Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 08 styczeń 2016 - 10:18

Nawożenie ziemniaków

około 5 tyg wcześniej chlorki bez znaczenia w jakim nawożeniu. Twój saletrzak ma dużo więcej wypełniacza a wiec działa wolniej,ale mimo wszystko forma saletrzana nie zostanie wchłonięta jeżeli nie będzie  liści.Nie jest wiązana w glebie i dochodzi tak samo do ulatniania nawet jak nie ma wody.Wypełniacze spowalnianiaja straty azotu. Ważne jest zeby mocznik zastosować pod deszcz niezależnie czy miesza sie  z glebą czy nie a straty są minimlane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 23:41
  •  

#1262 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 11:20

Nawożenie ziemniaków

Ja kiedyś  przez 2 lata sypałem nawóz tylko i wyłącznie rzędowo - patent kali + polidap + saletrzak w stosunku NPK 70:60:90 (przy uprawie sadzeniaków). Z tym że wylot rurki nawozowej był przed redlicą, więc potem zagarniały to obsypniki talerzowe i nawóz był w całym trójkątnym przekroju rządka. Potem dodatkowo obsypnik jeszcze jechał i to całkiem przykrywał, więc nawóz był rozmieszony dokoła bulwy, nie było koncentracji składników w jednym miesjcu i nie było zadnych przypaleń itp. jakiś złych reakcji. Efekty były dobre i korzyści z obniżenia dawki.  Teraz tego nie robie bo stosuje odkamienianie gleby więc prawie wychodzi na to samo i jestem zdania że nawóz musi być rozmieszczony w przekroju całego dwurzędowego wała. Dodatkowo ziemniaki w separowanej ziemii całkiem inaczej rosną i płaskie u góry wały lepiej magazynują wodę.

Jak 4 tyg. przed sadzeniem rozsiejesz rzutowo polifoske i potem krótko przed sadzeniem dorzucisz saletrzak to nic złego sie nie stanie. Najfajniejszy efekt by był że przed sadzeniem siarczan amonu a potem uzupełnić dawkę przed obsypaniem mocznikiem.

#1263 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 18:15

Nawożenie ziemniaków

U nas prawie nikt nie stosuje siarczanu amonu pod ziemniaki po pierwsze że zakwasza a po drugie twierdzą że psuje smak.

Jaki nawóz lepszy pod ziemniaka saletrzak czy mocznik?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 18:54

Nawożenie ziemniaków

u mnie też nikt nie stosuje siarczanu, zresztą ja tak samo chyba już z 10 lat. Tak jak poprzednik napisał, ze względu na zakwaszanie gleby. Kiedyś może nie było innych nawozów, dzisiaj jest już w czym wybierać gdzie można spotkać siarkę z magnezem.

#1265 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 19:04

Nawożenie ziemniaków

Wiadomo że jak ktoś ma pH poniżej 5 to nie ma co siarczanu dawać...

Ale jak gleba jest świerzo wapnowana, czy ph jest powyżej 6 albo w glebie zalegają duże duże ilości stosowanej kiedyś kredy jeziornej ( jak na wielu polach w mojej okolicy ) to siarczan amonu jest jedynym ratunkiem aby ograniczyć parcha.

Pod ziemniaki, to nie przeszkadza ze zakwasza ziemniak sam w sobie zakwasza i niszczy strukturę gleby przez sposób jego zbioru, ponadto siarczan ma właściwości antybakteryjne i korzystnie wpływa na wiązanie bulw, a po pyrach powinno iść wapno aby pH wyregulować, ze smakiem to odwrotnie bo siarka wpływa na smak pozytywnie. Ziemniak na 10 ton plonu pobiera 15 kg SO2.  Mocznik jest dobry tylko trzeba uzpełnić tez azot w formie amonowej czyli pasuje siarczan amonu. Z mocznikiem nie wolno przesadzić bo roslina za bardzo pójdzie w tworzenie częsci nadziemniej.  Zamiast siarczanu amonu możesz dać np. polifoska 21 albo saletrosan bo też maja spory udział formy amonowej albo zamiast mocznika możesz dać czystą saletre amonową. Najlepiej przed obsypaniem bo działa szybko, ma pół na pół forme amonową z saletrzaną wiec ok.

Ja uważam że na wczesniejsze odmiany najlepiej dać saletre , na średnie może być saletrzak lub saletrosan a na późne czy skrobiowe siarczan amonu z mocznikiem.

Edytowany przez Daro44, 14 styczeń 2016 - 19:15.

#1266 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 17 styczeń 2016 - 19:59

Nawożenie ziemniaków

Dlatego dobrze jest nawozić dolistnie siarczanami ziemniaka skoro smak lepszy. Chociaż i tak handlarz chce duże i zawsze się pytał czy Denar a nie patrzy na smak.

#1267 Share podol21

podol21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 15:17

Nawożenie ziemniaków

Witam. Ile dajecie nawozu patentkali i jeszcze innych fosfor i azot?Ziemniaki jadalne

#1268 Share kamilo255

kamilo255

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:20

Nawożenie ziemniaków Witam. powiedzcie mi jaki nawóz zastosowac i w jakiej dawce pod ziemniaki odmiana Lord ziemia klasy:A sadze ziemniaki po grochu siewnym nie byl siany jako poplon tylko na ziarno i na pole dawno nie był wożony obornik ?

#1269 Share KiQ

KiQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:37

Nawożenie ziemniaków

zbadaj ziemie i będziesz wiedział co siać.

#1270 Share kamilo255

kamilo255

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:51

Nawożenie ziemniaków za rok planuje ale może mi ktoś doradzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share KiQ

KiQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 19 luty 2016 - 11:00

Nawożenie ziemniaków

Zbadaj w tym. Ja nie badałem i siałem ciagle taką sama ilość nawozu teraz wyszło ze fosforu za duzo i bede sial tylko azot i potas.

#1272 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 21 luty 2016 - 19:51

Nawożenie ziemniaków

Czy Korn Kali jest dobrym nawozem na uzupełnienie potasu i magnezu? Wiadomo że podany na kilka tygodni przed sadzeniem.

#1273 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 21 luty 2016 - 20:06

Nawożenie ziemniaków Panowie dajecie sól przed uprawą pod ziemniaki na wiosnę czy lepiej było na jesień ?.

#1274 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 23 luty 2016 - 11:41

Nawożenie ziemniaków

Korn - Kali jest kiepski , bo zawiera chlor - to jeszcze pół biedy, a najgorsze że zawiera SÓD (Na) , ziemniaki źle reagują na sód.  Lepiej rozsiej sól potasową i dorzuć kizerytu ze 100 kg na ha lub np. magsul. A w ogóle najlepiej to oczywiście patenkali ;)

Sól potasowa , oczywiście że na jesień , ewentualnie , teraz możesz jeszcze rozsiać, nawet przed orką czy na ściernisko, cokolwiek tam masz na tym polu i tez będzie bardzo dobrze i najekonomiczniej wprowadzisz duża ilość potasu.

#1275 Share waldek25

waldek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 24 luty 2016 - 18:28

Nawożenie ziemniaków

Ja w swojej uprawi stosuję 200 kg soli potasowej i ok 16-20 tys gnojowicy na wiosnę później przed zwarciem międzyrzędzi 100 kg saletrosanu i dodatkowo jakś odżywka z fosforu

#1276 Share markendmark

markendmark

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 26 luty 2016 - 06:53

Nawożenie ziemniaków A co sadzicie o takich nawozach upawa jadalne: vineta, jelly i wczesne gala i arielle
Yara 20-30 350kg/ha
Sól potasowa 60% 200kg/ha
Kizeryt mgo-so3 25-50% 150kg/ha
Rsm 32% 300l/ha przed sadzeniem i juz potem N tylko dolistnie
Badania gleby:
Potas ¹srednia,²wysoka
Fosfor ¹wysoka, ²niska
Magnez wysoka

#1277 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:05

Nawożenie ziemniaków

panowie czy dając pod ziemniaka polifoske 6 dać jeszcze sól potasową ?

#1278 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:13

Nawożenie ziemniaków

panowie czy dając pod ziemniaka polifoske 6 dać jeszcze sól potasową ?

a dałes ta polifoske po pług czy teraz na wiosne bedziesz dawał?

#1279 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:30

Nawożenie ziemniaków

polifoske teraz na wiosne dam, rozsiewam na orkę przed uprawą i sadze zawsze tak robie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 26 luty 2016 - 13:44

Nawożenie ziemniaków

szczerze jak dla mnie to sianie polifoski na wiosne nie ma najmniejszego sensu, bo zanim sie ona rozłozy to moze byc lipiec.Raz dałem polifoske na wiosne i  igdy wiecej