Skocz do zawartości

Zdjęcie

biegunka odsadzeniowa u prosiąt

38 odpowiedzi na ten temat

#1 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 12:02

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Po odsadzeniu prosiąt już na drugi, trzeci dzień dostają biegunkę.
Odsadzałem już w różnym wieku 4, 5 a nawet 7 tygodniu i zawsze dostają biegunkę.
Pasze dostają już przy maciorach (staram się im dawać jak najwcześniej) i nic im się nie dzieje, tą samą dostają po odsadzeniu.
Pasze robię sam i już z różnymi koncentratami próbowałem, np.
50% jeczmień, 50% pszenica, 20% koncentrat, zakwaszacz.

Proszę o jakieś sugestie, spostrzeżenia, przykładowe receptury pasz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
biegunka odsadzeniowa u prosiąt Dzisiaj, 08:48
  •  

#2 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 05 listopad 2008 - 12:47

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Witam. Przede wszystkim na trzy dni przed odsadzeniem i cztery dni po dawaj im paszę ale bez koncentratu (50% jeczmień, 50% pszenica + zakwaszacz). Możesz też dodać jakiś antybiotyk do tego przeznaczony. Ja tak zawsze robię i biegunka odsadzeniowa zdarza się bardzo rzadko (sporadyczne przypadki, można powiedzieć losowe). Odsadzenie jest dla prosiąt bardzo stresujące co przy dużej ilości białka powoduje biegunkę. Ja odsadzam prosięta w wieku 30 dni.

#3 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 14:39

biegunka odsadzeniowa u prosiąt A po tych czterech dniach jaką paszę dajesz, na jakie bazie koncentratów i ile procent?.

Ja już dawałem pasze tak zwaną odsadzeniową, tylko ona bardzo drogo wychodzi i faktycznie nie dostawały biegunki. Dawało się ją przez dwa tygodnie po odsadzeniu i przez trzeci tydzień stopniowo przechodziłem na zwykłą (ale oczywiście dla prosiąt).
Ale jak to wiadomo w rolnictwie na wszystko brakuje i nie miałem teraz kasy żeby zrobić taką paszę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Kamyk514

Kamyk514

Rolnik Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1575 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 15:55

biegunka odsadzeniowa u prosiąt U nas pierwszy tydzień po odsadzeniu idzie sama pasza bez koncentratu zborze na mokro potem granulki mleczne czasem do tego dodajemy Longomax(zabezpieczenie i od biegunki)

#5 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 17:45

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Kolego. Nie jest to w pełni zgodne z prawem ale 95% skuteczności dodaj Tlenku Cynku 72% 4kg/t koszt ok 60 zł do tony.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#6 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 05 listopad 2008 - 19:37

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Popieram kolegę @Sadka-a :) I jeszcze jedno, nazwa handlowa jest inna, musisz zapytac o preparat, który jako główny składnik ma w sobie tlenek cynku. Bo sam tlenek to chyba w 100% jest nielegalny.
Z mojej obserwacji wynika jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócic uwagę. Prosięta przy maciorze, jedzą w zasadzie wszystkie w tym samym czasie i do tego są przyzwyczajone. Po odsadzeniu zaczyna się żywienie, tzw. "do woli". I tu jest właśnie ten problem. Bo prosiaki albo wszytkie śpią, albo wszytkie naraz chcą jeśc. Zaczyna się przepychanie i czasami jest tak, że taki wygłodniały prosiak dopadnie do karmika i zje za dużo. Dlatego oprócz zakwaszacza, tlenku, przez pierwsze dwa tygodnie my dodajemy jeszcze 5-7% (wagowo) otrąb pszennych. Po to, aby pasza była bardziej lekko strawna. Wtedy jeśli nawet prosiak zje za dużo, nie wywołuje to biegunki. U Nas działa to znakomicie :)
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#7 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 20:22

biegunka odsadzeniowa u prosiąt otręby do odsadzeniówki??? odsadzeniówka bez koncentratu??? bynajmniej dziwne! podstawa cynk, zakwaszacz, i przede wszystkim olej do paszy. Pasza odsadzeniowa musi mieć dużo energii, wtedy prosiaczki szybciej sie nasycają i nie przeżerają. Dzięki temu zjadają tyle białka ile jest im potrzebne. Więc nie zapominajmy o bilansowaniu energii z białkiem. Poza tym do prestarteru używajmy najlepszych komponentów, lekko strawnych i smacznych. Ja polecam mączkę rybną 72% białka, HP300, mleko w proszku lub serwatkę słodka w proszku ( zawartość bardzo cennej laktozy) do tego zboże (najlepiej ekstrudowane) obłuszczony jęczmień i pszenica. Nie zapominamy o wspomnianym tlenku Zn ok 4kg/t (jak pisał jarekw), zakwaszacz 5 kg/t i 20l oleju. Czasem można sie pokusić o dodanie antybiotyku, oczywiście konsultując z wetem. Jeśli nie dodamy koncentratu do odsadzeniówki a podamy czysta śrutę to faktycznie prosiaki nie będą miały biegunki ani obrzękówki ale nie będą rosły:) a przecież maja rosnąć!! nie ma sensu oszczędzać w chwili odsadzenia bo i zużycie paszy na kg przyrostu w tym wieku jest bardzo małe. A odkarmiony prosiaczek lepiej rośnie w dalszym okresie tuczu. Jeśli trudno jest komuś zrobić dobrą paszę to polecam lidera i sprintera z provimi ( nowa seria nazwana MPU 2% zawierajaca cynk) bezpieczna pozwalająca uzyskać dobry przyrost choć nie najtańsza. Chciałbym jeszcze nawiązać do bilansowania dawki przez robigal którą opisał w pierwszym poście... napisał 50% pszenica 50% jęczmień 20% koncentrat to daje 120% :):)

#8 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 20:24

biegunka odsadzeniowa u prosiąt przepraszam... o dawkowaniu Zn pisał sadek a nie jak ja przytoczyłem jarekw. sorki

#9 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 05 listopad 2008 - 20:43

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Ja nie mówiłem, że pasza powinna byc bez koncentratu. Zwróciłem tylko uwagę na kilka procent otrąb na start. :)
Chociaż propozycje adamm-a wydają się byc bardzo rzeczowe i na pewno dużo lepsze od moich sposobów.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#10 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 20:56

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Piszesz o Provimi gotowa piekielnie droga a jeszcze modyfikowana to wogóle.

Ja robię na DobroPasz-u grupa Provimi.
Pszenica 45,0%
Jęczmień 23,5%
Olej Rybny 2,5%
BT 310 25,0%
Tlenek Cynku 4,0%

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 05 listopad 2008 - 21:18

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Słuchajcie, co tak naprawdę sprzedają nam koncerny paszowe?. Skoro kupuje koncentrat dla prosiaków gdzie przedział wagowy jest od 0 do 15 kg i stosuję się zgodnie z załączoną recepturą to chyba jest to pasza a nie "trucizna" i nie powinny po niej dostawać biegunki.
Praktykowałem koncentraty różnych firm i efekt jest zawsze ten sam po odsadzeniu.
Wniosek z tego że tylko różnią się nazwą a są zrobione na bazie tych samych komponentów.
Do robionej paszy na bazie koncentratu dodawałem tlenek i Tylan, ale i tak dostawały biegunki.

Miałem już robić badania aby wykluczyć ewentualnie zarażenia stada jakimś wirusem.
Zrobiłem jeszcze na próbę paszę odsadzeniową na bazie komponentów HP300, lakti i milki.
I owszem biegunki po odsadzeniu nie było.
Tylko, taka pasza wychodzi bardzo drogo i trzeba ją podawać minimum 2 tygodnie po odsadzeniu i jeszcze przez trzeci tydzień przechodzić stopniowo na zwykłą.

Proszę piszcie dokładne receptury pasz.

#12 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 06 listopad 2008 - 08:08

biegunka odsadzeniowa u prosiąt moim zdaniem nie unikniesz robienia pasz drogich... skoro sam widzisz poprawę to sie tego trzymaj! to tak naprawdę obróci sie w zysk bo zrobisz paszę o lepszej strawności, bardziej skoncentrowaną dzięki czemu zjedzą jej mniej na kg przyrostu a co najważniejsze urosną szybciej!! nawet jeśli podajesz paszę tańszą... a prośki maja biegunkę to i tak połowa paszy przez nie przeleci, koszt wyjdzie jeszcze wyższy a świnia będzie ci zawalać miejsce przez 6 - 7 miesięcy. zastanawiam sie nad ofertą schaumanna... próbowałeś tego?? Josera ma tez odsadzeniowy koncentrat może ma ktoś doświadczenie z tymi mieszankami?? Trafnie zauważyłeś że takie koncentraty powinny być dobre bez kombinowania... ale niestety tak nie jest:( może pochwal firmy których koncentraty próbowałeś?? Osobiście widziałem dawkę ułożoną dla prosiaczków odsadzanych, 25% koncentratu oprócz tego zboże (taki standard) okazuje sie że w wydrukowanych pozycjach mądry program podaje ilość komponentów rzepakowych... i co ja widzę- 1.49% komponentów rzepakowych... dla prosiaczków o zgrozo!! wychodzi na to że ten koncentrat na ok 5% rzepaku. Nigdy nie widziałem żeby jakiekolwiek normy dopuszczały stosowanie rzepaku u tak młodych świnek.

#13 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 06 listopad 2008 - 09:14

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Jak najbardziej się z tobą adamm zgadzam, dobra pasza dla prosiąt to podstawa.
Napisz mi jeszcze jaką Ty robisz paszę na odsadzenie.
Co do koncentratów to próbowałem różnych: Hendrix, Sano itp.
Schaumanna i Josery nie próbowałem ponieważ w moim rejonie ich nie widziałem.

Powodem może jest białko którego firmy używają w koncentratach, chodzi mi o soję, która jest tania w porównaniu z mlekiem.
Gdzieś czytałem że właśnie soja dla prosiąt jest ciężko strawna i powinno się ją ograniczać.
Niektórzy pisali że na odsadzenie dają paszę bez koncentratu, tylko jak wtedy jest z przyrostami, ja tego nie praktykowałem.

Mój ojciec dawniej dawał świniom parzoną śrutę, serwatkę i polfamix. I nie wiedział co to jest biegunka u prosiąt, a kał to miały taki że można było szybę wybić. Robił też kiszonkę z poplonów (lucerna, kończyna) ponieważ miał mało ziemi i mu brakowało zboża.
Tylko kto by się w to teraz bawił?.

#14 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 06 listopad 2008 - 09:46

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Robigal zagadaj na gg to podam Ci dokładny skład. Tak nawiasem to kiszonka z lucerny może być całkiem dobra... jak tato ja przyrządzał???

#15 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 06 listopad 2008 - 10:00

biegunka odsadzeniowa u prosiąt

A po tych czterech dniach jaką paszę dajesz, na jakie bazie koncentratów i ile procent?.

Ja już dawałem pasze tak zwaną odsadzeniową, tylko ona bardzo drogo wychodzi i faktycznie nie dostawały biegunki. Dawało się ją przez dwa tygodnie po odsadzeniu i przez trzeci tydzień stopniowo przechodziłem na zwykłą (ale oczywiście dla prosiąt).
Ale jak to wiadomo w rolnictwie na wszystko brakuje i nie miałem teraz kasy żeby zrobić taką paszę.

Po czterech dniach stopniowo zwiększam dawkę koncentratu do 20%. Stosuję koncentrat PW Immuno firmy Ekoplon. Skład paszy to: 50% jęczmień, 30% pszenica, 20% koncentrat. A co do braków przyrostów kiedy dostają samo zboże to jest to niewielka strata w porównaniu z tym jakby miały dostać biegunkę, 3 dni chorować, dochodzą jeszcze koszty leczenia.

#16 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 06 listopad 2008 - 10:08

biegunka odsadzeniowa u prosiąt chodzi jednak o to by nie dostały biegunki i nie miały strat w przyrostach :D Mi się udaje, kwestia czy opłaca się podawać tak drogie komponenty?? W moim przypadku się opłaca bo świnki muszą szybko schodzić z tuczarni gdyż zawsze czekają już następne które się ledwo mieszczą na odchowalni. A tylko dobrze odkarmione prosięta rosną szybko w późniejszym okresie. Poza tym oko się cieszy jak świnki 6tyg maja już zarys schabu :lol:

#17 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 06 listopad 2008 - 19:51

biegunka odsadzeniowa u prosiąt Elektrotechnik - powiedz jeszcze bo wcześniej pisałeś że na odsadzenie dajesz 50% jęczmienia + 50% pszenicy + zakwaszacz i tlenek, a premiksu mineralno-witaminowego nie dajesz do tego??.
Muszę to kiedyś na małej grupie spraktykować, zobaczę jakie będą efekty.

Adamm - tata lucerne zbierał orkanem potem w dół z folią na minimum trzech tygodni i kiszonka gotowa. Później przed podaniem jeszcze raz rozdrabniał bąkiem i zadawał na mokro.

Proszę nie mylić tych dwóch nicków

Edytowany przez andrzej2110, 06 listopad 2008 - 20:41.

#18 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 13:07

biegunka odsadzeniowa u prosiąt "Post zastępczy"

My po odsadzeniu dajemy do paszy zakwaszacz i jakoś problemu z biegunką nie ma.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#19 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 13:08

biegunka odsadzeniowa u prosiąt "post zastępczy"

Masseyferguson6140 - możesz uszczegółowić swoją wypowiedź:
- w jakim wieku odsadzasz
- jaką robisz paszę: zboże, koncentraty(jakiej firmy), dodatki (zakwaszacz, tlentk itp.) udział procentowy.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 15:01

biegunka odsadzeniowa u prosiąt My robimy tak: dajemy połowę dawki koncentratu jaka jest zalecana przez firmy sprzedające pasze i dodajemy carbotox i dajemy małe ilości paszy tak z 3 razy dziennie