Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#901 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 25 luty 2014 - 21:57

Nawożenie ziemniaków właśnie koledzy-czy po wysianiu soli trzeba wymieszać ją czy może sobie leżeć ok 4 tyg?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 09:06
  •  

#902 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 25 luty 2014 - 22:38

Nawożenie ziemniaków Może lezec

#903 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 26 luty 2014 - 07:42

Nawożenie ziemniaków

Ja tak jak KULAWA_KOZA będę sadził na wiosnę 30 arów. Chcę wyciągnąć plus minus te 8-10 ton z takiego areału. W planach mam na początku marca nawożenie obornikiem bydlęcym, 8 ton (dwa rozrzutniki) co da w przybliżeniu:

- 40 kg N,
- 25 kg P,
- 55 kg K.

Dobrze liczę? :ph34r:

żle ,,,,,,,,na pewno nie tyle tylko dużo mniej.
Po pierwsze to teraz jak dasz obornik to nic Ci to nie da bo na wiosnę nie daje się obornika pod ziemniaki , chyba ze rok będzie mokry to cos tam poskutkuje.
Jak się uwziołems na ten lubofos to na 0.30ar tak jak ja mam to daj 250kg tego Lubofosu +50kg Polidapu.
Saletrzak daj przed samym sadzeniem.

A jesli nie kupiłeś jeszcze nawozu to zrób na bazie polifoski 6 , proporcje tak jak ja.
Z obornikiem daj sobie spokój bo nic nie zyskasz .Obornik zawsze na jesień sie pod ziemniaki daje.

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 26 luty 2014 - 07:43.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#904 Share dzimi1988

dzimi1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 01:56

Nawożenie ziemniaków Panowie podpowie ktoś bo nie mogę znaleźć na całym forum o dolistnym nawożeniu ziemniaka o mocznik mi głównie chodzi czy można prysnąć na mokre rośliny??? temp powietrza to wiem około 15 stopni max, cieczy minimum 10 stopni żeby nie poparzyć roślin, znalazłem kilka artykułów ale piszą tylko późnym popołudniem albo wczesnym rankiem o i od razu zapytam jak jest ze zbożami czy też można na mokre czy nie bardzo bo pszenicę będę musiał chyba zasilić, a nie chce już rozsiewaczem jeździć wole prysnąć lepszy efekt podobno.
PODPOWIEDZCIE COŚ POZDRAWIAM.

#905 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 06:17

Nawożenie ziemniaków kulawa koza ma racje. Obornik wywiozły na pole wiosną nie będzie przyswajalny przez rośliny. Jesienią już dużo lepiej a (podobno) najwięcej pierwiastków po oborniku zostaje jak jest wywiozły rok wcześnie.

#906 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:56

Nawożenie ziemniaków Witam ,chciałbym poznać opinię o tym dozowniku na sadzarce http://www.maszynyfa..._p_60.html czy faktycznie spełnia odpowiednio swoją rolę i jeśli ktoś taki dozownik już posiada i sadził to jakie nawożenie szło i jak to ustawić

Edytowany przez Camry, 13 marzec 2014 - 21:58.

#907 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 19:08

Nawożenie ziemniaków O tym dozowniku zbyt wiele Ci nie powiem, natomiast o sadzarce mogę powiedzieć jedynie tyle, że troszkę bulw uszkadza i często na koszyczki wskakuje więcej niż jeden sadzeniak.

Jaki % aztotu dajecie przed sadzeniem, jaki przed obsypywaniem, a później dolistnie ?

#908 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:04

Nawożenie ziemniaków 75-25-0
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#909 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:17

Nawożenie ziemniaków Nie stosujesz dolistnie mocznika ? :)

#910 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:24

Nawożenie ziemniaków U nas zawsze pod ziemniaki dajemy obornik na wiosnę i nie widzę w tym nic złego. Może dlatego że na każde pole jest co roku wożony. Moim zdaniem błędem jest mówienie że składniki z obornika nie zostaną wykorzystane. Teoria swoje a praktyka swoje. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/aktualnosci/zalety-nawozenia-obornikiem-wiosna,49568.html Takich artykułów można znaleść kilka jedni zalecają inni odradzają a po mojemu każdy zna swoje pole i powinien wiedzieć kiedy wywieść

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#911 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:10

Nawożenie ziemniaków wywozisz teraz, ale jego przydatność w większości dopiero za rok będzie
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#912 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:41

Nawożenie ziemniaków Bez przesady proszę. Spróbuj nie dać tylko na kawałek na wiosnę i zobaczysz różnicę. Idąc takim tokiem myślenia to wystarczy dać 2lata pod rząd i później już nie ma różnicy

#913 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 23:07

Nawożenie ziemniaków

Nie stosujesz dolistnie mocznika ? :)

nie, uwazam ze jak nie da sie pod korzen to pozniej dolistnie tego nadgonisz
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#914 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 08:19

Nawożenie ziemniaków Mocznik źle wpływa na smak ziemniaka - testowane. Świnie nie chciały jeść odpadów z działki gdzie był stosowany mocznik - testował dziadek :D

#915 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 10:58

Nawożenie ziemniaków

Bez przesady proszę. Spróbuj nie dać tylko na kawałek na wiosnę i zobaczysz różnicę. Idąc takim tokiem myślenia to wystarczy dać 2lata pod rząd i później już nie ma różnicy

nie spróbuję bo uważam że to błąd agrotechniczny.
obornik dany pod podorywke rozłoży się najlepiej, pod orke zimową troche gorzej, a na wiosne praktycznie nie zdąży. To nie mój wymysł, poczytaj publikacje. U Ciebie to się sprawdza, bo dajesz co roku, więc tej wiosny ziemniak będzie korzystał w głównej mierze z rozłożonego obornika zeszłorocznego.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#916 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 18 marzec 2014 - 12:13

Nawożenie ziemniaków

natomiast o sadzarce mogę powiedzieć jedynie tyle, że troszkę bulw uszkadza i często na koszyczki wskakuje więcej niż jeden sadzeniak.

Fige prawda.Mam taka sadzarkę i jak masz odpowiednio ustawione łańcuchy z koszyczkami i jak masz dość długi bolec ten co powoduje ze łańcuchy trzęsie to nic nie uszkadza i zawsze masz 1 sadzeniak na łopatce.
Chyba że masz malutkie sadzeniaczki kaliber mniejszy jak 3cm to może sie trafić 2 sadzeniaki , ale po to są trzęsacze by zrzucały ziemniaki.

nie, uwazam ze jak nie da sie pod korzen to pozniej dolistnie tego nadgonisz

Dokładnie.NPK daje sie pod korzeń a dolistnie to tylko mikroelementy.

#917 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 12:32

Nawożenie ziemniaków

Mocznik źle wpływa na smak ziemniaka - testowane. Świnie nie chciały jeść odpadów z działki gdzie był stosowany mocznik - testował dziadek :D

mocznik wskazuje się jako jeden z najlepszych nawozów stosowanych przed sadzeniem (ze względu na właściwości azotu w formie amidowej), stąd za wady w smaku odpowiadało prawdopodobnie niezbilansowane nawożenie

#918 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 18 marzec 2014 - 12:45

Nawożenie ziemniaków Obornik dany na wiosnę działa. W tamtym roku dawałem pod pszenżyto jare i zbrakło na 10m szer pola. Przed kłoszeniem pszenżyta było widać różnicę jak odcięte jak by to nie te pole co zbrakło obornika. Ja zawsze daję na wiosnę pod ziemniaki. Pod zboża jare też.

#919 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 13:50

Nawożenie ziemniaków

mocznik wskazuje się jako jeden z najlepszych nawozów stosowanych przed sadzeniem (ze względu na właściwości azotu w formie amidowej), stąd za wady w smaku odpowiadało prawdopodobnie niezbilansowane nawożenie

Zgodzę się jednak w wielu przypadkach ziemniaki ogólnie są przeazotowane - dobra i tona więcej. Stąd ich marny smak...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#920 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 18 marzec 2014 - 14:07

Nawożenie ziemniaków to ciekawe, dwóch ziemniaczarzy ma zupełnie odmienne zdanie o stosowaniu mocznika :o

U nas zawsze stosuje się pod korzeń saletrzak ok 350kg jednorazowo przed sadzeniem a potem w trakcie wegetacji ze 2-3 razy mocznik w oprysku ale tylko delikatnie 5-6% stężeniem dla poprawy wigoru rośliny. To oczywiste że nie da sie podać całego azotu dolistnie.