Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 02 luty 2010 - 16:46

Nawożenie ziemniaków 3 litrami to ja robie 5 ton;) oprysk ręcznym opryskiwaczem ale trzeba zrobić opryskiwacz pod pneumatyke z ciągnika bo sporo czasu można oszczędzić..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 13:44
  •  

#62 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 02 luty 2010 - 19:02

Nawożenie ziemniaków ja daje dawkę jak na sadzeniaka 100ml na 100 kg.drutowców sporo mimo że pryskałem dursbanem

#63 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 02 luty 2010 - 19:25

Nawożenie ziemniaków

3 litrami to ja robie 5 ton;) oprysk ręcznym opryskiwaczem ale trzeba zrobić opryskiwacz pod pneumatyke z ciągnika bo sporo czasu można oszczędzić..

Ja identyczną dawkę stosuję i w taki sam sposób zaprawiam. Niestety jest to bardzo pracochłonne. Trzeba pomyśleć nad zaprawiarką. Stosował ktoś zaprawę Monceren?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 03 luty 2010 - 11:52

Nawożenie ziemniaków

ja daje dawkę jak na sadzeniaka 100ml na 100 kg.drutowców sporo mimo że pryskałem dursbanem

ja też pryskam dursbanem i taki środek wpisałem do książki zabiegów, jak przyjechali na kontrolę i gościu zobaczył dursban to mi mandat chciał wlepić a ja mówię to czym mam pryskać? skoro np. pyrinex już nie ma wyrwałem mu tą kartkę i skreśliłem i powiedziałem że na drugi rok tez tym opryskam i nic nie napisze .powiedziałem mu jeszcze że wasze przepisy a praktyka to 2 różne rzeczy i będę opryskiwał czym będę chciał rouandapem też
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#65 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 03 luty 2010 - 17:35

Nawożenie ziemniaków dursban jest do buraków zarejestrowany a skład taki co pyrinexu.jak tego drugiego już nie kupisz to nie ma wyjścia.sam też to jesz to po co się czepiać.roundup też stosuję

#66 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 03 luty 2010 - 22:59

Nawożenie ziemniaków --------------------

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#67 Share 1410

1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 04 luty 2010 - 08:52

Nawożenie ziemniaków Pasio,Monceren jest ten sam Prestige.A gdzie miasz zamiar kupic zaprawiarke?

#68 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 04 luty 2010 - 14:12

Nawożenie ziemniaków Hmm nie mam jeszcze pojęcia, będę się rozglądał na następny sezon.

#69 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 04 luty 2010 - 15:36

Nawożenie ziemniaków

Pasio,Monceren jest ten sam Prestige.A gdzie miasz zamiar kupic zaprawiarke?

monceren jest tylko na grzyba a prestige na robaki tez.ale nawet jak zaprawiałem prestigem to drutowce właziły.nie w sadzeniaka tylko w ziemniaki.bo prestige chroni głównie sadzeniaka przez parę tygodni.a poza tym nie wiem czy będę miał co zaprawiać bo zakopcowałem 18 ton sadzeniaka ale tylko okrywą jesienną.20cm słomy i 6-8cm ziemi.dobrze że na kopcach 40cm śniegu bo dorzucam.chociaż te mrozy co były...

#70 Share prox7441

prox7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 07 luty 2010 - 15:28

Nawożenie ziemniaków @saszeta nie ma obawy o pyry w kopcu przy takiej pierzynce ze śniegu. Ostatnio odwaliłem śnieg to ziemia nie zmarznięta wcale po nocce -20C więc nie powinieneś mieć problemu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 19:19

Nawożenie ziemniaków 25t/ha obornika. poplon z łubinu taki średni łubin to wszystko przeorane na zimę. ile i jakiego nawozu jeszcze dać na ha na ziemniaki jadalne. ja myślę że ze 200kg soli potasowej i 100kg fosforanu amonu a pod obredlenie ze 200kg saletrzaku. I już tylko oprysk od zarazy z 4, 5razy.

#72 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 08:39

Nawożenie ziemniaków ile czasu przed sadzeniem dajecie polifoskę?bo police zalecają 3-4 tyg przed sadzeniem ale teraz niema możliwości wjechać na pole nawet żeby zaorać bo mokro.a jeszcze wczoraj dolało dobrze.pewnie wjadę koło 10 kwietnia w pole jak co roku.ale czy to nie za późno na nawozy chlorkowe?jak to jest w praktyce?i lepiej dać przed orką czy po orce i wymieszać agregatem bo pójdą trochę płycej?

#73 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 12:49

Nawożenie ziemniaków Staram sie dawać sól potasowa co najmiej 3 tygodnie przed sadzeniem, a polifoskę 300kg/ha dam przed samym sadzeniem.

#74 Share mateusz3547

mateusz3547

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 29 marzec 2010 - 15:00

Nawożenie ziemniaków Ja pod ziemniaki daje na jesień gnuj a na wiosne przed uprawą amofoske. Pozdro

#75 Share Pdrako

Pdrako

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 16:55

Nawożenie ziemniaków Witam wszystkich forumowiczów. Moje pytanie jest takie jak nazwa tematu, czyli co sypać pod ziemniaki. Nigdy nawozy nie były mi potrzebne i się nie zabardzo orientuje w nazwach, markach itp. Za udzieloną pomoc będę bardzo wdzięczny.

#76 Share damian95

damian95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 17:37

Nawożenie ziemniaków Ja siałem saletrzak, polifoską i mocznik.:lol:

#77 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 07 kwiecień 2010 - 17:44

Nawożenie ziemniaków Nawozy nie były ci potrzebne?
No a pod ziemniaki to przede wszystkim mocznik(z azotowych pod ziemniaki tylko on wchodzi w grę), saletra potasowa (zresztą nie musi być saletra, bo tu generalnie chodzi głównie o potas), no i nawozy zawierające fosfor(np. polifoski) no i dla ziemniaków istotny jest też magnez(np. Polimagi). No a konkretne dawki zależą od tego czy i ile nawozisz obornikiem, oraz w jakie ziemniaki celujesz (jadalne, czy przemysłowe na skrobię, lub na frytki, chipsy itd.). Po za tym wg. mnie dla ziemniaków ważniejsze od nawożenia przed sadzeniem jest nawożenie dolistne, no ale to tylko moje zdanie. No, a tak w sumie to poszukaj bo temat o nawożeniu ziemniaków już chyba był, więc nie ma sensu pisać tego samego jeszcze raz.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#78 Share Masseyek6290

Masseyek6290

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze
    rolnictwo

Napisany 07 kwiecień 2010 - 19:09

Nawożenie ziemniaków Ja sieje polifoske 6,saletrzak i siarczan amonu.I ziemniaki nie gniją i rosną bardzo ładne i plon też nie jest mały ;[ :lol: no zależy oczywiście na jaki obszar i jaką ilość
Mocy dostarczają: -Massey Ferguson- & -Case- & -U-R-S-U-S-!!!

#79 Share Petekw

Petekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo głównie i troche komputery.

Napisany 07 kwiecień 2010 - 19:13

Nawożenie ziemniaków Wiadomo pod ziemniaki to przede wszystkim obornik. ALe to kazdy wie ;[.
Ja w tym roku np . sieje Polifoske 8 ok. 250kg/h + 100kg Polidap i 100kg Saletrzak. Taką mieszanke sobie wymyslilem. Zresztą podobnie stosuje pod cebule i buraki, z tym że dawki powiedzmy troche zwiększam. :lol:
Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 19:27

Nawożenie ziemniaków Ziemniaki przede wszystkim potrzebują spore ilości potasu. Z nawozów azotowych to polecam zastosować przedsiewnie 60% dawki całkowitej N w formie mocznika pod odmiany przeznaczone na zbiór jesienny a 40 % w formie saletry 34% przed uformowaniem redlin. Pod odmiany wczesne proponuję całą dawkę N zastosować przedsiewnie w formie mocznika.
W tym roku stosuję Polifoskę 6 , sól potasową i mocznik przedsiewnie oraz saletrę przed uformowaniem redlin.