Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie ziemniaków

1486 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 985 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 17:21

Nawożenie ziemniaków

a która najlepiej się nadaje ? mam do dyspozycji 6 i 8 a kolega @mikad uważa ze 4 jest na najlepsza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie ziemniaków Dzisiaj, 16:40
  •  

#1242 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 18:29

Nawożenie ziemniaków

Ja daje 6

#1243 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2099 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 19:10

Nawożenie ziemniaków zalezy od zawartosci skladnikow w glebie, ja daje mieszanke lubofosu pod ziemniaki i poli.4.
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1244 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 11:16

Nawożenie ziemniaków

Moim zdaniem 5 by sie najbardziej nadawała. 6 nie ma magnezu i jest droższa

#1245 Share KiQ

KiQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 17:49

Nawożenie ziemniaków

Również jestem tego zdania więc u mnie tylko polifoska 5 pod ziemniaki idzie.

#1246 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 985 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 18:55

Nawożenie ziemniaków

dzisiaj pojezdziłem,popytałem o tą 4 lub 5 ale w pobliskich składach nie zamawiają takich maja ewentualnie Unifoske 02,Potafoske,Tarnogran PK,Polifoske 6,8,M lub Plus wiec podjąłem decyzje ze jednak dam Polifoske 6 mam ja w domu,zostało mi z jesieni wiec wykorzystam po ziemniaka

#1247 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 22:57

Nawożenie ziemniaków

a co powiecie o linij nawozów z Lubonia

jest w ich ofercie  lubofos pod ziemniaki i lubofos bez chlorkowy

uprawiam głównie ziemniaki skrobiowe na oborniku z ferm brojlerów 

który z nich byście polecili i ,,jaki" azot do tego dopasować 

http://www.nawozyzlu...-pod-ziemniaki/

Edytowany przez denzel, 30 grudzień 2015 - 23:05.

#1248 Share crouch02

crouch02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 16:38

Nawożenie ziemniaków

lubofos pod moim zdaniem ekonomicznie nie opłacalny bo z tego co pamiętam zawierał on potas w formie chlorkowej przede wszystkim. Używaliśmy lubofos bezchlorkowy do punktowego nawożenia ziemniaków efekty były niezłe,ale później przeszliśmy na Bontar bo nim skrobia była lepsza troszke lepszy plon ale trzeba pamiętać ze bontar jest droższy wiec w sumie wychodziło w miarę podobnie ekonomicznie. Teraz używamy Patenkali i tak jak poprzednio z bontarem czy lubofosem mieszamy go z polidapem do punktowego nawożenia Trochę cięzko jest z dostepnością w naszym województwie z patenkali i trzeba jezdzić aaz do sasiedniego województwa, ale mimo wszystko sie opłaca plon jest dużo wiekszy.Wydaje mi sie ze to z powodu wiekszej ilości magnezu który jest odpowiedzialny za rozwój systemu korzeniowego i fotosynteze. W tym roku planuje jeszcze dawać dolistnie siarczan magnezu w dużej dawce i zobaczymy. Co do Azotu wszyscy mówią ze mocznik i mocznik pod ziemniaki moim zdaniem tak ale pózniej po wschodach (duze straty N w przypadku zimnej wiosny)  lepsze jest polidap bo ma formie amonowej i działą w niższej temperaturze wspomaga pobór fosforu .Oczywiście na start . Po wykiełkowaniu na  daje 50kg żeby nie spalic pod deszcz  na hektar Mocznika pózniej 150kg przed obrydleniem.

#1249 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 21:29

Nawożenie ziemniaków

Mi sie wydaje że lubofos pod ziemniaki to całkiem ciekawa propozycja do wysiewu na ok. 3-4 tyg. przed sadzeniem. 600 kg lubofosu + na krótko przed sadzeniem 100 kg polidapu + np.250 kg polifoski 21 i potem na wiązanie ze 120 kg saletry + dokarmianie siarczanem magnezu z opryskami na zaraze Mamy wtedy 150 kg K20 88 kg P205 132 kg N  25 kg MgO i  sporo siary. Koszt takiego nawożenia wyniósłby ok . 1200 - 1300 zł na ha netto więc całkiem korzystnie. Jest sporo magnzeu, dwie formy fosforu, dwie formy azotu i dużo siary która być musi.

Edytowany przez Daro44, 03 styczeń 2016 - 21:56.

#1250 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2099 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 22:30

Nawożenie ziemniaków

za mało K i N a SO3 200kg/ha czyli za duzo o 100kg a zbyt duża ilośc S zakwasza

Wracajac do lubofosu pod ziemniaki to ja go stosuje

Przeprowadzałe u siebie kiedyś doświadczenia polegające na nawożeniu ziemniakow jadalnych:lubofosem pod ziemniaki, polifoskami oraz vikingiem i nie widze zasadniczej róznicy pomiedzy lubofosem o polifoska natomiast po vikingu zmnieniła sie skruktura plonu(wieksze wyrównamie,wiecej zawiazanych bulw). Obecnie stosuje mieszanke lubof. + poli. 4 + N co daje mi K 250-300 kg/ha N200-240kg/ha

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 23:03

Nawożenie ziemniaków

Łohoho ;) Jaki kierunek jest uprawy twoich ziemniaków ? Skrobia , frytki , jadalne ?

Ja to to ustaliłem dla siebie pod uprawe sadzeniaków i te wartości  K i N to aż nadto, ale u mnie tak musi być.

Siarka musi być, zakwasić trzeba aby parcha nie było i wogóle mamy mało siarki w naszych gleabach, a po pyrach przecież wapno musi iśc. Przecież stosuje się ilości 300 -400 kg patent kali który ma 42,5 % siary... W tamtym roku na jednym polu miałem ph 6,3 - klasa 4a 3 lata po wapnowaniu i zapodałem 300 kg so3 (patentakali + siarczan amonu). Ziemniaki były piekne - Gala desykowana pod sadzeniaka 39 t/ha brutto i mimo tak dużej dawki siary dalej gdzieniegdzie trafiał sie parch.

A powiedz czemu zrezygnowałeś z vikinga ? Ciekawy nawóz dla mnie jeśli wpływa na wyrównanie i ilośc.

Edytowany przez Daro44, 03 styczeń 2016 - 23:10.

#1252 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2099 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 23:29

Nawożenie ziemniaków

jadalny i troche na przetworstwo

Każdy planuje nawożenie pod siebie a raczej pod zasobność swojej gleby,moje pH jest na poziomie 5 wiec zbytnie zakwaszanie nie wchodzi w gre.

vikinga stusuje tylko pod ziemniaki sadzone pod wloknine a reszta na ww. mieszance bo zalezy mi na grubości a nie wyrownaniu

NPK od yary to nitrofoska a ziemniak potrzebuje sporej ilosci K podczas tyberyzacji wiec podejrzewam że stad wiecej nawiazanych bulw

próbuj, kombinuj metodą prób i błędów

Edytowany przez przemol87, 03 styczeń 2016 - 23:43.

#1253 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:13

Nawożenie ziemniaków

Jak cenowo wychodzi Ci yara viking ? Jedyna cena jaką znalazłem to 1870 brutto.

#1254 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2099 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 18:08

Nawożenie ziemniaków

1750 bb brutto

Edytowany przez przemol87, 05 styczeń 2016 - 23:36.

#1255 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 19:23

Nawożenie ziemniaków

To całkiem całkiem. Za jednym przejazdem bez mieszania i praktycznie to wszystko bo stosunek w miare jest dobry.

#1256 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 23:27

Nawożenie ziemniaków

lubofos pod moim zdaniem ekonomicznie nie opłacalny bo z tego co pamiętam zawierał on potas w formie chlorkowej przede wszystkim. Używaliśmy lubofos bezchlorkowy do punktowego nawożenia ziemniaków efekty były niezłe,ale później przeszliśmy na Bontar bo nim skrobia była lepsza troszke lepszy plon ale trzeba pamiętać ze bontar jest droższy wiec w sumie wychodziło w miarę podobnie ekonomicznie. Teraz używamy Patenkali i tak jak poprzednio z bontarem czy lubofosem mieszamy go z polidapem do punktowego nawożenia Trochę cięzko jest z dostepnością w naszym województwie z patenkali i trzeba jezdzić aaz do sasiedniego województwa, ale mimo wszystko sie opłaca plon jest dużo wiekszy.Wydaje mi sie ze to z powodu wiekszej ilości magnezu który jest odpowiedzialny za rozwój systemu korzeniowego i fotosynteze. W tym roku planuje jeszcze dawać dolistnie siarczan magnezu w dużej dawce i zobaczymy. Co do Azotu wszyscy mówią ze mocznik i mocznik pod ziemniaki moim zdaniem tak ale pózniej po wschodach (duze straty N w przypadku zimnej wiosny)  lepsze jest polidap bo ma formie amonowej i działą w niższej temperaturze wspomaga pobór fosforu .Oczywiście na start . Po wykiełkowaniu na  daje 50kg żeby nie spalic pod deszcz  na hektar Mocznika pózniej 150kg przed obrydleniem.

Czy możesz coś więcej napisać o "punktowym naworzeniu ziemniaków"

#1257 Share crouch02

crouch02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:09

Nawożenie ziemniaków

Sadzimy zwykła dwurzędówka z przodu przymocowany jest dozownik który kosztuje około 600zł połączony jest łańcuszkiem do osi kół sadzarki i napędza mechanizm pobierający nawóz, który rurkami dostaje przed ziemniaka. Zbiornik mieści około 25 kg nawozu. Wazne jest żeby nawóz był bezchlorkowy nawet w przypadku ziemniaka jadalnego bo po chlorkowym w dozowniku nie dość, że będzie niesmaczny to i będzie gnił i zawartość skrobii oczywiście niższa.Bontar, patenkali, lubofos bezchlorkowy. Po kilku latach doświadczeń najlepszy w przypadku moich pól okazał patenkali mieszam go z polidapem w betoniarce, pózniej do big baga waże zawartość nawozu w zbiorniku i ustalam dawkę na jedna szerokość przejazdu , wyliczam ile to arów i ustalam dawkę na hektar.Co do polidapu to w  podsiewacz można zastosować całą potrzebna zawartośc fosforu. okolo 30N na h jest bezpieczne. co do Potasu  daje max 60k mozna i wiecej ale jezeli bedzie suchy rok, bedzie widać objawy suszy fizjologicznej  w przypadku mokrego bedzie rosło aż miło.Dawki nawozów mozna zmniejszyc o 30% ale tylko tych stosowanych podsiewacz czyli ogólnie - 60k odpowiada 80K bez podsiewacza.Wprzypadku gdy mamy niską zawartośc skałądników w glebie takie nawożenie daje mega efekty w porównaniu do nawozenia normalnego, Wprzypadku mokrej chłodniej wiosnny polidap daje tą przewage,że fosfor jest przyswajany i kołym okiem będzie widac róznice w postaci przyspieszonego wzrostu.W przypadku gdy mamy wysokie ph mozna dobrac nawóz bardziej zakwaszajacy z wieksza ilościa siarki.

#1258 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 22:17

Nawożenie ziemniaków
Czy twoim zdaniem dawka N pow. 30 kg jest nie bezpieczna przy natworzeniu rzędowym?
Ja stosowałem w ubiegłym roku 80kg N /ha (300kg saletrzaku)rzędowo podczas formowania redlin i ziemniaki rosły pięknie.
Druga sprawa to dawka pow. 60kg K przy suchym roku " bedzie widać objawy suszy fizjologicznej"- czym to jest spowodowane czy siarczanową formom potasu? Jeśli zastosuje chlorkowom w większej dawce to nie będzie takich objawów (pomijam smak i gnicie - np sprzedaż na jesień rumunowi)

#1259 Share crouch02

crouch02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 11:10

Nawożenie ziemniaków

saletrzak z Tego co pamiętam to 13,5% w formie amonowej  13,5 % w saletrzanej.Forma saletrzana  wspomaga pobieranie potasu magnezu i wapnia,ale nie wolno mieszać jej z chlorkami.Forma saletrzanej nie zaleca się do mieszania z ziemią bo strasznie szybko sie wymywa.Według mnie forma saletrzanowa azotu wymyła się bardzo szybko w duzym stopniu i te 80N  to może jakieś 60N.Stosowałem 45 N(forma amonowa plus amidowa)  z tym ze zawartość azotu w glebie akurat na tym polu była duża i wschody były kiepskie.Druga sprawa ze mój azot jest przy ziemniaku(kiepsko pomieszany z gleba) gdy jeszcze nie mają kiełków. Uważam, że forma saletrzanowej powino uzywac sie w pózniejszych fazach wegetacji bo ogranicza rozbudowe systemu korzeniowego za to idzie w bulwy dużo lepiej.Ziemniak z czasem ma mniejsze wymagania na fosfor a forma saletrzana ogranicza jego przyswajanie wiec to kolejny argument aby nie stosować go w początkowych fazach. Azot wiązany jest z najwiekszej odległości prze rośliny wiec rzędowe nawożenie myślę ze trzeba zostawić dla fosforu i potasu. Chodzi o zasolenie .Forma chlorkowa z tego co pamietam 10 razy mocniej zasola ziemie niż siarczanowa. Z siarka tez nie mozna przesadzac szczególnie jak ma sie dość kwasna glebe. Ale ma swoje zalety bo przeciwdziała rozwojowi grzybów wspomaga pobieranie azotu.Co do suszy fizjologicznej to opieram sie o przykład zeszłego roku gdzie 90K zastosowane na tym samym polu i odmianie było widać przyschniecia duzo wczesniej i plon 25% mniejszy ale wiadomo dwa miesiace nie padało. Ksiązkowa definicja mówi równiez zeby nie stosować powyżej 60 K gdyz pojawiaja problemy z poborem magnezu i fosforu wapnia z Powodu dużego stężenia K w jednym miejscu(moze dobrym pomysłem byłoby zbilansowanie (Mg,Ca,P) Moim zdaniem chlorkowa forma w rzedówce odpadaa jesli już to w niewielkich dawkach. Myśle, ze w przypadku bardzo mokrego roku sprawdzilaby sie nawet dawka 2-3 krotnie wieksze. Przy za duzej zawartości K w porównaniu do plonu maleje też skrobia, wiec ekonomicznie dla mnie to jest nieopłacalne  chyba ,że trafi mokry rok co może miec miejsce ponieważ w latach wystepowania el ninio 1997,2010 r.  lata i wiosna były bardzo mokre. Wiec z 2 ha można zaryzkowac i dać naszprycowana rzędówke i zobaczyc co z tego wyjdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 23:36

Nawożenie ziemniaków
Dzięki za odpowiedź.

Formy saletrzanej nie wolno mieszać z chlorkami - tyczy się to tylko nawożenia rzędowego czy przy normalnym rozsiewie (rzutowy) też nie powinno się mieszać np polifoski z saletrzakiem?
Jeśli chodzi o wymywanie to w ubiegłym roku było tak sucho że chyba nie było takich strat azotu.
Moim zdaniem największe straty są z mocznika (ulatnianie) dlatego stosuje go tylko do oprysku.

Pod ziemniaki mam kupioną polifoske 6, saletrzak Canvil i mam zamiar dokupić jeszcze soli potasowej.
Do sadzarki planuje zamontować dozownik na redliniarce już mam.
Jakie dawki i terminy wysiewu byście doradzili i czy lepiej rzutowo czy rzędowo?