MaciejKr

Sprzęt do gospodarstwa 450ha...

Polecane posty

MaciejKr    0

Witam!

Jestem na etapie kupna gospodarstwa ok.450ha III/IV klasa. Pozostaje mi kupić jeszcze maszyny do uprawy. Niestety budżet nie jest zbyt duży, bo mogę na to przeznaczyć ok. 600tys. Kilka lat temu prowadziłem gospodarstwo ok.200ha i zostało mi jeszcze trochę sprzętu a mianowicie: Ursus 1614, Mtz 82, pług 4-skibowy i 5-skibowy atlas, jakieś brony, kilka przyczep, opryskiwacz 2000l o szerokości 18m, Piast o ładowności 3t. Mam zamiar uprawiać ziemie agregatem podorywkowym, a potem agregatem siewnym także pługi raczej nie będą mi potrzebne. Na pewno muszę kupić przynajmniej jeden duży ciągnik + osprzęt i osprzęt do 1614. Co radzicie kupić? Pozostaje jeszcze kwestia kombajnu na razie myślałem o JD 2066. Czy to dobry wybór na taki aerał i czy da radę skosić tyle ha ? Ten sprzęt jest właściwie tylko na ten rok po żniwach na pewno coś dokupię.

Pozdrawiam Maciek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

Jeżeli chodzi plug to nie warto sprzedawać bo czsami będziesz musiał cos zaorać bo przecież caly czas nie będziesz stosował uprawy uproszczonej. a jesli chodzi o inny sprzet to te dwa ciągniki sobie zostaw, dokup do tego jakis ciągnik o mocy ok. 250 KM np. JD 8300 lub cos podobnego. zapłacisz za niego cos ok. 150 tys zl nie więcej no i do niego jakis agregacik uprawowo siewny o szerokości 6 m np. Vaderstadt Rapid lub jakis aktywny o szerokości 4 m. a kombajn to ja raczej proponował bym lexiona. jakos z kombajnami JD nie miałem styczność a kolo mojego wujka kosił claas i fajnie mu ta robota szla. kierowca zaprosił mojego wujka do kabiny i mówił ze to bardzo dobry sprzet. no ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

JD nie odstają od claasów tylko trzeba zapłacić i za claasa i za JD. tylko tak sie zastanaiwiam czy ten 2066 wyrobi sie na tym areale...


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

ja bym nie rezygnował z orki co prawda duzo jest tego areału ale jesli masz czas poczytaj sobie w ostatnim farmerze bodajze artykuł o zaletach i wadach uprawy bez orkowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejKr    0

Co do orki, to jestem raczej zdecydowany na agregat ( oszczędność czasu i paliwa). Z tym, że nie chcę od razu jechać agregatem siewnym tylko na początek ścierniskowym a po pewnym czasie siewnym. Oczywiście jeżeli pole będzie tego wymagało to zostanie zaorane. Jeżeli chodzi o kombajn to też się zastanawiam czy podoła, a jak nie to co radzicie kupić do 200tys. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damin180894    9

Tylko musisz się liczyc z tym ze plon w uprawie uproszczonej będzie sporo niższy niż po tradycyjnej orce ;) ja nie słyszałem dobrych opini o kobajnie JD chociaż mogę byc w błędzie bo opinia jest o JD CWS 1450 i teraz ten cws pracuje na coś ok 350ha...Moim zdaniem najlepsze są kombajny NH i Claas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
360P    4

@Damin180894 na jakiej podstawie twierdzisz, że plon w uprawie uproszczonej będzie sporo niższy niż po tradycyjnej orce? Możesz poprzeć to jakimiś argumentami ?

 

A propos kombajnu. Z mojego bądź co bądź małego doświadczenia i obserwacji znajomych rolników Jaśki z serii 20** i 22** cieszą się dużym zaufaniem. Jeden rolnik z sąsiedniej wsi ma właśnie 2066, i obrabia areał własny(w tym koszenie kukurydzy) + usługi. Areał własny to około 200ha. Ilość ha jakie obrabia w usłudze ciężko mi określić, obkasza okoliczne wioski. W każdym razie ma go w gospodarstwie od 2001 roku. Przez te lata większych awarii nie miał, oczywistym wymianione były części które uległy wyeksploatowaniu. Nie są naszpikowane elektroniką, kabina jest komfortowa i przyjazna dla operatora. Jest cień szansy że 2066 dałby rade na 450ha, ale musiałby nieźle sie napocić :)


"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0

@360P ziemia nie nadanrza rozkładać resztek pożniwnych tak szybko jak by były zaorane na głębokość nawet 25cm i te resztki się rozkładaja na powierzchni ( bądźmy hojni ) 5cm pod powierzchnią co za tym idzie ziemia nie uwalnia już rozkładów ze słomy w postaci azotu itd. tylko dopiero jest w trakcie rozkładu :)


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
360P    4

Dzięki @GSX za argumentacje i wyjaśnienie :) Choć w którymś numerze RPT był opisany przypadek wielkoobszarowego gospodarstwa na Lubelszczyźnie gdzie stosuje się uprawe uproszczoną.Znacznych różnic nie było pomiędzy uzyskanym plonem z tradycyjnej uprawy a z uprawy uproszczonej. Ale to tak z innej beczki.


"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejKr    0

To jakie są starty w plonach przy uprawie uproszczonej sprawdze obrabiając 50 ha tradycyjnym sposobem. Jeżeli różnice będą znaczne i pokryją różnice między obydwiema metodami będę musiał zainwestować w jeszcze trochę sprzętu :) . 1614 z 5-skibowym atlasem dawał sobie radę z zaoraniem 130 ha resztę obrabiał Mtz więc jeszcze z dwa ciągniki ok. 160 km i powinno być git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damin180894    9

Najlepiej żeby pług były obracalny moim zdaniem takim szybciej się orze :) A te dwa ciągniki to dobry pomysł tylko zrób tak że jednym orzesz a drugim siejesz wtedy gleba nie jest przesuszona i są później lepsze wschody :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

normalne że sie szybciej orze obrotówką bo nie trzeba przejezdzać itp co trzeba robić przy zagonach. propos upr.uproszczonej to jest też oszczedność na paliwie bo trzeba liczyć że taki ciągnik ~~200 km w orce swoje łyknie a ceny ON nadal nie zadowalają


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

maly OT: mnie ceny ON zadowalaja i to w zupelnosci - 3.58 brutto - vat - doplata, to na prawde taniej jezdzic ciezko, tylko szkoda ze juz nie ma gdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Młodyoporowiec
      .
    • Przez Tomtu
      Na początek pragnę się przywitać z forumowiczami.
      Ale do rzeczy interesuje mnie wasza opinia jaki ciągnik może chociaż na początek ile koni powinien mieć waszym zdaniem główny ciągnik na 150 ha:
      Będzie współpracował z: pługiem obrotowym (ma być dobrany do ciągnika 4 lub 5 skib + wał)
      agregat siewny Amazone RPD 301
      duże przyczepy 10t 14t
       
      wydaje mi się ze coś w granicach 160KM tylko czy tyle wystarczy na pług 5 skib plus wał na przedni tuz a może odpuścić sobie 5 skib i skupić się na porządnej 4
    • Przez massey12
      chce nowy ciągnik jakis lepszy niz 1614 najlepiej jakis zachodni
    • Przez Insens88
      Witam wszystkich!
      Odziedziczyłem małe gospodarstwo sadownicze z sprzętem. Sprzęty stare tj. Ursus C360, opryskiwacz sadowniczy na kołach, opryskiwacz sadowniczy zawieszany, rozrzutnik nawozów, rozdrabniacz (rotosan), platformę sadowniczą hydrauliczną.
      Jako, że ciągnik jest już bardzo stary - chyba 1968 rok - chciałbym zakupić dodatkowy ciągnik, który podoła wyżej wymienionym sprzętom i da radę to zrobić na 2 ha sadów.
      Polecacie coś konkretnego?
      Pozdrawiam.
       
    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj