sam nie dając żadnego zysku (dla właściciela) tzn spłaci się.

Więc kolego o zapasie gotówki po roku to tylko teoretycznie można pomyśleć.
TEORETYCZNIE
Prosiak ok 250 zł szt-25 kg tucznik sprzedany ok 500 zł ==== 250 zł pozostaje na paszę, leki, pozostałe koszty nie zapominajmy o upadkach.

KTO NIE RYZYKUJE TO NIGDY DO NICZEGO NIE DOJDZIE.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#67 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 24 maj 2009 - 20:05

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników.

Kurnik to co innego niż chlewnia. Ja chlewnie właśnie przerobiłem na bydło :)

;)
Teraz to chyba by był zły pomysł. :)

#68 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 24 maj 2009 - 20:08

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. A może ktoś odpowie ? Na ile może być taka chlewnia żeby samemu dać rade ? Czy może być większa, jakie koszty mogą być ?? Wykonywać w tradycyjnej technologi murowanej czy jak kiedyś najczęściej na pgr z elementów prefabrykowanych jak najtaniej a jednocześnie żeby było ok
Czy i jakie są możliwości finansowania takiej inwestycji z środków UE
temu wybrałem lochy ponieważ więcej zależy od hodowcy niż od rynku, mnie zużywa się paszy można stosować np: otręby, młóto co obniża kosztu, w mojej okolicy to częsta pasza dla loch wiadomo spadki ceny prosiąt jak ubiegłej wiosny się nie uniknie nigdy niestety :)

Dokładnie Sadek kto nie ryzykuje ten w Rawiczu nie siedzi ;)

#69 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 24 maj 2009 - 20:09

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Nie wiem jaka sytuacja jest teraz u drobiarzy. Ale nie odbiegamy od tematu.

bullet_black.png

#70 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 24 maj 2009 - 20:19

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Koszt samego budynku to zapewne ok 50% całej kwoty reszta to wyposażenie :) Na ściany zapewne bloczki silikatowe 25 cm ocieplić to pianka 5 cm na piance blacha z zewnątrz i git, okna plastikowe, dach na słupach pokrycie euro fala :) Tak myślałeś?? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 24 maj 2009 - 20:38

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Sam jestem w trakcie budowy chlewni na 120 tuczników niejedni pewnie widzieli w galerii (chwilowo zdjęcia usunięte) i też stwierdzam kto nie ryzykuje to traci podwójnie, posiadam 50ha ziemi a chowie na dzień dzisiejszy 550szt a koszta budowy nie są małe ;/
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#72 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 25 maj 2009 - 21:03

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. dzisiaj rozmawiałem z gościem co hoduje ok160 loch i mówi że lepsza ściółka i porodówka bez klatek miał i mówi że gorsza żywotność loch gorzej się z zapłodnieniem - mówi tak jak pościelisz słomą suchą to nie ma nic lepszego ( ale o wiele więcej roboty , ale tańsza budowa ) i nie wiem
ja myślałem o bloczek sylikonowy X2 , ale o dachu to myślałem o konstrukcji z wiązarów drewnianych nie daleko mnie robią i bez słupów , w razie jakiejś modernizacji to lepiej ,a strych i tak nie będzie , A sama euro lala starczy ? , bo jak wiązary bym zastosował to bym musiał i tak robić podwieszany sufit

A jak rozmieścić pomieszczenia w takiej chlewni , żeby było ok??

#73 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 26 maj 2009 - 09:57

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Poszukaj w internecie przykładowych projektów. Teraz to trzeba pamiętać budując cokolwiek dla zwierząt, że już niedługo zaczną obowiązywać zasady wzajemnej zgodności na dobrostan. Więc należy zacząć od zapoznania się z wymaganiami dobrostanu, żeby nie okazało się potem, że kojce masz o 20 cm za wąskie i w związku z tym świni nigdzie nie sprzedasz. To wygląda jak zupełna paranoja... ale chyba nie ma od tego odwrotu.

Jeśli chodzi o kwestię systemu utrzymania to dla loch ściółka jest optymalna, tylko dużo roboty. Ale jeżeli będziesz budował od podstaw to można to tak rozwiązać żeby to zmechanizować. Najgorzej jest z adaptacją budynków istniejących bo tam jesteśmy ograniczeni istniejącą już konstrukcją. Rozmawiałem z moim weterynarzem, który "opiekuje się" kilkoma większymi chlewniami w cyklu zamkniętym, to powiedział mniej więcej to samo co w poście powyżej. Ruszt i klatka powoduje większe problemy przy porodach i mniejszą żywotność loch. Niektórzy już podobno klatki z chlewni powyrzucali. Szczególną uwagę zwracał na czas porodu, kiedy to jarzmo ogranicza swobodę lochy a to jest dla niej duży stres. Poród to czynność fizjologiczna i często bóle porodowe powodują że locha chce się ruszać, obracać, żeby ułatwić sobie poród. W jarzmie nie ma takiej możliwości. Wydaje się to być poważnym argumentem w tej kwestii.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#74 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 26 maj 2009 - 13:30

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Panowie ja mam zupełnie inne zdanie w kwestii klatek i rusztów. Stres w trakcie porodu - dobry sposób to stresnil, oraz dobór ras. Myślę tu o hybrydach, które są spokojniejsze i lepiej znoszą utrzymanie w jarzmach. Jeśli tą kwestie w miarę opanujemy to warto opisać zalety klatek, i tutaj najważniejszą jest mniejszy odsetek przygniecionych prosiąt oraz łatwość obsługi maciory. W kwestii słomy, jest super jeśli macie wiatę i jest zebrana suchutka nie przepadana a zboże zabezpieczone przed grzybami. W innym razie słoma to samo zło i źródło mykotoksyn. U mnie maciory rodzą w klatkach, zapładniane w klatkach (ruszt) i po 3 tyg wchodzą na ściółkę do kojców zbiorowych. Myślę że wyniki produkcyjne mam na wysokim poziomie. Mój weterynarz doradzał mi założenie rusz nawet w kojcach zbiorowych:).

#75 Share przemo2013

przemo2013

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 19:30

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. ktoś sie orientuje ile kosztuje postawienie chlewni 50 metrow na 15 metrow...plus stodola 15m na 12m .chlewnia na rusztach..chodzi mi juz o postawienie jej i wykonczenie..ile takie cos?:)

#76 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 21:13

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. przemo2013 myśle ze ma forum jest wyczerpująca liczba tematów dająca odpowiedz na twoje pytania

Ale lekką ręką licząc 1000zł/m2

Edytowany przez lukaczmarek, 02 marzec 2011 - 21:15.

#77 Share gurzek

gurzek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 16:13

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. andrzej 2110 kolego z ciebie jest gospodarz widocznie do du.. jak tobie świnie śmierdzą to ich nie jedz , ale jak coś to pieniądze dla ciebie nie śmierdzą, chce niech stawia tą chlewnie dorobił sie to niech ma a co umrzesz od tego smrodu jak śmierdzi to sie wyprowadz

#78 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 14:58

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. @gurzek nie denerwuj się, a to że świnie śmierdzą to rzecz jasna i pewna na 100%, nikt mi nie wmówi że świnie np. mniej śmierdzą niż krowy, w sąsiedniej gminie jest gospodarz który ma 9k świnek i jak zawieje to 3km dalej u mego wujaszka w wiosce nos urywa od smrodu :lol:

#79 Share Patrykxd

Patrykxd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 16:17

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Ja przejmuje za parę lat gospodarstwo i zamierzam budować chlewnię na rusztach na 2000 tuczników w cyklu otwartym.Chlewnia z całym wyposażeniem.Koszt ok. 800-900 tysięcy złotych.Hoduje już 360 tuczników i chciałbym się rozwijać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 16:38

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. kolego nie zaśmiecaj forum bzdurnymi informacjami bo jeszcze ktoś uwierzy i na połowę mu tylko starczy...