pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mikad    1113

Dokładnie tak jak piszesz przy bardzo niskiej zawartości PK co poparte jest badaniami. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie napieprzy 1t nawozu od tak sobie po prostu. A z tym stosunkiem P do K to też różne są szkoły.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tego co pamiętam to uprawiasz jelly i vinetę na konsumpcję, wskaż proszę jakie stosujesz nawożenie i jaki osiągasz przy nim średni plon,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

jakie masz pH?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

No i sprawa przyswajalności składników... Nie jestem przekonany, czy takie dawki PK, dostarczone chociażby w formie Polifoski, są przyswajane przez roślinę w jednym sezonie (nawet zakładając nawożenie jesienią)

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huberty    0

Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

 

No i oczywiście jeszcze 400 kg saletry przed sadzeniem :)

Edytowano przez huberty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Jak wchodzę na obcą działkę to potrafi być nawet 4,5 ale tak jak wspomniałem to praktycznie rekultywacja więc pierwszego roku wyciągam powyżej 6 stosuję tylko wapno DLG CaCO3. Nie mam obornika ani innej gnojowicy. Kissmy nawożenie zawsze uzależnione od badań a właściwie od opracowanego planu w stacji. Na moich działkach dobre efekty daje 1,5/1/2,2-2,4. Vineta i Bellarosa potrafi spokojnie to wciągnąć bez wpływu na smak czy jakość miąższu. Jelly też ale trzeba uważać na obicia w czasie zbioru. Plon średni z tego roku 44t w lepszych latach 46, rekord 48. I proszę nie mówcie że mało bo na klasie V to bdb wynik a do tego liczy się wyrównanie co dla pakowanych ziemniaków ma zasadnicze znaczenie. Bajkopisarzy na forum ci u nas dostatek co dają po 400 kg nawozu i mają po 60 ton. Tylko ciekawe skąd tak niska średnia krajowa. Widziałem u Holendrów plon rzędu 50-60 Asterix ale to były ziemniaki wielkości butów rosłego faceta i szły na frytki.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Panowie może ktoś wie co może być przyczyną ze jak przekroić ziemniaka to w środku trafiają się dziury lub są czarne co może być tego przyczyną dodam że stosuję obornik i dwa razy w sezonie pryskam od chorób grzybowych oczywiscie nawozy sztuczne też stosuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jak wchodzę na obcą działkę to potrafi być nawet 4,5 ale tak jak wspomniałem to praktycznie rekultywacja więc pierwszego roku wyciągam powyżej 6 stosuję tylko wapno DLG CaCO3.

 

to wapno to granulat? jaką aplikujesz dawkę i dlaczego podnosisz pH w ziemniakach, rzecz jasna poprawia się nieznacznie przyswajalność, ale czy nie obserwujesz jakichś negatywnych przejawów gwałtownej zmiany pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

 

No i oczywiście jeszcze 400 kg saletry przed sadzeniem :)

Ty chyba nie wiesz co mówisz.

W 10t pomiotu znajduje sie około 140N ty dajesz x3 czyli już 420kgN + 32N z polifoski i jeszcze 136N z saletry co daje łacznie aż 588kgN/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszko    695

Ja pod ziemniaka jadalnego daję 30 ton pomiotu i do tego 400 kg Polifoski 8 i na takim nawożeniu jak jest dobry rok dla mnie (czyli pada) no chyba, że nie pada to podleję deszczownią (ale to nie to samo) to od 50 do 60 ton na 5 i 6 klasie ziemi, gdzie żyta u nas się sprząta nie wiele więcej jak się zasieje B)

 

No i oczywiście jeszcze 400 kg saletry przed sadzeniem :)

 

Ja trochę sprzedaje na rynku ziemniaki i nie chciałem wierzyć jak klient opowiadał ,że jak gotował ziemniaki to w całej chałupie śmierdziało ale teraz gdy przeczytałem ile ty dajesz pod ziemniaki i co ? to wszystko możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

U mnie wtym roku zero nawozów pod ziemniaka późnego, jedynie 40t dwuletniego obornika bydlęcego na podorywkę. Na wczesnego pójdzie 300kg polifoski 5 i 300kg azotowego yara bella can. Ziemia 2 klasa plon gwarantowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

My pod ziemniaki uprawiane jako selekcję na sadzeniaki w tym roku będziemy dawać 500 kg suprofosu 25 i 350 kg saletry amonowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

@magnum123 na wiosne dajesz polifoske 5? Wczesny pod wloknine idzie?;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Ja cos nie jestem przekonany do polifoski na wiosne raz zastosowalem i wiecej sie nie zdecyduje. Tylko ze ja wczesnego bez oslon

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

U nas nie ma takiego nawozu, pierwszy raz nawet słyszę taką nazwę. W nawozie chodzi nie tylko o skład ale o formę i przysfajalnośc składników, takie jest moje zdanie. Doczytałem że viking to nawóz yary to też musi być dobry, kwestia tylko ceny pewnie? Nawozy yary ma u nas tylko osadkowski będę musial się zorientować jak się ceni ale to kwestia przyszłości bo polifoska już rozsiana w zeszłym tygodniu.

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Ja jesien pod plug sól potasowa a wiosna polidap;-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Doczytałem że viking to nawóz yary to też musi być dobry, kwestia tylko ceny pewnie?

 

U nas coś ok. 1950zł za tonę to cena jeszcze w miarę mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

ja stosuje lubofos pod ziemniaki(1400zl/t) bo najlepiej mi pasuje do planu nawozenia

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

 

to wapno to granulat? jaką aplikujesz dawkę i dlaczego podnosisz pH w ziemniakach, rzecz jasna poprawia się nieznacznie przyswajalność, ale czy nie obserwujesz jakichś negatywnych przejawów gwałtownej zmiany pH

Przyswajalność poprawia się i to znacznie. Czy mówiąc o negatywnym wpływie pH na ziemniaki masz na myśli parcha którego co poniektórzy okrutnie się boją? Jeżeli w czasie tuberyzacji roślina ma pod dostatkiem wody to nawet przy wysokim pH nie będzie parcha. Jak zapewne zauważyłeś u mnie sadzenie i formowanie redlin odbywa się za jednym przejazdem i to okazało się skutecznym sposobem na wyeliminowanie wspomnianych wyżej wad powierzchniowych na bulwach. Wody jest naprawdę pod dostatkiem po takim zabiegu.

  • Like 1

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

ja za 5 płaciłem 1960 skład wiadomo npkmgs 5-15-30-2-7 więc 1zł wiecej na metrze a sklad chyba lepszy. Kiedyś też jescze jak agroefekt kolonizowal nasze tereny to kupowałem lubofos pod ziemniaka (zresztą mieli całą paletę nawozu z lubonia) ale nie bardzo im to szło ijuż ich nie sprowadzają poza lubofosem corn rzepak i zboże (zagłębie kukurydziano rzepakowo pszeniczne). Bylem naprawdę zadowolony z tego nawozu. Teraz to mają te co wspomniałem i nawozy tarnogran oraz jakieś amofoski do których też nie mam przekonania. Kiedyś mieli też suprofos 25 też dobry nawóz ale jak jest to tylko w big bagach i cena wysoka tak że polifoska z tych wszystkich ma chyba najlepszy sklad, przysfajalność i w przeliczeniu na skladniki w miarę rozsądną cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj