Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

231 odpowiedzi na ten temat

#121 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:07

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No prawda, ale powstają na rusztach obory i będą. Jeśli w domu są dodatkowe ręce do pracy to owszem może być, a jak nie ma tych rąk do pracy to trzeba zminimalizować tą pracochłonność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dzisiaj, 01:49
  •  

#122 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja(maszyny rolnicze i motocykle)

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:27

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No tak, tak..Ludzie szukają największej wygody, aby było jak najmniej pracy.. W wielkich stadach gdzie stado liczy 300 sztuk odjechanie połamanej krowy nie ma wielkiego znaczenia. A dla stada np:40 sztuk takie padnięcie krowy ma duże znaczenie. A więc trzeba zastanowić się nad tym czy chce się oborę gdzie będzie mniej pracy lecz nie zadowoli to krowy, czy lepiej więcej popracować i cieszyć się jak tylko stado się powiększa a nie odwrotnie.

#123 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:30

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Kolega @Statek w temacie "który system ściołowy jest najlepszy?" dobrze napisał i podliczył.

#124 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:58

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No zgadzam się z kolegą. Jak już wspominałem prędzej i każdy może się zgodzić, że na pewno przy rusztach jest mniej pracy.

#125 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 03 styczeń 2013 - 23:20

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

tylko ze opas a krowa mleczna to diametralna roznica. bykowi co najwyzej jajka podwieje na ruszcie a jak krow zlapie zapalenie to ewidentna strata.

o czym Ty piszesz?

O podwiewaniu przez ruszta? chyba nigdy nie widziales obory rusztowej. Podwiew tworzy sie wtedy gdy jest wejscie wiatru i jego wyjscie, a gdzie widzisz wejscie powietrza pod ruszta w takiej oborze skoro mieszadlo jest zabudowane a otwor na waz do beczki zatkany?

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#126 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 22:14

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? A więc reasumując jaką oborę mi polecacie ? ;)

#127 Share Karol323

Karol323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:- KPK Kumurun Team - Forever xD
    - Rolnictwo i wszystko po troszku :)

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:38

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? My chceli bysmy postawic obore na 40szt. I.nie wiadomo jaka stawic. Zboza sie sieje ok 35ha to slomy jest na dostatek. Ja to mysle ze z jednej strony zrobic ruszta a z drugiej na sciolce. Mowa o uwieziowej oborze. Jak myslicie??
Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

#128 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:58

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jak juz robić to jedno albo drugie. na ruszta to trzeba wydac na zbiornik na gnojowice albo fundamenty pod rusztami głębokie żeby na te 6 mies na zime starczyło. A koszty proporcjonalnie tak dużo się nie zwiększa jak zrobisz 2 razy większy ten zbiornik. Na obornik bardzo tania obora, plus na płyte musisz wydac. jak chcesz pół tak a poł tak to tylko na dodatkowe niepotrzebne koszty się narazisz bo zbiornik i płyte musisz postawic. Musisz się zdecydować czy po taniości obore i ze słomą i z obornikiem się bawić czy wydac większa kase na obore na rusztach i miec wygodniej i słomę sprzedawać.

#129 Share Karol323

Karol323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:- KPK Kumurun Team - Forever xD
    - Rolnictwo i wszystko po troszku :)

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:55

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Mam plyte i zbiornik na 50tys l. Myslalem ze w nowej by zrobic na sciolce a w tej co jest ruszta. Sa plany jak narazie: )
Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

#130 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 22:18

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? My także mamy płyte i zbiornik na 50 tyś. stworzoną już z myślą o nowej oborze, więc jedno dobre dla nas, że już jeden koszt nam odejdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Rendas

Rendas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 17:28

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? W oborze uwięziowej jest większa kontrola nad stadem , minusem jest to że krowa ma mało ruchu . W w oborze wolnostanowiskowej jeśli nie ma dobrego podłoża krowy mogą się często rozjeżdżać i już nie wstać . Na mniejsze stado lepiej zrobić uwięziową i niepotrzebnie pchać się w niepotrzebne koszty z resztą nowa obora zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem . Najważniejsze żeby krowa dobrze przystosowała się do nowego miejsca , miała dostęp do wody , paszy i powietrza .

#132 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 10 styczeń 2013 - 23:36

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? z mojego doświadczenia wiem ze rozjezdzanie jest czyms wybitnie rzadkim w oborze na ruszcie

przez 6 lat w nowej oborze rozjechała sie jedna sztuka co statystycznie jest nieistotne.

Juz nie wiem jak mam pisac i jak Wam liczyć żebyście przejrzeli na oczy. Po co Wam ta słoma? niech ktos poda mi argument ekonomiczny poza niczym popartym mowieniu o lepszym stanie zdrowia krow.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#133 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 00:05

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Z kolei w oborze bez rusztów widziałem bardzo częste przypadki rozjeżdżania. Poza tym masz całkowitą rację.

#134 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 11 styczeń 2013 - 08:50

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? potwierdzam wypowiedzi kolegów,pełna posadzka nie frezowana,bez wzorów to lodowisko dla krów,i wyciąga sie leżaki,sam się zastanawiałem jak budowałem i mam 90% obory ruszt(bez porodówki i malutkich) i jestem zadowolony,pracuje z żoną i ze słomą byśmy nie dali rady(ją zebrać,czy kupić,ścielić,wypychać,potem tydzień wiosną i jesienią walczyć z gnojem,gromadze 50-60 dużych bel słomy i to starcza.

#135 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 11:31

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Tak macie racje walcie kase w ruszta... W obory... Robcie tak dalej.Ja tego nie rozumiem jak mozna pchać taka kase w obore. Ja tam wole sie pomeczyc i miec kase w kieszeni jak wkladac w ten ,,wogole nie oplacalny interes''

#136 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 12:02

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Tylko kolego będziesz woził jeszcze obornik a my już w domku będziemy odpoczywać sobie i liczyć ile na paliwie i na robocie zaoszczędziliśmy.

#137 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 18:01

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ej no sory jak sie komus robic nie chce. Szkoda ze na wolnoci sie nie da trzymac co? Jak poczytac te wasze madrosci to szal paly bez kitu. 200 tys na paliwo wydam?

#138 Share Artur96

Artur96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 styczeń 2013 - 18:17

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Z takim myśleniem życzę powodzenia

Edytowany przez Artur96, 11 styczeń 2013 - 18:17.

#139 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 19:21

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Nie że się nie chce, tylko po co tyrać od świtu do nocy? Mamy ruszta to sobie włączamy mieszadło i co inne robimy, jak się pomiesza to zaczepiamy beczkowóz i rozwozimy. Jeden ciągnik potrzebny, a do obornika to coś musi jeszcze go załadować na rozrzutnik prawda? Dochodzi dodatkowa maszyna, czyli opłaty, naprawy itd, operator żeby wszystko sprawnie szło.

Niema sensu dalej ciągnąć tej rozmowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 19:55

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No moim zdaniem taka zmodernizowana obora to tylko dla naszego i zwierząt zdrowia. Sam widzę po Sobie, prędzej wspominałem w jakich warunkach my musimy pracować. Rodzice już też nie są młodzi i czują tą robotę w tych warunkach w swoich plecach ostro. Od świtu do późnego wieczora mamy ostry zapieprz..Także ja doświadczam na co dzień, że nie jest łatwa praca w takich warunkach. Więc właśnie dlatego planujemy budowę ,,nowej obory".