Zaloguj się, aby obserwować  
batim

Renta strukturalna a Młody rolnik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
batim    7

Mnie interesuje taka sprawa;jaka jest kolejność składania wniosków o rentę strukturalną i premię dla MR.Bo ja słyszałam, że najpierw

składa wniosek MR a dopiero później osoba przekazująca gospodarstwo za rentę strukturalną.Czy to prawda? Jeśli tak tak to kiedy ja jako MR mogę taki wniosek złożyć?.Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Który wniosek pierwszy trzeba składać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

to wszystko zależy od tego kiedy będą znowu przyjmowane wnioski na rente i jak długo prowadzisz gospodarstwo?w tym roku w pierwszym poborze było do 14 miesięcy działalności rolniczej.w drugim do 12.wejdź sobie na strone arimr i sciągnij sobie wszystkie załączniki odnośnie mlodego rolnika,przeczytaj wszystko i tam znajdziesz odp na wszystkie pytania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ja mam pyatnie czy jak przechodzi sie na rente strukturalną to można podzielić istniejące gospodarstwo 30 ha na 2 mniejsze czy mysi iść na powiększenie jakiegoś istniejącego lub musi pozostać w całości?

czy przekazać należy wszystkoie grunty czy rolnik na rencie strukturalnej może zostawić sobie lasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=62&am...=1&idpage=1 czytamy:

 

Gospodarstwo można przekazać:

 

1. Następcy – poprzez przeniesienie własności (sprzedaż, darowiznę) w całości na rzecz jednej osoby, która wcześniej nie prowadziła działalności rolniczej. Powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w danym województwie lub w kraju. Takiego warunku nie ma, jeśli gospodarstwo przekazuje się zstępnemu (synowi, córce, wnukowi, wnuczce itd.) W przypadku zstępnych wystarczy by przejęte gospodarstwo miało, w zależności od województwa, 3 ha lub 1 ha użytków rolnych.

2. Na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw rolnych – poprzez przeniesienie własności na rzecz jednego lub kilku rolników. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie lub w kraju.

 

Wnioskujący o rentę strukturalną i jego małżonek mogą pozostawić sobie łącznie do 0,5 ha użytków rolnych wraz z siedliskiem, o ile będą na nich prowadzić działalność rolniczą służącą wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb oraz potrzeb osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

 

zatem gospodarstwo o powierzchni 30 ha możemy podzielić wtedy i tylko wtedy, gdy przeznaczymy je na powiększenie innych gospodarstw (można jednak część gospodarstwa przekazać przed złożeniem wniosku i problem znika), co do lasów to nie są one UR, zatem ograniczeń brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

acha, dzięki za informacje @Kissmi, także lasy można sobie zostawić, tylko problem w tym ze część nie jest jeszcze przekwalifikowana i figuruje jako UR ale przynajmnej mam większy limit na paliwo na zwrot akcyzy :)

Te 0,5 ha które zostaje to jest wraz z podwórkiem i wszystkim, tylko mały problem bo siedlisko mam własnie 0,5ha a może i 0,55ha :)

a czy bardzo skomplikowało by sytuację, gdyby np. część przepisać i czesc wydzierżawić jednej osobie?

 

 

 

no i najwazniejsze czy po 2013 będą renty strukturalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wielkość siedliska nie jest ograniczone (należy jednak pamiętać, iż obciążenie podatkowe istotnie się zwiększy, gdyż beneficjent przestaje być rolnikiem, a więc nie prowadzi gospodarstwa rolnego, proponuję zapoznać się ze stawkami podatku od nieruchomości); w tym działaniu w ramach PROW 2007-2013 nie można już wydzierżawiać gruntów (należy trwale je zbyć)

 

obecnie nie sposób przewidzieć co będzie się działo po 2013 (czy zakończyła sie już runda WTO??), można opierać się jedynie na wstępnych założeniach jednak ja jeszcze ich nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

to co najlepiej przepisać wszystko łącznie z budynkami? to nie dość że dostaje się marne grosze rnety trzeba opłacac krus, płacic dodatkowy podatek od nieruchomości, a na wypadek śmierci np. ojca bo na niego była by renta strukturalna matka pozostała by bez niczego bez renty, bez ubespieczenia i bez gospodarstwa!!

 

ps. jeśli ktos wie niech napisze ile wynosi ten podatek od nieruchomości tak dla przykłądu gdy miastowy kupuje sobie ze 2 ha ziemi to nei płaci krusu wiec ile wynosie ten podatek?, czy poniżej tych 0,5 ha siedliska to zostaje po staremu z tymi podatkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

podaj proszę, w której gminie znajduje się siedlisko to wskażę Ci stawki podatku, natomiast decyzję o przekazaniu bądź nie siedliska należy obliczyć na podstawie skalkulowanej wielkości obciążenia podatkowego, w powyższym wypadku proponuję wydzielić działkę pod budynkiem mieszkalnym, a na wypadek śmierci się ubezpieczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi217    2

Najpierw o MR a pozniej o Rente bo musisz miec juz ziemi i gospodarstwo rolne czyli numer gospodarstwa itd. zeby ci przepisac reszte ziemi, io przejsc na rente(chodzi mi o ktoregos z twoich rodzicow z tym przejsciem na rente) :D A budynow nie trzeba przepisywac mozna je tylko wydzierzawic o rodziców.


Moje filmy: http://www.youtube.com/profile?user=tomi2177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

budynki można wydzierżawić, pytanie brzmi jak zostaną one potraktowane, mimo iż będą wykorzystywane rolniczo to podatkiem zostaje obciążony zawsze wydzierżawiający - zatem całkiem możliwe, że wysokość obciążenia i tak będzie bardzo wysoka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Witam :rolleyes: Chcalbym odswiezyc temat :huh:

 

Moj ojciec ma 55 lat i chcialby przekazac gospodarstwo na brata wzamian za rente struktoralna a brat chcialby dostac MR :( Wiec wszystko pieknie, fajnie tylko ze moj ojciec za kawalera dostal od rodzicow pole (dom, grunty orne o pow 3,5ha) a pozniej wziol slub z moja mama. Reszte pola rodzice maja na współwłasnosc i tutaj pytane moja mama jest 10 lat młodsza od ojca i nie dostanie renty ani niczego podobnego. Co mamy zrobic?? wszystkie pola przepisac na brata brat dostanie MR ojciec rete a mama?? ma sie ubezpieczyc w KRUS jako domownik?? potem moze dostac jakas rente czy cos podobnego??

 

Prosze o odpowiedzi :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalekpum    0

dl mamy zostaje sie ubezpieczyc jako domownik u brata i wyrobic zwykla rente inwalidzka tylko to bo nic inneog u mnie bylo tak samo


witam jesli komus trzeba niech da znać mogę sprzedać produkty ekologiczne lub nawiązać wspołprace na dluzsza i krotsza mete z tym towarem
kupie zaś pola w cenie do 5,500 zł/ha nawet i ugory
szukam inwestora do wykupienia dzialki i zalozenia cpn bar wulkanizacja oplaci sie na tym terenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

A jesli moja mama ubezpieczy sie u brata jako domownik to bedzie sie jej nalezala potem jakas renta rolnicza??


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZankL0s    0

Witam!

Wiecie może kiedy w ramach MR będą przyznawać 75 tyś.? Drugie pytanie, ile w tym roku będzie wynosiła renta strukturalna, i od kiedy będzie można składać o nią wnioski? Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witam

Hmm

Mam takie pytanie :).

Moj ojciec ma gospodarstwo o powierzchni ok 30ha ma 45lat i czytajac powyzsze posty dochodze do wniosku ze moze mi np. przepisac srednia wojewodztwa i dostałbym premnie w danej wysokosci

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZankL0s    0

W sumie tak janczar810, ale zanim dostaniesz hektary musisz, złożyć wniosek o MR. Ja na twoim miejscu poczekałbym, aż ta premia wzrośnie do 75 albo 100 tyś pln :) I w tedy skorzystał przez duże S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

100tys zl?? :):) pierwszy raz slysze ze az tak podniosa to dofinansowanie. Moim zdaniem niech pierwsze zatwierdza to 75 tys, bo u nas to tak jest ze naobiecuja a potem sami wiecie jak jest...


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj