pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    161

A ja tak pod ziemniaka daje i nie ma szans by nie było 40 ton z hektara.A więc tak po pierwsze sadzeniak nowy lub co najmniej góra 2 razy może być sadzony.Na jesień 40 ton obornika mniej więcej.Pod orkę zimową.Ale lepiej jest na jesień pod podorywke dać 25-30 ton obornika a na wiosne , wczesną wiosną 20-30 ton na to i dopiero głeboka orka.Są lepsze efekty sprawdziłem!!!!!!! Następnie na wiosne przed sadzeniem Polifoska 6 -300kg + 100kg Fosforanu amonu .Następnie przed opsypywaniem jak widzimy że ziemniaki kiełkują daje 300 kg saletry.Takie proporcje pozwalają nam bez problemu uzyskać 40 ton z hektara.

 

no to koszty nawożenia masz ogromne. Rozumiem że ziemniak lubi gnój ale jak ci kiedyś azotany i azotyny sprawdzą to się zdziwisz. Ja 40 ton mam przy połowie twoich kosztów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Kolego wszystko zależy od gatunku ziemi .Ja mam troche 3 a reszta 4 i 5 klasa . Więc ziemia nie za bogata.Stad takie dawki.Poza tym obornik mam z trzody chlewnej a ten obornik jest najgorszej jakości.Kto mi jakie azotany sprawdzi? Nie rozumiem?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja mam tylko 5 klasę. Sprzedajesz ziemniaki? Jak tak to musisz mieć numer producenta. Jak masz numer to piorin może wszystko sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

U mnie ziemniaki rosną na IVa IVb i V klasie. A polny przy mniejszym nawozeniu ogiągam takie jak ty. PIORIN może ci zbadac ziemniaki na zawartosć azotanów i pozostałosci środków chemicznych. W zeszłym rok miałem taka kontrole, oprócz próby ziemniaka spisali to co dawalem i ile na plantacje ziemniaka. Wszystko było dobrze i dalej moge sprzedawać jadalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Kto mi jakie azotany sprawdzi

Ci co sprawdzają plantacje ziemniaków mogą pobrać próbkę gleby oraz jak cię do ARiMR ktoś podkabluje to też mogą sprawdzić i w tedy dopłaty pa pa ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Panowie jak sadzicie ziemniaka to mam pytanie Kopałem anną a teraz chcę kupić GRIMME HLS 750 Bo ten kombajn mi się podoba Straszą mnie że ciągnik 50kw nie poradzi sobie a co wy sądzicie a morze ktoś kopie tym kombajnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy kopie taki to haczy JD 6230 i twierdzi że zapas jeszcz jest.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

To już rozsiałeś nawóz? Tak wcześnie. A jaki jeśli można wiedzieć i ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@andzin, stosowałem 600kg/ha nawozu NPK 4-12-33, chcę dać jeszcze ok. 300kg saletry(200kg teraz, a reszta po wschodach albo wszystko przed uprawą)

A Wy ile stosujecie?

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

MarcinPykuS

My już posadziliśmy .Nawozy jakie stosowaliśmy Polifoska 8 300kg,150kg soli potasowej i 200kg mocznika.A później dolistnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

W tym roku pod wczesne dałem na 1.20 ha 100kg saletry , 100kg mocznika ,200kg Bontar-u i 250 kg polifoski "6" .Noi obornik na jesień w dawce 12 rozrzutników. :rolleyes: Wczesnych tyle sadze a reszta to w 80% Tajfun i troszke nowej Owacji.Ale to już koło 20 kwietnia.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

ja juz posadzilem 2 ha i przykrylem włokniną a jutro bede przykrywal 0,7 ha folia

 

zostalo mi jeszcze tylko 12 ha ale awaria ciagnika wstrzymala prace


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0

Może polecicie mi jakąś zaprawę dla sadzeniaków :)

Ja mogę polecić nawóz o nazwie Polimag S jest drogi ale 300 kg na Ha się opłaca :)

Pozdrawiam :)


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no właśnie tak literatura mówi, że nawozy kilka tyg. przed sadzeniem wysiać a szczególnie fosfor i potas, a żeby chociażby chlorki się wymyły. Ale czy zaraz trzeba wymieszać je z glebą czy mogą sobie leżeć a krótko przed siewem dać azot i wtedy wymieszać czy jak robicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

a ja nawet jeszcze nawozu nie kupiłem i sadzonki całej nie przywiozłem. Pole leży nie zaorane. Ogólnie jeszcze w tym roku na polu ciągnikiem nie byłem. No bo silnik od dużego stoi jeszcze w szlifierni. Ale mi się nie pali bo zazwyczaj koło 15 maja jeszcze potrafi u mnie przymrozić.

@gsx ile dawałeś za polimag? Bo się nad nim zastanawiałem ale w trochę wyższej dawce( z 500-600kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polimag S to ok 2000-2200zł/t

@saszeta, kupujesz sadzeniaka na całą powierzchnię? Jakaś nowa odmiana?

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

polimag s NPK(MgS) 10-8-15-(5-35) cena ok 2000-2200zł/t

lubofos pod ziemniaki NPK (Ca, Mg, S) 3,5-7-25-(3,5-2,5-21) cena ok 1500zł/t

wydaje mi sie ze to wychodzi drogo


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0

@saszeta 2000zł

Polimag S nie zawiera chlorku więc nie ma potrzeby wysiewać go sporo wcześniej i ja wysiewam go w ilości 300kg na ha i dodatkowo jakieś nawozy azotowe :)


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

przemol wiem że drogo wychodzi ale patrzyłem na jakieś badania (dokładnie w warzywach z lutego 2011) i plonowanie po polimagu jest lepsze od np polifoski6 o ponad 3 tony/ha. Nawet od entecu choć to bardzo drogi nawóz. Ja w ub sezonie dawałem amofoskę 3-10-28 a różnica jest prawie 5 ton na korzyść polimagu. Jeszcze myślę o adob płynny ale muszę się ceny dowiedzieć bo rozlać to akurat nie problem w rzędy

@marek tylko na 6 ha czyli połowę. Lord i denar. U mnie sprawdzone

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj