Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share kammillo

kammillo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 06:52

Nawożenie ziemniaków

Jak ziemniaki będą miały kły i je zaprawisz to ci nawet nie wzejdą bo prestige spala wystające kiełki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 19:54
  •  

#1342 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 10:40

Nawożenie ziemniaków

Nie tylko prestige ale i monceren, tu chodzi o subst. pencykuron.

Na obłamane kiełki zaprawić można  Moncut  460 sc. Sprawdzone.

#1343 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 15:36

Nawożenie ziemniaków

w tamtym roku zaprawiałem prestige na sadzarce polewając je rozrobionym roztworem niektóre miały kły i nie zauważyłem by nie wzeszły. tylko nie dokładnie były pokryte zaprawą i wyszło jej mniej niż zaleca producent, mimo to stonka pojawiła się sporadycznie nie musiałem  pryskać  i po posadzeniu dziki raz weszły zaryły ze dwa razy i zostawiły ziemniaki w spokoju.

dziś sadzonka nie ma jeszcze kiełków i bym chciał je zaprawić zanurzeniowo tylko obawiam się czy to nie za wcześnie  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 21:46

Nawożenie ziemniaków

To jaka reakcja to zalezy też od odmiany. 

Wcześniej nie jest zalecane. Max tydzień.

#1345 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 31 marzec 2016 - 20:41

Nawożenie ziemniaków

Panowie a jak z tym kizerytem pod ziemniaki w końcu jest? Warto stosować? Potas z soli potasowej, nie siarczanu więc siarki za wiele nie mają. Magnezu podobnie. Mam do dyspozycji coś takiego http://www.caldena.c...juz-w-sprzedazy składem jak zwykły kizeryt. W zaleceniach niby ziemniak ujęty.

#1346 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 21:23

Nawożenie ziemniaków

Miałem to wypróbować w tym roku ale jednak zostałem przy kizerycie.

#1347 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 15:00

Nawożenie ziemniaków

Ile siałeś na ha?

Kiedy planujesz sadzić?

#1348 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 17:34

Nawożenie ziemniaków

200 kg, jeszcze nie siałem, zaczynam po niedzieli a sadzenie chyba nie prędzej jak za dwa tygodnie bo okrutnie zimno.

#1349 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:10

Nawożenie ziemniaków

Czyli tego macrospeed też bym tyle musiał posiać. Chociaż azot będę dawać z yaroskiego canu gdzie jest niby 4% MgO. Tylko jak dam 100kg N tj ok 350kg nawozu to wrzucę raptem 14kg MgO to czystego Mg jeszcze mniej. Bo to 100kg N chyba wystarczy pod Vinetę, czy mało? Mam już tam jakies 30kg z Polifoski.

#1350 Share marek1414

marek1414

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 21:38

Nawożenie ziemniaków

Panowie powiedzcie mi jakie uzyskujecie średnie plony Irgi. I jakie byście polecili żólte pyry- chodzi mi przede wszystkim o najbardziej plonotwórcze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 07 kwiecień 2016 - 15:21

Nawożenie ziemniaków Ziemniaki będą sadzone około końca kwietnia.Siać już sól ?Zostawić bo sadzenia czy lepiej zabronowac albo przejść agregatem

#1352 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 16:02

Nawożenie ziemniaków

Sól siej jak najszybciej. Panowie inne pytanie,czy Siarczan magnezu z Siarkopolu,stosuje ktoś dla uzupełnienia magnez i siarki w ziemniakach? miał być kizeryt,niestety jest tylko to

#1353 Share podol21

podol21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 18:09

Nawożenie ziemniaków

zadzwon do rolserwisu do płocka, moze maja kizeryt jeszcze

#1354 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 19:23

Nawożenie ziemniaków

Rolserwis,ci od maszyn? mają nawozy? Dzięki za info,przyda się na przyszłość,ten siarczan już kupiłem...

#1355 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 20:54

Nawożenie ziemniaków

Sól siej jak najszybciej. Panowie inne pytanie,czy Siarczan magnezu z Siarkopolu,stosuje ktoś dla uzupełnienia magnez i siarki w ziemniakach? miał być kizeryt,niestety jest tylko to

przeczytaj z czego jest to zrobione - sami napisali że magnezyt czyli węglan magnezu - jakościowo chyba najbliżej do dolomitu...

kizeryt ostatnio w agrosimexie zamawiałem.

#1356 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 19:22

Nawożenie ziemniaków

nie zgodzę się że zbliżony do dolomitu to normalny siarczan magnezu 16 % Mgo16,30 so3   powstaje na skutek działania kwasu siarkowego na magnezyt. według mnie jest jeszcze lepszy do przedsiewnego stosowania  po niie wymywa sie tak szybko z powodu 5 mgO czystego które jest słabo rozpuszalne w wodzie a jedoczesnie pełni role wypełniacza , który osłabia wymywanie.

#1357 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 19:22

Nawożenie ziemniaków

nie zgodzę się że zbliżony do dolomitu to normalny siarczan magnezu 16 % Mgo16,30 so3   powstaje na skutek działania kwasu siarkowego na magnezyt. według mnie jest jeszcze lepszy do przedsiewnego stosowania  po niie wymywa sie tak szybko z powodu 5 mgO czystego które jest słabo rozpuszalne w wodzie a jedoczesnie pełni role wypełniacza , który osłabia wymywanie.

#1358 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 08:10

Nawożenie ziemniaków

moim zdaniem normalny siarczan magnezu jest w całości rozpuszczalny w wodzie...

jeśli powstaje to tak jak napisałeś to faktycznie nawóz jest jakościowo lepszy niż mogło by się wydawać i niż napisałem wcześniej, ale tak czy owak brakuje mu do normalngo siarczanu magnezu - naturalnego kizerytu

magnez jest w glebie mniej ruchliwy niż potas - przyjmuje się że w warunkach polskich w rok potas przemieści sie o 8-16 cm w głąb profilu glebowego. Jak się potas nie wypłucze to jak ma magnez sie niby wypłukać? To że jest w tym nawozie część nierozpuszczalna w wodzie to jak i kiedy ona niby zadziała? Jeśli pełni jakąś rolę - ta część nierozpuszcalna w wodzie - to utrudniającą rozpuszczenie tego co jest rozpuszczalne w wodzie czyli wogule działanie tego nawozu i koniecznosć stosowania jesienią co by jakiekolwiek efekty uzyskać.  

#1359 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 10:58

Nawożenie ziemniaków

Magnez jest pierwiastkiem wymywanym kilkukrotnie albo kilkanaście razy  szybciej od potasu. Nie wiem skąd masz takie informacje ,ale jesteś w błędzie. Najlepszym dowodem niech będzie praktyka rolnicza i stosowanie siarczanu magnezu pogłównie na zboża co przynosi lepsze efekty lub dolistnie. Nie brakuje mu nic to siarczanu magnezu  w 16% to ten sam zwiazek chemiczny i ma takie same właściwości. Siarczan magnezu to zwiazek bardzo dobrze rozpuszczalny wodzie i
5Mgo powoduje jego wolniejsze uwalniania tak jak w  nawozach azotowych z wypełniaczami utrudnia jego rozpuszczanie prze co nie ulega tak szybko wymywania na dodatek jest to tlenek magnezu czyli też zostanie wykorzystany  w pózniejszych fazach ale na pewno 5 Mgo nie bedzie dostepne w całości w danym roku. Moim zdaniem kizeryt lepszy jest do stosowania pogłównego gdyż zawiera czysty siarczan magnezu , który zadziała bardzo szybko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 12:49

Nawożenie ziemniaków

Czy również azot w formie amidowej czy amonowej jest łatwo wypłukiwany bo najlepszym dowodem na to jest pogłówna praktyka stosowania mocznika lub siarczanu amonu?

Dowodem mógłby być np "współczynnik dyfuzji efektywnej w glebie" - choć zależy on od poziomu wilgotności to można by wyciągnąć i tak ciekawą interpretację...

Jak w dowodach powołujesz się na aplikację dolistną to wiedz że po pierwsze są to inne zasady pobierania, po drugie w powrzechnej praktyce stosuje się również potas dolistnie i nie ma to żadnego znaczenia w kontekście porównywania przemieszczania się Mg i K w glebie.

Dolomit stosuje w praktyce mieszając go z glebą podobie jak Ty sugerujesz stosować siarczan magnezu z siarkopolu, a nie pogłównie i stąd nasuwa sie moje proste porównanie do jakościowego odpowiednika...

Cytat z materiałów K+S "Utrata magnezu w wyniku wypłukiwania występuje głównie w wilgotnych strefach klimatycznych na glebach lekkich" - czyli wg mnie raczej nie w Polsce.

Z resztą chyba w tym temacie siarczanu magnezu doglebowo większe znaczenie ma siarka, która jest dużo bardziej narażona na wypłukanie niż magnez..

Coś Ty się tego magnezu uczepił, w teorię o ograniczonych startach siarki jeszcze bym był skłonny uwierzyć. Ale skoro nie ma szans na wypłukanie siarki na na wypłukanie magnezu tymbardziej.

Jak już porównujesz saletrzaki z saletrą amonową i mówisz że podobnie jest w tym siarczanie magnezu to wszyscy widzą w praktyce że azot z saletrzaku wolniej działa. A przecież azot jest jednym z najszybciej działajacych składników. Dlatego mam obawy czy magnez z tego siarczanu magnezu z "wypełniaczem" zdąży - zadziałać - praktyka pewnie to zweryfikuje.

Mam nadzieję że jestem w błędzie bo cenowo gdyby działał podobnie jak kizeryt to bardzo atrakcyjny propozycja. Coś mi się jednak wydaje że tak atrakcyjne to nie jest...