Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#441 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 18 listopad 2011 - 17:28

Nawożenie ziemniaków milosz ziemniak lubi nawozy fizjologicznie kwaśne bo na przykład po saletrzaku może wzrosnąć porażenie parchem, najlepszy jest siarczan amonu bo nie dość że dostarcza azotu to jeszcze ma sporo siarki co dobrze wpływa na plon skrobi niestety jest to nawóz najsilniej zakwaszający glebę, dobry w czasie obredlania jest mocznik ale tylko dla odmian późnych bo wolno się rozklada i dobrze go wykorzystają dla odmian wczesnych i bardzo wczesnych chyba najlepsza będzie saletra amonowa...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 16:29
  •  

#442 Share milosz997

milosz997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,sport

Napisany 20 listopad 2011 - 08:36

Nawożenie ziemniaków ale ta sletra przed sadzeniem czy przed radleniem i w jakiej dawce. a jaki nawóz dolistny proponujecie.chodzi mi coś w rodzaju plonvitu czy ekolistu

#443 Share Henryk66

Henryk66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 18:54

Nawożenie ziemniaków Witam
Nie jestem fachowcem po szkole w tej dziedzinie ale od lat sieję następujące nawozy
- Polifoska 6: 350 kg wczesne, 450 zimowe
- Saletrzak z borem: 250 kg wczesne, 300kg zimowe
- sól potasowa: 150-200 kg
Następnie oprysk po wschodach najlepiej rozpuszczony mącznik 15kg/400l wody lub Yara do ziemniaków
Muszę przyznać że plon jest niezły a ziemniaki bardzo smaczne nawet dla bardzo wymagających odbiorców.
Jednak ilość nawozu zależy od posadzonych odmian (różne zapotrzebowania np. Lord i Innowa więcej azotu)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 20:42

Nawożenie ziemniaków W ziemniaku liczą się w zasadzie dwa pierwiastki, potas i azot. I to one maja charakter plonotworczy.
Uważam ze zbędne jest używanie soli potasowej ze względu na to ze trzeba rozbierać na pole bardzo wcześnie. 3-5 tygodni przed sadzeniem z uwagi na formę potasu, ziemniak nie lubi postaci chlorkowych, a właśnie taka jest w soli potasowej. I tylko wczesne rozsianie soli sprawia ze całe chlorki rozkładają się i nie ma ich w bulwach.

Z doświadczenia na moje gleby używamy polifoski 6 lub 4, i Azot w formie saletry bądź saletrzaku. Proporcje zależne od stanowiska, odmian wczesnych/późnych, przeznaczenia. Wszystko przed sadzeniem. Nie nawozimy przed formowaniem redlin dodatkowym azotem. Pózniej oczywiście wszelkie kombinacje z dolistnym dokarmianiem, ale nie na oślep - pogoda,, rozkład opadow(nie mam deszczowni). Bardzo ważne jest tak naprawdę stanowisko. Od tego wychodzi się z ilością i składem nawozu, oraz doborem odmiany.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#445 Share ORZMO

ORZMO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 13:41

Nawożenie ziemniaków W Polifoskach potas jest w formie chlorkowej, to samo co sól potasowa. Czyli też trzeba je wysiewać kilka tygodni wcześniej. Z Polic to tylko w Polimagu S potas jest w formie siarczanu.

#446 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 13:52

Nawożenie ziemniaków Najlepszy nawóz pod ziemniaki to z azotowych mocznik dajesz dawkę przed sadzeniem i po wschodach wolno działa tak na szkoleniach uczono ,dawka potasu i fosforu musi być też jak mało jest w glebie to potem w garnku czernieją niektóre gatunki zwłaszcza ,badanie gleby na zawartość składników kilka kilkanaście zł próbka

#447 Share milosz997

milosz997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 18:51

Nawożenie ziemniaków a na wczesne odmiany jak powiedział wcześniej kolega faktycznie lepiej stosować saletrę

#448 Share milosz997

milosz997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 16:50

Nawożenie ziemniaków noi panowie stało sie dzisiaj nabyłem pod ziemniaki polifoskę4

#449 Share hubert1984

hubert1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 18:15

Nawożenie ziemniaków Gratulacje;). Pochwal się ile dałeś i jaka ilość.

#450 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 20:28

Nawożenie ziemniaków siejecie w tym roku wieloskladnikowe czy osobnno P,K itd?

Edytowany przez przemol87, 08 grudzień 2011 - 20:29.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share milosz997

milosz997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 18:56

Nawożenie ziemniaków kupiłem 300kg dałem 1770zł za tonę

#452 Share dolok

dolok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 18:39

Nawożenie ziemniaków Witam w tym roku po raz pierwszy zasadziłem skrobiowe i chyba przesadziłem z azotem bo miały tylko 17% skrobi gdzie inni z tej samej odmiany mieli po 23%
Ma ktoś recepty co w jakich ilościach sypać po ziemniaki i kiedy ??

#453 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 13:42

Nawożenie ziemniaków Ja od paru lat robię tak: Sieję gorczycę jesienią na poplon,pożniej dobrze ją przeoruje. Wiosną jak najwcześniej 200 kg Polifoski 6 i 150 kg siarczanu magnezu. Na koniec przy okazji zabiegów chemicznych mocznik dolistnie. Więcej azotu nie daję bo czarnieją i żle się przechowują. Ziemniaki sprzedaję na rynku lokalnym i jakość bulw jest dla mnie ważna.

#454 Share dlugin

dlugin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 13:22

Nawożenie ziemniaków stosował ktos takie nawozenie superfosfat wzbogacony plus polifoska 21? :rolleyes:

#455 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:39

Nawożenie ziemniaków Pod orke zimową na hektar 15-18 rozrzutników obornika na wiosne 500kg polifoski "6" + 300 kg mocznika + odżywki , ochrona itp

#456 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:54

Nawożenie ziemniaków Widze Pol 1 że nie żałujesz ziemniakom, sczególnie z tym obormikem, też bym dawał jak bym go miał <_<

#457 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:56

Nawożenie ziemniaków Kol.Andrzeju jeśli chcesz mieć plon to trzeba niestety dobrze nawozić zwłaszcza potasem i azotem.

#458 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:57

Nawożenie ziemniaków Ja daje
Canvil 400kg + Polifoska 6 - 350kg

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#459 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 03 styczeń 2012 - 21:49

Nawożenie ziemniaków

Pod orke zimową na hektar 15-18 rozrzutników obornika na wiosne 500kg polifoski "6" + 300 kg mocznika + odżywki , ochrona itp

takie nawożenie i tylko 40 ton? Ja na 5 klasie przy podobnym nawożeniu tylko bez obornika 40 śmiało wyciągam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 11:01

Nawożenie ziemniaków Zakładając że, "Mając na względzie te wartości można stwierdzić, że z 1 toną obornika wprowadzamy do gleby około 5,0 kg N; 3,0 kg P2O5; 7,0-10,0 kg K2O; 5,0 kg CaO; 2,0 kg MgO i mikroelementy."
Przyjmuje ze na rozrzutnik bierzesz około 3t obornika, to daje około 50t/ha, a wiec 250N, 150P, około 400 K i to tego nawozy.

Przy takim naowożeniu to plon powinien być minimum 60t/ha, Ja przy N120, P80, K180 ogiągam plonu minimum 40t/ha, w tym toku miałem ponad 50t, a w zeszłym roku (susza) 33t/ha(ale cena po 1zł/kg). Pisze o ilosci jadalnego który idzie do sprzedaży.

Edytowany przez poosa21, 04 styczeń 2012 - 13:14.