Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki olej stosujecie do silnika C-330?

80 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mir36

mir36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 23 listopad 2008 - 15:35

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? ja zalewam do330 i 360 olej Milvus jest on o paranetrach 15W40 jest to odpowiednik superolu CC . jesli chodzi o turdusa jest to olej wielesezonowy i w ciezarówkach przebieg jego wynosci 40000 km. a w ciagnikach 200 mth lub raz w roku. w naszych starych ciagnikach producenci zalecali stosowanie olejów klasy CC. do tej klasy zaliczany jest również Milvus jest oleje wielosezonowym i w naszym regionie jest o 2 zł droższy na 5l od superolu CC lotosa , wiec nie ma sensu lać superolu który jest olejem jednosezonowym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Dzisiaj, 17:27
  •  

#22 Share c330ursus

c330ursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jest związane z rolnictwem i mechanika ;)

Napisany 27 listopad 2008 - 18:29

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? My od początku do C-330 lejemy Superol CC i wszystko gra i właśnie Superol CC jest polecany do tego ciągnika ;) Według mnie nie eksperymentował bym z innymi olejami do ciągników typu C-330, C-360. A co do barwy to normalne że olej po jakimś czasie robi się czarny i tego nikt nie zmieni nawet jak by ktoś lał mu najlepszy olej :) to jest moje zdanie na temat olejów :)

PS. Olej zmieniam co rok w C-330 :)
:D

#23 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 03 grudzień 2008 - 18:25

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Kolego @c330ursus wlewanie lepszego oleju nie jest eksperymentowaniem. To, że producent zaleca olej klasy CC oznacza, że nie można wlewać oleju niższej klasy np. CA. Natomiast olej wyższej klasy można stosować bez obaw o trwałość silnika. Jedynym ograniczeniem może być cena takiego oleju.

#24 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 03 grudzień 2008 - 19:38

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? I ewentualne rozszczelnienie silnika.Ja po przemyśleniu sprawy pojeżdżę po remoncie ze 3-4 lata na Superolu CB a potem CC.

#25 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 20:36

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Dlaczego silnik miałby się rozszczelnić? Po remoncie szkoda niszczyć silnik kiepskim olejem klasy CB. Chyba, że będziesz wymieniał go co 50 mth. Bo tyle mniej więcej wytrzymuje olej tej klasy. Ja po remoncie 3P wlałem FUCHS TITAN TRANS 15W/50 i nie zauważyłem przecieków.

#26 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 20:47

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Znaczy CD pomyliłem się a potem CC.Np.uszczelki mogą puścić.Chyba że pod misę i pod pokrywę silikon.Ja zawsze daję silikon chociaż jak olej nie leci.@Elektrotechnik a w zimę go nie używasz?Bo 15W/50 to chyba gęściejszy jest? Ja tam zawsze leję 15W/40.

#27 Share Davidastra

Davidastra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 863 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 22:07

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? olej droższy znaczy lepszy
i najlwpiej 15W/40

Opus meum est

#28 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 22:56

Znaczy CD pomyliłem się a potem CC.Np.uszczelki mogą puścić.Chyba że pod misę i pod pokrywę silikon.Ja zawsze daję silikon chociaż jak olej nie leci.@Elektrotechnik a w zimę go nie używasz?Bo 15W/50 to chyba gęściejszy jest? Ja tam zawsze leję 15W/40.

Oznaczenie 15W/50 oznacza olej wielosezonowy. Gdyby było samo 15W (winter) byłby to olej zimowy. Natomiast samo 50 to olej letni. Liczby te nie określają gęstości oleju tylko temperatury powietrza w których można go używać. Np. TITAN 15W/50 jest lepszy na lato od Superolu 15W/40 bo ma wyższą wytrzymałość na wysokie temperatury (liczba 50). Z kolei liczba znajdująca się przed literą W oznacza przy jakich ujemnych temperaturach można stosować olej. I tak np. olej syntetyczny 0W można stosować do -45°C a olej 15W do -25°C.

#29 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 23:19

Oznaczenie 15W/50 oznacza olej wielosezonowy. Gdyby było samo 15W (winter) byłby to olej zimowy. Natomiast samo 50 to olej letni. Liczby te nie określają gęstości oleju tylko temperatury powietrza w których można go używać. Np. TITAN 15W/50 jest lepszy na lato od Superolu 15W/40 bo ma wyższą wytrzymałość na wysokie temperatury (liczba 50). Z kolei liczba znajdująca się przed literą W oznacza przy jakich ujemnych temperaturach można stosować olej. I tak np. olej syntetyczny 0W można stosować do -45°C a olej 15W do -25°C.

Liczby te nie określają temperatur powietrza, im niższa pierwsza cyfra tym lepiej olej zachowje płynnośc przy niskich temperaturach, a druga mówi o gęstości przy wysokich temperaturach. Nie ma żadnej analogi w relacji cyfra klasy- cyfra temperatury.

#30 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 12:32

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Pisząc temperatura powietrza miałem na myśli temperaturę otoczenia w której można stosować dany olej. I tak pierwsza liczba mówi o minimalnych temperaturach otoczenia:
0W do -35°C (w poprzednim poście się pomyliłem i napisałem -45°C)
5W do -30°C
10W do -25°C
15W do -20°C
20W do -15°C
Druga liczba dotyczy maksymalnych temperatur:
20 do 10°C
30 do 20°C
40 do 35°C
50 do 50°C
istnieje jeszcze klasa 60 ale oleje tej klasy są bardzo drogie, ale można stosować je w bardzo wysokich temperaturach. Tak samo klasa 20 jest praktycznie nie stosowana. Liczby te nie mają żadnaego związku z lepkością oleju jak się powszechnie uważa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 16:38

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Aha.To dzięki @Elektrotechnik za wyczerpującą odpowiedź.A powiedz mi jeszcze czy jest Superol CD 15W/50?

#32 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 17:17

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Schell jest nieco innego zdania odnośnie niskich temperatur.

#33 Share lukano

lukano

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :)

Napisany 04 grudzień 2008 - 17:53

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Ja mam w silniku olej mineralny Lotos 15W 40 i jest bardzo dobry olej nawet zauważyłem wzrost ciśnienia o 0,5 Mpa ale to pewnie dlatego wcześniej był superol z dużym przebiegiem tak czy inaczej polecam jakiś olej wielo sezonowy Lotos Turdus ale mineralny. A co superolu to on się nadaje do smarowania pługa na zimę w silniku zostaje taki syf ze szkoda gadać wiecie co się dzieje z superolem CC w zimie smoła w misce olejowej naprawdę lepiej dołożyć te kilka złotych i kupić jakiś lepszy olej.
Trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Wierz mi, żałuje się tylko i wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...

#34 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 19:19

Aha.To dzięki @Elektrotechnik za wyczerpującą odpowiedź.A powiedz mi jeszcze czy jest Superol CD 15W/50?

Z olejów SUPEROL klasę CD posiadają:
SUPEROL CD 10W
SUPEROL CD 10W/30
SUPEROL FALCO CD 15W/40
SUPEROL CD 30
SUPEROL CD 40
O SUPEROLU CD 15W/50 nie słyszałem. Ale zamiast niego zastosuj FUCHS TITAN TRANS HD 15W/50.

Liczby te nie mają żadnaego związku z lepkością oleju jak się powszechnie uważa.

Dzięki @zorzyk2 za zwrócenie mi uwagi. Chciałem napisać o gęstości oleju a nie o jego lepkości. Masz całkowitą rację. Liczby te określają lepkość oleju w wysokich i niskich temperaturach. A co do tych temperatur to różne źródła różnie podają.

#35 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 20:10

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Aha.A ile koszuje 10 l takiego Fuchs-a? Czy będzie on się nadawał do 30 po remoncie? To jest olej mineralny?

#36 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 20:19

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Olej ten kosztował w zeszłym roku 12,50 zł/litr w opakowaniach 20l. Ile teraz kosztuje to niewiem. Ja kupowałem w GRENE. A do C-330 jest idealny zwłaszcza po remoncie. Tak jest to olej mineralny. Ja ostatnio kupiłem go do spółki z kumplem w beczce 200l i wyszło około 7 zł/litr.

#37 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 20:36

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Ja też tak myślę i nie jestem za olejami superol klasy CB czy CC. Ja w tym roku zastosuje Falco. Jest on tak pomiędzy superolem CC a Turdusem.

#38 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 05 grudzień 2008 - 10:38

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Panowie ciągle pytacie o to samo (ile kosztuje olej FUCHS, czy nadaje się do C-330 itp.). A ja nawet nie zauważyłem, że dwa razy napisałem tego samego posta. Najpierw proponuję przeczytać cały temat a później zadawać pytanie. Jeśli ktoś ma jeszcze pytania dotyczące tematu to zapraszam na chat lub GG tam chetnie odpowiem, bo niepotrzebnie zaśmiecamy forum.

#39 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 05 grudzień 2008 - 11:17

wleję FUCHS.Co niemieckie to dobre i drogie zdeka

Taki on niemiecki jak Twój ciapek ;) Fuchs ma rolewnie w Polsce, w Gliwicach bodajże, co nie znaczy że to zły olej ale tak dla informacji warto wiedzieć. Technologia jak najbardziej niemiecka ;)

olej droższy znaczy lepszy
i najlepiej 15W/40

Dlaczego najlepiej 15W40? Ja bym wolał np. 10W60 :)
Poza tym cena finalna raczej nie określa własności fizyko-chemicznych oleju :) w wielu przypadkach w dużej mierze płaci sie też za marke.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 05 grudzień 2008 - 11:20

Jaki olej stosujecie do silnika C-330? Do silnika najlepiej stosować olej nie fałszowany czyli nie najtańszy bez bio- komponentów bo i takie są na rynku o skutkach zastosowania nie musze pisać. Do c330 olej klasy CC wystarczy to stara konstrukcja nie wymagająca niewidomo czego. Ursus kiedyś zalecał olej klasy CB.
Milwus na pewno mu wystarczy a jak ktoś lubi może lać Turdusa gdy ciągnik ciężko pracuje całymi dniami nie zaszkodzi.