pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

ENDRIUROL    39

niby w polifosce sa tez chlorki nie tyle ile w soli, wiec teoretycznie tez powinna byc wysiana wczesniej. ja zawsze 3-4 tygodnie wczesniej pod ziemniak i cebule sypie dla spokoju, azot zawsze przed sadzeniem i sianiem. ale czy faktycznie bedzie widoczna jakas znaczaca roznica w ziemniaku to nie wiem, ale w cebuli tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
13 godzin temu, ENDRIUROL napisał:

niby w polifosce sa tez chlorki nie tyle ile w soli, wiec teoretycznie tez powinna byc wysiana wczesniej. ja zawsze 3-4 tygodnie wczesniej pod ziemniak i cebule sypie dla spokoju, azot zawsze przed sadzeniem i sianiem. ale czy faktycznie bedzie widoczna jakas znaczaca roznica w ziemniaku to nie wiem, ale w cebuli tak.

W polifosce masz o połowę mniej chloru niż w soli ale musisz zaaplikować jej 2 razy wiecej bo ma o połowe mniej potasu więc wychodzi na to samo.

Różnicy w plonie na glebach lekkich po późnym stosowaniu chlorków nie ma, jedynie różnica może być w zawartości skrobi, ale jak sie trafi taki rok jak poprzedni to nawet stosowanie przed sadzeniem yary viking 14-14-21 nie wpłynęło na zawartość skrobi.

Polifoske radziłbym stosować tez bardzo wczesnie bo jej rozpuszczalność jest taka sobie, ja u siebie zrezygnowałem z polifosek i stosuje ultra 8 - po pierwszym lepszym deszczu nawóz rozpuszczony.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Przeliczyłem sobie sprawę i finansowo wychodzi mi identycznie dać sól potasową i superfosfat wzb albo polifoskę 8 i sól. Co byście doradzili lepiej posiać? Ziemniak średnio późny i późny. No i jak miałoby się to nawoenie do mieszania z obornikiem, jest opcja rozrzucić obornik, posiać nawozy i zaorać?  Czy pasowało by jakieś odstępy czasowe zrobić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Ja bazuje na polifosce krzem i K uzupelniam solą


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
6 godzin temu, Karollorak93 napisał:

Przeliczyłem sobie sprawę i finansowo wychodzi mi identycznie dać sól potasową i superfosfat wzb albo polifoskę 8 i sól. Co byście doradzili lepiej posiać? Ziemniak średnio późny i późny. No i jak miałoby się to nawoenie do mieszania z obornikiem, jest opcja rozrzucić obornik, posiać nawozy i zaorać?  Czy pasowało by jakieś odstępy czasowe zrobić? 

Nie podlega dyskusji że polifoska jest lepsza od superfosfatu. Jeszcze lepiej by wyszło posiać sól teraz a przed sadzeniem polidap. Po przeliczeniu koszty wyjda te same a efekt po polidapie lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Ja daję Sól z superfosfatem lub jakiś PK na skibę po zimie, na to talerzówka. Po okolo 2 tygodniach obornik i orka. 

Nie przesusza takie postępowanie zbytnio gleby? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Ziemniak drugi rok na dzierżawie. Tylko w innym miejscu. Tam wszystkiego niedobór, ph 4,2 (analiza na jesieni robiona). Wiem że przy niskim ph przyswajalnosc szczególnie fosforu jest bardzo niska, ale coś trzeba sypnąc. Po zejściu ziemniaka z tej dzialki pójdzie wapno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Przed chwilą, ZYLA napisał:

Ziemniak drugi rok na dzierżawie. Tylko w innym miejscu. Tam wszystkiego niedobór, ph 4,2 (analiza na jesieni robiona). Wiem że przy niskim ph przyswajalnosc szczególnie fosforu jest bardzo niska, ale coś trzeba sypnąc. Po zejściu ziemniaka z tej dzialki pójdzie wapno. 

W przypadku tak niskiego ph, jak dałeś superfosfat przed zimą to do momentu wegetacji ziemniaków ten fosfor uwsteczni się w 80 % podejrzewam :/  daj tam chociaż ze 100 kg polidapu przed sadzeniem. Nawożenie dolistne fosforem tez coś może pomóc.

Ja raz dawałem wapno w marcu pod ziemniaki i żadnego złego efektu nie było, przy niskim ph szansa że bedzie parch jest tylko jak bedzie susza. Ale jak ma to być jadalka to lepiej nie ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

No z jadalnym nie będę ryzykował. Źle mnie zrozumiałeś. P i K daję na wiosnę na nieruszana glebę po zimie. 

Zastanawiam się czy nie rozbić fosforu i potasu. Sól dać jak pisałem, a fosfor dać z azotem przed sadzeniem. Może tak będzie lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117
50 minut temu, Daro44 napisał:

Nie podlega dyskusji że polifoska jest lepsza od superfosfatu. Jeszcze lepiej by wyszło posiać sól teraz a przed sadzeniem polidap. Po przeliczeniu koszty wyjda te same a efekt po polidapie lepszy

No ok załóżmy że rzucę sól teraz i co z nią? Bez mieszania z glebą? A gdybym rzucił sól i poli 8 tak jak sobie założyłem na to obornik i potem orka? Jak ziemia puści i będzie się dało wjechać oczywiście. 

Edytowano przez Karollorak93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

 

33 minuty temu, ZYLA napisał:

No z jadalnym nie będę ryzykował. Źle mnie zrozumiałeś. P i K daję na wiosnę na nieruszana glebę po zimie. 

Zastanawiam się czy nie rozbić fosforu i potasu. Sól dać jak pisałem, a fosfor dać z azotem przed sadzeniem. Może tak będzie lepiej?

 

Przemysłówka?

Ten obornik by lepszą robote zrobił jakby był na zimę, ale jak jest to warto dać i na wiosne.  

Ci powiem żę najlepsze by było jak najwczesniej dać ten obornik , od razu zaorać i za pługiem zaraz siąć tą sól lub korn-kali, potem przed sadzeniem polidap + azot.

Chyba że czekasz na ten obornik bo się produkuje to sól przed talerzówką i potem obornik, orka, nawóz fosforowy , azot i sadzarka

15 minut temu, Karollorak93 napisał:

No ok załóżmy że rzucę sól teraz i co z nią? Bez mieszania z glebą? A gdybym rzucił sól i poli 8 tak jak sobie założyłem na to obornik i potem orka? 

Nie trzeba mieszać, potas nie wyparuje. Jeżeli trzeba to tak jak tu kolega ZYLA chce można talerzówke zastosować czemu nie.

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117
14 minut temu, Daro44 napisał:

 

Nie trzeba mieszać, potas nie wyparuje. Jeżeli trzeba to tak jak tu kolega ZYLA chce można talerzówke zastosować czemu nie.

A gdyby zrobił tak poli+sól+mocznik na to obornik i orka? 

 

Edytowano przez Karollorak93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Obornik na polu czeka na rozwiezienie, ale jakoś nie widzę tego by zaraz robić orkę. Na jesieni byla orka i tak przewalac glebę? Jeszcze przyorany międzyplon.   Wiem że najlepiej byłoby jak mówisz, a ideałem byłby obornik dany jesienią. Może jak by roztrząść i wymieszać talezowką, a orkę opóźnić. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
11 minut temu, Karollorak93 napisał:

A gdyby zrobił tak poli+sól+mocznik na to obornik i orka? 

 

 Obornik, orka, sól, polifoska jak najszybciej a przed sadzeniem azot, uprawa i sadzarka.

Ale zrobisz jak uważasz :D

2 minuty temu, ZYLA napisał:

Obornik na polu czeka na rozwiezienie, ale jakoś nie widzę tego by zaraz robić orkę. Na jesieni byla orka i tak przewalac glebę? Jeszcze przyorany międzyplon.   Wiem że najlepiej byłoby jak mówisz, a ideałem byłby obornik dany jesienią. Może jak by roztrząść i wymieszać talezowką, a orkę opóźnić. 

 

Uuu, ja myślałem że to ściernisko, to mocno komplikuje sprawę, nie widzi mi się jakby orać orkę zimową na wiosne jeszcze raz.

Jakby na tą orkę dać obornik i wymieszać talerzówką dać nawozy i potem na 25 cm gruberem? Jak obornik przegnity dobrze to powinno dać rade

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

U nas tak każdy robi. Nie mam grubera dlatego potrzebna orka. Nie posiadam sprzetu do odsiewania gród i przy jednej orce gleba nie jest tak rozsypna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
2 minuty temu, ZYLA napisał:

U nas tak każdy robi. Nie mam grubera dlatego potrzebna orka. Nie posiadam sprzetu do odsiewania gród i przy jednej orce gleba nie jest tak rozsypna. 

To chyba tylko tak jak mówisz sól, obornik , talerzówka, orka.

U mnie nie ma takich problemów bo gleby raczej lekkie, z grudą nie walczę tylko z kamieniami. Nawozy idą na orkę.Jak dużo drobnych kamieni to idzie formowacz, odkamieniarka, i sadzenie. Jak kamieni mniej to po orce zimowej na wiosne gruber na 30 cm, formowanie rzędów i sadzenie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
26 minut temu, nerac napisał:

Daro44 moglbys oproznic skrzynke? Bo mam pytanie do ciebie

no mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123p    1

Stosował ktoś nawożenie w redliny ?  Na sadzarce mam zamontowany zbiornik do nawozów coś jak w siewniku do kukurydzy tylko zastanawiam się czy sypać tym azot czy NPK 

i czy całą dawkę jaką stosowałem pogłównie, czy podzielić.  Jakieś sugestie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Jak dla mnie słaby pomysl bo jezeli zastosujesz npk na bazie soli potasowej to kiedy sie chlorki wypłucza? Chyba ze patentkali bedziesz stosowal ale cena powala....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117
Dnia 1.03.2018 o 18:55, Daro44 napisał:

 Obornik, orka, sól, polifoska jak najszybciej a przed sadzeniem azot, uprawa i sadzarka.

Ale zrobisz jak uważasz :D

 

A jeszcze pozwole sobie wrócić do tematu, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiełem, obornik potem orka i na orkę sypać sól i poli i tak zostawić bez mieszania z glebą? A potem przed sadzeniem mocznik i kultywator i potem sadzenie? Mam racje? Szlak nie trafi tej soli i poli jak nie wymieszam z glebą? 

Dnia 1.03.2018 o 18:55, Daro44 napisał:

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123p    1
3 godziny temu, pala92 napisał:

Jak dla mnie słaby pomysl bo jezeli zastosujesz npk na bazie soli potasowej to kiedy sie chlorki wypłucza? Chyba ze patentkali bedziesz stosowal ale cena powala....

dokładnie to yara 10-20-20 bym stosował bo sam azot pod redline wsypać to chyba słabo 

Edytowano przez 123p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
11 godzin temu, 123p napisał:

Stosował ktoś nawożenie w redliny ?  Na sadzarce mam zamontowany zbiornik do nawozów coś jak w siewniku do kukurydzy tylko zastanawiam się czy sypać tym azot czy NPK 

i czy całą dawkę jaką stosowałem pogłównie, czy podzielić.  Jakieś sugestie ? 

Stosowałem. Pod sadzeniaka to szło. Robiłem blending samemu w betoniarce w proporcjach 60 kg polidapu 150 kg patentkali i 150 kg saletrzaka.. takiej mieszanki chyba szło 450 kg/ha. Wychodziło całkiem fajnie i sporo nawozu sie oszczędzało tylko strasznie upierdliwe, dużo schodziło z tym mieszaniem i sypaniem do sadzarki, kupa roboty.

Jak masz takie coś i nie sadzisz strasznie dużo ha to można by zastosować polidap rzędowo. dawkę można zredukować o 30 % względem nawożenia tradycyjnego.

 

9 godzin temu, Karollorak93 napisał:

 

A jeszcze pozwole sobie wrócić do tematu, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiełem, obornik potem orka i na orkę sypać sól i poli i tak zostawić bez mieszania z glebą? A potem przed sadzeniem mocznik i kultywator i potem sadzenie? Mam racje? Szlak nie trafi tej soli i poli jak nie wymieszam z glebą? 

 

Tak dokładnie. To nie azot to nie wyparuje. Wystarczy ze wymieszasz przed sadzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Siejecie juz npk pod pyry? Za ok 4 tygodnie bedziemy sadzic to chyba wypadalo by niedlugo rozsiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj