Karol12

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Patrykxd    37

Najlepiej zrób na uwięzi na takich wymiarach bo w przegrodach będą się bodły a uwiązane to zawsze bezpieczniej i lepiej rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Demien    1

Czyli wychodzi na to ze dobrze nawiazalem taki temat chlopaki:) to czekamy na odpowiedzi

 

No tez tak myslalem ale luzem wiecej by wyszlo sztuk lecz uwiazane to lepszy dostep do wybrania obornika o zadawaniu paszy to nie bede mowil bo tak czy siak bedzie korytarz paszowy wiec i tak i tak byl by taki sa tylko to wyrzucanie gnoju...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

W jakim systemie lepiej zrobic obore? bedzie miala wymiary 10x 6 na uwiezi czy luzem w przegrodach. Czekam na wasze propozycje. Z gory dzieki, wiem ze duzo jest takich tematow jak moj ale mnie chodzi o budynek konkrtenie o takich wymiarach itp a w tematach podobnych nic nie znalazlem na temat takiego wym. budynku

Myslę że zdania będą różne , każdy ma inne doświadczenia i przekonania . W wolno stanowiskowej idzie więcej słomy ale też łatwiej wybrać turem co jakiś czas . Z kolei na uwięzi bardziej będzie można wykorzystać powierzchnie , znaczy więcej sztuk się zmieści . Wszystko ma plusy i minusy . Niektórzy twierdzą że nie ma to jak na rusztach ale przy tej powierzchni to nie ma sensu raczej .


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommot003    0

Ja też bym proponował zrobić obore uwięziową. Luzem będą sie bodły i skakały po sobie. Już pare lat trzymam byki to wiem jakie są z nich pierony :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel9898    101

to ja opiszę swoją sytuację . mam silos do kukurydzy przy oborze jest mało używany, i tak myślę zeby zrobic dach ścianę, i drzwi w szczytach. z jednej strony zrobić stół paszowy, odgrodzony o 2-3m od drzwi rurami ( wiecie o co kaman ?) a z drugiej drzwi i z tamtej wybierać obornik. byki miały by chodzić luzem. czy t dobry pomysł ? przepraszam za błędy szybko pisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Pomysł całkiem dobry i nie drogi w realizacji . tylko byki w podobnej wadze muszą być bo słabsze mają prze*ebane jak chodzą luzem ;)


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Byki i hodowla luzem ma tylko sens na powietrzu. Niestety testosteron nieźle im do głowy wali i jeśli wypuści się tak kilka sztuk a trafią się zadziory to uszkodzenia ścian albo jakiś wypadek murowany. Byk póki nie osiągnią tych swoich 700-800 kg to naprawdę ch*jrak, jak idzie w mase to już trochę stopuje.

Kolejna rzecz to taka że na uwięzi, byk rośnie szybciej, nie spala swojej masy chodząc. Teraz tylko kwestia dobrego uwiązania, ja zainwestowałabym w specjalne kagańce metalowe dla byków. Ograniczają splątanie, zaciskanie i wrastanie jak to się dzieje przy zwykłym łańcuch. Korytarz paszowy to najlepsze rozwiązanie, dobrze byłoby gdyby był tylko ciut wyżej bo to zawsze bezpieczniej jednak i łatwiej do wiązania. Co do rur, to aby jak najdalej od nich. Poidła nie mają racji bytu. U nas poi się je w korytarzu (specjalny kanał) przez wąż ogrodowy. Poideł w ogóle nie opłaca się zakładać no chyba że ktoś lubi mokrą robotę. Co do obornika to pod byki nie potrzeba podkładać słomy to już jest jakaś oszczędność, jednak lepiej zorganizować to tak aby było w miarę luźno i aby nie dostać od takiego gagatka z kopa.

Wszystko kwestia przemyślenia, stanowiska też nie mogą być za krótkie bo bysiorki są długaśne. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel9898    101

no tak właśnie chodzi o to ,że nie drogo. mógłbym zrobić takie przedziały z rur dla mniejszych i większych byków. miało by tam byc na razie około 15 sztuk, powiedzcie mi co ile trzeba wybierac obornik, ile słomy idzie dziennie i gdzie zabierać byki jak będzie wywożenie obornika :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Większych bzdur w życiu nie słyszałem @ olecka . Jakoś u mnie piją z poidła i do wagi 300- 400 kg chodzą luzem i nic złego sie nie dzieje . Znam zresztą takich co luzem trzymają od małego do 800 kg czy więcej


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Różnie ludzie hodują, ale porównaj sobie przyrost masy jak chodzi luzem a jak jest uwiązany. U mnie też część do 400 kg chodzi w kojcach luzem ale przynajmniej raz w miesiącu poidło jest do wymiany.

Jeśli miałabym taką możliwość jak w/w kolega na zbudowanie nowej obory na 15 szt to na pewno byłaby to obora uwiązowa i to już od małego.

Widać masz spokojne byki i tyle, a zwierzak zwierzakowi nie równy. Ja już kilka razu miałam bliższe spotkanie z rogami z ostatniego nie wyszłam bez szwanku więc jak mam doradzać to lepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i organizacji.

A jak będzie chciał sprzedać danego byka, to lepiej niech lata po oborze między 4 -5 sztukami niż podejdzie kulturalnie do stanowiska i go zwyczajnie weźmie. Podobnie rzecz ma się z weterynarzem, jakoś nie wyobrażam sobie aby pan wet ganiał za takimi stworzeniami i pobierał im krew do badania jak to zwykle się dzieje.

Budowę takiej osoby należy rozpatrzyć z każdej strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Dobrze, nie dobrze, jestem zdania że jak już coś się robi to trzeba to najpierw dobrze przemyśleć żeby sobie ułatwić a nie utrudnić.

U nas nie ma możliwości przebudowy dlatego trzeba się męczyć i takie po 400 kg przeprowadzać potem z kojców na stanowiska, a kto byki hoduje to wie że w takiej wadze są zawsze najgorsze do ujarzmienia.

Dlatego mając takie możliwości lepiej zrobić od razu tak żeby potem się nie męczyć, a poza tym maluch od małego w stanowisku inaczej stoi jak przeprowadzony.

Tylko tak z własnego doświadczenia radzę, że jeśli pawel9898 chcesz się ubiegać o dotacje z ue czy być pod certyfikatem to musisz posiedzieć w tych nowych papierkach teraz i sprawdzić wymogi jakie obowiązują dla bydła mięsnego, bo oni się nawet kilku cm czepiają.

Wystarczy soczek :P,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel9898    101

rozumiem, doświadczenie to podstawa ;P ja dotacji z unii nie będę brał, ponieważ hoduję 40 krów mlecznych a opasy tylko tak żeby zamknąć budżet i coś tam zostało. chcę przerobić ten silos żeby nie był to duży koszt a dochód przynosił, bo z 40 krówek mlecznych w tych czasach ciężko wyżyć, a jak się spłaca prawie 7 tys kredytu miesięcznie za maszyny z PROW to trzeba kombinować z kasą na wszystkie strony i robić tak, żeby to co robimy przynosiło dochód a nie jeszcze nas pogłębiało w długach. taka jest prawda, w dzisiejszych czasach większość rolników jedzie na kredycie. :) dlatego pytam się jak zrobić tą oborę z silosu żeby to maiło ręce i nogi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Jesli teraz miałbym stawiac obore to na pewno pelny ruszt, zadne wypychania i inne wynalazki.

@statek krowy są czyste i w miarę zdrowe racice mają? mógłbyś wstawić zdjęcie z wnętrza?


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Nie wszyscy jadą na kredycie, my mamy praktycznie same opasy i jakieś 8 krówek mlecznych w sumie jest ze 40 szt wszystkiego z małymi, realizujemy już 3 PROW na maszyny i ani razu nie braliśmy kredytu :) wystarczy przejść na vat i przemyślanie rozłożyć zakup maszyn :)

 

A co do byków, u nas w stanowiskach nie stosuje sie w ogóle ściółki, o dziwo bysiory czyste zero odleżyn itp. widać im to odpowiada, a nam tym bardziej bo nie trzeba męczyć się ze ścieleniem a potem z wywozem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja też bym proponował zrobić obore uwięziową. Luzem będą sie bodły i skakały po sobie. Już pare lat trzymam byki to wiem jakie są z nich pierony :P

 

To albo ja mam jakies inne byki albo nie zauwazam minusów odpasu luzem. Zaznacze jedna rzecz. Zawsze wypalam rogi cieletom, moze dlatego nigdy nie mialem problemow zeby ktorys walczyl albo skakal.

 

@statek krowy są czyste i w miarę zdrowe racice mają? mógłbyś wstawić zdjęcie z wnętrza?

 

zdjecia wyslalem na prv, mam nadzieje ze na forum tez dam rade wrzucic


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@statek mógłbyś także wstawić/wysłać zdjęcia tej obory na opasy na rusztach ? bo jakoś czytając nie mogę sobie wyobrazić tego a mam starą uwięziówkę na rusztach i chciałbym zrobić coś podobnego, bo jak się je uwiąże to trzeba po nich zgarniać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

https://picasaweb.google.com/117705908698092101715/January202013

 

to sa zdjecia obory z mlecznymi

 

jutro postaram sie zrobic tego opasa


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a w jakim celu ma być ta głeboka ściółka?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

mi się wydaje że lepiej by był zrobic legowiska i 2 krytarze gnojowe i np. co tydzień wyciągac turem lub zgartaczem na płyte to będzie czyście dla krów i oczu. może wiecej roboty ale ja bym tak zrobił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj