Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#601 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:30

Nawożenie ziemniaków Niezbędny mikroelement? To niby do czego on jest potrzebny? Juz myślałem ze sporo zapomniałem więc dziś poczytałem podręcznik z chemii rolnej. Podobno chlor uczestniczy w jakimś etapie fotosyntezy, ale gdy jest niedobór chloru to jakoś efektywność fotosyntezy nie spada. Rośliny pobierają chlor w granicach 200-400mg.kg. Czyli ok 10-20 razy za dużo niż jest jej to im potrzebne. Mikroelementy są niezbędne bo pełnia określone funkcje, jak na razie w sytuacji chloru mało jest to określone.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 07:55
  •  

#602 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:45

Nawożenie ziemniaków "chemia rolnicza" 1988 Boratyński pobranie dużych ilości chloru poza zmniejszeniem zawartości skrobi zwiększa podatność ziemniaków na choroby wirusowe, obok odgrywania "pewnej" funkcji chloru w procesie fotosyntezy (swoją drogą ciekawe dlaczego chlorofil ma taką a nie inną nazwę) wskazuje się, iż silnie uwodniony jon Cl- wpływa wyraźnie na hydratację tkanek roślin, ogranicza transpirację, co może mieć znaczenie w okresach suszy

#603 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:22

Nawożenie ziemniaków Jak dałem jesienią 40t dwuletnigo obornika bydlęcego pod ziemniaka to czy jest sens dawać jeszcze jakieś PK . Zawsze dawałem jeszcze 200 kg polifoski 5 lub 6, ale tak myślę ze może bez też będzie dobrze. Co o tym myślicie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:32

Nawożenie ziemniaków

"chemia rolnicza" 1988 Boratyński pobranie dużych ilości chloru poza zmniejszeniem zawartości skrobi zwiększa podatność ziemniaków na choroby wirusowe, obok odgrywania "pewnej" funkcji chloru w procesie fotosyntezy (swoją drogą ciekawe dlaczego chlorofil ma taką a nie inną nazwę) wskazuje się, iż silnie uwodniony jon Cl- wpływa wyraźnie na hydratację tkanek roślin, ogranicza transpirację, co może mieć znaczenie w okresach suszy

Źródło już lekko wiekowe :D Ja korzystałem z nowszego i tam żadnej pozytywnej funkcji nie było. A szkoda bo miałem nadzieje że te wszystkie nawozy co kupowałem nic nie dają a dobry jest tylko chlor :D Co do nazwy chlorofil to raczej nie dlatego że chlor pełni w nim najważniejsza funkcje....
Zapraszam na swój profil

#605 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:33

Nawożenie ziemniaków pozytywne są choroby wirusowe czy mniejsza zawartość skrobi?

@magnum123 fosfor możesz odpuścić, ale potas by się jeszcze przydał, musisz przeliczyć sobie potrzeby w zależności od oczekiwane plonu

Edytowany przez kissmy..., 16 styczeń 2013 - 19:35.

#606 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:37

Nawożenie ziemniaków

Jak dałem jesienią 40t dwuletnigo obornika bydlęcego pod ziemniaka to czy jest sens dawać jeszcze jakieś PK . Zawsze dawałem jeszcze 200 kg polifoski 5 lub 6, ale tak myślę ze może bez też będzie dobrze. Co o tym myślicie.

a ile sadzisz tych ziemniaków?

#607 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:49

Nawożenie ziemniaków Mam zawsze ziemniaka z centrali odmiana Vineta CA. I zazwyczaj rosną bardzo duże tak że trochę odzucam dla bydła bo nikt tego nie kupi. Szkoda marnować a i na nawozie by można było zaoszczędzić. Ewentualnie można by pozostać tylko przy nawożeniu dolistnym bo takie też stosuje kilkakrotnie.

#608 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:55

Nawożenie ziemniaków To jak chcesz dla bydła i dla siebie to nie daj nawozu ....będą bardziej ekologiczne.
Dolistne nawozy mało co dają.
Nie ma jak pod korzeń dać NPK.
PK 2 tyg przed sadzeniem a N podczas obrodlania.

#609 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:16

Nawożenie ziemniaków

pozytywne są choroby wirusowe czy mniejsza zawartość skrobi?

No wg mnie chlor nie ma żadnego pozytywnego wpływu na roślinę. Wyżej mówiłem z ironią :P
Zapraszam na swój profil

#610 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:18

Nawożenie ziemniaków Sadzę na sprzedaż tylko i wyłącznie a ze ważą niektóre po 0.8 kg i są puste w środku to nikt Ci tego nie kupi, a że mam krowę to nią skarmiam(jeszcze mam ). Chodzi mi o to żeby się urodziły ale nie były za bardzo duże. Z N dawałem zawsze jeszcze 200 kg salmagu pod korzeń, ale z tego napewno zrezygnuję dlatego nie wspominałem o tym we wcześniejszym poście, pozostawiając jedynie do rozstrzygnięcia kwestię nawożenia PK.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 styczeń 2013 - 04:47

Nawożenie ziemniaków nie chcesz dużych to sadź gęściej. Plon ci wzrośnie

#612 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 17 styczeń 2013 - 18:14

Nawożenie ziemniaków Wymień sadzeniaka, ja też mam duże i jeszcze pustych nie miałem ale sadzeniak maks 2, sporadycznie 3 lata od zakupu. A znacie takie pierwiastki jak, bor. Szczególnie bor jest odpowiedzialny za liczbę stolonów pod krzakiem. im więcej boru tym lepiej tylko bez przesady, nie myśl od razu ze jak dasz bor to zamiast, 8 będziesz miał 20. nie.... Wystarczy np ja daje yare viking 800kg rzędowo. to boru jest 0,16kg w czystym składniku.do tego jeszcze można dodać podczas oprysków tylko przed wiązaniem bulw!!!. i można też dodac do Rsm-u. Sposobów na podanie pierwiastka jest kilka a jaki wybierzesz to nie wiem. Ale z tym sadzeniakiem to wymień.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#613 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:21

Nawożenie ziemniaków Przecież napisałem że mam zawsze ziemniaka z centrali w klasie CA, płaciłem po 140 za vinetę i 170 za wczesnego w grudniu. Ostatecznie zdarza się że czasami posadzę połowę z centrali a połowę swojego, co oznacza że tak jakbym połowę posadził w CB. Wineta ma to do siebie że strasznie się zradza dlatego co roku wymieniam. i nigdy bym nie zaryzykował żeby sadzić vinetę 3 lata max.2. Tak jak napisał saszeta myślę nad gestszym sadzeniem, ale nie w tym roku bo nie mam zamiaru juz dokupywać sadzeniaka, bo cena moze być na wiosnę szokująco wysoka. Człowiek narobi sobie dodatkowych kosztów, potentaci nasadzą ziemniaków i zowu będą sprzedawać w czerwcu po 2 zł za 15 -tkę. Bo znając życie to tak będzie.

#614 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 05 luty 2013 - 02:36

Nawożenie ziemniaków Mam pytanie: rzędowe nawożenie ziemniaków - w trakcie sadzenia: to samym mocznikiem czy jeszcze z tą Polifoską? Bo się naczytałem, że ta Polifoska - to chlorki, kwasy itp. i, że może coś tam korzenie poparzyć.

Zresztą i tak spróbuje w tym roku pół na pół.

W zasadzie to nie wiem czy wogóle z tego nie zrezygnować - bo mam zamiar na kalafiora się przestawić - kwestia smaku i gustu - nie ceny.

Edytowany przez kartofelz, 05 luty 2013 - 02:55.

#615 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 05 luty 2013 - 13:55

Nawożenie ziemniaków podłącze sie pod temat czy takie coś http://tablica.pl/of...4e4641884;r:;s: zdałoby egzamin w nawozeniu rzędowym??np.polidap albo patentkali

#616 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 05 luty 2013 - 23:27

Nawożenie ziemniaków Nie wiem co to za nawozy ale - z tego co widzę to jest to siewnik pewnej firmy - na którym ja "bazuję".

U mnie ma działać zasilany silnikiem krokowym (w zależności od prędkości jazdy - ) - ale też to ciężko oprogramować. - wogóle nie wiem czy jest sens - bo mechaniory nie udzielili mi odpowiedzi na sprawę z tymi chlorkami kwasami itp..

#617 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 06 luty 2013 - 09:37

Nawożenie ziemniaków chlorki ograniczają zawartość skrobi w ziemniakach, więc mają na nie negatywny wpływ, niedawno odbyła się wyczerpująca dyskusja nad tym zagadnieniem, więc proponuję zapoznanie się z tematem, mocznik rzędowo to również zły pomysł, potas należy rozrzucić na 3 tygodnie przed sadzeniem, aby wypłukać chlorki, rzędowo można dosiać jakiś bezchlorkowy nawóz, czyli albo drogi potas albo bez potasu (najtańszy fosfor) polidap, jeden z użytkowników ma posiewacz napędzany kołem rowerowym + przekładnia z przerzutek rzućcie okiem na galerię, to wydaje się dobrym, tanim i niezawodnym rozwiązaniem

#618 Share e2visionamd2

e2visionamd2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 21 luty 2013 - 00:17

Nawożenie ziemniaków to np. polifoske 3 tyg przed sadzeniem ? co z azotem w niej zawartym? siarczan potasu pogłównie ktoś stosuje ? w jakiej fazie?
planuje dać 150kg mocznika i zaś 200kg saletrosanu pogłównie. dolistnie fosfor azot potas w takiej kolejności ewentualnie bor. ziemniaki odmiana vineta pognojone 30t bydlęcy obornik zawartość pk średnia po jęczmieniu. z tym ,że małą zawartość magnezu więc pewnie pójdzie siarczan magnezu przed siewem.

Edytowany przez e2visionamd2, 21 luty 2013 - 00:26.

#619 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 20:00

Nawożenie ziemniaków azot od razu nie zostanie wypłukany z gleby, poza tym jest on niezbędny w glebie do rozkładu resztek, więc wieloskładniki często aplikuje się nawet pod pług na jesień, aplikacja siarczanu potasu pogłównie mija się z celem, już lepiej zaaplikować go przy sadzeniu podsiewaczem bądź rozrzucić przed sadzeniem/obsypywaniem, natomiast jeśli chodziło Ci o podanie go dolistnie to nigdy takiego nie praktykowałem,
chcesz zaaplikować prawie 120kg N + obornik (30t/ha) + wieloskładnik?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 13:45

Nawożenie ziemniaków Mam pytanie. Kupiłem pod ziemniaka nawóz azotowy YaraBela Extran 27 zawierajacy 27 % azotu i 7% wapnia. Chcę go zastosować przed sadzeniem pod ziemniaki wczesne kiełkowane w ilości 300 kg/ha. Czy stosując ten nawóz i wprowadzając 21 kg wapnia na hektar nie pojawi się na ziemniakach parch?