pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zonk28    1

A wapnowanie pod pszenice???????? dasz wapno i przyorzesz głęboko???? Powodzonka :blink: .Ja orze głęboko i na tą zaorana ziemie daje wapno , bronuje i sieje pszenice dając oczywiście nawóz i efekty są , sąsiad tak zrobił że przyorał wapno to żadnego efektu nie było.Czasem trzeba coś pomyślec a potem napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To dlaczego zalecają na zimę potasowe i fosforowe siać pod pług na ziemniaki.
Czasem trzeba coś pomyślec a potem napisać.

Właśnie jesienią nawozy są lepiej wymieszane z glebą i jest to dobry sposób.

@zonk28, próbowałeś, że krytykujesz głębokie wymieszanie z glebą

@andzin, spokojnie możesz zaorać

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

u mnie gleba przy orce nie odwraca się całkiem. A to znaczy że wapno czy nawozy nie idą całkiem na dno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są też wyjątkowe sytuacje, ale jeśli nie ma przeciw skazań to można dać pod orkę. Tym bardziej, że @andzin będzie orał nawozy już wymieszane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja sieje wapno tam gdzie jest niskie ph pod pszenice i odrazu na zaoraną ziemie NIE POD ŻADNĄ ORKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak próbowałem bo mi sąsiad tak nagadał abym zaorał wapno , i różnica była kolosalna na drugi rok rozsiałem wapno na role i zabronowałem i odrazu zasiałem pszenice , po jakims czasie na jesień jak się rozkrzewiła pszenica to zawołałem sąsiada i udowodniłem mu różnice.Pszenica uwielbia wapno ,zwłaszcza tlenkowe , moim zdaniem żaden nawóz nie zastąpi wapna pod pszenice czy pszenżyto.I dlatego nigdy pod orke nie stosuje wapna bo mija się to z natychmiastowym efektem poboru przez rośline.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wapno zadziała tez jak zastosujesz pod orkę :) I wg mnie masz jakąś zła regułkę ws wapnowania. Wapnowanie stosuje się w celu uregulowania pH a nie do tego żeby roślina miała dostepne Ca. To makroelement ale rośliny jakiś dużych ilości nie pobierają.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dokładnie. Pod pszenicę może i tak ale ziemniaka i tak sadzisz głębiej więc korzenie są także w wapnie a ziemniaki rosnące nie bo są powyżej

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Moderatorze może pod ziemniaka ale nie pod zboża jak przyorzesz wapno.Pozatym dla mnie wapnowanie pod ziemniaka to mija się z celem.A pszenica bardzo lubi wapno i bardzo ładnie po nim rośnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

zonk28, napisałeś ze nie ma lepszego nawozu jak wapno pod pszenicę, mam rozumiec ze sypiesz same wapno i pszenice masz jak las?

W Polsce mamy demokracje i każdy ma prawo wyboru, a Twoje wypowiedzi są niczym dyktatorskie, forum służy dobrowolnemu wypowiadaniu się, a nie przekonywaniu innych wszystkich, że ma się racje, ja piszę jak ja robię, jeśli komuś to się podoba robi podobnie, jeśli nie to nie. Próbujesz za wszelką cenę udowodnic swoją racje, powiem wprost jesteś przemądrzały.

 

Pozdrawiam ! ! !

 

P.S. uważaj na Caps Lock'a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Marekpieg właśnie tak zrobię. Bo jezeli już wymieszałem ten nawóz z ziemią to w pewnym stopniu on już poszedł w głąb ziemi parę cm i jak się rozpuści jeszcze, czyli jak będe orać to z powrotem ten nawóz wyorze ale już rozpuszczony. Zresztą i tak tyle zabiegów agrotechnicznych jeszcze czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

takie pierdoły jak kolega zonk wypisuje wołają o pomstę do nieba.

:lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

jack83 napisz ty coś zobaczymy co ty powiesz..........nie mówie że daje samo wapno pod pszenice ale jak jest niskie ph tak jak ja miałem 3.8 to musiałem dać wapno i różnica była kolosalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

kiedy dać najlepiej 2 dawke azotu przed obradlaniem? bo wtedy sie przynajmnije wymiesza z ziemią a nie obleci z radlin

Edytowano przez cipekfan69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No raczej że przed obredleniem bo takto ziemniaki coś pociągną tego azotu z ziemi a jak nie obredlisz to ziemniaki pociągną z 2 dawki bardzo znikome ilości...

W jakiej formie azot podajecie w 2 dawce? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Tylko wysiew nawozu przed obredlaniem ma sens bo inaczej to większość azotu ulotni się. Można by tą dawkę azotu jeszcze podzielić i podać dolistnie w postaci mocznika jak ziemniaki będą już większe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja tam drugiej dawki nigdy nie daję. Azot powinien być poniżej korzeni a w redlinie to raczej jest powyżej. 100-120 kg w moczniku a potem dolistnie 4 razy. I wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

250kg saletry przed obredleniem lecz gdy ziemniaki maja ok30cm(krótko przed zejsciem sie miedzyrzedzi)


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

deszczuje i wowczas musze dac duzo wieksza dawke azotu i nietylko


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopczenko    0

Panowie mozecie doradzic?

U nas sie ziemniaki dosc wczesnie sadzi mniej wiecej poczatek kwietnia a kopie poczatkiem wrzesnia.

Ostatnio sobie rozbronowalem ziemniaki(40a) i w sumie walcze z perzem..

wczoraj zaczalem je radelkowac i widze ze ziemniaki w wiekszosci juz wylazly. no i tu pytanie:

Co sypnac im przed obsypaniem? <_< - saletre? - a moze jakis mix NPK(unifoska/polifoska) + saletra - choc na PK cos mi sie zdaje ze juz za pozno(na zime obornik dosc bogato na wiosne polifoska poszla zaraz przed sadzeniem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już tylko azot

Ja daję większość przed sadzeniem, potem tylko trochę sypię saletry przed obredleniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
minor15    26

A ja mam pytanie odnośnie oprysku mocznikiem. W jakiej fazie można pryskać ziemniaki mocznikiem zmieszanym z florovitem żeby ich nie przypaliło i w jakiej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mig1    0

Witam

W jaki sposób pobiera się liście ziemniaka do analizy gleby tj.zbieramy duże czy małe liście i kiedy wykonujemy badanie tj. przy jakiej wysokości łętów, odrazu po wschodzie czy przy zakrywaniu międzyrzędzi? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj