Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Pszenica żółknie-powody?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
15 odpowiedzi na ten temat

#1 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 09 listopad 2008 - 21:04

Pszenica żółknie-powody? ostatnio zauważyłem w moich stronach że u nie których rolników pola pszenicy zaczynają żółknąć na tych wcześniej sianych tj.ok.20września o ile sprawą jasną jest że tam gdzie pszenica po pszenicy to na pewno fusarium.a na polach po rzepaku i do tego materiał kwalifikowany był wysiany to nie wiem co może być przyczyną.dziwnie bo pasami i na poprzeczkach żółknie.jak myślicie co może być przyczyną?
  • 0

#2 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 10 listopad 2008 - 18:26

Pszenica żółknie-powody? Na mój gust najprawdopodobniej brakuje magnezu w glebie, myślę że należy wykonać oprysk siarczanem magnezu i to, w miarę szybko, na wiosnę zastosować w pierwszej dawce saletrę amonową z dodatkiem magnezu i jeszcze raz siarczan magnezu np z antywylegaczem, powinno pomóc, może tak się dziać gdyż rzepak pobiera z gleby dużo magnezu aby wytworzyć wysoki plon, mogą być też mszyce, zobacz czy nie ma objawów żerowania, ale mało prawdobodobne, pozdrawiam
  • 0

#3 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 10 listopad 2008 - 21:42

Pszenica żółknie-powody? to nie moje pole,ale wiem że pola są w dobrej kulturze,i na pewno za gęsto posiana pszenica była tak więc może być to przyczyną.szkodniki też wykluczam,zastanawiałem sie czy to nie herbicyd bo pryskali ,ale na jednym polu było to już przed zabiegiem
  • 0

#4 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 12 listopad 2008 - 22:39

Pszenica żółknie-powody? w moich stronach podobna sytuacja, z tym ze co niektórzy siali w błoto, wiec tutaj wg. mnie to jest przyczyną. Na innych polach z kolei, gdzie posiano zboze przed tymi trzema tygodniami deszczu widac wyraźnie, ze coś jest nie tak, albo w ziemi, albo tak jak poprzednik wspomniał herbicyd. Zastanawia mnie jeden fakt, czy aby sami sobie nie zaszkodzili, bo pryskali 3-4 dni po siewie...??? Z tym niedoborem magnezu to równiez moze być jak najbardziej słuszne stwierdzenie. Byćmoże brakuje któregoc z mikroelementów, w tym przypadku może być to mangan (jeśli sie nie myle to własnie tak sie objawia, długie ciękie paski zółknacych siewek). Według mnie to w ostatnich latach ludzie zapominali właśnie o mikroelementach (nie stosuje sie juz obornika w takich ilosciach) i "go" poprostu brakuje. Nic innego mi do głowy nie przychodzi skoro mówisz, że gleba w dobrej kulturze, więc uwstecznienie któregos składnika raczej nie mozliwe... tyle z mojej strony. ;) jeśli bedziesz miał jakies pewne dane w temacie to napisz. Pozdrawiam
  • 0

#5 zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 12 listopad 2008 - 22:57

Pszenica żółknie-powody? Mi co prawda nie pszenica ale pszenżyto i żyto aż zaczerwieniło się po oprysku gleanem. Teraz wraca do normy i mocno się krzewi. Pierwszy raz tak się stało, w ODR-rze mówili jeszcze o wpływie przymrozków.
  • 0

#6 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 13 listopad 2008 - 12:03

Pszenica żółknie-powody? Rzeczywiście pod wpływem przymrozku rośliny kumulują cukier w komórakch i roślina nabiera czerwonego koloru. Umnie też pszenica "siedziała" dość długo dopiero w trakcie ciepłych dni listopada elegancko pokrzewiła się i wygląda przyzwoicie, już bałem się że, posiałem za rzadko , siew wykonałem vw terminie 26-30 września, ale ogólnie pszenice w moich stronach wyglądają słabo, na mój gust są niedożywione.
  • 0

#7 lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 14:03

Pszenica żółknie-powody? w moich stronach wczesne pszenice ludzia tez zolkly siali koniec wrzesnia przed deszczami i mieli tam jakies slimaki co podgryzaly pszenice, gosciu wieczorem posypal lejkiem 5kg/h jakis proszek i rano lezaly padniete ja sialem od 10 pazdziernika po rzepaku i wszystko ok
  • 0

#8 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 21:08

Pszenica żółknie-powody? ja siałem póżniej i nic sie nie dzieje,ale dzisiaj jak przejeżdzałem koło tych pól to jeszcze więcej było tego,ziemie mają na prawde dobre bo nawet dwójka klasa tam jest.może przymrozek był po oprysku bo to pasami.opryskiwacz mają nowy lemkena.
  • 0

#9 beny862

beny862

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 15 listopad 2008 - 22:45

Pszenica żółknie-powody? u mnie coś podobnego!poprzeczniaki są zółt,a niektóre pasy są też zółte....
  • 0

#10 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 16 listopad 2008 - 20:56

Pszenica żółknie-powody? u mnie narazie nic sie nie dzieje po za kawałkiem po rzepaku gdzie zasiałem odm.Leiffer .3 pażdż.zauważyłem że najmłodszy liść żółknie na nie których roślinach ale to akurat jest śmietka ozimówka czy coś takiego.kiedyś to miałem na kawałku ale tam siałem 20 września.jeszcze troche to robale nas zjedzą
  • 0

#11 gregor6

gregor6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 10:34

Pszenica żółknie-powody? U mnie najednym staju miejscami tez żółknie i brązowieje i usycha ginie miejscami właściwie to duży obszar jest przerzedzony sprawdziłem to i okazało się ze gdzie jest przyżółknięte przyschnięte to przy korzeniu jest taka Biala Larwa (chrabąszcza) i ona niszczy mi żyto :angry: teraz chyba nic nie poradze bo nie opryskam jej ona na wierzch nie wychodzi jak rolnica poczekam do wiosny a później zobaczymy jak nie to zorze ;)
  • 0

#12 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 22:15

Pszenica żółknie-powody? one jak zimno to chyba nie żerują
  • 0

#13 JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • 4642435

Napisany 29 listopad 2008 - 23:28

Pszenica żółknie-powody? Żółknięcie pszenicy jesienią, czyli kiedy jej potrzeby pokarmowe są jeszcze minimalne, będzie raczej wynikało z wadliwych stosunków fizycznych gleby, takich jak nadmierne zagęszczenie, zniszczenie struktury gleby poprzez uprawę na siłe, na mokro. Druga mozliwa przyczyna to wirus żółtej karłowatości jęczmienia, zwłaszcza odnosnie najwcześniejszych zasiewów. Wątpię w objawy niedoborów któregos z mikroelementów, poprostu pobranie jesienią jest jeszcze na tyle znikome, że za wcześniej na objawy niedoboru. W rzepaku, który juz jesienią pobiera sporo fosforu, fioletowa barwa łanu to jednoznaczny objaw jego niedoboru. Im rzadsze i późniejsze siewy, tym ryzyko tych niedoborów mniejsze. P.S. Pozdrawiam kolegę z gminy!
  • 0
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#14 NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 18:27

Pszenica żółknie-powody? Na niedobory raczej zbyt wcześnie, choroby podstawy źdźbła = wiosna. Nie widzę tego więc strzelam:

1) Źle rozdrobniona i rozrzucona słoma z kombajnu co powoduje inny podsiąk wody (a właściwie brak), efekty widoczne przy pierwszej suszy, nawet niewielkiej
2) Zbyt luźna lub zbyt zbita gleba, warstwa siewna
3) Jeżeli zaczyna żółknąć środkowy liść i łatwo jest go wyciągnąć to masz ploniarkę lub niezmiarkę, u podstawy źdźbła efekt jak przy gniciu, a w pędzie larwa koloru białego około 1-2 mm. Jedyna rada to oprysk na robala podczas zabiegu herbicydowego jesienią,

Czasami żółknięcie to po prostu fizjologia i cecha odmianowa, trzeba zobaczyć żeby ocenić, zimno w nocy w dzień upał i żółknie, często żółkną przegęszczone łany, zwłaszcza jęczmień, ale to normalne.

Sprawdź czy za głęboko nie posiałeś, może węzeł krzewienia się przerwał i idzie drugi raz.
  • 0

#15 JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • 4642435

Napisany 09 grudzień 2008 - 22:33

Pszenica żółknie-powody?

1) Źle rozdrobniona i rozrzucona słoma z kombajnu co powoduje inny podsiąk wody (a właściwie brak), efekty widoczne przy pierwszej suszy, nawet niewielkiej
2) Zbyt luźna lub zbyt zbita gleba, warstwa siewna
3) Jeżeli zaczyna żółknąć środkowy liść i łatwo jest go wyciągnąć to masz ploniarkę lub niezmiarkę, u podstawy źdźbła efekt jak przy gniciu, a w pędzie larwa koloru białego około 1-2 mm. Jedyna rada to oprysk na robala podczas zabiegu herbicydowego jesienią,

To na polach w dużym gospodarstwie obok, a nie bezpośrednio u Irona. Pewnie rzeczywiście zagęścili zbyt mocno glebę, slomę rozrzucają dobrze, nowe kombajny, maszyny wszystkie ok, wątpie rzby za głęboko zasiali. A wczesny siew+ciepła jesień=szkodniki. Poza tym sieją pewnie 600 szt. /m, co w takich warunkach powoduje efekty jak powyższe. Podejrzewam tez podeszwę płużną, od lat orka ciężkimi ciagnikami, żadnych poplonów, czy obornika.
  • 0
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Google AgroFoto Ads Pszenica żółknie-powody?

• Reklama google
Dzisiaj, 07:17
  •  

#16 Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 20:27

Pszenica żółknie-powody? Co poradzicie na żółkniecie pszenicy i na chwasty ?? można tym prysnąć już teraz ??? jutro ma być ładnie . Dodam że pszenica żółknie tylko miejscami .
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s