Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mieszanki zbożowo-strączkowe

195 odpowiedzi na ten temat

#21 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 20 luty 2011 - 22:47

Mieszanki zbożowo-strączkowe nie wiem czy dobrze myślę ale ja bym opryski w mieszankach np. z grochem wykonywał w ten sposób linureks przed wschodem działa na dwuliścienne więc zbóż nie uszkodzi a później w razie zachwaszczenia owsem głuchym to np pumom już po wschodzie, jedno z drugim nie będzie przeszkadzać więc myślę że by nie było to złe ja tak robię z grochem z tym że na owies głuchy stosuje select, ale on jest na wszystkie jednoliścienne więc odpada w mieszankach. i nie wiem jak się ma Puma z owsem gdyż owsa nie sieje. mam nadzieje że komuś pomogłem :) pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mieszanki zbożowo-strączkowe Dzisiaj, 15:25
  •  

#22 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:01

Mieszanki zbożowo-strączkowe Ja do programu rolnośrodowiskowego wprowadziłem wykę w mieszance z zbożami (żyto, pszenżyto) - symbolicznie do ziarna dosypuje 4 kg wyki w trakcie zaprawiania na 1ha i to wystarcza - co 20 cm jakaś sztuka wyki jest na polu a kiedy kwitnie to nawet mi się wydaje że jest tego za dużo.

#23 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 22 luty 2011 - 08:57

Mieszanki zbożowo-strączkowe A wykę wysiewasz razem ze zbożem czy dopiero wiosną?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 22 luty 2011 - 11:06

Mieszanki zbożowo-strączkowe ksys - razem z zbożem , tak jak pisałem podczas zaprawiania dosypuję i wtedy jest równomiernie wymieszana. to jet wyka ozima i termin siewu jest zbliżony do zbóż więc wszystko razem wysiewam.
A tak na marginesie wyka to dla mnie chwast więc robi się taką mieszankę tylko ze względu na program rolnośrodowiskowy i tutaj nie przesadź tą wyką ponieważ zbiór będzie utrudniony. nawet 3 kg dawałem na 1ha i naprawdę jak zakwitnie to jest fioletowo na polu ponieważ wyka wyrośnie powyżej zboża np. żyta. Jeśli równomiernie wymieszasz to i równomiernie te chwasty się zasieją:).

Edytowany przez ogrodnikPPL, 22 luty 2011 - 11:07.

#25 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 22 luty 2011 - 11:21

Mieszanki zbożowo-strączkowe A herbicydy nie zwalczają wyki? Po oprysku nie powinno nic zostac,zeby było mozna zakwalifikować jako mieszankę.

#26 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 22 luty 2011 - 16:10

Mieszanki zbożowo-strączkowe No niestety decydując się na taką mieszankę musisz ją zasiać tylko na polach gdzie chwasty występują w minimalnym stopniu ponieważ chyba (dokładnie nie wiem ) w większości środków byś wykę zwalczył.
U mnie taka mieszanka z wyką występuje tylko raz na 5 lat i to na polach gdzie nie mogę innego zmianowania zrobić w tym roku z tą mieszanką rezygnuje ze środków chwastobójczych ponieważ było by po wyce dlatego najlepiej wykę wysiać w zboża wysokie typu żyto, pszenżyto które szybko potrafią konkurować z innymi chwastami. Pamiętaj że wyka to zło konieczne abyś przeszedł program rolnośrodowiskowy więc nie można z jej ilością przesadzać, ma być widoczna równo na polu to świadczy że ją siałeś w mieszance a to że występuje w małej ilości zawsze można tłumaczyć że słabo wzeszła.
Na polach gdzie uprawiam warzywa i na lepszych gruntach z zmianowaniem nie mam problemu więc w takie mieszanki nie muszę się bawić ale na najsłabszych kawałkach to jedynie takie kombinowanie z wyką daje możliwość uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym.

#27 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 22 luty 2011 - 16:54

Mieszanki zbożowo-strączkowe Bardziej chyba opłaca się uprawiać jare zboża i mieszanki, a w przedplonie zasiać poplon ścierniskowy lub ozimy.
Mnie raczej tylko taka opcja interesuje.
Czy jest czym opryskać od chwastów mieszankę grochu siewnego i jęczmienia jarego?
Czy taka mieszanka wypali i da się ją skosić?
A może są jakieślepsze mieszanki zbóż jarych ze strączkowymi?

#28 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 22 luty 2011 - 20:35

Mieszanki zbożowo-strączkowe Ja wlaśnie stosuję jęczmień z grochem,do oprysków znów wrócił Basagram więc jest OK.Trochę jest kłopot ze zbiorem bo czasem robi się jak na stole i część plonu zostaje,ale za to pszenica w następnym roku jest rewelacyjna.

#29 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 22 luty 2011 - 20:40

Mieszanki zbożowo-strączkowe Znalazłem coś takiego. Może komuś w czymś ten artykół pomoże.

Uprawa mieszanek zbożowo-strączkowych

Wzrost zainteresowania uprawą mieszanek zbożowo-strączkowych spowodowany jest przejściem wielu gospodarstw na pasze własne. Kompozycja taka zwiększa zawartość białka w mieszankach 2-2,5 raza. Stosowanie wyżej wymienionych mieszanek strączkowych eliminuje drogie pasze białkowe.

Uprawa mieszanek zbożowo-strączkowych daje duże korzyści ekonomiczne i agrotechniczne:

- wpływa korzystnie na żyzność gleb,

- poprawia ich strukturę,

- zmniejsza koszty nawożenia,

- wpływa na stan fitosanitarny gleby,

- pozostawia dobre stanowisko dla innych roślin,

- mieszanki w mniejszym stopniu ulegają zachwaszczeniu,

- zdrowotność roślin jest większa niż przy siewie jednogatunkowym,

- uzyskujemy paszę o dużej zawartości białka, bogatą w lizynę.

Uprawa mieszanek nie stanowi ryzyka, gdyż w latach suchych właściwy plon zapewnia zboże, a w mokrych strączkowe.

Nie wiąże się to również z nakładami inwestycyjnymi, ponieważ maszyny i narzędzia stosowane w uprawie zbóż, stosujemy w technologii uprawy i zbioru mieszanek.

Dobór roślin w mieszance

Dobór roślin w mieszance jest odpowiedni przy prawidłowym dopasowaniu ich wymagań, tak aby wegetacja i dojrzewanie były do siebie zbliżone.

Przykłady mieszanek w zależności od ich składu i zasobności gleb:

I. Warunki glebowe bardzo dobre i dobre

Ziemia klasy II i IIIa

Mieszanki 3-składnikowe z grochem, odmiana HERMES

groch 60 kg + owies 85 kg + jęczmień jary 45 kg

groch 70 kg + pszenica jara 80 kg + jęczmień jary 40 kg

Mieszanki 4-składnikowe z grochem odmiany KWESTOR

groch 60 kg + owies 35 kg + pszenica jara 45 kg + jęczmień jary 45 kg

groch 70 kg + owies 35 kg + pszenica jara 40 kg + jęczmień jary 45 kg.

II. Warunki glebowe dobre

Ziemia klasy IIIa i IVa

Mieszanki 3 i 4-składnikowe z grochem pastewnym

Odmiany: FIDELIA, PERGO, GOMIK

pszenica jara 90 kg + jęczmień jary 60 kg + groch 45 kg

pszenica jara 60 kg + jęczmień jary 45 kg + owies 50 kg + groch pastewny 45 kg.

III. Warunki glebowe średnie

Klasa IVb

pszenica jara 100 kg + owies 85 kg + groch pastewny 45 kg

pszenica jara 75 kg + jęczmień jary 55 kg + owies 45 kg + groch pastewny 45 kg.

IV. warunki glebowe słabe

Klasa V

owies 85 kg + jęczmień jary 70 kg + groch pastewny 55 kg

Zalecenia agrotechniczne

Najlepszym stanowiskiem pod mieszanki zbożowo-strączkowe są zboża w trzecim, czwartym roku po oborniku, a na glebach lekkich mieszanki można uprawiać na stanowisku po ziemniakach. Wielkość nawożenia fosforowo – potasowego zależy od zasobności gleby.

Zaleca się: fosfor - 50-90 kg/ha,

i potas - 80-120 kg/ha.

Mieszanki z udziałem roślin strączkowych nawozimy azotem w ilości: 30-40 kg/ha, jednak gdy w mieszance jest przewaga zboża: 50-60 kg/ha.

Siew

Mieszanki zbożowo-strączkowe wysiewamy wcześnie: koniec marca do połowy kwietnia w rozstawie jak zboża. Do siewu ziarno musi być zaprawione zaprawami: FUNABEN T, OXAFUN T, VITAVAX (zgodnie z instrukcją). Dobre efekty uzyskuje się przez szczepienie ziarna NITRAGINĄ.

Zwalczanie chwastów

Mechaniczne - przez bronowanie posiewne, które wykonujemy podczas krzewienia zbóż.

Chemiczne - przy dużym zachwaszczeniu. Po siewie stosujemy AFALON, a po wschodach BASAGRAM. Środki należy stosować zgodnie z instrukcją.

Zbiór

l Głównym problemem podczas zbioru jest nierówne dojrzewanie mieszanek (groch dojrzewa 1-2 tygodnie później).

l Trzeba dobrać odpowiedni moment i zebrać mieszankę kombajnem.

l Nasiona mieszanki po zbiorze należy doczyścić i wysuszyć.

Mieczysław Krysztoforski

RZD Sieradz

Na podstawie opracowań Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Puławy

autorstwa: K. Noworolnika i J. Księżaka

Edytowany przez jankris, 22 luty 2011 - 20:46.

#30 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 12:02

Mieszanki zbożowo-strączkowe Witam,czy ktos siał owies + seradele i w jakich dawkach,jak z chwastami.Chodzi o pakiet zrównoważony żeby grało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:00

Mieszanki zbożowo-strączkowe Witam. Chciałbym zasiać na wiosnę mieszankę jęczmienia z grochem. Czy oprysk Basagranem załatwi sprawę chwastów w tej mieszance? Czy Basagran może być stosowany w mieszance owsa z grochem, w łubinie? Z góry dzięki za odpowiedź.

#32 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:56

Mieszanki zbożowo-strączkowe Troszkę was zaskoczę , od kilkunastu lat sieję mieszankę owies + łubin , klasa gleby średnio piąta , zbiór na ziarno , przy odpowiedniej ilości wysiewu na glebach mało zachwaszczających nie stosuje herbicydów , nawożenie jest tu nie wielkie o zaletach mieszanek napisał już kolega @jankris i tu się zgadzam . Co najważniejsze to niskie nakłady i mniejsza robocizna a plon podobny do mieszanek zbożowych czy zbóż w czystym siewie .Co do środka Pyton to wydaje mi się że niszczy on każdy owies - ten siewny także .

#33 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 23:22

Mieszanki zbożowo-strączkowe Ja w tym roku bede probowal owiec + wyka i pszenzyto + wyka. Moze jeszcze zrobie lubin + owies ale to nie wiem czy nasion starczy. To zasieje tak dla obserwacji jak to z tymi mieszankami jest z dojzewaniem, plonowaniem, wzrostem. Wszytsko i tak pojdzie pozniej na pasze.

Edytowany przez wiesko, 13 styczeń 2012 - 23:24.

#34 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 21 styczeń 2012 - 21:11

Mieszanki zbożowo-strączkowe Sieje pszenżyto jare plus wyka jara 180kg/30kg i jest ok Pryskałem basagramem po siewie Plon ok 4.5t Fajna pasza i pakiet z głowy :rolleyes:

#35 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 22 styczeń 2012 - 15:03

Mieszanki zbożowo-strączkowe Robert a jak podajesz do doplat to ktora rosline glowna? Bo ja mam pakiet RS 8.2 nie musze takich mieszanek siac ale chce sprobowac. Na jakiej klasie to siales?

#36 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 22 styczeń 2012 - 15:46

Mieszanki zbożowo-strączkowe panowie a jak z zastosowaniem takiej mieszanki z łubinem do celów typowo paszowych tzn. ściąć na zielonkę bezpośrednio do skarmiania lub zakisić w balotach. w tym roku będę potrzebował więcej paszy zielonej i planuję taki typ zasiewu. jakie jeszcze strączkowe dosypać do zboża by było dużo masy i chętnie zjadane?

#37 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 22 styczeń 2012 - 23:58

Mieszanki zbożowo-strączkowe Ojciec mowil ze kiedys dla bydla na kiszonke to seradele sial.

#38 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 23 styczeń 2012 - 12:29

Mieszanki zbożowo-strączkowe Na dziś kukurydza , wcześniej propagowano tzw. GPS czyli mieszankę owsa z łubinem + seradela , zbiór orkanem w fazie mleczno - woskowej na kiszonkę , wartość tej paszy jest wyższa nisz kiszonki z kukurydzy a plon wiadomo mniejszy , po zbiorze seradela odrastała z przeznaczeniem na wypas .

#39 Share saram

saram

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 20:02

Mieszanki zbożowo-strączkowe witam.

Praktykował ktoś z Was moze peluszke + pszenżyto jare na ziarno? jak to wyszło?

Edytowany przez saram, 04 marzec 2012 - 20:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Turbina

Turbina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 880 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 00:10

Mieszanki zbożowo-strączkowe Ja sieje jęczmień + groch, mam w tym roku zamiar opryskać po siewie 1,5 Afalon + 0,1Comandt, wydaje mi się że powinno być ok.