Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#621 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 marzec 2013 - 17:37

Nawożenie ziemniaków Bez przesady, większa ilość wapnia wprowadzam z obornikiem i jakoś nic nie wyskakuje :P
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 15:28
  •  

#622 Share huberty

huberty

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, maszyny rolnicze, sport

Napisany 07 marzec 2013 - 21:04

Nawożenie ziemniaków Ziemniaki nie będą miały parcha jeśli będą miały pod dostatkiem wody podczas zawiązywania bulw. Ja wapnowałem pod ziemniaki bardzo wczesne (około 300 kg wapniaka) i śladu parcha nie było, ale ziemniaki były deszczowane :) i miały wody pod dostatkiem gdzie na mojej ziemi 5 i 6 klasa jest rzadkością żeby rośliny bez podlewania miały wody pod dostatkiem, a w dodatku opady deszczu omijają mnie szerokim łukiem ;[ no ale nic się na to nie poradzi.

#623 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 19:35

Nawożenie ziemniaków w temacie o cenach jeden z użytkowników napisał: "ja u siebie sypie 1t polifoski 6 do tego azot 140kg N/ha, zaprawianie, opryski na chwasty, odżywki, jakieś 6-9 oprysków na zarazę drogimi środkami", takie nawożenie (bez dolistnego) to dawki: N 200kg/ha, P 200kg/ha, K 300kg/ha rozumiem, że dotyczy ono ziemniaków przemysłowych, ale czy taka dawka potasu jest bezpieczna? bowiem zgodnie z treścią artykułu w marcowym TA "Ponadto jednorazowe dawki K2O na glebach średnich nie powinny przekraczać 220kg/ha, gdyż potas powoduje rozkład struktur glebowych (peptyzację).Jego nadmierna koncentracja ogranicza też życie biologiczne w glebie , zatem warto część składnika wprowadzić na pole dopiero wiosną. (...) zwiększenie dawek K2O powyżej 200kg/ha (...) powoduje już spadek wykorzystania składników, obniża dynamikę przyrostu plonu korzeni i cukru oraz wzrost zawartości składników melasotwórczych, w tym azotu a-aminowego." W podusmowaniu autor wymieniając wady nadmiernego nawożenia potasem obok osłabionych wschodów (chlor i jony K+) wymienia wybujałość liści skrócenie korzeni i ich deformacje, tekst dotyczy oczywiście buraków cukrowych, autor (Janusz Biernacki) nie wskazuje źródła

chciałbym również podnieść temat przyswajalności mikroelementów, czy ktoś z Was go opanował? idzie głównie o przyswajalność poszczególnych form mikroelementów oraz stosunek ceny do przyswajalności poszczególnych nawozów, chelaty wydają się najlepszą formą, ale czy zawsze? proszę również o odniesienie się do poniższych tez

"Jeżeli pH jest niższe od 6,0 — wystarczy EDTA, przy pH 6,0–7,0 wskazane jest DTPA lub HEDTA, a gdy pH przekracza 7,0, należy zastosować EDDHA lub EDDHMA."http://www.ho.haslo....cle.php?id=2213

Adob twierdzi, że biodegradowalne są wyłącznie jego IDHA, ale nie wiem czy to akurat jest zaleta, czy też po prostu szybciej rozpada się wiązanie, co jest zasadniczo niekorzystne, bowiem chelat powinien zostać rozłożony dopiero w roślinie, a jego uwstecznienie zawczasu mija się z celem;

"Najlepsze są produkty nawozowe, powstałe z połączenia takiej samej ilości kationu metalu i związku chelatujacego (chelatyzacja pełna)" dr Szklarz UP Poznań;

"Roztwory związków mineralnych o wysokim stężeniu są bardziej szkodliwe niż podobne roztwory chelatów." KPODR;

"Natomiast nawożąc manganem, dawka jest uzależniona od formy składnika i powinna wynosić około 1 kg Mn/ha w formie siarczanowej i 0,2 kg Mn/ha w postaci chelatu." agrofoto.pl - wynika z tego, iż przyswajalność chelatu Mn (nie wiem jak z innymi) jest 5 krotnie większa niż innych form;

Edytowany przez kissmy..., 11 marzec 2013 - 19:37.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 20:34

Nawożenie ziemniaków A co powiesz na nawożenie potasem w dawce 350kg/ha jakie stosują Holendrzy?
Raz zastosowałem dawkę 1t polifoski 6 bo tak akurat pasowało zbilansowanie wg planu nawozowego na zbadanej działce i osiągnąłem zakładany plon. W tym roku mam dawkę 800 kg bo też tak pasuje. Wszystko zależy od zawartości składników w glebie. Moje gospodarstwo jest położone na granicy z miastem i praktycznie dookoła mnie wszyscy zrobili działki budowlane więc biorę nieraz w dzierżawę jakieś podłe kawałki które w pierwszym roku to właściwie rekultywacja a potem bez porządnej dawki NPK nie pojedziesz.

#625 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:42

Nawożenie ziemniaków można takie nawożenie stosować, ale zapewne nie w postaci chlorków i nie jednorazowo (jeśli chce się zminimalizować niekorzystne oddziaływanie), ale już stosowanie polifoski 6 nie wydaje mi się uzasadnione ze względu na niedopasowany do potrzeb nawozowych stosunek P do K (powinien od wynosić około 1 do 4), który wynosi 1 do 1,5; czyli przy aplikacji 1t polifoski 6 wnosimy co najmniej 100kg P za dużo (400zł/ha), tak czy inaczej 1t polifoski 6 odpowiada plonowi 50t/ha przy założeniu braku PK w glebie

#626 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 22:08

Nawożenie ziemniaków Dokładnie tak jak piszesz przy bardzo niskiej zawartości PK co poparte jest badaniami. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie napieprzy 1t nawozu od tak sobie po prostu. A z tym stosunkiem P do K to też różne są szkoły.

#627 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 22:29

Nawożenie ziemniaków z tego co pamiętam to uprawiasz jelly i vinetę na konsumpcję, wskaż proszę jakie stosujesz nawożenie i jaki osiągasz przy nim średni plon,

#628 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 22:30

Nawożenie ziemniaków jakie masz pH?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#629 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 22:48

Nawożenie ziemniaków No i sprawa przyswajalności składników... Nie jestem przekonany, czy takie dawki PK, dostarczone chociażby w formie Polifoski, są przyswajane przez roślinę w jednym sezonie (nawet zakładając nawożenie jesienią)

Edytowany przez stasiex, 11 marzec 2013 - 22:50.

#630 Share huberty

huberty

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, maszyny rolnicze, sport

Napisany 11 marzec 2013 - 22:54

Nawożenie ziemniaków Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

No i oczywiście jeszcze 400 kg saletry przed sadzeniem :)

Edytowany przez huberty, 11 marzec 2013 - 22:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 23:43

Nawożenie ziemniaków Jak wchodzę na obcą działkę to potrafi być nawet 4,5 ale tak jak wspomniałem to praktycznie rekultywacja więc pierwszego roku wyciągam powyżej 6 stosuję tylko wapno DLG CaCO3. Nie mam obornika ani innej gnojowicy. Kissmy nawożenie zawsze uzależnione od badań a właściwie od opracowanego planu w stacji. Na moich działkach dobre efekty daje 1,5/1/2,2-2,4. Vineta i Bellarosa potrafi spokojnie to wciągnąć bez wpływu na smak czy jakość miąższu. Jelly też ale trzeba uważać na obicia w czasie zbioru. Plon średni z tego roku 44t w lepszych latach 46, rekord 48. I proszę nie mówcie że mało bo na klasie V to bdb wynik a do tego liczy się wyrównanie co dla pakowanych ziemniaków ma zasadnicze znaczenie. Bajkopisarzy na forum ci u nas dostatek co dają po 400 kg nawozu i mają po 60 ton. Tylko ciekawe skąd tak niska średnia krajowa. Widziałem u Holendrów plon rzędu 50-60 Asterix ale to były ziemniaki wielkości butów rosłego faceta i szły na frytki.

#632 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 08:24

Nawożenie ziemniaków Panowie może ktoś wie co może być przyczyną ze jak przekroić ziemniaka to w środku trafiają się dziury lub są czarne co może być tego przyczyną dodam że stosuję obornik i dwa razy w sezonie pryskam od chorób grzybowych oczywiscie nawozy sztuczne też stosuję.

#633 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 08:38

Nawożenie ziemniaków Zbyt dużo azotu i za mało wody w okresie ich wzrostu.

#634 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 10:17

Nawożenie ziemniaków

Jak wchodzę na obcą działkę to potrafi być nawet 4,5 ale tak jak wspomniałem to praktycznie rekultywacja więc pierwszego roku wyciągam powyżej 6 stosuję tylko wapno DLG CaCO3.

to wapno to granulat? jaką aplikujesz dawkę i dlaczego podnosisz pH w ziemniakach, rzecz jasna poprawia się nieznacznie przyswajalność, ale czy nie obserwujesz jakichś negatywnych przejawów gwałtownej zmiany pH

#635 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 11:10

Nawożenie ziemniaków

Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

Ty chyba nie wiesz co mówisz.
W 10t pomiotu znajduje sie około 140N ty dajesz x3 czyli już 420kgN + 32N z polifoski i jeszcze 136N z saletry co daje łacznie aż 588kgN/ha.

#636 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , wędkarstwo ,gra na instrumentach ,prawo . wynalazki.

Napisany 12 marzec 2013 - 15:45

Nawożenie ziemniaków

Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

Ja trochę sprzedaje na rynku ziemniaki i nie chciałem wierzyć jak klient opowiadał ,że jak gotował ziemniaki to w całej chałupie śmierdziało ale teraz gdy przeczytałem ile ty dajesz pod ziemniaki i co ? to wszystko możliwe.

#637 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 16:12

Nawożenie ziemniaków U mnie wtym roku zero nawozów pod ziemniaka późnego, jedynie 40t dwuletniego obornika bydlęcego na podorywkę. Na wczesnego pójdzie 300kg polifoski 5 i 300kg azotowego yara bella can. Ziemia 2 klasa plon gwarantowany.

#638 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 16:17

Nawożenie ziemniaków My pod ziemniaki uprawiane jako selekcję na sadzeniaki w tym roku będziemy dawać 500 kg suprofosu 25 i 350 kg saletry amonowej.

#639 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 17:02

Nawożenie ziemniaków @magnum123 na wiosne dajesz polifoske 5? Wczesny pod wloknine idzie?;-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 17:10