pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
malorolny121    180

U mnie na polu 10 lat ziemniaki nie sadzone wapno 3lata temu rozsiane sadzeniaki z centrali CA. I prawie jednego ziemniaka nie znajdziesz bez parcha. Normalnie porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

saszeta wierzyć się nie chce - a jakie miałeś ph przed wapnowaniem  - u mnie patrzysz na mape pola z wynikami badan - i rok w rok - ph powyżej 6,5 jest mega parch 5,5-6-5 w normnie - poniżej 5,5 piękny ziemniak. - w tym toku tak samo pole długie na 1,8 klilometra - i jadąc na kombajnie  widać to co na mapie - terminy i warunki takie same, nawożenie i sadzeniak i przedplon  też.  po prostu jeden przejazd kombajnem 3 różne ziemniaki.  od kilku lat wapnujemy tylko po ziemniakach - i to wg map zasobności miejsca powyżej 6 ph nie wapnujemy żeby wyrównać pole. natomiast zapotrzebowanie ziemniaka na wapno zaspokajamy kredą granulowaną po zawiązaniu stolonów 200 kg na ha i to też bez miejsc wynikających z mapy. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Witam.
po pszenicy ozimej zasiałem łubin urósł taki sobie bo susza była rozsiałem ok 150 kg soli i zniszczyłem poplon teraz zaorze na zimę. wiosną chce rozsiać 300 kg saletrzaku i nie wiem czy lepiej rozsiać jeszcze 150 kg soli i 100kg polidapu czy lepiej rozsiać 400 kg tarnogranu pk 12-23. jak myślicie która opcja lepsza? pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Siej tak byś miał takie proporcje.

N-100

P-100

K-200kg czystego składnika na hektar.

 

czyli przykład.Masz 0.5 ha pod ziemniaki to dajesz-----

 

150kg saletrzaku ZAK z Kędzierzyna.

100kg Polidapu.

200kg Soli potasowej.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

najpierw badanie gleby - potem wyliczenia konkretnych nawozów.

a proporcja NPK winna być 1-1-1,5 -->uogólniając rzecz jasna.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Jaki proponujecie nawóz do zakwaszenia ziemi przeciwko parchowi w ziemniakach, siarczan amonu tak ze 150 kg i do tego saletre kędzierzyńską czy saletrosan bo niby też zakwasza ziemie i tu by było dwa w jednym tylko nie wiadomo jaki będzie efekt. Co mi doradzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

A jakie masz ph że chcesz zakwaszać? Główną przyczyną powstawania parcha jest brak wilgoci w czase tuberyzacji.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Teraz dokładnie Ci nie jestem w stanie powiedzieć jakie jest ph bo jest to kilka działek, no ale właśnie gleby mamy głównie kwaśne mimo, że wapnujemy co 4 lata. A możesz bardziej rozwinąć się o tej tuberyzacji ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Robisz w ogóle badania ziemi? Na jakiej podstawie twierdzisz że masz kwaśne gleby. Jak chcesz zbilansować nawożenie jeżeli nie znasz nawet ph. Jeżeli wapnujesz regularnie co cztery lata to nie powinno być tak źle, mimo wszystko badanie to podstawa.

Co więcej mam Ci napisać, brak wolgoci w redlinie w czasie wiązania bulw na stolonach powoduje parcha. Formujesz redliny? Formowanie zatrzymuje dużo wody ale wykonane zbyt póżno daje efekt odwrotny do zamierzonego.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/zasady-ustalania-potrzeb-nawozowych-wzgledem-fosforu-potasu-i-magnezu.html

 

natknąłem się akurat na to źródło, zwróćcie proszę uwagę na ilość fosforu pobieranego przez ziemniaki (bulwy + łęciny) 1,6kg dla każdej tony bulw, czyli stosunek NPK: 2,8:1:3,5;

wskażcie mi proszę inne źródła przedstawiające potrzeby nawozowe ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Podajecie w linkach stosunek NPK 1:1:1,5 jednak na stronach gdzie wyszczególnione są wartości na 10 t bulw dane mają się następująco: Ziemniak ma duże wymagania pokarmowe, gdyż z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobiera: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-65 kg potasu (K2O), 10-20 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 6 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 15 kg, 25 g boru (B), 20 g miedzi (Cu), 70 g manganu (Mn), 1 g molibdenu (Mo) i 65 g cynku (Zn). Wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku i średnią na mangan.

 

Wychodzi na to że 15kg P2O5 wystarczy na 10 t. Oznacza to że stosunek NPK wyjdzie 1:0,3:1,5 a gdy przeliczymy K2O na K i P2O5 na P wyjdzie że musimy dostarczyć około 7kgP i 45K co daje stosunek NPK 1:0,2:1,1 (mniej więcej). 

 

Jakby nie liczyć to 1:1:1,5 to jakaś bujda. Mógłby się ktoś na ten temat wypowiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Wszystkie te stosunki można wsadzić między bajki jeżeli nie zrobi się badania ziemi. Np na jednej działce w tym roku u mnie będzie 1:0:2 a na innej 1:0,5:1,8. Ogólnie nie ma jednolitej recepty bo każda odmiana ma inne wymagania, np niektóre odmiany frytkowe wymagają wysokiego nawożenia potasem do 500kg w czystym składniku. Z grubsza dla obecnych odmian konsumpcyjnych przy założeniu że wszystko w glebie jest na średnim poziomie można zastosować 1:0,7:2


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
joseph007    0

Wszystkie te stosunki można wsadzić między bajki jeżeli nie zrobi się badania ziemi. 

święta racja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

W tym roku pójdzie na 1 ha 200kg polifoski 6, 150 kg soli potasowej 60%, 100kg saletrosanu + 100kg saletrzaku + przed redleniem 100kg saletry. Daje to ok 100N , 40P2O5, 150K2O, 45 SO3 + 25t  obornika jesienią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KiQ    14

To zbadałeś już ziemię, że wiesz już czego ile wysiejesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

W tym roku sadzę 20 ar ziemniaków.Nawożenie -200kg polifoski PLUS ( 5-10-20)+ 9% siarki.----przed sadzeniem.

Do tego pod obsypywanie pójdzie 50kg saletrzaku.


najpierw badanie gleby - potem wyliczenia konkretnych nawozów.

a proporcja NPK winna być 1-1-1,5 -->uogólniając rzecz jasna.

 

1-1-2,2 jeśli już mówimy o dokładności :)

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

W tym roku sadzę 20 ar ziemniaków.Nawożenie -200kg polifoski PLUS ( 5-10-20)+ 9% siarki.----przed sadzeniem.

Do tego pod obsypywanie pójdzie 200kg saletrzaku.

 

 

1-1-2,2 jeśli już mówimy o dokładności :)

tone polifoski i tonę saletrzaku na hektar? Samego azotu bedzie w czystym 320kg świnia będziesz te ziemniaki dawał?;d Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Sorki pomyliło mi się 50kg saletrzaku.

 

23%N

20%P

40%K

 

20ar,

 

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7166

W tym roku sadzę 20 ar ziemniaków.Nawożenie -200kg polifoski PLUS ( 5-10-20)+ 9% siarki.----przed sadzeniem.

Do tego pod obsypywanie pójdzie 50kg saletrzaku.

 

1-1-2,2 jeśli już mówimy o dokładności :)

 

0,2 ha więc rozumiem, że nie na handel a dla siebie i Ty serio będziesz jadł je ze smakiem jeśli wpierniczysz tyle nawozu??  :ph34r:


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Panowie wczoraj wysypałem pod ziemniaki NPK 8-20-30 (300kg) + Korn Kali K40 Mg6 (200kg) Przed sadzeniem rozsypie jeszcze ok 250kg Yara Bela Extran 27 Co da dodatkowego 67kg N i 10kg Mg oraz w drugiej dawce ok 100kg tego samego azotu.

Łącznie wyjdzie:

N:120
P:60
K:170
Mg:32


Badań gleby nie robiłem więc celowałem w średnie ilości składników. Zagra taka kombinacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Celuj raczej w niską zawartość składników. Potasu malutko, magnez też cienko.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie wczoraj wysypałem pod ziemniaki NPK 8-20-30 (300kg) + Korn Kali K40 Mg6 (200kg) Przed sadzeniem rozsypie jeszcze ok 250kg Yara Bela Extran 27 Co da dodatkowego 67kg N i 10kg Mg oraz w drugiej dawce ok 100kg tego samego azotu.

 

Łącznie wyjdzie:

 

N:120

P:60

K:170

Mg:32

 

Badań gleby nie robiłem więc celowałem w średnie ilości składników. Zagra taka kombinacja?

 

N-ok

P-Mało

K-mało

Mg-ok.

 

A siarka gdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

w mądrej literaturze znalazłem proporcje 1:0,5-1,0:1,5-2,0 dla ziemniaków jadalnych czyli ok. 120/60-120/180-240. To są same składniki podane w nawozach sztucznych a biorąc pod uwagę to że przedplonem była pszenica ze ściętą słomą a potem przyorana gorczyca to trochę PK zostało na polu. Zostawiam jak jest choć w razie gdyby się coś podczas wegetacji działo będę miał na uwadze Wasze komentarze i lekcję na przyszłość ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj