Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki olej stosujecie do silnika C-330?

80 odpowiedzi na ten temat

#61 Share cosmopl

cosmopl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 09:51

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? To że większość coś robi źle, nie znaczy, że należy takich pojęć używać. Gęstość oleju jest zbliżona do gęstości wody i nie różni się pomiędzy konkretnymi typami olejów, nie ma więc olejów bardziej "gęstych" lub "rzadkich". Płynność to też jest trochę coś innego albo jest coś płynne albo nie, a jak płynie to jest to określone przez wskaźnik lepkości. Ogólnie właśnie szary użytkownik sprzętu powinien się orientować, w podstawowych kwestiach, bo jak widać ma to wymierny wpływ na działanie sprzętu. Oczywiście są normy i dopuszczenia aby życie ułatwić ale rady typu zalej "gęściejszy" olej są na porządku dziennym, również na tym forum, co może wprowadzać w błąd i prowadzić do awarii. Zwłaszcza, że oleje uważane za "gęstsze" wcale takie nie są po rozgrzaniu i to że w butelce na takie wyglądają, to zazwyczaj oznacza zupełnie co innego gdy pracują w silniku rozgrzane. Pozdrawiam ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Dzisiaj, 07:57
  •  

#62 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 19:12

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? W potocznym rozumieniu gęstszy to 20/50, zamiast 15w30. Wiadomo, ze chodzi o lepkość.

#63 Share cosmopl

cosmopl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 20:06

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Nie ma czegoś takiego jak gęstszy w potoczny znaczeniu. Gęstość oleju nie ma znaczenia dla jego właściwości, ponieważ jest w przybliżeniu taka sama dla wszystkich olejów. Lepkość ma i bardziej lepki to 20W50 mniej lepki to 15W40 i nie ma to za wiele wspólnego z koesystencją. Lepkość, to w przybliżeniu opór wewnętrzny ciał przeciw ich płynięciu. Rozróżnia się jeszcze kinematyczną i dynamiczną. Dynamiczna to stosunek naprężeń ścinających do szybkości ścinanania, natomias kinematyczna to dynamiczna/gęstość i jest ona używana w klasyfikacji SAE, do określenia właściwości oleju!. Czyli jeżeli olej byłby "bardziej gęsty" to byłby mniej lepki czyli dokładnie odwrotny. Wrażenia organo leptyczne nie mają tu żadnego znaczenia!

Czy nalewałeś kiedyś olej powiedzmy 75W90? Spróbój wsadzić palec do jednego i drugiego i je porównać w słoiku. Olej wg Twojej nomenklatury 3 razy "gęściejszy" jak jest zimny. Jest tak naprwdę? To jest właśnie błąd, który prowadzi do kolejnych błędów w stosowaniu i innych patologii, dlatego nie, Twoje stwierdzenia nie są prawidłowe i nie nie można ich używać zamiennie, bo dokładnie mówią o niczym.

Żeby bardziej uzmysłowić Ci o czym mówię - żyjesz na wsi pewnie. Kwast siarkowy widziałeś - gęstość 1840, woda - 999,8, oliwa - 920, nafta - 810, lód - 880-920, drewno 900 (dąB), pisek 1550-1800, saletra sodowa 2260, ołów 11 300 i co? Rozumiem, że wg Ciebie drzewo jest bardziej gęste od wody? Tak? Pozdrawiam ;)

#64 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 20:40

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Ta gęstość to nic innego jak ciężar właściwy. Dla mnie miód jest bardziej gęsty od wody gdy chce go przelać, a nie sprzedać. Wiem o czym piszę, potocznie to nieksiążkowo, gdzie most napędowy nazywamy dyfrem itp. Nie wiesz gdzie żyję, ostatnio widzę tylko stal i stopy aluminium. Nie pisz tych wyuczonych definicji, których mnie też uczono ale ponad 30 lat wstecz. Wiadomo dyskutujemy o lepkości, która powszechnemu użytkownikowi ursusa kojarzy się z lepem na muchy ;)

Edytowany przez zorzyk2, 30 sierpień 2012 - 20:45.

#65 Share Developers

Developers

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 09:45

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Witam!!

W ciągnikach zbytnio nie siędzę i piszę o poradę..

Czym najlepiej za hartować tłoki ? Nalać w tłok z 25ml benzyny i za hartować ??
Ile oleju wchodzi do silnika ?
Wał czym najlepiej przemyć ??

#66 Share danielj001

danielj001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 10:16

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? po co chcesz hatrować tłoki???? bo szczerze pierwsze słysze o takiej procedurze. nie napisałeś do jakiego silnika ile oleju wchodz?? ja silniki myję ropą bardzo dobrze wymywa silnik.Mam taką ropownicę że wszędzie dojdzie.

#67 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 12:13

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Wiesz w ogóle co oznacza termin "hartowanie"?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#68 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 12:18

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Hartować alamunium? Ty ich nie hartuj tylko dotrzyj silnik po wymianie.
KPK Kumurun Team

#69 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 11:48

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Nie wiem czy o to chodzi ale tłoki można "wygrzewać" w oleju przed pierwszym montażem do silnika. Ma to zapobiec późniejszemu puchnięciu tłoków. Nie jestem pewien (a szukać mi się nie chce) ale robi się to w temperaturze około 250 st.C przez około dwie godziny - na ten sposób natknąłem się w literaturze motocyklowej i nie słyszałem żeby ktoś to stosował w praktyce...

#70 Share astrzak

astrzak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Zainteresowania:A wszystko po trochu...

Napisany 27 czerwiec 2014 - 18:29

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? W mojej c-330 jest już dość wyeksploatowany silnik. Dowiedziałem się ze są oleje do silników o dużych przebiegach.Co o tym sądzicie może ktoś stosował coś podobnego i może coś polecić?
Wiesz co sie liczy?????
Szacunek ludzi kierownicy!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Santus

Santus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 20 październik 2014 - 14:40

mam pytanie bo robie remont silnika nowe tuleje tloki itd i nie wiem jaki olej wlac bo mamy juz okres taki jesienno zimowy i w zimme czasami cos sie bedzie robilo maszyna i nie wiem czy kupywac lany z litra firmowy  czy juz jakis w sklepie firmowy i o jakim oznaczeniu np. 10w40 doradzi ktos cos ?

#72 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 20 październik 2014 - 14:43

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? turdus wielosezonowy

#73 Share romek6340

romek6340

Zetor Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2438 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 20 październik 2014 - 18:35

Masz inne ciągniki? Najpraktyczniej to było by zalać takim jak w innych.

Turdus shpd 15w40 będzie dobry. Nawet aż za, jak do c 330 :D

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/

#74 Share wujekk110

wujekk110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja , hodowla bydła

Napisany 29 październik 2014 - 21:09

Turdus jest jednym z lepszych oleji. Ja tak samo jak "romek6340" mam zalane tym olejem wszystkie ciągniki.

#75 Share padre1989

padre1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 29 październik 2014 - 21:36

turdus...w firmie many chodza na tym oleju i jest gitara. lepszego za te pieniadze nie znajdziesz

#76 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 31 październik 2014 - 08:18

Na dotarcie możesz kupić nawet Turdus luzem, tylko że w sprawdzonym sklepie.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#77 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 20 listopad 2014 - 04:07

na dotarciu można lać gorszy olej , a potem jak sie dotrze to zalać go Mobil1 :) wtedy jest LUX Mobil1 diesel 15/40

#78 Share xUrsusekc330x

xUrsusekc330x

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 12:10

Witam, ile oleju ma wchodzić w silnik w ursusie c 330 ? Wydaje mi się, że 6 litrów, ale wolałbym się upewnić.

Na bagnecie od oleju z silnika jaki poziom olej ma wskazywać ? Tam są dwie kreski, wydaje mi się, że poziom oleju powinien być między jedną a drugą kreską tak w połowie ?

#79 Share denis667

denis667

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 18:51

Ja leje 5-6 litrów i jest ok.Zawsze tyle samo leje.Na bagnecie ma być między tą pierwszą a drugą kreską.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share xUrsusekc330x

xUrsusekc330x

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:19