Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#121 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 08:31

Nawożenie ziemniaków nie nawadniam, bo nie mam wszystkich pól blisko siebie, są porozrzucane. Nawadnianie w suchy rok daje bardzo dobre efekty. Oczywiscie nie w kazdy rok jest to potrzebne. Ale czasem jest tak ze kiedy ziemniaki potrzebuja najwiecej wody - zawiązywanie bulw oraz ich przyrost, wtedy nie ma tej wody. I taka deszczownia jest wybawieniem. W suchy rok zakup deszczowni zwraca sie w jeden sezon. Ziemniaki jak maja wode to urosna wszedzie i nie musi byc tak strasznie duzo nawozu. Problem w tym ze w ostatnich latach ta woda jest wtedy kiedy ziemniak jej nie potrzebuje az tyle, a pozniej suuusza....
Wczesne, to standardowo Lord, Denar, Bellarosa, Vineta, Owacja.
Z pozniejszych mialem tylko Jelly i tylko ją moge polecic.
Kazda z tych odmian ma takie mozliwosci plonotwórcze o jakich wspominales wczesniej. I bedziesz mial taki plon - jesli oczywiscie zadbasz o to. B)
pozdr!
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 19:16
  •  

#122 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 11:47

Nawożenie ziemniaków Dzięki, Twoje rady są fachowe. A dolistnie coś stosujesz jeśli tak to w jakiej fazie?

#123 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 20:13

Nawożenie ziemniaków dolistnie mozesz stosowac Plonvit, Insol + roztwory mocznika lub siarczanu magnezu.
Ja w tym roku po raz pierwszy dawalam Kristalon NPK 18-18-18 z firmy YARA.
Bardzo dobre efekty. Przyrosty bylo widac najbardziej na wczesnych odmianach. Nawoz jest drogi, ale u mnie dal dobre efekty. W przyszlym roku rowniez bede go stosowal B)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 09:34

Nawożenie ziemniaków Tak...a w jakiej dawce ten kristalon i ile razy stosować?

#125 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 09:46

Nawożenie ziemniaków kazdorazowa dawka 2,5 kg/ha.
2-3 dawki w zaleznosci od potrzeb w odstepach ok 10 dniowych w zaleznosci od pogody.
1 przed kwitnieniem, 2 po.
nie mieszaj z opryskami na zaraze, itd!
ja kupowalem opakowanie 25kg.

#126 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 11:00

Nawożenie ziemniaków Wielkie dzięki bardzo mi pomogłeśB)

#127 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 11:26

Nawożenie ziemniaków Luz B)

#128 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 22 wrzesień 2010 - 18:43

Nawożenie ziemniaków Chcialbym zapytac sie bardziej doswiadczonych rolnikow co najlepiej posiac na poplon po kartoflach pod kartofle.? Mam zamiar sic zyto na dniach no i zaorac je na wiosne i na to pyrke wczesna lorda. Ile posiac nawozu na ha i jakie ? ( myslalem o 600 kg polifoski i 200 kg mocznika przed sadzeniem? pomozcie. a i nie mowcie co robia wasi sasiedzi albo kogos dziadek sial cos tam. Pozdro!

#129 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 22 wrzesień 2010 - 18:47

Nawożenie ziemniaków na poplon daj cos z duza masa zielona, najlepiej cos strączkowego, a jesli nie da rady to zwykla gorczyca, łubin, gryka.
nawozenie ok!

#130 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 22 wrzesień 2010 - 18:55

Nawożenie ziemniaków jak przeciez to nie zdazy urosnac bo zmarznie. tak to teraz to zyto bym potraktowal z opryskiwacza mocznikiem jakies 30 kg na ha i na wiosne jeszcze z raz i moze by bylo lepiej? mam lubin ale watpie zeby to chociaz troche masy wytworzylo.. zanim zmarznie. a i znasz moze jakis zamieo nnik polifoski bo caly czas sieje ta polifoske to sa te same skladniki w glebie itp.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 10 październik 2010 - 17:46

Nawożenie ziemniaków Chciałbym poruszyć temat nawożenia podstawowego ziemniaków PK jesienią. Jest wielu zwolenników takiego nawożenia, ale są także przeciwnicy. Jak to jest według Was: jesienią czy wiosną?

#132 Share semenpl2

semenpl2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów
  • Zainteresowania:energia odnawialna, fundusze UE, warzywa

Napisany 10 październik 2010 - 18:13

Nawożenie ziemniaków czy oplaca sie sadzic ziemniaka na slabej glebie tak 4/5 klasa czy da on jakis ekonomicznie sensowny plon bez nawadniania prosze o podpowiedz kogos kto uprawaia na 4/5 klasie

#133 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 11 październik 2010 - 19:49

Nawożenie ziemniaków ja sadze na 4 klasie z powodzeniem, tylko wszystko zależy od ilości opadów, co do nawożenia to ja na przyszły rok już conieco ustaliłem i wygląda to tak: obornik jesienią, 250kg polifoski 6, 150 kg Rosafertu, do 150 kg mocznika przed sadzeniem i 100kg saletrzaku przy formowaniu redlin i myśle jeszcze wtedy hydrokomplexu dać w zależności od warunków pogodowych w tym roku przydał się zastrzyk łatwo przysfajalnych form. Dolistnie jak najbardziej Krystalon który jeszcze taki drogi nie jest bo 3 kg czerwonego mam za 30 zł, agroleaf daje super efekty ale koszt ponad 100 zł/zabieg/ha.

#134 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 12 październik 2010 - 05:04

Nawożenie ziemniaków To mówisz że Hydrokomplex pomógł w tym roku ziemmniaczkom? Sypałeś przed redleniem? A dajesz nawozy wiosną czy jesienią?

#135 Share Bogdanek

Bogdanek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Jak każdy lubię nowinki techniczne, interesuje mnie wszystko co z tym jest związane.
    Żona, dziecko, pies:), teściowa... - w takiej kolejności to ustawię. :D

Napisany 13 październik 2010 - 10:00

Nawożenie ziemniaków Ja daję głównie obornik.

#136 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 13 październik 2010 - 17:34

Nawożenie ziemniaków

czy oplaca sie sadzic ziemniaka na slabej glebie tak 4/5 klasa czy da on jakis ekonomicznie sensowny plon bez nawadniania prosze o podpowiedz kogos kto uprawaia na 4/5 klasie

ja sadzę na 5 klasie(lepszej nie mam).właśnie kopię ziemniaka.plon 45 ton(vineta).bez nawadniania(45 dni suszy w tym roku a studnię wybili mi akurat jak zaczęło padać więc w tym roku w ziemniaku się nie przydała).sucho nie jest bo annę ciągnie 40 a ten zestaw jeszcze zetor major.a jeszcze 2 hektary.dzienna wydajność 25 ar

#137 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 13 październik 2010 - 18:52

Nawożenie ziemniaków saszeta, to jeszcze tak mokro jest u was? wydajnosc faktycznie kiepskawa. Ja juz w zasadzie skonczylem. Zostaly jakies niedobitki po kilka rządków na roznych kawalkach.

#138 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 14 październik 2010 - 13:41

Nawożenie ziemniaków no wydaje mi się że Complex zrobił robote, biorąc pod uwagę ilość wody jaka przeszła przez nie w maju (jestem z południa kraju) to i składnik po części zostały napewno wypłukane. Porównanie mam takie, że sąsiad na polu obok też miał ziemniaki, przed sadzeniem daliśmy podobne dawki składników, z tym, że on nie zastosował nawożenia pogłównego. Wynik - różnica ogromna, mimo, że jesienia stosował więcej obornika niż ja. Gdyby pogoda dopisywała, to napewno nie stosowałbym pogłównie PK tylko sam N, ale w takiej sytuacji nie było wyjścia. Rośliny zielone do końca sierpnia, fakt plon nie byl nazbyt rewelacyjny bo ponad 30t/ha ale jak na taki rok to i tak bardzo dobrze, bo w całej okolicy plon średni napewno nie przekroczył 8-10t/ha. pzdrawiam

#139 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 31 październik 2010 - 10:24

Nawożenie ziemniaków W następnym roku zamierzam sadzić część na cięższej ziemi czy dobrze byłoby jeszcze teraz rozsiać nawóz fosforowy pod talerzówkę. Obecnie rośnie tam poplon facelia chcę to potalerzować na zimę a na wiosnę obornik dać, tak wyszło z tą działką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share mielosz

mielosz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 20:09

Nawożenie ziemniaków ja tam pod pyre to tylko dobry gnój a na wiosne bontar sól potasową i do togo niewielą ilość saletry 34n na wiosne zaś bod radło salmag z borem odrzywki i opryski na chorobi i stonke

jaki nawóz prponujecie mi pod jęczmień jary w tym rku miałem polifoske nasypsło super ale chce coś tańszego