Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#461 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 04 styczeń 2012 - 18:21

Nawożenie ziemniaków jak pryskacie ziemniaki moczniiem tto ile kg dajecie na hektar??jakiś dodatek dajecie czy sam mocznik?? iedy najlepiej pryskać i ile razy??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 11:36
  •  

#462 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 21:12

Nawożenie ziemniaków Wiec tak ja to atakuje 6kg/100 l wody wiec około 20kg/ha bo pryskam około 300-330 l/ha. Do tego dodaje oczywiście odżywki najpierw Kristalon zielony ze 2x a poźniej Sonatę potasową 2x po 10kg na ha. Dokarmianie zaczynam wcześnie jak roślina ma jakies 20-25cm. Dokarmiam wraz z zabiegami na grzyba. Do tego dodaje jeszcze Siarczan magnezu chyba 5% roztwór, nie pamiętam.

#463 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 21:16

Nawożenie ziemniaków Ja stosuje roztwór około 8 -10 % mocznika, najlepiej pryskać wieczorem bo rano jak jest słońce to czasem przypala troszkę liście. Można dodawać do środka na zarazę, stonkę lub sam z wodą bo przy opryskach herbicydowych nie jest zalecany gdyż wzmacnia chwasty.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 01:25

Nawożenie ziemniaków Panowie jak oceniacie nawożenie ziemniaka siarczanem amonu? za i przeciw?

#465 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 10:01

Nawożenie ziemniaków Ja stosuje jak najwcześniej wiosną sierczan amonu lub siarczan magnezu, 150 kg/ha mieszam go z polifoską. Trzeba tylko znać odczyn gleby bo siarczan ma odczyn kwasny także na kwaśna glebę nie polecam bo to krecia robota ;)

Oprysk mocznikiem też robię 5kg na 100 litrów wody,daje go przy okazji każdego zabiegu chemicznego.

#466 Share Klepk995

Klepk995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze :D

Napisany 05 styczeń 2012 - 20:07

Nawożenie ziemniaków ja stosuje polifoskę oraz obornik a co do siarczanu amonu zgodzę się z @Andrzejns trzeba znać odczyn gleby przed jego stosowaniem

#467 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 16:15

Nawożenie ziemniaków A co sądzicie żeby pod ziwemniaki zastosować Hydrokomplex? Jaką dawkę polecacie przy nawożeniu organicznym?

#468 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 16:47

Nawożenie ziemniaków zalezy jakiego plonu sie spodziewasz
np plan nawozenia POLICE opracowany przez dr inż. Adama Grześkowiaka zaklada:
Wymagania pokarmowe ziemniaka - z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobierane jest: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-65 kg potasu (K2O), 10-20 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 6 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 - 15 kg SO3. Ziemniak wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku i średnią na mangan.
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#469 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 22:19

Nawożenie ziemniaków Ja stosuje HydroComplex, podaje go podsiewaczem, żeby w początkowej fazie bulwy miały zapas łatwo przyswajalnych składników, później zaczyna działać Polifoska i jest ok. Dawałem od 100 do 150 kg na hektar w zależności od stanowiska. Panowie a takie pytanie mam, co myślicie o wiosennym głęboszowaniu pod ziemniaki?? Głębosz dotarł dopiero w listopadzie, na 2 stanowiska byłem zmuszony rozwieść obornik w październiku i wiadomo przyorałem, bez głębosza. Pozostałe zgłęboszowałem i zaorałem. Wcześniej ziemniaki rosły bez tego zabiegu, ale jeśli teraz mam możliwość, to czemu nie, tymbardziej, że praca po głęboszu jest dużo łatwiejsza. Mam tylko dylemat, czy za bardzo sobie nie obsusze stanowiska?? Jeśli tak, to jaką kolejność proponujecie?? Myślałem, żeby najpierw wyrównać orkę bronami, potem głębosz, talerzówka i agregat uprawowy, w między czasie wiadomo nawóz. Jak myślicie?? ;)

#470 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 22:45

Nawożenie ziemniaków generalnie jeśli głębosz to raczej latem, lub jesienią. nie wiem jak to wyjdzie na wiosnę.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 23:10

Nawożenie ziemniaków właśnie sam nie wiem, czy nie narobię sobie tym więcej szkód, niż korzyści. Obornik może wydostać się na zewnątrz, azot łatwo przesiąknie w głąb profilu. Może zrobie tylko uwrocia i ścieżki, będzie porównanie. Jeszcze ewentualnie wczesna wiosna, gdyby pole odleżało półtora miesiąca, może miałoby to sens. Nie będę się upierał na siłe, bo nigdy nie było głębosza i w miare rosło, to i teraz będzie, ale... zresztą jeszcze się zobaczy. Dzięki @pawelec ;)

#472 Share 1410

1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 18:29

Nawożenie ziemniaków Mozesz zrobic niewielką probkę(poletko),i będziesz mial porownanie.

#473 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 21:00

Nawożenie ziemniaków Ja bym odradzał głębosz wiosną lepiej zostawić pole nie głęboszowane przecież to nie jest zabieg konieczny w uprawie ziemniaka a wiosną należy raczej ograniczać zabiegi by ziemi nie przesuszyć

#474 Share baskecik

baskecik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:sport, mechanika

Napisany 11 luty 2012 - 16:57

Nawożenie ziemniaków a ja wam powiem tak.... zaczynasz gospodarzyć to zrub badania gleby!!!! bedziesz wiedzieć co tam w jej słychać. to nie sztuka wydać fortuny na zakup nawozów i sie na jesieni rozczarowac "gdzie jest moj plon przeciesz dalem tyle nawozów?" a sztuka jest w umiejettny sposob dobrac nawozy sztuczne-dolistne adekwatnie do potrzeb gleby na ktorej planujemy uprawe i oczywiscie wysokosc oczekiwanego plonu plonu. moze nie jestem królem ziemniaczanym ale te 35-40t z hektara wcale z nienijlepszej ziemi czwórki mam zawsze przy smiesznych dawkach nawozowych 100kg mocznika i 200 kg polifoski 8 na ha, opryski od grzyba co 10 dni (wychodzi okolo 5 razy) opryski dolistne w trzech fazach wegetacji ekolist K z 20kg mocznika na 400l, stosuje takze obornik okolo 35 ton na ha. co tu duzo gadac kazda ziemia jest inna kazdy dobry gospodarz zna swoja ziemie i kazdy powie co innego. susza nie dobrze desz pada codziennie tez nie dobrze. rolnictwo to jest jedna wielka niewiadoma w tym roku jest tak a w nastepnym inaczej. dziadek mi powtarzl "niewazne zeby rodzilo wazne zeby placilo" to jest prawda co z tego ze jeden bamper z drugim bamprem beda mieli plony 60t z ha jak zbyt bedzie cieniutki i beda musieli swój mega plon popchnac po 80zł za tone!!!!!! eh.... kochani brak slów zyjemy w polsce i mamy taka sytuacje w naszej gospodarce a nie inna, rolnikowi zawsze sie musi dostac "bo rolnik śpi a mu rośnie"

#475 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 luty 2012 - 18:30

Nawożenie ziemniaków Popieram kolege "nie ważne jaki plon, ważne ile w kieszeni zostanie i ile sie przy tym narobie". Tylko ze lepiej jak jest susza (wszędzie), niż urodzaj.

#476 Share 1410

1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 12 luty 2012 - 09:21

Nawożenie ziemniaków To dawno jasna sprawa,jak nieurodzaj to 100kg po1zl=100,a jak nadwyz to 1000 kg po 0.10zl=100,tylko przewalanie potu.(slowa mego kolesia)

#477 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 13 luty 2012 - 22:00

Nawożenie ziemniaków witam. planuje zasadzenie 0,6 ha denara na wczesny zbior. jesienia pole dostalo ok 35ton przegnitego swinskiego obornika, 2tyg przed sadzeniem chce dac 200kg polifoski 5 i przed radleniem 200saletry. ziemniaczki ida pod wloknine, a przedplonem byla pszenica. pole na stoku poludnionym
co o tym sadzicie?:)
pozdrawiam

#478 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 13 luty 2012 - 23:39

Nawożenie ziemniaków sadze ze mało polifoski

#479 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 13 luty 2012 - 23:49

Nawożenie ziemniaków te dawki oczywiscie na 60 arow
@limusine jaka ilosc bys zastasowal?
jesli pogoda pozwol to chcialbym kopac pod koniec maja, jakiego plonu moge sie spodziewac?
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 14 luty 2012 - 00:03

Nawożenie ziemniaków na młode daję wiecej niż na poźne i jest to około 800 kg/ha tylko ze ja sypie 4 nie 5. Według mnie to 350 kg to minimum musisz zastosować tej polifoski, jaka tam jest klasa ziemi?