Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

231 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Traktorzysta334

Traktorzysta334

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa

Napisany 11 maj 2012 - 17:53

hodowlany, za te 5 lat to wszystko może być możliwe :unsure: .Jak dla mnie to lepiej na wolnostanowiskowej. B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dzisiaj, 21:09
  •  

#102 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 22:50

Co lepsze pod względem zdrowotnym dla krów ale także pod względem kosztów i nakładów pracy? Obora mała bo 20-30 bo nie mam kasy na większą i żadnych maszyn większych. Obora uwięziowa, czy na głębokiej ściółce dla krów?

#103 Share Marrus

Marrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:37

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Mam oborę połączoną z stodołą drewnianą, razem tworzą budynek o wymiarach 8x16m, no i wszystko ładnie tylko za stodołą jest z 5-6m do drogi i nie mógłym tam składować większych ilości obornika, więc w grę wchodzą 3 typy obór, uwięziowa, wolnostanowiskowa na płytkiej i wolnostanowiskowa na głębokiej. Strop w każdym razie muszę przerobić ( podwyżyć a resztę od nowa). Obora by była taka że pod ścianą korytarz paszowy około 2,5m a reszta to różnie
Trzeba do budowy każej z obór:
1.Do uwięzowej to stanowiska trzeba zrobić, przewodówkę, no i małą płytę przeładunkową za stodołą
2.Do wolnostanowiskowej na płytkiej to stanowiska, hala udojowa, no myślę że 1x3 albo 1x4 (bo koło obory jest płyta obornikowa która jest wkopana w ziemię 1,5m więc tylko podbudować 1m, położyć płytki i dach) do tego płyta za stodołą
3. Do obory na głębokiej to trzeba pogłębić oborę o 0,5m no i hala udojowa
Może ktoś doradzi, albo wyliczy co taniej wyjdzie bo niby uwięziowa nataniej ale więcej pracy, no i wydajność mniejsza.

Edytowany przez Marrus, 22 grudzień 2012 - 18:37.

#104 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja(maszyny rolnicze i motocykle)

Napisany 28 grudzień 2012 - 20:19

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Witam. W przyszłym roku mamy zamiar budowy obory na ok.40 sztuk dojnych+jałowki starsze+miejsce na krowy zasuszone.
Macie jakieś pomysły/rady dla mnie ?. Co możecie doradzić, co byście wybrali (wolnostanowiskową czy uwęziową) ?
Jakie systemy legowisk, wygrodzeń. Czy orientujecie się może czy są na budowę obory jakieś dotacje z UE na dzień dzisiejszy lub "na przyszłość." (jestem z Wielkopolski).
Z góry dziękuję za wasze rady ;). Pozdrawiam.

#105 Share razor275

razor275

CBŚ

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2171 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , myślistwo , motoryzacja

Napisany 28 grudzień 2012 - 20:23

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Połączone

Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

#106 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 20:44

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Witam. W przyszłym roku mamy zamiar budowy obory na ok.40 sztuk dojnych+jałowki starsze+miejsce na krowy zasuszone.
Macie jakieś pomysły/rady dla mnie ?. Co możecie doradzić, co byście wybrali (wolnostanowiskową czy uwęziową) ?
Jakie systemy legowisk, wygrodzeń. Czy orientujecie się może czy są na budowę obory jakieś dotacje z UE na dzień dzisiejszy lub "na przyszłość." (jestem z Wielkopolski).
Z góry dziękuję za wasze rady ;). Pozdrawiam.

#107 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 10:06

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Mikesz najlepiej to przejedź się po okolicy i po oglądaj różne obory, to ty w niej będziesz pracował a nie ktoś z forum i to tobie musi się ona podobać i być praktyczna.

#108 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 18:16

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? no rozumiem o co Ci chodzi :). Tyko chciałbym się dowiedzieć od użytkowników forum, jaki mają obory, co by najchętniej poprawili itd.. ;)

#109 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 11:14

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jaką masz obecnie oborę i ile sztuk bydła? Ile masz hektarów ziemi ornej i łąk?

#110 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 18:49

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Obecnie mam oborę uwięziową, gdzie do krowy (np:podczas podawania paszy) wchodzi się pomiędzy, a więc jest to bardzo cięzka robota. Dojenie odbywa się za pomocą ,,bańki,,.. Mam 50 sztuk bydła w tym 30 sztuk krów mlecznych. Ziemi ornej mam 30ha, a łąk 21 ha.
Oborę mamy zamiar budować na 50 sztuk krów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 09:16

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Masz niezły zapierdziel obecnie :blink: , oborę chcesz tylko na same krowy czy i na młodzież, jak to pierwsze to możesz postawić uwięziową, to sporo pracy Ci odejdzie, założysz sobie dojarkę przewodową i zgarniacze hydrauliczne do obornika lub na kratach i będzie niebo w porównaniu do obecnej. Jeśli chcesz na 50 dojnych + młodzież to buduj wolnostanowiskową, wiadomo koszt większy, ale będziesz miał wszystko w jednej oborze.

#112 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 18:55

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Raczej młodzież chciałbym hodować w starej oborze, gdzie zrobiłbym małe przeróbki. A co myślicie o oborze wolnostanowiskowej na głębokiej ściółce ?.. Bo słyszałem od pobliskich gospodarzy, że ich krowy w oborach na rusztach lub chociażby na płytkiej ściółce ,,rozjeżdżają się"..Np. krowa podczas rui kiedy jedna skoczy na drugą ta ma problem utrzymać się na śliskiej posadzce. A myślę, że na głębokiej ściółce tego problemu by nie było. No ale jakie jest wasze zdanie bardzo mnie ciekawi..?

#113 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:23

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Na głębokiej ściółce przy 35 dojnych + młodzież potrzebowałem ok. 1500 balotów słomy 1,2x1,2m. Po przerobieniu na stanowiska piasek + słoma zużywam 1-2 baloty tygodniowo. Co do ślizgania się na głębokiej ściółce miałem większy problem niż teraz, bo beton przy korycie był gładki. Robiąc teraz ganki odcisnąłem w nich zaraz po wylaniu wzory i problem zniknął. Pamiętaj jednak, że głęboka ściółka jest najtańszą oborą w budowie (nawet uwiązówka wychodzi drożej).
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#114 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:33

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Tak właśnie słyszałem o wzorach, że jest to super sprawa. Zawsze jest jakieś zaparcie dla krowy. A tak krowa chodzi jak ,,po lodzie".

#115 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:50

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Są maty na ruszta się zakłada ale jak to się sprawdza to nie wiem. Pozatym ruszta też mają porowatą powierzchnię.

#116 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:24

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? tylko ze koszt maty na ruszta jest wiekszy niz same ruszta ot taka paranoja haha

#117 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:39

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No właśnie..Zgadzam się z Tomkiem. Ruszt akurat nikt mi nie poleca i tak samo nie wybrałbym nigdy ruszt do mojej obory. Mniej pracy na pewno, ale nie jest to dobre dla krów.

#118 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:52

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ale jak nie ma słomy? A jak jest to cena 50 zł za rolkę 120x120. Przy 90 opasach to nie chce nawet myśleć ile bym musiał jej kupić.

#119 Share Mikesz1404

Mikesz1404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:56

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? No rozumiem.. Może opasów to inaczej się tyczy, inaczej jest z rusztami u opasów, no nie wiem.. Ale moim zdaniem w przypadku krów lepiej kupić więcej słomy i zaoszczędzić na krowie niż patrzeć na to jak krowa się ,,łamie,, na śliskiej posadzce/ruszczie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:57

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? tylko ze opas a krowa mleczna to diametralna roznica. bykowi co najwyzej jajka podwieje na ruszcie a jak krow zlapie zapalenie to ewidentna strata.