pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

cinek1808    1746

Może jak by była sama na polu to tak. Bo widziałem plantacje skrobiowe gdzie był tylko jeden oprysk fungicydowy albo wcale i ładnie się trzymały. Jak dwie odmiany na polu i któraś jest wczesna to od niej będzie grzyby będą atakować ta późniejsza. Z żółtych nie mam prawię doczynienia. Jedynie tajfun i Ignacy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Winnetou    367

To wczesne zasychanie łętów spowodowane jest tylko zarażą? , bo z tego co czytam obejmuje ona, również bulwy (charakterystyczna zgnilizna), a ja mam wszystkie zdrowe z zeszłego roku, to była jakaś czerwona odmiana, może bellarosa. U nas ludzie gadają, że to spowodowane jest nocnymi błyskawicami podczas kwitnienia. Serio? 

Edytowano przez Winnetou

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać  doświadczone osoby o nawożenie ziemniaka. Ziemia słaba, słabo była nawozona(jest to dzierżawa) . Chcę posadzić tam ziemniaka i z moich wyliczeń wynika 400kg soli, 200kg polidapu light i okolo 300kg mocznika szacunkowo 40t/ha. Obornika nie było, będzie na jesieni. Czy na sol nie jest już za późno? Czy może lepiej zastosować inne nawożenie? Planowane sadzenie to koniec kwietnia 3-4 tydzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92

Panowie chciałem posadzić 20 arów ziemniaka. Jaki nawóz zastosowanie przed sadzeniem? Myślałem nad polifoską 6 ok 250kg/ha? Dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mireek111    0

To ja sam już nie wiem, jedni piszą ze gala wczesna inni że średnio wczesna, miałem gale i dwa rzędy "melody" bo brakło sadzeniaków gali i te melody były długo zielone a gala jak pisałem wcześniej pierwsza leci początkiem lipca i pod korzeniem drobnica. Wspomne ze żadnych zabiegów nie stosowałem bo ziemniaki tylko dla siebie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenenek    0

Dzien dobry chcialem sie zapytac czy ktos stosowal przed sadzeniem nawoz BONTAR MAX NPK(CaMgS) 8-8-20-(4-3-31) z B, Mn, Mo bo chcialbym poznac opinie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Mam zostawione  sadzeniaki  ziemniaka o wielkości średniego  jadalnego czy muszę te ziemniaki kroić na pół czy większy kaliber sadzeniaków będzie wpływ na plon .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franklin328    9
21 godzin temu, plapla123 napisał:

Mam zostawione  sadzeniaki  ziemniaka o wielkości średniego  jadalnego czy muszę te ziemniaki kroić na pół czy większy kaliber sadzeniaków będzie wpływ na plon .

Wiekszy sadzeniak=wiecej oczek, co daje wiecej pędów.

Zaleca się zmniejszenie obsady dla duzego kalibru.

Edytowano przez Franklin328

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padd    1
Franklin328 napisał:

21 godzin temu, plapla123 napisał:

Mam zostawione  sadzeniaki  ziemniaka o wielkości średniego  jadalnego czy muszę te ziemniaki kroić na pół czy większy kaliber sadzeniaków będzie wpływ na plon .

Wiekszy sadzeniak=wiecej oczek, co daje wiecej pędów.

Zaleca się zmniejszenie obsady dla duzego kalibru.

zwróć uwagę czy mały ziemniak A duży ma więcej oczek moim zdaniem ma tyle samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Panowie sadzicie już ziemniaki? Późniejsze? Wreszcie coś obeschło i zastanawiam sie czy sadzić czy czekać jeszcze, na weekend w prognozach jest dość sporo deszczu i ziemia nie ma jeszcze 10 stopni rano, ale teraz ma być ciepło  dzisiaj uprawie a po1-2 dniach bede sadził, rejon - małopolskie ma to sens? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał98    13
livebird napisał:

Panowie sadzicie już ziemniaki? Późniejsze? Wreszcie coś obeschło i zastanawiam sie czy sadzić czy czekać jeszcze, na weekend w prognozach jest dość sporo deszczu i ziemia nie ma jeszcze 10 stopni rano, ale teraz ma być ciepło  dzisiaj uprawie a po1-2 dniach bede sadził, rejon - małopolskie ma to sens? 

Nie widzę sensu czekać, zależy tylko skąd jesteś, bo jak z Podlaskiego to termin sadzenia przypada na koniec kwietnia do połowy maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franklin328    9
4 godziny temu, livebird napisał:

Panowie sadzicie już ziemniaki? Późniejsze? Wreszcie coś obeschło i zastanawiam sie czy sadzić czy czekać jeszcze, na weekend w prognozach jest dość sporo deszczu i ziemia nie ma jeszcze 10 stopni rano, ale teraz ma być ciepło  dzisiaj uprawie a po1-2 dniach bede sadził, rejon - małopolskie ma to sens? 

kujawsko-pomorskie dwie ostatnie noce po -2 do -3, sadziłem 24.04 Lord

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franklin328    9

Co polecicie na dolistne dożywienie ziemniaków? Myślałem aby dać siarczan magnezu bo trochę widać przejaśnienia na liściach, natomiast polecicie jakiś azot dolistnie? Bardzo ciężko dostać gdziekolwiek mocznik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padd    1

Jak tam panowie U was wschody ziemniaków U mnie jest problem z wega z centrali co drugi powschodzil jak jest U was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Ja mam albatrosa z centrali i wschody idealne. Na nakładkach delikatne fito po herbicydzie. Na poprawkę jednoliściennych wystarczy labrador extra czy lepiej dać np Agil? Druga sprawa co dajecie zapobiegawczo od zarazy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftman    78

Panowie mam dylemat. Mam zakupiony sencor i fusilade. Ziemniaki miejscami już dosyć duże ale nie zakryły międzyrzędzi. Chwastów jest jak na lekarstwo ale zapewne wyskoczą. Nie zaszkodzi to ziemniaką jak je opryskam w tej fazie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj