Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników.

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
122 odpowiedzi na ten temat

#1 rastafarmer

rastafarmer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 27 listopad 2008 - 18:59

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie! ;)
Mam takie pytanie- czy ktoś z Was orientuje się jaki jest koszt budowy chlewni na 2000szt. tuczników? Oczywiście ruszta, autokarmniki i paszociąg. Pozdrawiam!
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Dzisiaj, 05:02
  •  

#2 przemek1503

przemek1503

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 28 listopad 2008 - 21:49

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. A co chcesz budować?? Mój sąsiad lukasz16s wybudował teraz chlewnie na 200szt nową na ruszta więc on ci powie przybliżony koszt na 2000szt
  • 0
92 ha tyle mam

#3 ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów
  • 7697430
  • Zainteresowania:Ciągniki, kombajny i sprzęt do uprawy.
    Zapraszam na GG :)

Napisany 28 listopad 2008 - 22:22

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Opłaca ci się budować taka dożą chlewnie przy takiej cenie tuczników?
  • 0
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#4 rastafarmer

rastafarmer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 listopad 2008 - 17:43

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Tak, chcę budować. Ale w grę wchodzi tylko tucz kontraktowy - wieloletnia umowa z odbiorcą. Mogę powiedzieć że przy takiej chlewni to wychodzi ok. 16000 zł. miesięcznie na czysto.
  • 0

#5 DawidMalw

DawidMalw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • 8606624
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze. A w szczególności Ursusy.

Napisany 29 listopad 2008 - 18:04

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. 16000 zł ???
To sporo, tylko czy od tej sumy odjąłeś spłatę kredytu???
  • 0
U-R-S-U-S C-385A RZĄDZI!!!

#6 Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3052 postów
  • 8872878

Napisany 29 listopad 2008 - 19:22

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. 2000 szt jednorazowo czy przez cały rok ma przejść przez chlewnie?? Licząc wszystko wygląda różowo. Licząc w tej chwili jest ok 150 zł zysku z sztuki w cyklu zamkniętym w moim przypadku, ale bywało że zysk był bliski 0.
  • 0
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

#7 Grzegorz83

Grzegorz83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • 2111470

Napisany 29 listopad 2008 - 19:47

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. To zależny od tego czy dopiero zamierzać chować tuczniki czy jesteś hodowcą. Jeśli chcesz zacząć od zera to będzie ci bardzo ciężko z tym ruszyć przede wszystkim pozwolenia na budowę jak się nie mylę powyżej 210 DPJ potrzebne jest pozwolenie z województwa bo przy tej skali to nie jest gospodarstwo tylko przedsiębiorstwo wielkotowarowe. A w tym przypadku bardzo ciężko zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia tym trudniej jak masz jeszcze "życzliwych sąsiadów :) " My właśnie jesteśmy w trakcie załatwiania pozwoleń na budowę i proces ten trwa już ponad rok czasu i nie mamy jeszcze pewności czy dostaniemy pozwolenie na budowę a to wszystko kosztowało nas już około 30 tyś. A co do kosztów budowa tuczarni na 2000 tuczników na rusztach to na pewno ponad 1milon złotych plus 200-300tyś na budowę zbiornika na gnojowice.
  • 0

#8 rastafarmer

rastafarmer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 listopad 2008 - 19:48

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. 16 tysi bez kredytu na chlewnie. Właśnie ciekawi mnie jej cena :)
A te 2000szt. to na jeden rzut.
Po konsultacji z tą firmą dowiedziałem się ze liczą sobie 1m2 na szt.

Prowadzę już hodowle. W tej chwili mam zakontraktowane 500 szt. na jeden rzut. Ich pasza, ich warchlaki tylko robota moja :) Kasa wpływa co miesiąc. Ogólnie fajna sprawa tylko ten dochód jest jak dla mnie - mały. Jako młody rolnik mam troszkę większe ambicje i plany na przyszłość. Wiadomo, w późniejszym czasie będzie rodzina- żona, dzieci. Tylko z tego powodu staram się i chcę zabezpieczyć im byt.
  • 0

#9 prymus

prymus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 29 listopad 2008 - 20:12

2000 szt jednorazowo czy przez cały rok ma przejść przez chlewnie?? Licząc wszystko wygląda różowo. Licząc w tej chwili jest ok 150 zł zysku z sztuki w cyklu zamkniętym w moim przypadku, ale bywało że zysk był bliski 0.

ciekawe jak kolega liczy ten zysk 150zł :)
  • 0

#10 Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3052 postów
  • 8872878

Napisany 29 listopad 2008 - 21:37

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. W poniższej tabelce jest pokazane jak to liczę (prawa tabelka pokazuje szczegółowe zestawienie):

http://www.fotosik.p...fdcdf72526.html
  • 1

"Cogito ergo sum"

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • 563676
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 30 listopad 2008 - 10:50

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Znajomy buduje chlewnię na 600 sztuk, ruszta i mokre żywienie. Ma zamiar kupować prosięta bo jest w grupie producenckiej. Zapytam się jak u niego stoją koszty budowy.

Do Sadek - to są Twoje obliczenia czy scan z firmy Provimi ?
  • 0
all rights reserved

#12 Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3052 postów
  • 8872878

Napisany 30 listopad 2008 - 11:19

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. To są moje własne obliczenia. Pasze są na bazie koncentratów Provimi i DobroPasz. Pasze własne zboże liczone po 500 zł/t, w tabelach są symbole gotowych mieszanek, ale wprowadzone są pasze własne.

To licząc sobie 16 000 zł.*12 m-cy= 192 000 zł /rok

2 000 szt jednorazowo *3,5 cyklu w roku = 7 000 szt

192 000 zł/7 000 szt = ok. 27,5 zł/szt

To zysk ze sztuki już mamy jeżeli licząc zysk 150 zł /szt to wystarczy przerzucić ok. 1500 tucznika na rok i ta sama kasa tylko w cyklu zamkniętym (tylko trzeba zainwestować w materiał i pasze, a w tym konkretnym przypadku w spory budynek).

Ciekawe jak jest sformułowana umowa jak ceny spadają poniżej kosztów?

Takie tam sobie moje wyliczenia. Jeżeli się mylę to proszę o poprawki i sugestie.

• 0

"Cogito ergo sum"

#13 chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 30 listopad 2008 - 12:41

Tak, chcę budować. Ale w grę wchodzi tylko tucz kontraktowy - wieloletnia umowa z odbiorcą. Mogę powiedzieć że przy takiej chlewni to wychodzi ok. 16000 zł. miesięcznie na czysto.

To ja się zapytam z kim masz ta umowę, że Ci tak na czysto wyjdzie 16k ? Czy też od tego trzeba jeszcze odliczyć koszt energii elektrycznej, wody, robociznę, amortyzacje budynku etc?
  • 0
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#14 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 30 listopad 2008 - 13:06

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Sadek
co do tuczu kontraktowego to jeśli przywiozą Ci prosięta, pasze i leki a ty będziesz miał je utuczyć odliczają koszty robocizny i prądu to te 16000 na miesiąc ok, ale jeśli odliczysz amortyzację to tyle nie wyjdzie tak czy owak w umowach tuczu kontraktacyjnego jest jeden haczyk % upadków jeśli go nigdy nie przekroczysz to wszystko jest ok, jeśli wejdzie jakaś choroba i upadnie sporo więcej to finansowo można się nie pozbierać, a w ten właśnie sposób Szmidfild przejął wiele rodzinnych gospodarstw w USA 10- 20 lat temu

a co do podanych kalkulacji i tego "zysku" z tabeli to wielka lipa ten "zysk" to nie są pieniądze które zostają w kieszeni (nawet z amortyzacja) tylko nadwyżka bezpośrednia
stary profesor na studiach mówił że co najmniej 60% to koszty paszy
licząc to świniak 110kg zje 300kg paszy aktualnie po 800zł (prestarter, starter, grower, finiszer) =240 zł to koszt wyprodukowania go to co najmniej 400zł można zrobić to bardziej szczegółowo ale i tak wyjdzie podobnie
jak wsiąść to szczegółowo to maciora zje dziennie 3kg paszy (około 1 tona na rok = teraz około 700zł) przy 20 tucznikach rocznie od tej maciory to sama pasza to 35zł na prosiaka
nasienie z tych kalkulacji 35zł czyli 2 porcje a nie ma wliczonych kosztów dojazdu jak masz chlewnie przy shiuz-ie to tak wyjdzie ale ludzie dojeżdżają średnio jakieś 15-20km nie ma wliczonego % na powtórki macior, a nie % na ubytki (padnięcia warchlaków czy tuczników)

w podobny sposób BCC wyliczyło niedawno że gospodarstwo rodzinne rolnicze ma miesięcznie dochód około 3600zł wobec 3000 dla rodzin pracowniczych nazywając to dochodem rozporządzalnym - czyli mniej więcej nadwyżka bezpośrednia a papier wszystko przyjmie.
  • 0

#15 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • 563676
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 30 listopad 2008 - 14:14

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. Niestety już takie czasy - licząc na dobre zyski z produkcji świń musimy się nastawić na sprzedaż w liczbie przekraczającej 1000 sztuk.
  • 0
all rights reserved

#16 Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3052 postów
  • 8872878

Napisany 30 listopad 2008 - 14:17

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. W tabeli jest 8 szt od maciory z kilkunastu wyproszeń mam 8,44 prosiaka z jednego wyproszenia.
35 zł nasienie- jest knur własny 2 szt. do shiuz-u mam 20 km, ale siostra dojeżdża do szkoły/pracy więc koszt transportu nasienia w sporadycznych przypadkach jest mały.

Koszty amortyzacji budynków nie są liczone to fakt (wiadomo budynki stojące pusto też trzeba remontować), energia jest liczona.

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko z tym się zgadzam, wiadomo są jakieś odchyłki ale nawet od licząc nawet jeszcze 20 zł ze sztuki to jeszcze nie jest źle..

Ale nie jest tak że wszyscy dokładają do każdej produkcji i każdy w mniejszy czy większy sposób się rozwija bo niby skąd???

Z tuczem kontraktowym nie miałem styczności, ale odnośnie tego zysku to każdy krzyczy że jest spory ale w naszej okolicy nikt na takowy się nie skusił, ale o przejmowaniu gospodarstw to słyszałem (nikt nie jest głupi każdy liczy koszty i taki przedsiębiorca w pierwszej kolejności liczy dla siebie a dopiero potem dla rolnika).
  • 0

"Cogito ergo sum"

#17 adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • 9692720

Napisany 30 listopad 2008 - 15:06

A co chcesz budować?? Mój sąsiad lukasz16s wybudował teraz chlewnie na 200szt nową na ruszta więc on ci powie przybliżony koszt na 2000szt

A nie wiesz ile kosztowała go ta chlewnia na 200 szt.??
  • 0
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#18 masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1431 postów
  • 11697871

Napisany 16 grudzień 2008 - 21:05

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. W mojej miejscowości chcieli wybudować chlewnie praktycznie na końcu wsi ale nasza społeczność nie dopuściła do tego napisaliśmy petycje i nic z tego nie wyszło ów biznesmen musiał znaleźć sobie nowy plac pod budowę.
  • 0
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#19 pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • 6539544

Napisany 28 grudzień 2008 - 21:02

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników. A zboże masz swoje czy masz zamiar kupować gotową pasze??
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 583 postów
  • 12155375
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 28 grudzień 2008 - 21:06

W mojej miejscowości chcieli wybudować chlewnie praktycznie na końcu wsi ale nasza społeczność nie dopuściła do tego napisaliśmy petycje i nic z tego nie wyszło ów biznesmen musiał znaleźć sobie nowy plac pod budowę.

i jak tu ma sie rozwijac gospodarka jak nic nie mozna zrobic zawsze miastowym zle troszke nie na temat ale u mnie zawsze gdy wyjade ciagnikiem na droge (przewaznie przy wywozeniu obornika) to odrazu zle bo droga brudna i sie auta brudza to co mam na mostku kola myc poprostu Ci ludzie to wyprowadzaja mnie z rownowagi :angry:
  • 0

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF