pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

pasio    22

Witam!!

 

Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Mój wujek daje pod korzeń saletre i czasami polifoske 4 albo 8 i oczywiście obornik


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

przede wszystkim po żniwach dobry poplon-stanowisko po rzepaku, gorczyca lub facelia. Jakiś potas ale w formie siarczanowej (nie chlorkowej) bo forma chlorkowa obniża skrobię (to dla ziemn. skrobiowych) i powoduje ciemnienie bulw. Z azotu mocznik, siarczan amonu, saletra też może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Zastanawiam się , czy nie dać mocznika do ziemi przed sadzeniem. Zawsze dawałem saletrę, ale teraz chcę spróbować z mocznikiem. Drugą dawkę azotu daję pod obsypnik przed wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja też się zastanawiam nad mocznikiem bo raczej cały czas stosowałem saletrę. Dłużej będzie działał szczególnie dobrze na odmiany nie za wczesne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor69    13

przed uprawką polifoska 6 250kg/ha i saletrzak z borem 200kg/ha

przed obsypaniem mocznik 150kg/ha

przed kwitnieniem delikatnie saletra 70kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dominik1634    1

Z mocznikiem to uważajcie bo mogą gnić. Ja stosuje polifoske 8, saletrzak, i sól potasowa, obornik, ewentualnie poplon. Tylko obornik najlepiej jest dawać na zime pod pług i wtedy przyorany przegnije przez zime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

U nas to zawsze ziemniaki mają stanowisko po pszenicy i dostają obornik. A na wiosnę to sól potasową i superfosfat przed sadzeniem i czasami później trochę saletry.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bzyku123456    0

Ile dajecie obornika pod ziemniaki??? U mnie tak ok 20 rozrzutników 3,5t na hektar.


3 marca 2010r. ------->> 3 lata na AgroFoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

U nas obornika daje się tyle ile jest "na składzie" w tym roku może będą 2 tandemy(i to nie pełne) 6t, chyba że cuś się jeszcze wyrwie.I to ma starczyć na ok 1-1,5 ha bulw :P


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bzyku123456    0

To chyba trochę mało ale daje się ile się ma. A ile ci wychodzi ton z hektara???


3 marca 2010r. ------->> 3 lata na AgroFoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

U mnie ziemie słabe a ziemniaczki są prawie ekologiczne prawie 0 nawozów sztucznych, tylko opryski od zarazy, stonki i robali. Czyli plon nie jest wysoki ok 15t zależy od roku (tzw. drobnej i bujnej) a ziemniak irys bo taki u nas najchętniej kupują. Ale za to prawie ekologiczne :P


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bzyku123456    0

Ja też mam słabe ziemie, nawozów troche się sypie ale wiadomo jaka cena także nie wiem co w tym roku będzie, tylko obornika staramy dawać się dużo. Plon to 20 ok. ton. Wszystko zależy od tego jaki rok.


3 marca 2010r. ------->> 3 lata na AgroFoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

Myśmy w tym roku mieliśmy plon 38t/h ziemniaki dostało tylko obornik koło 40 ton no i rosły na 2 klasie ziemi :)


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja daje tylko oborni ale sadze tylko na własne potrzeby. A obornik bydlęcy to daje się 25-30 ton/ha. A jeżeli mówimy jeszcze o dokarmianiu azotem to polecam siarczan amonu gdyż on ma odczyn kwasowy a ziemniaki lubią gleby lekko kwaśne i do tego jest nie drogi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

650kg polifoski 5 i 250 kg mocznika. Polifoska w dozownik. plon około 40-50 ton z ha.

Edytowano przez pmichal56

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek26    5

Ja co roku sadze 10 arów, na jesieni sieje gorczyce, orka zimowa a na wiosne sypie na ten kawałek 50kg polifoski i około 25kg saletry :) Z tego kawałka zawsze mam około 3,5 tony ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

W tym roku zdecydowałem się na 150kg mocznika pod korzeń+ 300kg Polifoski 4 i potem jeszcze 100kg saletry 34%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

pierwszy rok w ziemniakach jestem.poplon z żyta ok 20cm teraz i 25 ton obornika kurzego(pomiotu czyli same kupy bez słomy)wystarczy na hektar?żeby już nawozu w to nie ładować.i później w miarę potrzeby deszczować bo mam czym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja dałem polimag 450 w dawce 450kg/ha oraz siarczan amonu w dawce 250kg/ha, przed redlinowaniem jeszcze troche saletry...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

Po żniwach gorczyca, na to obornik, na wiosne przed sadzeniem saletrzak z borem i polifoska. Pózniej saletra. Do oprysku chyba odzywka czy cóś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj