Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#81 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 19:36

Nawożenie ziemniaków z azotowych to mocznik i saletrzak ewentualnie saletra. Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru. Z takich nawozów np bontar lub lubofos pod ziemniaki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 01:56
  •  

#82 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 20:28

Nawożenie ziemniaków Ja na stanowisko po oborniku 30t wysieje 250kg Polimagu 405, 150kg Rosafertu 12-12-17, 100kg mocznika z siarczanu zrezygnowałem bo siarki jest wystarczająco w wieloskładnikowych, a forma amidowa z mocznika będzie lepsza niż amonowa tym bardziej, że ziemia dość przepuszczalna.. Dawki na ha. Ziemniaki jadalne. Jak myślicie dobrze dobrałem ???

#83 Share damjan15

damjan15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 20:33

Nawożenie ziemniaków A powiedzcie mi czy danie nawozu pod uprawę ziemniaka na własny użytek coś da czy dużo zwiększy plony i czy po daniu nawozu jest jakaś różnica w smaku. Z góry dzięki za odpowiedź :lol:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 07 kwiecień 2010 - 20:53

Nawożenie ziemniaków

... Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru...

Wiesz co z tym chlorem to tyczy się bardziej ziemniaka przemysłowego, bo chlor w konsekwencji swego działania zmniejsza zawartość skrobi. O jakichś niekorzystnych wpływach na jadalne natomiast nic nie słyszałem.
Damjan15 no z nawozem to jest tak, że jak nie posiejesz to nie będziesz miał :lol: . Chodzi mi o to, że może różnicy w smaku nie będzie, ale za to zamiast tego bez nawożenia zbierzesz 1/3 tego co byś zebrał z danego areału gdybyś sypnął nawozem. Poza tym bulwy bez nawożenia to raczej wielkości piłeczek pingpongowych będą, lub będą max 5 pod kiechem takich średniej wielkości, bo bulwa ziemniaka to tak naprawdę taki magazyn jest i jej wielkość i liczba zależy od dostępności wody substancji odżywczych, które są magazynowane w bulwie ziemniaka.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#85 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 08 kwiecień 2010 - 07:12

Nawożenie ziemniaków W moim przypadku pod ziemniaki jadalne daję 100kg soli potasowej, 400kg polifoski 5 i 300kg saletrzaku, wszystko przed sadzeniem i nic wiecej, mocznika nie radzę ci dawać bo większość odmian czarnieje po ugotowaniu (oczywiecie po dużych dawkach mocznika)

#86 Share damjan15

damjan15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 08 kwiecień 2010 - 13:22

Nawożenie ziemniaków Ja to nigdy nie daje nawozu tylko makaron i tak na swój użytek starczy od kilku lat nie kupowałem a teraz w czasie porządków znalazłem worek mocznika i tak myślę żeby zrobić z jego pożytek. A przy jakim stosowaniu lepiej skutkuje przy rozsypywaniu czy może w formie rozrobionego oprysku??? :lol:

#87 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 08 kwiecień 2010 - 14:36

Nawożenie ziemniaków

z azotowych to mocznik i saletrzak ewentualnie saletra. Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru.

Chloru to nie toleruje kapusta, w ziemniakach jadalnych jest to bez wpływu na smak i plon.

#88 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 08 kwiecień 2010 - 17:20

Nawożenie ziemniaków @pasio chce dać tylko 100kg/ha mocznika przed sadzeniem później podsypałbym saletrzakiem w dawce 100kg. Zależy mi na smaku, także jeśli coś miałoby być nie tak to proszę o sprostowanie. Pozdrawiam

#89 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 08 kwiecień 2010 - 20:56

Nawożenie ziemniaków no być może się mylę co do ziemniaków jadalnych a szczerze myślałem własnie o przemysłowych.

#90 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 08 kwiecień 2010 - 21:34

Nawożenie ziemniaków

Zależy mi na smaku, także jeśli coś miałoby być nie tak to proszę o sprostowanie.

Na smak ziemniaka ma wpływ raczej genetyka - czyli smak zależy od odmiany i na wyborze takowej powinieneś się raczej skupić ja polecam odmiany takie jak np. Bila, Denar. Wielu sobie chwali też Bryzę i Vinetę, no ale należało by też zaznaczyć, że różne odmiany nadają się lepiej do różnych potraw np. do placków ziemniaczanych polecam Jasia - pomimo tego, że jest on traktowany jako ziemniak przemysłowy. No i z odmianą to tez jest tak, że należy kupować sadzeniaki ze sprawdzonego źródła aby Bila była Bilą, a nie Bryzą.
No i powtarzam jeszcze raz, nawożenie i dostępność wody ma wpływ głównie na wydajność i wielkość bulw.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 09 kwiecień 2010 - 20:31

Nawożenie ziemniaków Zbyt duża ilość N powoduje gnicie bulw. Co do smaku to polecam odmiany: Denar, Augusta i Vineta

#92 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 10 kwiecień 2010 - 19:36

Nawożenie ziemniaków jak już pisałem w innym temacie będę sadził: Bellarose, Tajfuna, Vinete, Lorda, Owacje. Pierwszą i ostatnia sadze pierwszy raz mam 600kg z centrali, bellarose przez pomyłkę przywieźli mi prosto z Niemiec A/A :P Nawożenie wg mnie ma wpływ na smak, przykład znajomy kupił raz Lorda od pewnego Pana, na pewno to był Lord i nie dało się go zjeść, po ugotowaniu robił się zielony, twardy, a jak wziął moje to mówi ze nie ma porównania, nie widzę innej przyczyny jak nawożenie. Dam 75kg mocznika i 50 saletrzaku. Pozdrawiam

#93 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 11 kwiecień 2010 - 10:13

Nawożenie ziemniaków

Chloru to nie toleruje kapusta, w ziemniakach jadalnych jest to bez wpływu na smak i plon.

Co powoduje chlor u kapusty, ze go nie toleruje?
DEZERTER

#94 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 06:11

Nawożenie ziemniaków mam pytanie-ziemniaki mają już ok 10 cm, mogę teraz dać jakiś nawóz azotowy np mocznik? Zaznaczę, że nie będą już obsypywane.

#95 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 03 czerwiec 2010 - 06:48

Nawożenie ziemniaków nie ma przeciwskazań.A ile ogólnie dajesz N na ha,jeżeli do 120kg najlepiej wszystko przed sadzeniem ok .tygodnia w formie mocznika lub siarczanu amonu.Ja nigdy nie daje N popgłownie jedynie w roztworze mocznika .

#96 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 10:54

Nawożenie ziemniaków Chcę dać ok 150 N/ha i własnie ok 100 N było dane przed sadzeniem a teraz chciałem resztę.

#97 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 11:51

Nawożenie ziemniaków mozna jak najbradziej posiac na redliny, tylko musisz pozniej czyms to obsypac, bo straty nawozu beda duze.
mniej wiecej 60~70% azotu powinno sie dawac w ziemie przed sadzeniem, a pozniej 30~40% na redliny powschodowo. Oczywiscie wszystko zalezy czy sa to odmiany na wczesny zbior czy na pozny. Na wczesny zbior 70% dawki N tego co na pozny zbior.

I tak najwazniejsze w tym wszystkim jest stanowisko oraz material wysadzany. Ilosc i jakosc nawozu nie rozwiaze sprawy, dgy pole bedzie slabe. Chyba ze na 2 rok, wtedy jest pewnoesc ze wszystkie skladniki dobrze rozpuscily sie w glebie. No i przedplon, a takze masa zielona (gorczyca, facelia, łubin itd) taka masa daje tyle samo azotu, potasu i prochnicy co ok 25ton/ha obornika.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#98 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 18:36

Nawożenie ziemniaków no właśnie o to chodzi jak pisałem, że nie będę obsypywał, bo wcześniej był zastosowany środek na chwasty. Czyli straty azotu będą duże jak mówisz?

#99 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 13:28

Nawożenie ziemniaków czy ktos z forum ma doswiadczenia z nawozem dolistnym Kristalon YARA zielony NPK 18-18-18 (Mg,S) ??
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 11:36

Nawożenie ziemniaków można pryskać ziemniaki dolistnie nawozem i odżywką w okresie kwitnienia?