Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe.

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze - zwłaszcza -U-R-S-U-S-Y- i wszystkie ich przeróbki :)

Napisany 07 listopad 2008 - 17:44

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. mam pytanie :D obiło mi się o uszy że niektórzy wstawiają do ursusków skrzynki bezpieczników od samochodu, nie będę ukrywał że mnie to ogromnie zaciekawiło, czy ktoś może coś takiego robi, zrobił lub ma w planach ?? bardzo proszę o jakiś schemat, napisanie jaki bezpiecznik do czego :lol: dzięki

A i od jakiego samochodu najlepiej użyć skrzynki ?? chodzi mi o to która zajmuje mało miejsca, ma wystarczającą ilość styków, może wie ktoś jak przeliczyć jaki użyć bezpiecznik wiedząc jakie będzie zapotrzebowanie prądu ?? czy coś w tym stylu bardzo proszę o rady :D

MOD: Jeżeli chcesz coś dopisać to używaj opcji EDYTUJ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Dzisiaj, 23:39
  •  

#2 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 07 listopad 2008 - 18:41

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Dośc zgrabna skrzynka bezpiecznikowa jest np w Mercedesach lub samochodach małych.
To od ciebie bedzie zależało gdzie podepniesz obwód do którego bezpiecznika najlepiej robić to tak aby zgadzało sie to ze zankami pod bezpiecznikami.

Co do obliczenia pradu bezpiecznika to uzywasz wzoru I=P/U
P(W) - moc odbiorniak w watach
U(V) - napiecie
I(A) - prad pobierany przez odbiornik

A więc gdy mamy żarówkę 60W to przy napięcieu 12V bedzie pobierac prąd 5A więc bezpiecznik 7,5A(bo taki jest dostepny)
Czyli bezpiecznik musi byc wiekszy od pobieranego pradu lecz nie dużo.

#3 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 07 listopad 2008 - 21:53

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Najlepsza (najtańsza) jest skrzynka bezpiecznikowa od 126P a dodatkowo są tam miejsca na przekażniki świateł i przerywacz elektroniczny kierunkowskazów. Ale trzeba mieć szczypce do zaciskania końcówek na przewodach.

#4 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze - zwłaszcza -U-R-S-U-S-Y- i wszystkie ich przeróbki :)

Napisany 08 listopad 2008 - 08:09

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Szczypce mam, tak że to nie problem :lol:

#5 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 08 listopad 2008 - 09:59

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. A bezpieczników tych płytkowych nie ma takich samych jak tych okrągłych?(chodzi mi o A).

#6 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 08 listopad 2008 - 12:05

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Z tego co wiem to płaskie bezpieczniki są takie: 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30 A.

Czyli jak do 30-stki są 8A to wypadało by założyć 10 bo 7.5 będzie za słaby co nie ??

A jeśli wyszło nam 5A to bezpiecznik może być też 5A ??

#7 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 08 listopad 2008 - 19:09

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Zmierzyłem jaki prad płynie przy żarówce 60W. Na akumulatorze którego napiecie spoczynkowe wynosiło 12,55V.
Prad wynosił 4,8A. Niby nie ma 5A ale przy ciągłym działaniu może dojsc do przepalenia sie wkładki bezpiecznika z powodu płynacego ciaglego maksymalnego pradu powodujacego nagrzewanie sie wkładki. Nie mówie że nie bedzie działac ale po jakims czasie bezpiecznik może polecieć. Tak samo przy właczaniu odbiornika bo popłynie wiekszy prąd.
ale przy zwarciu bezpiecznik 7,5A bedzie także odpowiednim, A nie bedzie sie sam przepalać.
Tak tylko w ciapku żarówki w przednich reflektorach to 45/40W tak wiec można podłączyc każdą pod oddzielny bezpiecznik 5A, albo wspulny 10A.
Tak wiec możesz podzielic obwody na bezpiecznikach i w tedy zakadac mniejsze bezpieczniki, bo 7,5 może byc za słaby.

#8 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 09 listopad 2008 - 07:12

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Wielkie dzięki za pomoc jak zrobię to wrzucę jakiś schemat dla innych :lol:

#9 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 10 listopad 2008 - 06:56

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. w zasadzie można cudować ile sie chce z skrzynką bezpieczników zalezy to od inwencji :lol:) ale:
-skrzynka ma być tak zamontowana aby nie przeszkadzała nam samycm i aby nie było dyskoteki ze raz jest a raz niema.... co do samych bezpieczników wg mnie w zasadzie niema az tak krrytycznej wartosci jakie są zalecane ale wazne jest to aby pod odpowiednim obciazeniem bezpiecznik sie nie spalił -jesli podłaczymy dodatkowe odbiorniki ,
Jesli mamy dedykowany bezpiecznik np 7,5A a damy 5A to tez nic sie nie stanie ,trzeba też wziąć pod uwage ze z wchwilą właczenia np reflektorów -przód chwilowy prad duzo wiekszy popłynie spowodowany bezwładnoscią żarnika zarówki co moze spowodowac spalenie sie bezpiecznika jak bedzie zbyt mały amperaż jeszcze dodam jak pisałem w poprzednim poście koniecznie bezpieczniki ceramiczne !!! bo pole stykowe jest idealne wzgledem styków w gnieździe ,a aluminiowe bezpieczniki(plastik) jednak sie gryzą i dlatego na ich polach stykowych pojawia sie iskrzenie-tego nie zobaczymy gołym okiem co prowadzi do wytapiania sie styku

#10 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 10 listopad 2008 - 09:38

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Autorowi chodziło o bezpieczniki samochodowe (płytkowe) a te nie występują jako ceramiczne (przynajmniej ja o takich nie słyszałem).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 10 listopad 2008 - 16:51

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. zgadza się-płytkowe takie nie wystepują :lol:

#12 Share markpp

markpp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Lubię grzebać w garażu i coś naprawiać(psuć), lecz moim powołaniem jest elektronika i te dziedziny.

Napisany 10 listopad 2008 - 21:44

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. ale np. w dużym fiacie wystepuja takowe
jak w ciapku
ale autorowi chodzi o samochodowe płytkowe
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ BRATA SPRZEDAŁ?
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ KUPIĆ SIĘ NIE DAŁ?
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ BRATA SPRZEDAŁ?
JAKA TWOJA CENA?... Oportunisto pier******...

#13 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 17:22

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. tak tak chodzi mi o płaskie samochodowe bezpieczniki ;)

#14 Share Misi3k

Misi3k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 14 listopad 2008 - 09:08

tak tak chodzi mi o płaskie samochodowe bezpieczniki ;)

Wszystko OK tylko powiedz mi w jakim celu jest ta wymiana skrzynki dopasowanej do ursusa na skrzynkę z samochodu?

#15 Share GrubyC330

GrubyC330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 14 listopad 2008 - 17:47

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Chodzi o to że przy tak rozbudowanej instalacji elektrycznej jak moja brakuje mi styków, dochodzi do przeciążenia bezpieczników które co jakiś czas wymieniam z powodu przepalenia, a zwarcia brak ;) a przy okazji to fajny bajer taka skrzynka :D

#16 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 15 listopad 2008 - 10:21

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. To dokup dodatkowa skrzynke bezpiecznikow i masz z glowy. Mozesz dolozyc nawet 2 szt oryginalnej. Lub wieksza na plaskie bezpieczniki.
W zasadzie to bez roznicy jaki bezpiecznik wsadzisz. Wazne zeby dzialal.

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 16 listopad 2008 - 23:49

W zasadzie to bez roznicy jaki bezpiecznik wsadzisz. Wazne zeby dzialal.

Ja byłbym ostrożny z pisaniem powyższego stwierdzenia bo jest wielka różnica jaki bezpiecznik się wstawi. Później ktoś wstawi bezpiecznik 50A do zabezpieczenia silnika wycieraczki i przy zwarciu spali pół instalacji albo nawet ciągnik.

#18 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 09:32

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Piszac nie wazne jaki bezbiecznik chodzilo mi o jego rozmiary i wyglad. Amperaz jest rzecza swiata ;) . Ale jednak piszac " wazne zeby dzialal" mialem na mysli amperarz. Nie pomyslalemco prawda o tym . ze TY elektrotechniku zlapiesz mie za malo precyzyjne okreslenie :D . Jak ma byc do 10A to musi taki byc. A wymiary i wyglad to sprawa drugorzedna.
Sam osobiscie z checia stosuje bezpieczniki plytkowe. Na swiatla z przekaznikami zalozylem wlasnie takie. Jedynie podstawka pod nie to wlasne DIY. Czyli 2x konektor zenski 6,3mm zaizolowany i osadzony w koszulce termokurczliwej. Pasuje idealnie.

#19 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 11:45

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. Ja się ciebie nie czepiam, tylko zwróciłem Ci uwagę dlatego, że na forum jest dużo mniej doświadczonych użytkowników, którzy mogliby pomyśleć, że w kwestii bezpieczików istnieje całkowita dowolność. Jeśli cię uraziłem to przepraszam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 listopad 2008 - 13:00

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe. No daj spokoj, o co niby mam sie obrazic :D .

W kwesti sprostowania. O ile jeszcze dobrze pamietam ze szkoly, napisze dla mniej doswiadczonych w tych sprawach, to podstawowymi parametrami bezpiesznikow sa:
1. Amperaz, wyrazany w jednostce Amper , lub mA (miliamper). Jest to 1/1000 jednostki. 1A= 1000mA, lub jak kto woli 1mA = 0,001A
2. Czas zwloki bezpiecznika. To parametr mowiacy w jakim czasie bezpiecznik zadziala. Niezaglebiajac sie w szczegoly bezpiecznik moze byc szybki, lub zwloczny.

Sa to wiadomosci wyciagniete z mojej pamieci. Jezeli cos zle napisalem prosze o zwrocenie mi uwagi!!. Jestem czlowiekiem i zawsze moge sie pomylic.
OT: Do dzis pamietam jak nasza nauczycielka elektrotechniki w szkole sredniej katowala nas zawsze jednym pytaniem: "Czy to blad , czy pomylka"
Swiec Panie jak okazalo sie to pomylka, a nie bledem. Po bledzie w odpowiedzi z goscia nie bylo co zbierac ;)