pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

zonk28    1

Stosował ktoś może odżywkę dolistną w ziemniaku FERTI AGRO ?W moim regionie jest bardzo reklamowana.Są 4 rodzeje tej odżywki.Ferti --25/5/5 , -Ferti --5/10/15 , Ferti --19/19/19 . Ferti --10/45/5 .Ciekawe co ta odżywka jest wartna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz997    0

mam pytanie czy jeśli na jesień nagnoje pole obornikiem bydlęcym i zaorze i na wiosne posadze tam ziemniaki to czy one będą z tego obornika miały już jakąś kożyść bo dostałem tylko na rok taki kawałek pola i tam dawno nie było gnojone a ja tam chce ziemniaki i chce wiedzić cz opłaca się pod nie gnoić podkreślam mam to pole tylko na rok i nie było tam gnojone już bardzo dawno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

szkoda gnoju, doprawisz ziemię komuś na kilka lat a sam nic z tego nie zbierzesz... Jeśli pójdzie urodzaj to się tylko narobisz tak jak w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tzn wiesz jak dasz obornik na zimę to sporo ziemniaki z niego skorzystają. Ale jak to dzierżawa i to nie pewna to dobrze to sobie przemysł bo wywiezienie obornika też kosztuje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam daje obornik na zimę przyoruje a na wiosnę tylko p,k i nic więcej tylko raz od zarazy pryskam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie bo przyszły mi wyniki gleby i tak na polu gdzie chcę sadzić ziemniaka mam wysoką zaw. fosforu i mało potasu, pH 6,10. Dać potas już jesienią lub go podzielić? Jakie jest wasze zdanie na temat pH, dodawać wapna? Bo nie chce mieć parcha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

ziemniak woli niższe ph oczywiście bez przesady ;) Optymalna wartość pH gleby dla ziemniaków powinna być w przedziale między 5,6 a 6,5, jak sól potasowa to na jesień, jak siarczan potasu to na wiosnę ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jak składników będzie pod dostatkiem to wszędzie urosną! ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To na pewno.

Ale tak ogólnie rzecz biorąc to próbowałem i już więcej tak nie zrobię. Gra nie warta świeczki, ziemniaki dużo słabsze niż np stanowisko po pszenżycie, dodaj jeszcze większe zachwaszczenie(u mnie szczególnie uciążliwa po qq była żółtlica drobnokwiatowa)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Minusem jest też mnóstwo korzeni na taśmie przebierczej - o Annę mi chodzi. Do kitu taka robota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

wyczytałem kiedyś w książce, że najgorsze stanowisko pod ziemniaki jest po kukurydzy ale to nie znaczy, że nie urosną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz997    0

panowie jaki nawóz pod następne ziemniaki sypiemy ja się zastanawian nad lubofosem pod ziemniaki a przed radleniem saletrzak co wy na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam daje 30ton/ha obornika pod orkę a na wiosnę amofoskę 300kg/ha i nic po za tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

milosz ziemniak lubi nawozy fizjologicznie kwaśne bo na przykład po saletrzaku może wzrosnąć porażenie parchem, najlepszy jest siarczan amonu bo nie dość że dostarcza azotu to jeszcze ma sporo siarki co dobrze wpływa na plon skrobi niestety jest to nawóz najsilniej zakwaszający glebę, dobry w czasie obredlania jest mocznik ale tylko dla odmian późnych bo wolno się rozklada i dobrze go wykorzystają dla odmian wczesnych i bardzo wczesnych chyba najlepsza będzie saletra amonowa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz997    0

ale ta sletra przed sadzeniem czy przed radleniem i w jakiej dawce. a jaki nawóz dolistny proponujecie.chodzi mi coś w rodzaju plonvitu czy ekolistu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henryk66    0

Witam

Nie jestem fachowcem po szkole w tej dziedzinie ale od lat sieję następujące nawozy

- Polifoska 6: 350 kg wczesne, 450 zimowe

- Saletrzak z borem: 250 kg wczesne, 300kg zimowe

- sól potasowa: 150-200 kg

Następnie oprysk po wschodach najlepiej rozpuszczony mącznik 15kg/400l wody lub Yara do ziemniaków

Muszę przyznać że plon jest niezły a ziemniaki bardzo smaczne nawet dla bardzo wymagających odbiorców.

Jednak ilość nawozu zależy od posadzonych odmian (różne zapotrzebowania np. Lord i Innowa więcej azotu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

W ziemniaku liczą się w zasadzie dwa pierwiastki, potas i azot. I to one maja charakter plonotworczy.

Uważam ze zbędne jest używanie soli potasowej ze względu na to ze trzeba rozbierać na pole bardzo wcześnie. 3-5 tygodni przed sadzeniem z uwagi na formę potasu, ziemniak nie lubi postaci chlorkowych, a właśnie taka jest w soli potasowej. I tylko wczesne rozsianie soli sprawia ze całe chlorki rozkładają się i nie ma ich w bulwach.

 

Z doświadczenia na moje gleby używamy polifoski 6 lub 4, i Azot w formie saletry bądź saletrzaku. Proporcje zależne od stanowiska, odmian wczesnych/późnych, przeznaczenia. Wszystko przed sadzeniem. Nie nawozimy przed formowaniem redlin dodatkowym azotem. Pózniej oczywiście wszelkie kombinacje z dolistnym dokarmianiem, ale nie na oślep - pogoda,, rozkład opadow(nie mam deszczowni). Bardzo ważne jest tak naprawdę stanowisko. Od tego wychodzi się z ilością i składem nawozu, oraz doborem odmiany.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ORZMO    48

W Polifoskach potas jest w formie chlorkowej, to samo co sól potasowa. Czyli też trzeba je wysiewać kilka tygodni wcześniej. Z Polic to tylko w Polimagu S potas jest w formie siarczanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Najlepszy nawóz pod ziemniaki to z azotowych mocznik dajesz dawkę przed sadzeniem i po wschodach wolno działa tak na szkoleniach uczono ,dawka potasu i fosforu musi być też jak mało jest w glebie to potem w garnku czernieją niektóre gatunki zwłaszcza ,badanie gleby na zawartość składników kilka kilkanaście zł próbka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

siejecie w tym roku wieloskladnikowe czy osobnno P,K itd?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj