Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

231 odpowiedzi na ten temat

#141 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:04

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? I słusznie, ale idź z postępem, pytaj, podpatruj i wybieraj.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dzisiaj, 19:25
  •  

#142 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja(maszyny rolnicze i motocykle)

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:20

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No rozumiem osoby, które ostro doradzają budowę obory na rusztach. No myślę, że jeśli miałbym dużo większe stado wybrałbym ten system. No ale nie z moim małym stadem (aktualnie 30 krów). Raczej wybierzemy z rodzicami system ściółkowy. :)

#143 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:31

z mojego doświadczenia wiem ze rozjezdzanie jest czyms wybitnie rzadkim w oborze na ruszcie

przez 6 lat w nowej oborze rozjechała sie jedna sztuka co statystycznie jest nieistotne.

Juz nie wiem jak mam pisac i jak Wam liczyć żebyście przejrzeli na oczy. Po co Wam ta słoma? niech ktos poda mi argument ekonomiczny poza niczym popartym mowieniu o lepszym stanie zdrowia krow.

Słyszałem opinię, że na słabe gleby nie nadaje się tylko gnojowica - ponoć spada jej żyzność, ja sam myślę, że są na to sposoby, ale może jakiś praktyk odniesie się do tego?

#144 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 13 styczeń 2013 - 22:53

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? no nie wiem, czytałam jakiś czas temu o tym w poradniku rolniczym, gnojowica ma to do siebie że szybciej zakwasza glebę niż normalny obornik, zawiera mniej masy organicznej, a więc mniej humusu w glebie przybędzie. ale lepiej na łąki się nadaje niż na pole.
Zauważyłam też pewną zależność, mianowicie kilka lat wstecz znajomy mający obecnie 70 sztuk, kupił pole, szczery piach, jak lepiej słonko latem przygrzało to kukurydzy liście skręcało... Zawziął się i co roku na grubo woził obornik na ten żółty piach, ale to naprawdę grubo, ze w pierw trzeba było talerzówką żeby pługi wzięły. Śmieli się z niego że klasę chce sobie na polu przekwalifikować. Tej jesieni gdy orał tak popatrzyłam i nie znalazłam zółtego piachu... normalna czarna ziemia, a kukurydza też była ładna, taka z 3,5m wysok.

#145 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 12:05

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? ktoś na forum ma tez oborę bezściołową, ale wypychają w niej odchody zgarniaki hydrauliczne kilka razy w ciagu dnia. Czy waszym zdaniem zdaje to egzamin, zwłaszcza zimą? Czy da się zrobić frezowaną posadzkę i na niej zamontować zgarniaki (domyślam się, że się da)?

#146 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 14 styczeń 2013 - 12:40

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No właśnie jak to jest z tymi bezściółkowymi, krowy się nie ślizają na korytarzach gnojowych?

#147 Share Demien

Demien

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, hodowla bydła opasowego, sport

Napisany 20 styczeń 2013 - 10:29

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? W jakim systemie lepiej zrobic obore? bedzie miala wymiary 10x 6 na uwiezi czy luzem w przegrodach. Czekam na wasze propozycje. Z gory dzieki, wiem ze duzo jest takich tematow jak moj ale mnie chodzi o budynek konkrtenie o takich wymiarach itp a w tematach podobnych nic nie znalazlem na temat takiego wym. budynku

Połączone

Edytowany przez razor275, 20 styczeń 2013 - 11:32.

#148 Share rodzina

rodzina

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 10:34

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dołączam się do pytania bo szukam dobrego rozwiązania do chowu bydła opasowego, bo na razie to mam tylko obórki chlewki i stodołę w której się nie mieszczą.

#149 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 20 styczeń 2013 - 10:45

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ja praktykuje tak ze co 4 lata kazde pole jest nawiezione obornikiem, i co roku gnojowica.

u mnie 50 szt stoii na oborniku.

Jesli teraz miałbym stawiac obore to na pewno pelny ruszt, zadne wypychania i inne wynalazki.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#150 Share pawel9898

pawel9898

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 10:50

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? również jestem zainteresowany ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Patrykxd

Patrykxd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:05

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Najlepiej zrób na uwięzi na takich wymiarach bo w przegrodach będą się bodły a uwiązane to zawsze bezpieczniej i lepiej rosną.

#152 Share Demien

Demien

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, hodowla bydła opasowego, sport

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:09

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Czyli wychodzi na to ze dobrze nawiazalem taki temat chlopaki:) to czekamy na odpowiedzi

No tez tak myslalem ale luzem wiecej by wyszlo sztuk lecz uwiazane to lepszy dostep do wybrania obornika o zadawaniu paszy to nie bede mowil bo tak czy siak bedzie korytarz paszowy wiec i tak i tak byl by taki sa tylko to wyrzucanie gnoju...

#153 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3440 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:09

W jakim systemie lepiej zrobic obore? bedzie miala wymiary 10x 6 na uwiezi czy luzem w przegrodach. Czekam na wasze propozycje. Z gory dzieki, wiem ze duzo jest takich tematow jak moj ale mnie chodzi o budynek konkrtenie o takich wymiarach itp a w tematach podobnych nic nie znalazlem na temat takiego wym. budynku

Myslę że zdania będą różne , każdy ma inne doświadczenia i przekonania . W wolno stanowiskowej idzie więcej słomy ale też łatwiej wybrać turem co jakiś czas . Z kolei na uwięzi bardziej będzie można wykorzystać powierzchnie , znaczy więcej sztuk się zmieści . Wszystko ma plusy i minusy . Niektórzy twierdzą że nie ma to jak na rusztach ale przy tej powierzchni to nie ma sensu raczej .

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#154 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:10

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ja też bym proponował zrobić obore uwięziową. Luzem będą sie bodły i skakały po sobie. Już pare lat trzymam byki to wiem jakie są z nich pierony :P

#155 Share pawel9898

pawel9898

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:14

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? to ja opiszę swoją sytuację . mam silos do kukurydzy przy oborze jest mało używany, i tak myślę zeby zrobic dach ścianę, i drzwi w szczytach. z jednej strony zrobić stół paszowy, odgrodzony o 2-3m od drzwi rurami ( wiecie o co kaman ?) a z drugiej drzwi i z tamtej wybierać obornik. byki miały by chodzić luzem. czy t dobry pomysł ? przepraszam za błędy szybko pisane

#156 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3440 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:18

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Pomysł całkiem dobry i nie drogi w realizacji . tylko byki w podobnej wadze muszą być bo słabsze mają prze*ebane jak chodzą luzem ;)

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#157 Share Olecka

Olecka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:25

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Byki i hodowla luzem ma tylko sens na powietrzu. Niestety testosteron nieźle im do głowy wali i jeśli wypuści się tak kilka sztuk a trafią się zadziory to uszkodzenia ścian albo jakiś wypadek murowany. Byk póki nie osiągnią tych swoich 700-800 kg to naprawdę ch*jrak, jak idzie w mase to już trochę stopuje.
Kolejna rzecz to taka że na uwięzi, byk rośnie szybciej, nie spala swojej masy chodząc. Teraz tylko kwestia dobrego uwiązania, ja zainwestowałabym w specjalne kagańce metalowe dla byków. Ograniczają splątanie, zaciskanie i wrastanie jak to się dzieje przy zwykłym łańcuch. Korytarz paszowy to najlepsze rozwiązanie, dobrze byłoby gdyby był tylko ciut wyżej bo to zawsze bezpieczniej jednak i łatwiej do wiązania. Co do rur, to aby jak najdalej od nich. Poidła nie mają racji bytu. U nas poi się je w korytarzu (specjalny kanał) przez wąż ogrodowy. Poideł w ogóle nie opłaca się zakładać no chyba że ktoś lubi mokrą robotę. Co do obornika to pod byki nie potrzeba podkładać słomy to już jest jakaś oszczędność, jednak lepiej zorganizować to tak aby było w miarę luźno i aby nie dostać od takiego gagatka z kopa.
Wszystko kwestia przemyślenia, stanowiska też nie mogą być za krótkie bo bysiorki są długaśne. :)

#158 Share pawel9898

pawel9898

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:26

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? no tak właśnie chodzi o to ,że nie drogo. mógłbym zrobić takie przedziały z rur dla mniejszych i większych byków. miało by tam byc na razie około 15 sztuk, powiedzcie mi co ile trzeba wybierac obornik, ile słomy idzie dziennie i gdzie zabierać byki jak będzie wywożenie obornika :)

#159 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3440 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:30

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Większych bzdur w życiu nie słyszałem @ olecka . Jakoś u mnie piją z poidła i do wagi 300- 400 kg chodzą luzem i nic złego sie nie dzieje . Znam zresztą takich co luzem trzymają od małego do 800 kg czy więcej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Olecka

Olecka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 11:48

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Różnie ludzie hodują, ale porównaj sobie przyrost masy jak chodzi luzem a jak jest uwiązany. U mnie też część do 400 kg chodzi w kojcach luzem ale przynajmniej raz w miesiącu poidło jest do wymiany.
Jeśli miałabym taką możliwość jak w/w kolega na zbudowanie nowej obory na 15 szt to na pewno byłaby to obora uwiązowa i to już od małego.
Widać masz spokojne byki i tyle, a zwierzak zwierzakowi nie równy. Ja już kilka razu miałam bliższe spotkanie z rogami z ostatniego nie wyszłam bez szwanku więc jak mam doradzać to lepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i organizacji.
A jak będzie chciał sprzedać danego byka, to lepiej niech lata po oborze między 4 -5 sztukami niż podejdzie kulturalnie do stanowiska i go zwyczajnie weźmie. Podobnie rzecz ma się z weterynarzem, jakoś nie wyobrażam sobie aby pan wet ganiał za takimi stworzeniami i pobierał im krew do badania jak to zwykle się dzieje.
Budowę takiej osoby należy rozpatrzyć z każdej strony.