pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Laope    6
200kg soli juz posiane przed sadzeniem chce dać 300kg polifoska6 200kg mocznika 150kg saletrzak bor 200kg siarczan mg jaki plon moge uzyskac ziemia 5 klasa na jesieni na części łubin był przyorany na reszcie pola obornik.mam możliwość nawadniania.odmiana catania w cb.sadzenie rzędy 75 co 30 ssdzarka czeska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Ja rozsiałem korn-kali i  ultra8.

Ziemia zamarznięta, zboża nie posiane a co dopiero sadzenie. Podejrzewam ze nagle po 10 kwietnia sie zrobi ciepło i wszystka robota na raz będzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Sytuacja jaka w polu każdy widzi. U mnie pod ziemniaki nawet nie poorane :/ Pewnie zrobię to na dniach i pewnie niewiele później będzie trzeba szykować sie do sadzenia. Zawsze miałem możliwość rozsypania soli i polifoski kilka tygodni wcześniej, teraz sie to nie uda. Co mogę posiać żeby ziemniaki nie zareagowały negatywnie na chlor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak jadalne to nic im złego się nie stanie, daj ultra 8 szybko sie rozpuszcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    120

Koledzy na jesieni dałem 25 ton pomiotu(same g..) i 50 ton obornika od krów(mieszałem pomiot z obornikiem) na 2,5 hektara. Sypnałem tydz temu na całosc 500kg ultry 8. Rzucic cos jeszcze z pk? ile azotu sypnac? nigdy nie stosowalem pomiotu wiec nie wiem jakie dawki zastosowac. Ziemniak to tajfun. Był tam jeszcze poplon z gorczycy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Zrób badanie gleby na N min to bedziesz wiedział. PK napewno starczy. Tak na zdrowy rozsądek to sypnij ze 80 kg azotu pod korzeń i starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Jak dla mnie to pk dales jakies 130% normy to starczy. Azotu bym dal 60% planowanej dawki bo cos z obornika zostalo a przeciez mokrej zimy nie bylo to raczej nie wyplukalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    120

Pod korzen dałbym saletrzak a przed obrydleniem  sypnał saletre. Daro44 dajesz azot w całosci pod korzen czy dzielisz dawke? te ziemniaki u mnie to na 5 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Czyli od początku swojej przygody z ziemniakami :P


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirrol    0

Ja w tamtym roku sypalem polidap przed sadzeniem ale w t roku mam zamiar dac polifoske 6  tylko zastanawiam sie czy jednorazowo czy w dwoch dawkach czekam na podpowiedz od was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirrol    0

Tez mam zamiar troche przed sadzeniem wczoraj polozylem obornik i zaoralem a sadzic bede moze w nastepna sobote a ile tak sypiesz na hektar polifoski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33
6 300kg plus 250soli tyle ze bez obornika. szkoda ze ten obornik nie byl przyorany na jesien...tak niestety nie wykorzystasz jego potencjalu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Polifoske chcesz dzielić? Po co, tylko strata bo fosfor musi swoje odleżeć, pk przykrywaj. Azot jak najbardziej druga dawka pogłówne wskazana. U mnie ma tylko azot z polidapu i obornik, pogłówne 250kg saletrzaku


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

200 polifoski 6, 250 saletrzaku, 150 soli i ze 30t obornika przepalonego na jesieni + poplon z owsa i gorczycy. Na Irge wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do KUlawa_koza: robiles doswiadczenia z YARA VIkingiem i alternatywnym nawozeniem. Jakie miales wyniki? Warto stosowac Vikinga zamiast Poli/mocznik/sol/polidap?

Czy ktos z Was ma doswiadczenia z nawozami plynnymi ADOB PO do ziemniakow, stosowal je? Jakie dawki, wrazenia, zwyzka plony, wyglad ziemniakow? Warto/nie warto? 

Moje nawozenie na ten rok:  KornKali 500 kg w lutym, Mocznik 300 kg przed sadzeniem, Polidap 200 kg w podsiewacz, 100 kg siarczanu K poglownie, 300 kg Yara Can27 poglownie, plus mikro, 3 kristalony, Ca w platkach Yary. ZIemia 2-3 klasa, deszczownia w opor. Jak co roku celuje w 60+ ton. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Naprawdę myślisz że na tym forum ktoś stosował adob PO :)

A tak na serio to jak masz taki plan nawożenia i podlewanie to wiesz jak zadziała Adob PO .....  a co do wyników to stosowało go kilka gosp. w polsce adob poda ci pewnie adresy :), ale czego się dowiesz to inna sprawa. Ogólnie technologia na 60+ to nie temat na forum. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Dnia 27.11.2018 o 12:35, michaellitus napisał:

Do KUlawa_koza: robiles doswiadczenia z YARA VIkingiem i alternatywnym nawozeniem. Jakie miales wyniki? Warto stosowac Vikinga zamiast Poli/mocznik/sol/polidap?

Czy ktos z Was ma doswiadczenia z nawozami plynnymi ADOB PO do ziemniakow, stosowal je? Jakie dawki, wrazenia, zwyzka plony, wyglad ziemniakow? Warto/nie warto? 

Moje nawozenie na ten rok:  KornKali 500 kg w lutym, Mocznik 300 kg przed sadzeniem, Polidap 200 kg w podsiewacz, 100 kg siarczanu K poglownie, 300 kg Yara Can27 poglownie, plus mikro, 3 kristalony, Ca w platkach Yary. ZIemia 2-3 klasa, deszczownia w opor. Jak co roku celuje w 60+ ton. 

80 kg azotu pogłównie ? Chyba lekka przesada. W jakim momencie jest to sypane i jakie to ziemniaki ?

Viknga ja stosowałem w porównaniu z tym co mówisz. Rozsiewałem tuż przed sadzeniem i wynik taki że plon porównywalny ale ilośc bulw większa tylko że mniejsze, skrobia też niższa gdyż posiada chlorki i nie można go zastosować wczesniej gdyż ma azot.

Vikinga stosuje w ziemniakach nasiennych gdyż szybko działa, ma dużo fosforu i ma to taka zalete że za jednym przejazdem w dawce 700 kg/ha robi pełne nawożenie pod sadzeniaki.

 

Adob PO wszystko fajnie, napewno to super działa tylko trzeba posiadać odpowiedni sprzęt do aplikacji. Sadzarka musiała by posiadać jakby drugą zaprawiarkę i aplikować nawóz obok sadzeniaka.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

nie tylko azot pogłówne i  wcale nie jest 80 kg przesada ;) zwłaszcza w takim roku jak ten.  A co do stosowania po adobu to drugi zbiornik i pomka to nie jest problem. Zreszta przy koszcie nawozu i tak nie ma to znaczenia , znaczenie ma to ze kolega stosuje dużo nawożenia pogłówne to wie dlaczego całość w strefie bulw nie zadziała. Nawet przy podlewaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
Dnia 27.11.2018 o 12:35, michaellitus napisał:

Do KUlawa_koza: robiles doswiadczenia z YARA VIkingiem i alternatywnym nawozeniem. Jakie miales wyniki? Warto stosowac Vikinga zamiast Poli/mocznik/sol/polidap?

Czy ktos z Was ma doswiadczenia z nawozami plynnymi ADOB PO do ziemniakow, stosowal je? Jakie dawki, wrazenia, zwyzka plony, wyglad ziemniakow? Warto/nie warto? 

Moje nawozenie na ten rok:  KornKali 500 kg w lutym, Mocznik 300 kg przed sadzeniem, Polidap 200 kg w podsiewacz, 100 kg siarczanu K poglownie, 300 kg Yara Can27 poglownie, plus mikro, 3 kristalony, Ca w platkach Yary. ZIemia 2-3 klasa, deszczownia w opor. Jak co roku celuje w 60+ ton. 

Viking to nitrofoska wiec porównując go z polifoską to tak jakby porównywać saletrę amonową z saletrzakiem,

Testowałem vikinga z innym nawożeniem na bazie  polifoski 4 oraz polifoski 4 + lubofos pod ziemniaki. Jedna działka, jedna odmiana, ta sama ochrona, ta sama ilość wody, ta sama dawka NPK/ha. Spostrzeżenia  takie jak pisał @Daro44,  tam gdzie zastosowany był viking krzaki były bardzie rozbudowane a plon  bardziej wyrównany (mały udział drobnych oraz dużych +700g) w porównaniu z innymi planami nawożenia, plon ogólny był wszędzie bardzo zbliżony bez znaczącej różnicy. Vikinga stosuje nadal ale tylko na ziemniaka pod przykrycie

Przy takim nawożeniu jakie masz plony? podejrzewam że ok 50t

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj