Skocz do zawartości

Zdjęcie

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach

71 odpowiedzi na ten temat

#41 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 luty 2010 - 17:29

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Był opisywany temat kidys w top-agrar i pisało.Do transportu heder powinien być złożony.Chyba ze przejazd z pola na pole
przecinając jezdnie to wtenczs nie trzeba .Moja opinia to brak sprecyzowanych przepisów .Odnosnie jazdy po drogach
to najlepiej kat. T. Nie wymaga sie żadnych uprawnien kombajnisty.Odpowiedzialność oc z gospodarstwa.Jest to maszyna
samobiżna i możesz się swobodnie poruszać po drogach.Mnie kidys zatrzymała policja na drodze i nie mieli się czego doczepic to jakieś uprawnienia kombajnisty.Ja stwirdziłem że jadę sobie maszyną samobiżną w celu wycieczki krajoznawczo-
rozpoznawczej ogolnie zwiedzam gmine.Głupie rozporzadzenie to i głupie alibi.I okazalo sie że bylem w porządku
zgodnie z kodeksem.Natomiast jezeli będe robil na polu i stanie się szkoda to róznie bywa .Zależy w jakiej firmie
macie ubezpieczone gospodarstwo.Jedna wymaga uprawnień a druga nie.Nie będe tu robił reklamy .Ogolnie przyznaje brak precyzyjnych przepisów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Dzisiaj, 03:12
  •  

#42 Share mizgus

mizgus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 06 luty 2010 - 20:14

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Czyli jadąc kombajnem z chederem na wózku którego szerokość całkowita wynosi 3.2 m nie potrzebuje żadnego pilota tylko prawo jazdy i ważne ubezpieczenie OC tak? A jakie kategorię trzeba posiadać bo ty piszesz że T a we wcześniejszych postach jest napisane że T+E bądź B+E w końcu ciągniemy wózek to chyba powinny być też uprawnienia na przyczepę tak mi się wydaje.

#43 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 07 luty 2010 - 08:43

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Pamięajcie że kombajn jest maszyną samobieżną i poczytjcie w kodeksie

#44 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 07 luty 2010 - 09:14

znajomy mi mówił że można uzyskać zezwolenie ze starostwa na jazdę pojazdami o szerokości powyżej 3 m po drogach . chodzi konkretnie o kombajny zbożowe z hederami. teraz mam pytanie ściemniał czy mówił prawdę.
wiem że można uzyskać zezwolenie dla pojazdów specjalnych np. na przewóz jakichś nadgabarytowych ładunków (powyżej 3m szerokości ale także chodzi o długość i wysokość), zezwolenie takie wg niego uzyskuje się na czas określony np 1 miesiąc lub na konkretną trasę. teraz pytanie czy tyczyć się to też może kombajnów zbożowych z hederem. z góry dziękuje za konkretne sprawdzone odpowiedzi a nie typu uważam lub wydaje mi się że.... po drugie jeśli to prawda to jak to dokładnie załatwić
z góry dziękuje bo wszyscy znamy praktykę może można ją zalegalizować

nie czytałem całego tematu - ale twój znajomy siał wrogą propagandę - ponieważ zezwolenia takie są wydawane na pojazdy których zwężyć się nie da (np. przez demontaż jakichś elementów) a że w kombajnie heder można zdjąć to takie pozwolenie nie ma zastosowania

my też stosujemy system partyzancki ale w nieco udomowionej formie czyli jak da rade to jezdzimy polami i sie nikt nie czepia - z hederem oczywiście

wg przepisów KD operator kombajnu powinien mieć prawo jazdy Kat B lub T - ponieważ jest to wg klasyfikacji pojazd wolnobieżny - co do ciągnięcia wózka z hederem to raczej nie trzeba mieć +E ponieważ na B mozna ciagnąć przyczepępod warunkiem że nie przekracza ona masy pojazdu ciagnacego (a prawa jazdy T+E niema :unsure: )
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#45 Share mizgus

mizgus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 07 luty 2010 - 12:47

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Z tym T+E to trochę się rozpędziłem w kodeksie jest tak kat. B upoważnia do kierowania
* pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
* pojazdem, o którym mowa w punkcie wyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5t,
* ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

natomiast kat. B+E upoważnia do kierowania pojazdem określonym w kat.B łącznie z przyczepą
ciągnikiem rolniczym z przyczepą {przyczepami}

#46 Share krycha094

krycha094

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo maszyny rolnicze :)

Napisany 07 luty 2010 - 14:35

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach ostatnio był u mnie gostek z pzu i mówił że kombajn sie nie wlicza do ubezpieczenia rolniczego tylko musisz wykupić osobną polisę niby jeszcze 2 lata temu były te stare zasady ale z tego co sie dowiedziałem to mogę z hederem jeżdzić i jeśli dajmy spowoduję wypadek wypadek to oc zostanie uznane ale nie wiem jak z niebieskimi to by wygladało

#47 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 07 luty 2010 - 19:48

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Wlicza się oc z gospodrstwa na polu i drodze.Chyba że masz zgloszona działalność to wtenczs ubezpieczasz kombajn w działalności

#48 Share mksuzi

mksuzi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:informatyka, motocykle,rolnictwo

Napisany 25 lipiec 2010 - 12:07

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Na drogach publicznych możesz kierować kombajnem:
- posiadając kat. B (wózek + heder nieprzekraczającym masy 3,5t)
lub
- posiadając kat. B+E (z wózkiem i wielkim hederem;)
lub
- posiadając kat. T(kombajn + wózek z hederem)

#49 Share Kenzie

Kenzie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 14 sierpień 2010 - 07:18

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Wszystko ładnie, pięknie, czytam sobie te Wasze wypowiedzi, ale co ma zrobić człowiek taki jak ja?

Posiadam prawo jazdy kat. B i T. Mój kombajn nie przekracza nawet z hederem 3m (coś koło 2,5). Powinienem na trasę go odpinać i przewodzić osobno czy mogę z nim jechać? Proszę o szybką odpowiedź.

#50 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 14 sierpień 2010 - 08:17

Z tego co ja wiem to na pilota też trzeba mieć uprawnienia i nie można tak sobie puścić samochodu z tablicą pilot przed kombajnem bo można dostać mandat. U mię pilota z papierami mają tylko SKR i można ich wynająć na pilotowani na przykład kombajnu oczywiście za oplata ale stawki nie znam.

Uprawnienia pilota są wymagane jeśli pilot wstrzymuje ruch innych pojazdów, kieruje nimi i zmienia organizację ruchu. Osobiście kombajnem jadę drogą dwa razy na odległe pole i z powrotem, w między czasie kombajn parkuję u sąsiada obok swego pola. Drogą najpierw jedzie osobówka z kogutem a za mną ciągnik również z kogutem. Wiozłem kiedyś autem z przyczepką taką stalową konstrukcję z odzysku i wystawała mi poza obrys, dałem koguta na dach i jadę. Zatrzymała mnie policja jadąca z przeciwka(osobówka +kogut=?), ale zapytali mnie skąd mam ten złom i po co mi to, a o kogucie to że ostrożności nigdy za wiele
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share JohnDeere6610

JohnDeere6610

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 14 październik 2010 - 12:28

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Jak u nas droga 5.5 m i częto kombajny jeżdża to krzaki ścina .Tak jak z bratem dorosłym jeżdzę claasem 98 z hederem 5.10 albo John Deere'm z hederem 5.40m to przed wjazdem na pole trzeba heder czyścic!!

#52 Share xsysiek

xsysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 październik 2010 - 17:50

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach @JohnDeere6610 to nieźle! Ja sobie nie wyobrażam u nas takiej sytuacji, gdyż mamy nawet do 50 km pola od gospodarstwa (ale przeważnie do 20 km). A jak się wyminiesz z drugim kombajnem? Ja raz miałem taką sytuację - fazet jechał bizonkiem ZO58 z hederm, a ja z drugiej Tucano (ok. 3.80m zew.)z wózkiem (a droga wąska B)). Na styk było. Kombajn i tak jest szeroki, to nie wiem po co stwarzać niebezpieczeństwo jak można odczepić heder.

#53 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 21 październik 2010 - 16:51

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach po drogach można jechać z max szerokością 3m, Kenzie napisałeś że zajmuje około 2,5metra to sobie spokojnie jedziesz :D tak jak w maszynach za traktorem max 3m szerokosci i o ile sie nie mylę to max 4mertów wysokości :D a co do jazdy kombajnem to sie śmiga na traktorowym czy tam na samochodowym ale jak kosisz na polu to bez kursu kombajnisty nie można, a po drogach sobie można jeździć :D
u mnie to nigdy nie widziałem aby ktoś na pole jechał z wózkiem, a tak poza tym to nikt wózków nie ma, bo kupi od handlarza a mu nie opłaca się przywozić wózków bo zamiast tego wózka to założy heder i jeszcze miejsca zostanie :)

#54 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 01 listopad 2010 - 23:29

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach rafal a co zrobić wtedy kiedy kombajn zajmuje 3.3, 3.4, albo nawet 3.6 czy więcej?
nie piszę tutaj o kombajnie z hederem tylko o samej szerokości od krawędzi opony do krawędzi opony.

w sobote na kursie dla kombajnistów pytałem kiedy potrzebny jest pilot - pan stwierdził ze tylko wtedy kiedy kombajn przekracza pas ruchu - czyli tak praktycznie to zawsze :)

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#55 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 listopad 2010 - 06:36

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Nie pamiętam już, który producent w prospekcie pisze, szerokość kombajnu z zależności od ogumienia. Skoro opony są niedemontowalne, to w teorii można jechać, bo stróże prawa nie wiedzą jakie ogumienie kombajn ma standardzie.

#56 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 02 listopad 2010 - 08:29

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach z tego co ostatnio przeglądam prospekty to większość producentów podaje te wartości

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#57 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 12 listopad 2010 - 15:38

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach http://www.ppr.pl/artykul-kombajnista-159433.php

coś na temat

#58 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 14 listopad 2010 - 21:33

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach I komentarze do powyższego: http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=65

#59 Share pawel2793

pawel2793

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanizacja.

Napisany 10 kwiecień 2011 - 19:52

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Witam :) Kupiłem kombajn i muszę go przyprowadzić do domu. Jest to ok 200km. od Giżycka do Nowego Miasta Lubawskiego. Więc bd musiał lecieć drogami "czerwonymi". Czy kombajn może jechać po takich drogach?
Jeśli można nim jechać na kołach to musi być pilotowany?
Musi być jakieś ubezpieczenie?
No i co jeszcze jest potrzebne bym mógł nim jechać na kołach aż 200km po tych drogach głównych?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Majes897

Majes897

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 18:27

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach Witam, czytając spostrzegłem post w którym było napisane że można iść na kurs kombajnisty od 16 lat. Chciałem się zapytać czy to jest prawda bo był bym zainteresowany tym. :)
Pozdrawiam.