toreg

Zakup gospodarstwa

Polecane posty

toreg    0

Czy może ktoś się spotkał z tym iż, rodzice sprzedali gospodarstwo własnemu dziecku i to dziecko dostało preferencyjny kredyt na zakup tych gruntów?

Mam gospodarstwo rolne kilka hektarów. Moi rodzice też mają gospodarstwo i będą mogli niedługo pójść na rentę strukturalną i będą chcieli mi przepisać to gospodarstwo, ale ja mam jeszcze siostrę i musiał bym ja spłacić chciałbym jej kupić jakieś mieszkanie Niestety nie mam takiej kasy żeby kupić mieszkanie i jednocześnie rozwijać gospodarstwo więc wymyśliłem sobie że rodzice część gospodarstwa mi sprzedadzą na kredyt preferencyjny za który kupią córce mieszkanie. Tylko czy jest to możliwe bo słyszałem różne opinie. Logicznie rzecz myśląc powinny być takie możliwości, pomijając to że prawie cała unia tak robi to co w końcu gdy ja ciągle dokupuje ziemie to swoją ojcowiznę mam sprzedać. Dziwne by to było. Proszę o rady :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

poczytaj sobie na stronie agencji o warunkach przyznawania kredytów od nikogo spokrewnionego a więc chyba nawet i od brata nie dostaniesz kredytu preferencyjnego czy to na zakup ziemi czy na zakup maszyn, a tak wogóle to coś dużo tej spłaty chciała by sostra, zamerzasz odpalic jej półmajątku? ja w życiu bym się na taki układ niezgodził nigdy nei wiadomo czy ziemia nei zacznie taniec lub jakiś inny przełom się dokona w rolnictwe a ty zostaniesz z kredytem i będziesz spłacał siostrę? przez 20 lat? przecież rodzice mogą ci zapisać twoją działkę a to co by sie należało siostrze wydzierżawić tobie a ewentualne podziały dokonacie sobie w innym czasie, no i tak wogóe rozumiem że siostra się wyprowadza a ty zostajesz w domu rodzinnym z rodzicami, wtedy chyba rodzice zapisują ci gospodarkę w zamian za dozgonną opiekę i miejsce w mieszkaniu, a nie wiem czy to dobry pomysł gdy byś musiał za 15-20 lat spłacac siostrę i opiekować się rodzicami

ps a tak wogóle można podzielićgospodarstwo przekazywane dzieciom, np. podzielić gospodarstwo na 2 mniejsze i dostać rente strukturalną czy to tylko napowiększenie obcnego tzn powstałe nowe gospodartswo musi byćwiększe tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toreg    0

No wiesz gospodarstwo rodziców liczy sobie 37 ha średnia cena ziemi u nas to około 20 tyś. Ja nic nie pisałem że mam jej kupować mieszkanie w Warszawie i to ma być apartament. Ciekawe czy nauczycielka może mieć ziemię ( chodzi mi oto czy żeby przekazać komuś ziemie to ta osoba musi mieć szkołę rolniczą , w dalszym ciągu mówimy o przekazaniu w zamian za rentę strukturalną) Jeszcze jedno moja siostra nie ma zamiaru kończyć takiej szkoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

jeśli rodzice przepisują na swoje dzieci ziemię w zamian za rentę strukturalną to te dzieci nie muszą mieć wcale wykształcenia związanego z rolnictwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

kredytu preferencyjnego wstępny, ani zstępny nie dostanie (czyli rodzina odpada), do tego ziemia którą przekaże osoba idąca n rentę strukturalną musi trafić w ręce osoby która po otrzymaniu tej ziemi będzie miała co najmniej średnią wojewódzką chyba że jest następcą wtedy wystarczą 3 ha jeśli całe gospodarstwo jest przekazane. jedyny sposób dla ciebie to sprzedaż tych kilku ha przed rentą strukturalną (sprzedaje ojciec) dobremu znajomemu (nie rodzinie chyba że dalszej i się w banku nie połapią) później kupno tych ha o niego (na ciebie po przepisaniu przez ojca pozostałych ha) ale z pomocą kredytu preferencyjnego, cała operacja jest fikcyjna - chodzi tylko o uzyskanie nisko oprocentowanego kredytu. największy problem to zaufanie czy masz takiego znajomego, bo jak nie to nie ma sensu. do tego są pewne problemy z kredytami na zakup ziemi - najpierw trzeba zgłosić zapotrzebowanie itd więc może to trochę czasu zająć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Moja rada to gospodarstwo ale tylko ziemię i ewentualnie budynki gospodarcze przepisz jako darowiznę lub jeszcze lepiej kup od rodziców kasę przekazujesz fikcyjnie. plusem zakupu jest to że możesz swobodnie dysponować nieruchomością. Darowiznę można cofnąć. Aby spłacić siostrę kup od rodziców dom pod kredyt hipoteczny na 30-40 lat a kasę z kredytu rodzice przekażą siostrze. Ty będziesz spłacał kredyt hipoteczny, jest trochę droższy ale możesz rozłożyć go nawet na 40 lat. Jesteś właścicielem nieruchomości a to trochę lepsza sytuacja od nieruchomości w darowiźnie. Poza tym nie będziesz musiał spłacać już siostry po smierci rodziców. A tak będziesz utrzymywał dom, remontował podnosił jego wartość a potem się okaże, że musisz spłacić siostrę i policzą ci wartość domu po remoncie ewentualnie rozbudowie itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli warunki dotyczące przyznania renty strukturalnej pozwalają na przekazanie gospodarstwa/ sprzedanie gospodarstwa zarówno Tobie jak i siostrze to proponuję, aby siostra otrzymała połowę gospodarstwa, którą możesz od niej odkupić korzystając z kredytu preferencyjnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
kredytu preferencyjnego wstępny, ani zstępny nie dostanie (czyli rodzina odpada), do tego ziemia którą przekaże osoba idąca n rentę strukturalną musi trafić w ręce osoby która po otrzymaniu tej ziemi będzie miała co najmniej średnią wojewódzką chyba że jest następcą wtedy wystarczą 3 ha jeśli całe gospodarstwo jest przekazane. jedyny sposób dla ciebie to sprzedaż tych kilku ha przed rentą strukturalną (sprzedaje ojciec) dobremu znajomemu (nie rodzinie chyba że dalszej i się w banku nie połapią) później kupno tych ha o niego (na ciebie po przepisaniu przez ojca pozostałych ha) ale z pomocą kredytu preferencyjnego, cała operacja jest fikcyjna - chodzi tylko o uzyskanie nisko oprocentowanego kredytu. największy problem to zaufanie czy masz takiego znajomego, bo jak nie to nie ma sensu. do tego są pewne problemy z kredytami na zakup ziemi - najpierw trzeba zgłosić zapotrzebowanie itd więc może to trochę czasu zająć

To chyba też odpada bo było by pełno spekulantów którzy by na cokolwiek załatwiali sobie kasę, a dlatego odpada, bo chandelek nieruchomościami jest obłożony podatkiem i tak mieszkanie czy dom który spzredasz wcześniej niz 3 albo 5 lat (dokładnie nei wiem) od czasu zakupu jest obłożony niemałym podatkiem od wartości (chyba 19%) i napewno jest też takim podatkiem obłożona ziemia.

Z siostrą możesz policzyć się na różne sposoby, ale na mój gust to chyba najlepiej sprzedać z 10ha a samemu szukać na to konto innych działem jeśli jest możliwosć kupna w okolicy albo już szukaj ziemi do kupna i bierz na siebie a potem jak rodzice przejdą na strukturalną to powiększą Twoje gosp. a kasa za spzredane ha z ojcowizny będzie na mieszkanie dla siostry.

ps. a tak wogóle to po co tak cudować, przecież siostra moze na siebie wziąsć mieszkanie a jak będzie miałą problemy ze spłacaniem to chyba siostrze pomożesz, może kiedyś siostra Tobie pomoże odpalić ze 20% wartości mieszkania a reszte sobie chyba poradzi :D

 

czy tak naprawde wszyscy dzielicie się co do grosza ojcowiznami?

Moim zdnaiem i w naszej okolicy ojcowiznę przyjmuje się jak hostię, to świętość -przywilej ale i ogromne obowiązki również obowiązek zadbania o rodziców do ostatnich dni, reszcie dzieci się pomaga ale znam z życia że w tych domach gdzie ojcowiznę podzielono co do grosza i się wszyscy pospłacali po równo tam NIGDY gospodarstwo nie przetrwało :lol: , na mój gust jeśli jedno z rodzeństwa chce dalej prowadzić gospodartwo reszta rodzeństwa powinna jeszcze mu dopomuc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

z tego co się orientuję to sprzedaż i kupno ziemi przez rolników nie jest obłożona podatkiem, może od wzbogacenia (2%) a nawet jeśli to nie jest tak dużo z resztą jak ktoś mnie nie wyprzedzi to sprawdzę. co innego jak ktoś ma firmę i lokuje kapitał później sprzedał i uzyskał kasę (wykazał zysk w działalności firmy) to wtedy płaci ale nie rolnik który zajmuję się tylko działalnością rolniczą. Co innego jeśli miałeś na myśli przepisanie w formie darowizny kilkukrotnej (w zbyt małym odstępie czasowym) jednak ja pisałem o sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj