Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

231 odpowiedzi na ten temat

#61 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 12 czerwiec 2008 - 14:38

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jakie czasopisma masz na myśli o wygodzie krów?:) A powiedz czy na polu (bo to powiedzmy ich naturalne warunki do których są przyzwyczajone) mają miękko jak na gąbce? czy raczej średnio twardo a nawet twardo? właśnie takie warunki można stworzyć krowom wykładając korytarze gnojowe (nie tylko same legowiska) matami gumowymi. Co do tego że krowy mogą się położyć jak im wygodnie to myślę, że na szerokich legowiskach też nie będą narzekać:). Ty pewnie też nie masz pokoju wyłożonego materacem tylko średniej szerokości łóżko;) Zresztą tu chodzi zarówno o komfort krów, jak i wygodę gospodarza i obniżenie praco- i czasochłonności pracy. pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dzisiaj, 02:34
  •  

#62 Share FarmerF10244C1

FarmerF10244C1

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 744 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sport, muzyka :)

Napisany 13 czerwiec 2008 - 09:23

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? W 2002r postawiliśmy oborę stanowiskową na 33 krowy + kojec dla cieląt. wydaliśmy z 130tys tyle że bez dojarki przewodowej bo najpierw to bankową doiliśmy a potem na SAPARD alfa Laval 4 dójki za 26tys dokupiliśmy oraz piach mieliśmy swój i koparkę.Teraz postawilibyśmy wolnostanowiskową.W Top Agrar 6/08 jest bardzo ciekawa obora wolnostanowiskowa przerobiona ze stodoły.Mieści 30 sztuk krów.Jest na głębokiej ściółce.
KPK - Ochrona

#63 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 15 czerwiec 2008 - 15:08

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? a dla krow miesnych jaka obore polecacie?
Czy w oborze wolnostanowiskowej krowy nie tluka sie? Nie ma problemu ze sie bija? Boje sie o rogi ze sobie krzywde zrobia. Byki chyba nie wchodza w gre przy oborze wolnostanowiskowej co?
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#64 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 15 czerwiec 2008 - 17:27

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Kolego ja trzymałem , i trzymam w kojcu , i są spokojne jak baranki , obornik usuwałem jak dochodził do pół metra , i czasami tylko lubią sobie pojeździć po kolegach , przeważnie jak krówka wraca do obory , po pokryciu , i mają rogi że hej . Na dzień dzisiejszy likwiduje bydło , bo zostały mi tylko dwa byki , a wszystkie starsze , i świerzo po urodzeniu sprzedaje , ale moge porobić foty tego kojca , ma on wymiary 5x3 m , i zawsze trzymałem w nich pięć sztuk . A korzyści z takiego utrzymania , to budowa ciała takiego byka , i cena za taką sztuke potrafi być o 60 gr za kilogram większa niż od sąsiada , który trzyma je na uwięzi . Przyrosty są tak wielkie , przez to , że byki durzo chętniej pobierają pasze , jak mają choć gram wolności , a warjacje na wadze , to wyjątki , i tak wogule to bydło jest spokojniutkie, kiedyś jak wpadła mi piłka do kojca , to sobie nią po grały , i później oddały spowrotem HAHA :) :)

Kolego , jak dzisiaj miałbym trzymać coś na uwięźi , to wolał bym nie trzymać tego wcale , dla tego dąże do wybudowania obory wolnostanowiskowej , bo to dobre warunki dla bydła , a równierz dla mnie !!

#65 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 15 czerwiec 2008 - 18:07

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? a moze krowy na wolnostanowiskowych a byki na uwiezi? co o tym myslicie bo boje sie ze sie zaczna bic wiadomo jak to byki czasami im odwala a jak zaczna sie tluc to nic nie zrobie to chyba sie pozabijaja
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#66 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 12 październik 2008 - 20:57

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

W 2002r postawiliśmy oborę stanowiskową na 33 krowy + kojec dla cieląt. wydaliśmy z 130tys tyle że bez dojarki przewodowej bo najpierw to bankową doiliśmy a potem na SAPARD alfa Laval 4 dójki za 26tys dokupiliśmy oraz piach mieliśmy swój i koparkę.Teraz postawilibyśmy wolnostanowiskową.W Top Agrar 6/08 jest bardzo ciekawa obora wolnostanowiskowa przerobiona ze stodoły.Mieści 30 sztuk krów.Jest na głębokiej ściółce.

Tez widziałem to bardzo mi sie podoba świetny pomysł tylko wydaje mi sie że ten koszt który on podał z 200tys można było sporo zmniejszyć bo przy takiej obsadzie kiedy to się zwróci??
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

#67 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 24 grudzień 2008 - 12:45

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? ma ktoś może foty jak ma rozmieszczone poidła w oborze uwięziowej?? ;)

#68 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 24 grudzień 2008 - 13:11

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Na przykład tutaj:

http://www.agrofoto....image75251.html

Jest jeszcze dużo takich zdjęć, wystarczy poszukać ;) .

#69 Share m11031993

m11031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , internet . dyskoteki , motoryzacja

Napisany 25 grudzień 2008 - 21:30

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Czy w waszych oborach u krów występuje zapalenie jakimi środkami to zwalczacie i jak długo to trwa bo u nas to już miesiąc każda krowa ma zapalenie wymienia

#70 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 21:38

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Może to pytanie bardziej pasuje do tego tematu ;) ?

http://www.agrofoto....czne-t3261.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 08 luty 2009 - 11:59

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jeżeli chodzi o obory powyżej 30 krów dojnych to polecam tylko wolnostanowiskowe. Można budować w różnej technologii ale prac w niej jest łatwiejsza, lżejsza i szybsza. Oczywiście przed budową trzeba ją dobrze zaprojektować !

#72 Share rolprzem

rolprzem

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 luty 2009 - 16:04

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Witam. Też mi chodzi po głowie budowa nowej obory. Osobiście wolałbym wolnostanowiskową na płytkiej ściółce. Ale słyszałem ze właśnie w tych oborach to dużo bydła się marnuje, bo a to któraś nadepnie innej na wymie, a to się tłuką łbami chociaż nie mają rogów. Że i tak kładą się gdzie popadnie a nie na legowiskach.
Jak u was z tym jest? Z góry dzięki i pozdro!

#73 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 22 luty 2009 - 11:34

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Obora wolnostanowiskowa na płytkiej ściółce jest dobrym pomysłem. Jednak trzeba zwrócić uwagę na długość stanowisk i ich izolację od podłoża. Gdy stanowiska są "zimne" ciągnie od ziemi to krowy niechętnie się na nich kładą. Przed budową radziłbym odwiedzić takie obory skonsultować się z doradcami z ODR popatrzeć w internecie na inne obory i dobrze obmyśleć urządzenie obory. Powodzenia w realizacj.

#74 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:WETA<br />BYDłO<br />

Napisany 22 luty 2009 - 16:54

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dokładnie przy takiej inwestycji jest bardzo ważna konsultacja z osobami, które mają doświadczenie... bo wszystkie błędy popełnione przy budowie bardzo szybko wyjdą. Ze swojego doświadczenia na tym zdjęciu http://www.agrofoto....image89544.html na dzień dzisiejszy bardzo żałujemy, że jest zrobiony taki niski murek przy stole paszowym ponieważ gdy jest dawana mieszanka TMR to krowy jednak wywalają co bardzo denerwuje!!
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

#75 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 22 luty 2009 - 19:58

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? młodyrolnik7 przyczep deskę do krat zawsze to trochę pomoże

Ktoś mnie mówił że jak przeszedł z uwięzi na wolną to mleka przybyło trochę, tyle tylko że rogów nie mogą mieć.
rolprzem legowiska to możesz mieć z przegrodami na pojedyncze sztuki, chyba że chcesz jak na pastwisku ale to musisz mieć trochę miejsca i więcej sprzątać/ścielić. Masz tu galerię to możesz pooglądać obory innych.

#76 Share MURZYN

MURZYN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 22 luty 2009 - 20:04

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Mi się wydaje że lepiej uwięziona
Czy mi smutno czy mi źle -U-R-S-U-S- zawsze przy mnie jest!!!

#77 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:WETA<br />BYDłO<br />

Napisany 22 luty 2009 - 22:27

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? A mi sie jedank wydaje , że lepsza wolnostanowiskowa a co do rogów to jak krowa nie ma rogów to większe bezpieczeństwo.
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

#78 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 23 luty 2009 - 14:00

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? @MURZYN i @mlodyrolnik7 jak cokolwiek piszecie to piszcie z sensem!!! Tzn uargumentujcie swoją wypowiedź a nie rzucacie jakimś krótkim stwierdzeniem w stylu tanie wino jest dobre...!!! Prośba do wszystkich użytkowników: POMYŚLCIE 10 RAZY ZANIM COŚ NAPISZECIE ALBO ZAŁOŻYCIE NOWY TEMAT W STYLU "CO WAS NAJBARDZIEJ KRĘCI W DZIEWCZYNACH". Takie teksty to na forum erotyczne wrzucajcie a nie rolnicze! Dbajmy o porządek na forum!!!

#79 Share gulczas

gulczas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 23 luty 2009 - 15:30

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Witam. Mam kilka pytań czy może ktoś wie jakie są potrzebne dokumenty aby rozpocząć budowę obory?
Jeżeli ktoś z użytkowników budował w ostatnim czasie oborę proszę o pomoc, i czy długo trzeba czekać na każda decyzje z tych urzędów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 23 luty 2009 - 19:46

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Gulczas najpierw występujesz do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy do którego dołączyć musisz wyciąg z rejestru gruntów i budynków, oraz aktualną mapę działki na której chcesz budować. We wniosku musisz zaznaczyć co chcesz budować i w której części działki.
Na warunki możesz czekać nawet miesiąc, zależy to m.in. od bliskości i gęstości zabudowy.
Potem musisz poszukać projektanta, który naniesie projekt ( zakładając że już go masz)na mapę.
Następnie projekt budynku, warunki zabudowy składasz w starostwie i czekasz do 60 dni. POWODZENIA!