pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thefarmer    178

Z tego co wiem, a używam również podłoża popieczarkowego, to nie powinno sie uprawiać ziemniaków po zastosowanym podłożu popieczarkowym przynajmniej w pierwszym roku, a to z tego względu że jest to nawóz o odczynie lekko zasadowym (ph. ok 7,5) i może występować Parch ziemniaka i jest to opinia nie tylko moja ale i znajomego rolnika ktory uprawia znaczny areał ziemniaka... a stosować warto bardzo dużo próchnicy, składników pok. też ma trochę więc ogólnie warto ale najlepiej pod przedplin w uprawie ziemniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja w tym roku zrobie experyment mam 2 jednakowe stanowiska , na jednym dam na 0.50ha 500kg Yara Milla viking 14-14-21

a na drugim na 0.50ha dam około 200kg soli+150Polidapu+200kg saletrzaku.

Ciekawe co bedzie lepsze :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


 

czy ktoś stosował  pod ziemniaka 

Bontar ???  z siarkopolu??   co myslicie o dawce 600kg/ha

 

 

ja stosowałem raz i na tym zakończyłem.

W skrócie :) Dziadostwo!!! B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

Witam. Uprawiał ktoś ziemniaki przemysłowe po kukurydzy na ziarno? Są jakieś skutki uboczne takiego przedplonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

kiedys czytalek w ksiazce, ze kukurydza jest nie dobrym przedplonem pod ziemniaki, ale bardziej bym sie bał nie przerobionej slomy kukurydzianej na kombajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

słoma zdąży się przerobić. Czasem trafią się korzenie ale najgorsze są odsadki z kolb bo nawet 2 lata leżą. U mnie ziemniak od paru lat zawsze po kukurydzy bo nic innego już nie uprawiam

jedyny sposób to orka na około 40 cm. Od paru lat tak robię. Za pierwszym razem na polu było biało od piachu. Ale rośliny za to głębiej się korzenią

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Ja po qq na kiszonke zostawiam sciern jak najdłużej i przed zimą talerzowka. Na wiosnę brona 2x, agregat i orka z obornikiem. Trafiają się czasem na kombajnie jakieś śmieci, ale niewiele. Ale tutaj jak kolega mówi z kolbami może być problem


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

 

 

ja stosowałem raz i na tym zakończyłem.

W skrócie :) Dziadostwo!!! B)

 

kolego coś więcej powiesz na ten temat? bo nawóz cześć i tak już wzięty w rozliczeniu , i nie wiem jak do tego podejść ? stosować czy nie? i ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Witam. 
Mam w przyszłym roku zamiar zasadzić ziemniaki po kukurydzy na kiszonkę. Zbiorę ją najpóźniej na początku września i mam zamiar zasiać jakiś szybkorosnący poplon (może macie jakieś propozycje roślin na taki termin siewu? może gorczyca+rzodkiew?). Później w listopadzie obornik i orka zimowa. 
Czy kukurydza jest rzeczywiście złym przedplonem dla ziemniaków? W uprawie na kiszonkę w glebie zostają tylko korzenie i resztki łodyg ale czy to się rozłoży i nie będzie przeszkadzało w sadzeniu albo zbiorze? Nie mogę zbyt głęboko przyorywać resztek bo to gleba klas IVb i V. Może przed wysiewem międzyplonu rozsiać azot lub dolomit dla pobudzenia rozkładu resztek? Lepiej siać zestawem talerzówka+siewnik talerzowy czy taniej rozsiewacz+talerzówka?

Edytowano przez Avenger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Ja w tym roku myślę zrobić tak:

Viking 14-14-21 - 500kg

Korn-Kali - 250kg

Yara Can 27 - 250kg

 

Koszt na ha ok. 1350zł przy czym wprowadziłbym  ok. 140kg N, 70kg P i 200kg K, do tego 17kg Ca, 25kg Mg i 32kg S.

 

Dobre rozwiązanie czy kombinować inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Zastanawiam sie nad użyciem Korn kali ale powie mi ktoś czy sód działa w jakiś sposób na ziemniaki? Nigdzie nie ma żadnych informacji, jedynie że pod buraki cukrowe jest potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Sód działa negatywnie w ziemniaku, ale wystarczy korn kali rozsiać już teraz to zarówno chlorki jak i sód powinny się wypłukać. Ja w tamtym roku miałem kontrole korn kali i patentkali wysiane tuz przed sadzeniem i tak szczerze to nic różnicy nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

Sód działa negatywnie w ziemniaku, ale wystarczy korn kali rozsiać już teraz to zarówno chlorki jak i sód powinny się wypłukać. Ja w tamtym roku miałem kontrole korn kali i patentkali wysiane tuz przed sadzeniem i tak szczerze to nic różnicy nie było.

na skrobiówce (jasli tak to jak ze skrobia?) czy jadalnym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crouch02    9

Sód może działać ja potas w przypadku braku potasu w glebie ,ale ma właściwości silnie zasalające. Szybko przemieszcza się w glebie także tak jak wspomniał któryś z użytkowników wyżej wypadałoby go wysiać wcześniej żeby jego nadmiar się przemieścił w  głębsze warstwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Sód może działać ja potas w przypadku braku potasu w glebie ,ale ma właściwości silnie zasalające. Szybko przemieszcza się w glebie także tak jak wspomniał któryś z użytkowników wyżej wypadałoby go wysiać wcześniej żeby jego nadmiar się przemieścił w  głębsze warstwy.

 

 

Sód może działać jak potas jedynie w ściśle określonych warunkach, jedną z roślin która potrafi coś takiego to burak cukrowy.

 

 

Ja tydzień temu wysiałem 200 kg/ha korn kali i to już był ostatni gwizdek na ten nawóz, śladu już po nim na polu nie ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Akurat mam pełnego tira Korn kali na podwórku. nawet fajnie to wygląda, u nas w sprzedaży go nie mają. Daro jaka cena?

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

A z czego jest potas w Korn Kali? Z soli potasowej?
Pytanie może durne ale mam właśnie KK ale wyczytałem że chlor i sód w nim zawarty nie nadaje się pod ziemniaki i planowałem kupić soli potasowej. Ale może to wyjdzie na to samo? Chcę na dniach wysiać, sadzenie za jakieś dwa miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mimo to lepsze jest korn kali, znacznie szybsza rozpuszczalność dzięki czemu wymycie chloru również nastąpi szybciej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Przeliczyłem składy i jeśli chciałbym w tym roku podać podobne ilości PK musiałbym wysypać na 1ha
Korn Kali 200kg oraz
Polifoska 6 450kg

Wtedy ziemniaki dostaną jak w zeszłym roku ok 90kg P i 210kg K. Zaraz przed sadzeniem jeszcze jakieś 200kg kizerytu.
Chcę trzymać się tych ilości bo zarówno jakość jak i przechowywanie jest bardzo dobre.

Zostawić tak czy coś kombinować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

czy nawożenie 400 kg korn kali+ 250 kg saletrzaku przed sadzeniem+250 kg sletry amonowej w drugiej dawce pod średniowczesne ziemniaki na 4 klasie bd okej ? zaw. fosforu w glebie jest bardzo wysoka wiec podam go tylko dolistnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemniakpl    0

thefarmer ja też mam pola z wysokim fosforem ale daje metr fosforanu.Tak dla zasady że dałem  a ze nie urosło to zganiam na naturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja z próbki badania ziemi mam bardzo niską zawartość Fosforu (4.0), Potasu tez bardzo niską (8.0)

Teraz daje tak na 0.5ha ziemniaka :)

250kg Sulfanu

100-150kg Polidapu

150 soli.

 

na drugie pół hektara idzie Yara Viking

 

kolego coś więcej powiesz na ten temat? bo nawóz cześć i tak już wzięty w rozliczeniu , i nie wiem jak do tego podejść ? stosować czy nie? i ile?

 

a co tu mówić , nawóz jak inne pseudo nawozy typu lubofoski, agrofoski, siarkofoski i inne wynalazki ogólnie nic nie wartne , ciężko rozpuszczalne i mało efektu.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy takie dawki na 30ar będą dobre?
Polifoska6 - 100kg pare dni przed sądzeniem.
Salmag z borem - 50kg przed wschodem pod obsypnik.
Ziemia to 5kl nieuprawiana okolo 10lat. Obornika niestety tez nie widziała. Odmiana vineta i bellarosa. Sypać coś jeszcze do tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Mam pytanie .Rozsiałem 500 kg soli i mam dać fosfor w polidapie . Lepiej jest rozsiać czy można sypać w podsiewacz całość polidapu. nie zaszkodzi ziemniakom skrobiowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj