Skocz do zawartości

Reklama

Nawożenie ziemniaków

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
1043 odpowiedzi na ten temat

#501 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2690 postów

Napisany 04 maj 2012 - 22:22

Wartość nawozowa... czy dobrze rozumiem - chcesz sprzedać je komuś jako nawóz? Pomysł całkiem całkiem tyle że jest jeden problem. Aby nawozić ziemniakiem pole, musi być on przemrożony. Wtedy szybko się rozłoży i przyniesie efekt. Słyszałem o gościu który nie zdążył wykopać ziemniaków i na wiosnę zasiał mieszankę. Wywaliło się wszystko więc wartość ziemniak ma. Co do składu to niestety nie mam danych.
Naprawa FENDT, MF, RENAULT i inne marki. Kontakt 516-260-744 Kamil
Tanio i profesjonalnie. Osobiście polecam bo i sam korzystam. Wpisz: fendagro. (bez spacji)pl

#502 limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • 8287448

Napisany 04 maj 2012 - 22:48

przeszukaj dobrze forum bodajże @saszeta opisywał ile to mają ziemniaki wartości i ile łęty to na pewno pisał. Mówił ze każde jare się wyłoży :D wiec chyba sporo, jakby nie patrząc to kilkadziesiąt ton plonu.

#503 Kondzioo

Kondzioo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • 16002259

Napisany 02 czerwiec 2012 - 21:14

Witajcie :rolleyes:

Podczepie się pod ten temat :P  więc mam pytanie odnośnie kristalonu zielonego + mocznika.
Otóż mam ziemniaki  w jednym kawałku bodajże jest tam  0.70ha. Na jesieni było dane tam około 50t obornika i rozsiane 150kg lubofoski.Pryskane przedwschodowo linurexem, Odmiany ziemniaków które tam rosną to Nicola i Bellarosa, przymrozek który był w maju porządnie je zważył (zdjęcie w galeri) ale ładnie odbiły (jutro zrobie zdjecie to wstawie)  i moje pytanie czy kristalon zielony w dawce około 2.5-3kg + mocznik ok 10kg na 300l wody to będzie dobra dawka aby rośliny poszły lepiej? pryskał bym starym opryskiwaczem i c330 na 4 biegu to z ziemniaków by aż kapało.Gdzieś wyczytałem że kristalon stosuje się w 3 dawkach to akurat teraz dał bym pierwszą dawke bo jeszcze daleko do zwarcia miedzyrzędzi 2 dawke w trakcie kwitnienia? a 3 po kwitnieniu jakies 2 tyg? może do tego dodał bym jakis ekolist czy jak to sie nazywa na wykształcenie bulw czy coś?.Czy taki doping kristalonem da coś na plon? dużo więcej będzie ziemniaków?. A w poniedziałek mam zamiar pryskac na perz leopardem w dawce 3l/ha.

troche to pokręciłem ale może zrozumiecie i doradzicie ^^ bo jako ja to pierwszy raz sadze ziemniaki z takimi nawozami dolistnymi bo ziemniaki już sadzimy od X lat ale tata robi wszystko po staremu obornik pod ziemniaki brony i obsypnik... dobrze że konia nie mamy bo by koniem robił :lol:

#504 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1461 postów

Napisany 02 czerwiec 2012 - 21:59

kristalon smialo dawaj, ale z mocznikiem nie przesadz bo przypalisz. Lepiej byloby dac wiecej nawozu pod korzen niz dolistnie. Zwyżka plonu dokarmiając (solidnie!) dolistnie to max 15%, w ekstremalnych warunkach (susza, niedobor makro) 20% ogolnego plonu. Dobrze ze byl obornik, ale na przyszlosc wiecej NPK pod korzen na wiosne.
Do kristalonu mozesz dolać coś z mikro, czyli dowolny koncentrat, np plonvit, insol florovit itd.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#505 Kondzioo

Kondzioo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • 16002259

Napisany 04 czerwiec 2012 - 14:07

Zobacz postpawelec, o 02 czerwiec 2012 - 21:59, powiedział:

kristalon smialo dawaj, ale z mocznikiem nie przesadz bo przypalisz. Lepiej byloby dac wiecej nawozu pod korzen niz dolistnie. Zwyżka plonu dokarmiając (solidnie!) dolistnie to max 15%, w ekstremalnych warunkach (susza, niedobor makro) 20% ogolnego plonu. Dobrze ze byl obornik, ale na przyszlosc wiecej NPK pod korzen na wiosne.
Do kristalonu mozesz dolać coś z mikro, czyli dowolny koncentrat, np plonvit, insol florovit itd.

ale jak będe pryskał c330 na 4 biegu z krzaków sie będzie lało to im nic nie zaszkodzi? To ile dać mocznika na 300l wody do kristalonu?

#506 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1461 postów

Napisany 04 czerwiec 2012 - 14:23

nie wnikam w to jak to opryskasz. ustaw to sobie tak żeby wylać ok 300-350l/1ha gotowego roztworu.

#507 1410

1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 04 czerwiec 2012 - 17:45

6% czyli 18 kg możesz sypnąc,w zeszłym roku tak pryskałem i było lux

#508 cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 15:08

a można stosować sor podczas gdy ziemniak kwitnie?

#509 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2690 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 15:17

Stosuję zasadę: 0 ruchu na polu jak roślina kwitnie/plonuje.
Naprawa FENDT, MF, RENAULT i inne marki. Kontakt 516-260-744 Kamil
Tanio i profesjonalnie. Osobiście polecam bo i sam korzystam. Wpisz: fendagro. (bez spacji)pl

#510 cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 15:21

fosfor w formie dolistnej wpływa na tworzenie korzenia (bulw) wiec najkorzystniej przed kwitnieniem stosować ? aby zawiązało jak najwięcej bulw?

#511 przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1495 postów
  • 2772602

Napisany 05 czerwiec 2012 - 15:41

pawelol111 dokladnie, nie zaleca sie dokarmiana dolistnego podczas kwitnienia
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#512 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 05 czerwiec 2012 - 17:40

Ziemniak kwitnie żeby wydał jagody które są nie jadalne. Dlatego nie rozumiem co to ma wspólnego z dokarmianiem skoro bulwy zawiązuje już przed kwitnieniem. Wychodzi że podczas kwitnienia już jest przyrost pod krzakiem więc nawożenie jak najbardziej wskazane. Zresztą każdy ma swoje teorie :)

#513 marcin1606

marcin1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 4265674

Napisany 05 czerwiec 2012 - 21:42

Mam pytanie w tym roku zamierzam dolistnie dokarmiać ziemniaki mam odmianny jadalne i skrobiowe.Interesuje mnie jaki nawóz dolistny wybrać i ile zastosować aby zwiekszyć plon i zawartość skrobi w bulwach.Zasanawiam się na foliq azotowy , Basfoliar 36 Extra, siarczan magnezu , lub OSD mineral czy jakiś lepszy nawóz .Proszę  od doradzenie który nawóż był by najlepszy lub jakiś inny.

#514 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1461 postów

Napisany 06 czerwiec 2012 - 10:16

nie demonizujcie :)   z mojego doświadczenia  zabiegi fungi+odżywki podczas kwitnienia nie szkodzą ziemniakom!
Widać to też na zachodnich filmach czy krajowych u większych rolników, jadzie oprysk i nikt się nie przejmuje.

#515 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 09 czerwiec 2012 - 14:43

Moim zdaniem dokarmianie dolistne nic nie daje.Tylko i wyłącznie pod korzeń.Ja na 0.50 arów dałem  55 kg azotu 100 kg Potasu i 40 kg Fosforu + obornik.--------ZIEMNIAKI ciemno zielone a krzaki aż miło spojrzeć.

#516 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 15:27

daje i to dużo. Pryśnij sobie połowę mocznikiem 10% chociaz raz to będziesz miał porównanie. A że ciemnie to raczej odmiana bo u mnie nicola i vineta na jednym polu i razem nawożone a kolor całkiem inny

Zobacz postmarcin1606, o 05 czerwiec 2012 - 21:42, powiedział:

Mam pytanie w tym roku zamierzam dolistnie dokarmiać ziemniaki mam odmianny jadalne i skrobiowe.Interesuje mnie jaki nawóz dolistny wybrać i ile zastosować aby zwiekszyć plon i zawartość skrobi w bulwach.Zasanawiam się na foliq azotowy , Basfoliar 36 Extra, siarczan magnezu , lub OSD mineral czy jakiś lepszy nawóz .Proszę  od doradzenie który nawóż był by najlepszy lub jakiś inny.
raz dawałem basfoliar. Porażka. Najlepszy azotowy to mocznik bo w tym faktycznie dasz azotu i do tego siarczan magnezu. Skrobiowe chyba nie lubią za dużo azotu jak sie nie myle

#517 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 09 czerwiec 2012 - 17:47

Masz racje saszeto Basfoliar to tragedia , słyszałem jak ludzie na to dziadostwo narzekają.Moczniku nigdy nie stosowałem dolistnie .10% czyli na 100 litrów wody 10kg mocznika??????????? Dałem w srode na 0.50 ha 1kg  Ridomil Golda.Ziemniaki około 30 cm , pąki kwiatowe już gdzie niegdzie widać.Do 2-ch tygodni na pewno zakwitną .Ogólnie ziemniaki bardzo ładne , sadziłem 18.04 --oczywiście nie przykrywam nigdy.Lekko podkiełkowane.

Edytowany przez POL1, 09 czerwiec 2012 - 17:48.

#518 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 17:54

dokładnie. W tym masz 4,6 kg azotu. Jezeli stosujesz 300 l/ha to masz prawie 14 kg azotu X 4 powtórzenia wychodzi ponad 50 kg azotu który działa dużo lepiej niż z gleby. Ale w tej dawce to nie na młode rośliny i na pewno nie w słoneczną pogodę

#519 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 09 czerwiec 2012 - 18:07

Czyli po kwwitnieniu mogę zastosować dawkę 30 kg na ha? Z tego co tu czytałem jesteś najbardziej doświadczonym rolnikiem tutaj odnośnie uprawy ziemniaków :rolleyes:  więc zrobie jak mówisz.Mam odmiany Owacja Jutrzenka Niagara.Co sądzisz o tych odmianach?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#520 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 20:45

na pewno nie jestem najbardziej doświadczonym :rolleyes: .Ale dzieki. Ja tak stosuje i tak doradzam. Każdy ma swoje sposoby i po to jest forum żeby się wymieniać doświadczeniami

Zobacz także