Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#581 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 17:45

Nawożenie ziemniaków tego nie wiedziałem ojciec zawsze dawał na wiosnę ale widzę że czas to zmienić. Jest coś takiego w ziemniakach ja np w zbożu centrala nasienna

Edytowany przez karolr2, 06 styczeń 2013 - 17:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 06:11
  •  

#582 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 19:18

Nawożenie ziemniaków 400kg polifoski 4 + 100kg soli potasowej.
tobie wyszło 700 bo policzyłeś poziom składników całkowity który ci podano w zaleczeniach

#583 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:10

Nawożenie ziemniaków kolego jak uprawiasz ziemniaki jadalne to powinieneś wiedzieć, że ziemniak nie lubi chlorków np zawartych między innymi w polifoskach. Są odpowiednie nawozy PK pod ziemniaki gdzie nie ma chlorków np bontar, lubofos bezchlorkowy, lubofos pod ziemniaki, patentkali. Dawki jakie podałeś niby są prawidłowe, tak pisze lektura ale czy ktoś takie daje?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#584 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 22:19

Nawożenie ziemniaków a w czym jest czysty bezchlorkowy potas? i jaki jest negatywny wpływ nawozów chlorkowych? zasadniczo żadna roślina za nimi nie przepada, ale szkodliwe działanie jest obserwowane głównie przy rzędowej aplikacji

#585 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 00:58

Nawożenie ziemniaków sol potasowa jak wysieje 3 tygodnie wczesniej i chlor sie wytraci to bedzie ok ? Jak pogodzic takie nawozenie z wiosenna orka ?

#586 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 07 styczeń 2013 - 05:09

Nawożenie ziemniaków chlorki potrzebują ze 2 miesiące chyba że sporo pada. Ja daję nawozy chlorkowe po 700-900 kg/ha i zawsze góra tydzień przed sadzeniem. Nie widzę skutków ubocznych. Każda roślina potrzebuje trochę chloru bo to jest makroelementem

#587 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 08:55

Nawożenie ziemniaków

kolego jak uprawiasz ziemniaki jadalne to powinieneś wiedzieć, że ziemniak nie lubi chlorków np zawartych między innymi w polifoskach. Są odpowiednie nawozy PK pod ziemniaki gdzie nie ma chlorków np bontar, lubofos bezchlorkowy, lubofos pod ziemniaki, patentkali. Dawki jakie podałeś niby są prawidłowe, tak pisze lektura ale czy ktoś takie daje?

jeśli komuś zależy na plonie to daje.
Jeśli ktoś ma ziemniaka dla siebie to wiadomo że obornik + np. Polimag S albo Lubofos bezchlorkowy.
Albo Sól Potasowa na jesień.
Wszystko zależy jakie przeznaczenie ma ziemniak.
Ja dla siebie inaczej daje dawki nawozów a na sprzedaż inaczej.

#588 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 16:20

Nawożenie ziemniaków W borówce to daje siarczan potasu ale w ziemniaki to za drogi

#589 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 16:33

Nawożenie ziemniaków Ja mam zapas z tamtego roku więc dam.

#590 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:49

Nawożenie ziemniaków z literatury wynika, iż ziemniak jest rośliną wrażliwą na chlor, ale jedynym skutkiem stosowania chlorków jest obniżenie zawartości skrobi, co ma znaczenie również przy ziemniaku jadalnym, ale nie przesadzajmy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#591 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:45

Nawożenie ziemniaków

chlorki potrzebują ze 2 miesiące chyba że sporo pada. Ja daję nawozy chlorkowe po 700-900 kg/ha i zawsze góra tydzień przed sadzeniem. Nie widzę skutków ubocznych. Każda roślina potrzebuje trochę chloru bo to jest makroelementem

Chlor jest makroelementem? Pierwsze słyszę. Nigdy nie widziałem żeby ktoś go klasyfikował jako makro lub mikroelement.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#592 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:53

Nawożenie ziemniaków Milan widzę że coś zły dziś jesteś bo w każdym temacie widzę małą agresje u Ciebie .
Patrz tu...http://www.witaminyz...enty/chlor.html :rolleyes: a cytatów w googlach tego typu nie brakuje....więc saszeta miał racje.
Chlor ma bardzo duże znaczenie biologiczne, należy do makroelementów. Jony chloru należą do głównych anionów w płynach organizmu, a kwas solny jest ...

Edytowany przez POL1, 07 styczeń 2013 - 19:57.

#593 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:20

Nawożenie ziemniaków Jakie są zalety i wady stosowania siarczanu potasu w uprawie ziemniaka jadalnego. Pytam bo dotychczas stosowałem polifoskę lub suprofos 25. Ile się daje na hektar żeby nie było za mało a jednocześnie nie przedobrzyć.

#594 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:35

Nawożenie ziemniaków Ziemniaki bardzo lubią ten nawóż 50% K i 18 Siarki jest to nawóz bezchlorkowy .Głównie stosowany pod warzywa i jarzyny.

Edytowany przez POL1, 07 styczeń 2013 - 22:39.

#595 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:55

Nawożenie ziemniaków Ale coś mi się obiło o uszy że po tym nawozie rosną bardzo duże co moze powodować problem ze zbytem .Jak dotąd to na wielkość i plon też nie mogę nażekać. Ale pomyślałem że może bym dał siarczan na ziemniaka pod folię. Czy to da jakiś efekt w postaci szybszego zawiązywania plonu?

#596 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:56

Nawożenie ziemniaków

Milan widzę że coś zły dziś jesteś bo w każdym temacie widzę małą agresje u Ciebie .
Patrz tu...http://www.witaminyz...enty/chlor.html :rolleyes: a cytatów w googlach tego typu nie brakuje....więc saszeta miał racje.

Chlor ma bardzo duże znaczenie biologiczne, należy do makroelementów. Jony chloru należą do głównych anionów w płynach organizmu, a kwas solny jest ...

To nie wiem, chyba w ciągu 2 lat znacznie zmieniła się chemia rolna jeżeli chlor jest makroelementem.... A google nie jest wiarygodne, osobiscie nie spotkałem żadnej książki z chemii rolnej w której chlor by był podany nawet za mikroelement, a gdzie tu mowa o makroelemencie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#597 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 00:47

Nawożenie ziemniaków chlor to mikroelement w nawożeniu roślin ale już makroelement w żywieniu zwierząt i człowieka, więc ma niebagatelne znaczenie,
ile kosztują saletra potasowa, bontary i jaka jest zawartość chlorków w lubofosie ziemniaczanym?

#598 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 08 styczeń 2013 - 05:56

Nawożenie ziemniaków mikro czy makro różnica nie wielka. Różnie źródła podają. Chodzi o to że rośliną do prawidłowego wzrostu go potrzebują. Jedne więcej drugie mniej. I żeby to wiedzieć nie musiałem kończyć szkoły rolniczej. Pochodzę z miasta ale interesuje się tym co robię praktycznie a nie teoretycznie

#599 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 17:09

Nawożenie ziemniaków ziemniaki podobno nie lubia chlorkow ale teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką a zwłaszcza gdy chodzi o $

Sól potasowa to tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie (w formie chlorku potasu) natomiast jak podaje producent LUBOFOS POD ZIEMNIAKI zawiera forme chlorkową oraz siarczanową ale ile to producent sie nie chwali.
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#600 Share tafit

tafit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:uprawa ziemniaków, technika rolnicza

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:05

Nawożenie ziemniaków tak jak ktoś wcześniej pisał nawozy zawierające chlor (a bardzo mało jest takich, które nie mają chloru) obniżają suchą masę co ma znaczenie przy uprawie na przemysł skrobiowy, frytkowy i chipsowy. z drugiej zaś strony poprawiają walory smakowe ziemniaków jadalnych (choć wiadomo jak czego za dużo to niezdrowo). zbyt wysokie dawki nawozów zawierających chlor dawanych w podsiewaczu zamontowanym na sadzarce w zbyt bliskim sąsiedztwie sadzeniaka mogą poparzyć kiełki. ogólnie zaleca się aby nawozy fosforowe i potasowe stosować na parę tygodni przed sadzeniem bądź siewem co nie oznacza że jak damy w dniu sadzenia to już nic z tego nie będzie, bo największy wpływ na wykorzystanie nawozów przez rośliny ma ph gleby później rodzaj ziemi i rozkład opadów podczas sezonu wegetacyjnego. a chcący stosować nawozy siarczanowe, które nie zawierają chloru trzeba mieć ph gleby unormowane, ponieważ te nawozy silnie zakwaszają glebę. także jak ma ktoś niskie ph to lepszym wyjściem jest stosowanie nawozów zawierających chlor jak polifoski, lubofosy itp. a co do dawkowania nawozów jeśli mamy w gleby zasobne w fosfor i potas na poziomie średnim to na 1kg N dajemy 1kg P2O5 i 1,5-2 kg K2O. taki stosunek pozwoli nam uniknąć niespodzianek związanych z ciemnieniem miąższu i nierównym gotowaniem. w moim regionie mało kto stosuje obornik bo nie ma hodowli ale jak go już ktoś daje to powinien wiedzieć od jakich zwierząt bo to się wiąże z różną zawartością fosforu i potasu i po przeliczeniu dobrać odpowiednie nawozy aby zachować wyżej wymieniony stosunek,
na dawki nawozów ma też wpływ stanowisko po przedplonie, stosowane międzyplony, termin stosowania nawozów, odmiana (jedne są azotolubne inne potasolubne), kierunek uprawy i co najważniejsze warunki wegetacyjne.
nawożenie jest to temat rzeka tak pokrótce przedstawiłem zasady ogólne.
pozdrawiam.