Karol12

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Karol12    0

aha no to postawienie obory na 14-20krów to wydatek okolo 150tys.??

a woz paszowy to chyba ten mniejszy bym wziol tanszy wkoncu :rolleyes:

ale niewiem czy zrobie kanal paszowy taki wielki bo chcialem zrobic 14stanowisk i krowy glowami do sciany wtedy bedzie taniej :P chyba

 

mam takie pytanie czy da sie godnie zyc z 20muciek??


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszczecin    0
aha no to postawienie obory na 14-20krów to wydatek okolo 150tys.??

a woz paszowy to chyba ten mniejszy bym wziol tanszy wkoncu :rolleyes:

ale niewiem czy zrobie kanal paszowy taki wielki bo chcialem zrobic 14stanowisk i krowy glowami do sciany wtedy bedzie taniej <_< chyba

 

mam takie pytanie czy da sie godnie zyc z 20muciek??

koszt 1 stanowiska wynosi od 12-14 tyś żł z wyposazeniem cos tam odciągniesz jak sam zaczniesz sie bawic w BOBA BUDOWNICZEGO

lepiej weź wiekszy kredyt na wiekszą ilość lat niż robic gowno a potem bedziesz pokutował i mowił czemu ja nie zrobiłem tego albo tego-tak prywatnie to ci powiem ze na pewno bedziesz tak mowił

mi sie wydaje ze dzis w przypadku mleka opłacalnośc produkcji zaczyna sie od 30-40 sztuk

przy 20 sztukach czy ty bedziesz miał wóz czy taczke czy wolnostanowiskowa czy uwieziową czy hala czy rura to nie problem w razie wu zatrudnisz jakiegoś jełopa za pare groszy zeby ci gnuj wywalił problem bedzie gdy zachcesz zwiekszac produkcje i sie okaze ze to co 5 lat temu zrobiles i jeszcze to splacasz musisz wypiepszyc i zbudowac od nowa

moze poszukaj w okolicy budynkow po pegrze placisz tyko czynsz montujesz dojarke zbiornik w używce zaplacisz za to parenaście tysiaczzkow

a czy z 20tu da rade sie godnie zyć??

ja mam 150 szt krow i 150 gówniarzy i uwierz mi godnie nie da sie , spokojnie tez, kasiorka ucieka jak woda z druszlaka, stara obora po pegrze zbyt dluza pracochlonosc i czasochlonnosc sloma zajmuje całe lato a obornik reszte roku obora niedostosowana do wydajnosci krow, a wydajnosci 8tys nie przeskocze chociaz mam bardzo dobre krowy bo nie mam warunkow, w moim przypadku hala ruszta wolnostanowiskowa obora pozwoli podniesc wydajność do 9ciu tys min a zatrudnienie spadnie do 2, 3 osob

jak brałem wóż z firmy SANO czy jak ja ich nazywam SiANO wydajnosc mialem 4000 sztuk ogółem 120 mlodziez szla od razu na sprzedaz wzielem 10m3 przez te 4 lata nie było zadnej awarii-poza tym ze jeden JEŁOP spalił wagę troche to kosztowało- nadeszła tez pora wymienic noze

ja wyznaje zasade ze wóz dojarka i chlodnia chodza codziennie wiec musza byc niezawodne, wiec powinny byc jak najmłodsze

powodzenia zycze

PS własnie zauważyłem ze temat był z 'Apr 12 2007 wiec pewnie sie pobudowałes juz, a ja sie tak POCIŁEM piszac to hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

to po co doradzasz gościowi żeby poszukał budynek po PGR-ze skoro tylko męczarnia z gnojem w nim jest!!!! bez sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszczecin    0
to po co doradzasz gościowi żeby poszukał budynek po PGR-ze skoro tylko męczarnia z gnojem w nim jest!!!! bez sensu

 

1 napisałem zeby wziął wiekszy kredyt i nie robil gowna??

2 napisałem tez ze jak chce szybko i tanio rozpoczac produkcje to niech bierze po pegrze, nie trzeba budowac najwyzej postawic dojarke(dojarnie), i poprawidz budynek koszt małe? tak czy nie??!!

3 gosciu nuie chciał brac wiekszego wozu bo wiekszy koszt wiec tym sie sugerowałem ze chce tanio....

4 z gowna bata nie ukrecisz

Robic trzeba dobrze, a ze nie jest tanio

wiec so jest bes zensu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

no ale on pytał się tylko o obore w której doiłby 20 krów,wię po co mu duży PGR-owski budynek w której jak piszesz miałby zwiększyć produkcje skoro jak się domyślam nie wykarmiłby więcej niż 20 krów mlecznych bo nie miałby areału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

do posiadaczy obór wolnostanowiskowych na głębokiej ściółce: I jak wam idzie wywalanie obornika na wiosnę jak przez pół roku 1000 bel słomy przedepcze z 300 nóg?:) czym wywozicie? wycinakiem? fadromą?:) już widziałem nie jedną taką oborę...a po dwóch latach użytkowania każdy jeden właściciel przerabia na zgarniacze... Lepiej od razu zainwestować w zgarniacze obornika i zbiornik na gnojowicę. Potem 2 dni i masz gnojowicę na polu a nie latasz przez miesiąc z rozrzutnikiem jak głupi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty to nie lepiej wywozić raz na2-3 miesiące gdzie nie jest tak dużo tego towaru i nie jest tak zbity.Poco czekać do wiosny???Gdzie jak mówisz jest tam 1000 bel i jest tak zbity???Mówi tak bo ja mam w planach wywozić co 2-3 miesiące.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

a wywoziłeś już kiedyś? po co szukać sobie dodatkowych zajęć?:) skoro można wywieźć w ciągu dwóch dni gnojowicę z pół roku. A z wywiezieniem obornika nawet po 2 - 3 msc zejdzie Ci z dobry tydzień. Weź też pod uwagę panujące (warto dodać, że ciągle zmieniające się) przepisy. Na niektórych terenach już teraz można wywozić odchody tylko raz na pół roku. Policz też koszt zbioru słomy, maszyn/y do ładowania obornika z obory, kilku ciągników do wywożenia i pewnie jeszcze coś by się znalazło:) będzie to pewnie znacznie wyższy koszt niż zapłacenie komuś za wywiezienie paru beczek:) i prawie że się zwróci budowa zbiornika i założenie zgarniaczy...

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale sie liczy wygoda krowy poczytaj sobie czasopisma na temat wygody krów. Na głębokiej ściółce krowa może sie położyć jak tylko sobie życzy. Bo moim zdaniem lepiej więcej polatać za tą słomą i mieć dużo gnoju niż płacić takie ceny za nawozy. Sorry ale narazie jeszcze nie mogę sie za dużo wypowiedzieć na ten temat bo dopiero niedługo będziemy wpuszczać do tej obory krowy porozmawiamy za rok. Kiedy będę bardziej doświadczony.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Jakie czasopisma masz na myśli o wygodzie krów?:) A powiedz czy na polu (bo to powiedzmy ich naturalne warunki do których są przyzwyczajone) mają miękko jak na gąbce? czy raczej średnio twardo a nawet twardo? właśnie takie warunki można stworzyć krowom wykładając korytarze gnojowe (nie tylko same legowiska) matami gumowymi. Co do tego że krowy mogą się położyć jak im wygodnie to myślę, że na szerokich legowiskach też nie będą narzekać:). Ty pewnie też nie masz pokoju wyłożonego materacem tylko średniej szerokości łóżko;) Zresztą tu chodzi zarówno o komfort krów, jak i wygodę gospodarza i obniżenie praco- i czasochłonności pracy. pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 2002r postawiliśmy oborę stanowiskową na 33 krowy + kojec dla cieląt. wydaliśmy z 130tys tyle że bez dojarki przewodowej bo najpierw to bankową doiliśmy a potem na SAPARD alfa Laval 4 dójki za 26tys dokupiliśmy oraz piach mieliśmy swój i koparkę.Teraz postawilibyśmy wolnostanowiskową.W Top Agrar 6/08 jest bardzo ciekawa obora wolnostanowiskowa przerobiona ze stodoły.Mieści 30 sztuk krów.Jest na głębokiej ściółce.


KPK - Ochrona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

a dla krow miesnych jaka obore polecacie?

Czy w oborze wolnostanowiskowej krowy nie tluka sie? Nie ma problemu ze sie bija? Boje sie o rogi ze sobie krzywde zrobia. Byki chyba nie wchodza w gre przy oborze wolnostanowiskowej co?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Kolego ja trzymałem , i trzymam w kojcu , i są spokojne jak baranki , obornik usuwałem jak dochodził do pół metra , i czasami tylko lubią sobie pojeździć po kolegach , przeważnie jak krówka wraca do obory , po pokryciu , i mają rogi że hej . Na dzień dzisiejszy likwiduje bydło , bo zostały mi tylko dwa byki , a wszystkie starsze , i świerzo po urodzeniu sprzedaje , ale moge porobić foty tego kojca , ma on wymiary 5x3 m , i zawsze trzymałem w nich pięć sztuk . A korzyści z takiego utrzymania , to budowa ciała takiego byka , i cena za taką sztuke potrafi być o 60 gr za kilogram większa niż od sąsiada , który trzyma je na uwięzi . Przyrosty są tak wielkie , przez to , że byki durzo chętniej pobierają pasze , jak mają choć gram wolności , a warjacje na wadze , to wyjątki , i tak wogule to bydło jest spokojniutkie, kiedyś jak wpadła mi piłka do kojca , to sobie nią po grały , i później oddały spowrotem HAHA :):)

 

Kolego , jak dzisiaj miałbym trzymać coś na uwięźi , to wolał bym nie trzymać tego wcale , dla tego dąże do wybudowania obory wolnostanowiskowej , bo to dobre warunki dla bydła , a równierz dla mnie !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

a moze krowy na wolnostanowiskowych a byki na uwiezi? co o tym myslicie bo boje sie ze sie zaczna bic wiadomo jak to byki czasami im odwala a jak zaczna sie tluc to nic nie zrobie to chyba sie pozabijaja


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczygel18    1
W 2002r postawiliśmy oborę stanowiskową na 33 krowy + kojec dla cieląt. wydaliśmy z 130tys tyle że bez dojarki przewodowej bo najpierw to bankową doiliśmy a potem na SAPARD alfa Laval 4 dójki za 26tys dokupiliśmy oraz piach mieliśmy swój i koparkę.Teraz postawilibyśmy wolnostanowiskową.W Top Agrar 6/08 jest bardzo ciekawa obora wolnostanowiskowa przerobiona ze stodoły.Mieści 30 sztuk krów.Jest na głębokiej ściółce.

Tez widziałem to bardzo mi sie podoba świetny pomysł tylko wydaje mi sie że ten koszt który on podał z 200tys można było sporo zmniejszyć bo przy takiej obsadzie kiedy to się zwróci??


Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m11031993    3

Czy w waszych oborach u krów występuje zapalenie jakimi środkami to zwalczacie i jak długo to trwa bo u nas to już miesiąc każda krowa ma zapalenie wymienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Jeżeli chodzi o obory powyżej 30 krów dojnych to polecam tylko wolnostanowiskowe. Można budować w różnej technologii ale prac w niej jest łatwiejsza, lżejsza i szybsza. Oczywiście przed budową trzeba ją dobrze zaprojektować !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolprzem    0

Witam. Też mi chodzi po głowie budowa nowej obory. Osobiście wolałbym wolnostanowiskową na płytkiej ściółce. Ale słyszałem ze właśnie w tych oborach to dużo bydła się marnuje, bo a to któraś nadepnie innej na wymie, a to się tłuką łbami chociaż nie mają rogów. Że i tak kładą się gdzie popadnie a nie na legowiskach.

Jak u was z tym jest? Z góry dzięki i pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Obora wolnostanowiskowa na płytkiej ściółce jest dobrym pomysłem. Jednak trzeba zwrócić uwagę na długość stanowisk i ich izolację od podłoża. Gdy stanowiska są "zimne" ciągnie od ziemi to krowy niechętnie się na nich kładą. Przed budową radziłbym odwiedzić takie obory skonsultować się z doradcami z ODR popatrzeć w internecie na inne obory i dobrze obmyśleć urządzenie obory. Powodzenia w realizacj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przy takiej inwestycji jest bardzo ważna konsultacja z osobami, które mają doświadczenie... bo wszystkie błędy popełnione przy budowie bardzo szybko wyjdą. Ze swojego doświadczenia na tym zdjęciu http://www.agrofoto.pl/forum/Obora-image89544.html na dzień dzisiejszy bardzo żałujemy, że jest zrobiony taki niski murek przy stole paszowym ponieważ gdy jest dawana mieszanka TMR to krowy jednak wywalają co bardzo denerwuje!!


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

młodyrolnik7 przyczep deskę do krat zawsze to trochę pomoże

 

Ktoś mnie mówił że jak przeszedł z uwięzi na wolną to mleka przybyło trochę, tyle tylko że rogów nie mogą mieć.

rolprzem legowiska to możesz mieć z przegrodami na pojedyncze sztuki, chyba że chcesz jak na pastwisku ale to musisz mieć trochę miejsca i więcej sprzątać/ścielić. Masz tu galerię to możesz pooglądać obory innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj