Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1422 odpowiedzi na ten temat

#381 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 09 kwiecień 2011 - 16:01

Nawożenie ziemniaków Ja sieje wapno tam gdzie jest niskie ph pod pszenice i odrazu na zaoraną ziemie NIE POD ŻADNĄ ORKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak próbowałem bo mi sąsiad tak nagadał abym zaorał wapno , i różnica była kolosalna na drugi rok rozsiałem wapno na role i zabronowałem i odrazu zasiałem pszenice , po jakims czasie na jesień jak się rozkrzewiła pszenica to zawołałem sąsiada i udowodniłem mu różnice.Pszenica uwielbia wapno ,zwłaszcza tlenkowe , moim zdaniem żaden nawóz nie zastąpi wapna pod pszenice czy pszenżyto.I dlatego nigdy pod orke nie stosuje wapna bo mija się to z natychmiastowym efektem poboru przez rośline.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 06:20
  •  

#382 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 kwiecień 2011 - 20:09

Nawożenie ziemniaków Wapno zadziała tez jak zastosujesz pod orkę :) I wg mnie masz jakąś zła regułkę ws wapnowania. Wapnowanie stosuje się w celu uregulowania pH a nie do tego żeby roślina miała dostepne Ca. To makroelement ale rośliny jakiś dużych ilości nie pobierają.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#383 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 09 kwiecień 2011 - 20:15

Nawożenie ziemniaków dokładnie. Pod pszenicę może i tak ale ziemniaka i tak sadzisz głębiej więc korzenie są także w wapnie a ziemniaki rosnące nie bo są powyżej

Edytowany przez saszeta, 09 kwiecień 2011 - 20:16.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 09 kwiecień 2011 - 20:41

Nawożenie ziemniaków Moderatorze może pod ziemniaka ale nie pod zboża jak przyorzesz wapno.Pozatym dla mnie wapnowanie pod ziemniaka to mija się z celem.A pszenica bardzo lubi wapno i bardzo ładnie po nim rośnie .

#385 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 09 kwiecień 2011 - 20:57

Nawożenie ziemniaków zonk28, napisałeś ze nie ma lepszego nawozu jak wapno pod pszenicę, mam rozumiec ze sypiesz same wapno i pszenice masz jak las?
W Polsce mamy demokracje i każdy ma prawo wyboru, a Twoje wypowiedzi są niczym dyktatorskie, forum służy dobrowolnemu wypowiadaniu się, a nie przekonywaniu innych wszystkich, że ma się racje, ja piszę jak ja robię, jeśli komuś to się podoba robi podobnie, jeśli nie to nie. Próbujesz za wszelką cenę udowodnic swoją racje, powiem wprost jesteś przemądrzały.

Pozdrawiam ! ! !

P.S. uważaj na Caps Lock'a

#386 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 20:57

Nawożenie ziemniaków Marekpieg właśnie tak zrobię. Bo jezeli już wymieszałem ten nawóz z ziemią to w pewnym stopniu on już poszedł w głąb ziemi parę cm i jak się rozpuści jeszcze, czyli jak będe orać to z powrotem ten nawóz wyorze ale już rozpuszczony. Zresztą i tak tyle zabiegów agrotechnicznych jeszcze czeka.

#387 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 09 kwiecień 2011 - 21:07

Nawożenie ziemniaków takie pierdoły jak kolega zonk wypisuje wołają o pomstę do nieba.
:lol:

#388 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 22:05

Nawożenie ziemniaków jack83 napisz ty coś zobaczymy co ty powiesz..........nie mówie że daje samo wapno pod pszenice ale jak jest niskie ph tak jak ja miałem 3.8 to musiałem dać wapno i różnica była kolosalna.

#389 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 11:01

Nawożenie ziemniaków kiedy dać najlepiej 2 dawke azotu przed obradlaniem? bo wtedy sie przynajmnije wymiesza z ziemią a nie obleci z radlin

Edytowany przez cipekfan69, 28 kwiecień 2011 - 11:02.

#390 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 16:01

Nawożenie ziemniaków No raczej że przed obredleniem bo takto ziemniaki coś pociągną tego azotu z ziemi a jak nie obredlisz to ziemniaki pociągną z 2 dawki bardzo znikome ilości...
W jakiej formie azot podajecie w 2 dawce? :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 16:31

Nawożenie ziemniaków Saletra, 200-250 kg/ha

#392 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 16:40

Nawożenie ziemniaków Tylko wysiew nawozu przed obredlaniem ma sens bo inaczej to większość azotu ulotni się. Można by tą dawkę azotu jeszcze podzielić i podać dolistnie w postaci mocznika jak ziemniaki będą już większe

#393 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 28 kwiecień 2011 - 19:22

Nawożenie ziemniaków ja tam drugiej dawki nigdy nie daję. Azot powinien być poniżej korzeni a w redlinie to raczej jest powyżej. 100-120 kg w moczniku a potem dolistnie 4 razy. I wystarczy

#394 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 19:43

Nawożenie ziemniaków 250kg saletry przed obredleniem lecz gdy ziemniaki maja ok30cm(krótko przed zejsciem sie miedzyrzedzi)
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#395 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 21:06

Nawożenie ziemniaków Ale piszcie kto deszczuje a kto nie bo to chyba dość ważna różnica w nawożeniu azotem? ;d

#396 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 29 kwiecień 2011 - 19:59

Nawożenie ziemniaków deszczuje i wowczas musze dac duzo wieksza dawke azotu i nietylko
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#397 Share kopczenko

kopczenko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 15 maj 2011 - 09:07

Nawożenie ziemniaków Panowie mozecie doradzic?
U nas sie ziemniaki dosc wczesnie sadzi mniej wiecej poczatek kwietnia a kopie poczatkiem wrzesnia.
Ostatnio sobie rozbronowalem ziemniaki(40a) i w sumie walcze z perzem..
wczoraj zaczalem je radelkowac i widze ze ziemniaki w wiekszosci juz wylazly. no i tu pytanie:
Co sypnac im przed obsypaniem? <_< - saletre? - a moze jakis mix NPK(unifoska/polifoska) + saletra - choc na PK cos mi sie zdaje ze juz za pozno(na zime obornik dosc bogato na wiosne polifoska poszla zaraz przed sadzeniem)

#398 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 15 maj 2011 - 10:56

Nawożenie ziemniaków Teraz to już tylko azot
Ja daję większość przed sadzeniem, potem tylko trochę sypię saletry przed obredleniem

#399 Share minor15

minor15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 20 maj 2011 - 21:42

Nawożenie ziemniaków A ja mam pytanie odnośnie oprysku mocznikiem. W jakiej fazie można pryskać ziemniaki mocznikiem zmieszanym z florovitem żeby ich nie przypaliło i w jakiej dawce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share mig1

mig1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 maj 2011 - 09:06

Nawożenie ziemniaków Witam
W jaki sposób pobiera się liście ziemniaka do analizy gleby tj.zbieramy duże czy małe liście i kiedy wykonujemy badanie tj. przy jakiej wysokości łętów, odrazu po wschodzie czy przy zakrywaniu międzyrzędzi? :rolleyes: