Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1881 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 20 październik 2015 - 13:33

Juz są stawki dopłat( kurs jest mniejszy od poprzedniego roku i pomniejszone dopłaty) ustalone podaje link 

http://www.arimr.gov...srednich-1.html

Edytowany przez sebas401, 20 październik 2015 - 13:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 12:39
  •  

#1882 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 październik 2015 - 17:13

Co do suszy to nie wiem jaka to będzie kwota zobaczymy co ostatecznie ogłoszą

Zamiast soi pomidory będziemy sadzić do 1ha pomidorów 4 298,89 zł

#1883 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 21 październik 2015 - 11:28

A umowa kontraktacyjna jest wymagana?  :lol:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1884 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 październik 2015 - 17:47

Nie mam pojęcia, ale jak będzie taka dopłata to w przyszłym roku pomidorów będzie tyle, co w tym roku strączkowych  :D

#1885 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 21 październik 2015 - 18:08

na pomidory wymagana kontraktacja.

Ja na przyszły rok łubinu posieję, niestety nie soję, ale ma 500 kg w BB i myślę co z nią zrobić, nie mam zwierzaków

#1886 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 październik 2015 - 23:43

W linkach ocena tegorocznej suszy w soi i problemy z nią związane warto przeczytać i pooglądać filmiki

http://www.tygodnik-...zy-rok-dla-soi/

http://opole.tvp.pl/...we-z-uprawy-soi

https://www.youtube....h?v=2hRxLqRgwso

Ekstruder do soi

https://www.youtube....h?v=fbCUqGaZGng

https://www.youtube....h?v=okcOOvBY070

Ekstruder na WOM

https://www.youtube....h?v=X5ne2ECKRAQ

https://www.youtube....h?v=yvR2dzkUbAg

Edytowany przez pstaszek, 22 październik 2015 - 14:28.

#1887 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 22 październik 2015 - 20:09

szukasz ekstrudera? dla jednej osoby to spory wydatek ale dla kilku gospodarstw jest to już ekonomicznie uzasadnione:)

dużo łatwiej sprzedać śrutę niż nasiona

#1888 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 październik 2015 - 22:37

Zastanawiam się nad takim ekstruderem najtańszy Ukraiński kosztuje 33tyś zł netto wydajność przy soi 150kg na 1h, czyli na 1dobę 3600kg

Silnik w takim ekstruderach ma moc 22kw są jeszcze mniejsze Czeskie 100kg soi na 1h i 15kw silnik jeszcze nie pytałem o cenę

Są też jak widać na filmikach z napędem na WOM, ale to tylko wtedy, gdy ktoś chce na własne potrzeby z napędem spalinowym na sprzedaż się nie kalkuluje

Znajomy ma 1000szt macior i potrzebuje codziennie około 1500 kg śruty sojowej, więc taki na 150kg by wystarczył kwestia ceny takiej soi z ekstrudera on kupuje śrutę po 1600zł za 1t i do tego olej sojowy za 3900zł za 1t trzeba też wspomnieć o lepszych przyrostach i większej przyswajalności soi ekstrudowanej problem w tym jak przekonać o jej zaletach odbiorcę

Żeby była opłacalność to soja ekstrudowana musiała by kosztować 1900zł za 1t

Trudno jednoznacznie ocenić ile by musiała kosztować taka soja po ekstruzji zależy to też od ekstrudera, ponieważ na przykład Ukraiński z silnikiem 36kw ma wydajność 250kg na 1h a Czeski z silnikiem 30kw ma wydajność od 250 do 375kg, więc jak widać opłacalność teoretyczna w ekstruderach Czeskiej produkcji jest większa

W każdym bądź razie sprawa jest warta przemyślenia, ale najpierw trzeba mieć zbyt i być pewnym, jaką się dostanie cenę, bo na skup soi po przyzwoitej cenie jak na razie w najbliższej przyszłości niema, co liczyć

#1889 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 23 październik 2015 - 07:29

Moja soja jeszcze leży na posadzkach i przyczepach. Obsycha i czekam, aż znajdę chwilę aby ją trzeci raz przewiać i wkońcu odwieźć... Wczoraj dzwoniłem do Organiki to cena wynosiła 1150 zł netto. Przy plonie mniej niż 1 tona tak na oko, to opłacalność jest zerowa, a może nawet trzeba dołożyć do interesu. Wszystko policzę jak to odwiozę.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1890 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1067 postów

Napisany 23 październik 2015 - 08:00

dlatego trzeba siac swoje nasiona i wtedy cos zostanie

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1891 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 23 październik 2015 - 08:35

Tak też prawdopodobnie zrobię w przyszłym roku.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1892 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 październik 2015 - 09:27

Racja tak jak już wcześniej pisaliśmy trzeba siać własne nasiona to obniży koszty i to sporo

Teraz koszty ekstruzji soi

Licząc zakup soi po 1300zł za 1t

Co daje nam

Na 1t soi ekstrudowanej trzeba zużyć 1100kg soi, ponieważ w procesie ekstruzji z soi jest odparowywana woda mówi się tu o 10% zmniejszenia wagi spowodowanej odparowaniem wody a więc na 1t soi ekstrudowanej trzeba 1100kg soi nieprzetworzonej, co daje nam koszt 1430zł na 1t soi ekstrudowanej

Wydajność też jest naciągana, ponieważ jak soja jest cała to wydajność nie będzie w górnych granicach ekstrudera, więc należałoby przyjąć, że nasiona nierozdrobnione wstępnie zmniejszą wydajność ekstrudera do 110kg na 1h pracy, co daje nam na 24godziny 2640kg

Jak się dowiedziałem najlepsza wydajność i ekonomia pracy ekstrudera jest wtedy jak ekstruder pracuje ciągle, dlatego trzeba by było, co najmniej 2 ludzi, aby na zmianę pracowali po 12godzin za nocki trzeba by było płacić więcej bynajmniej te 12zł a za dniówkę 10zł praca nie jest ciężka, więc wynagrodzenie wydaje się być atrakcyjne, czyli średnio za 1godz pracy trzeba policzyć 11zł

Zużycie prądu silnik 22kw zużyje w ciągu 1h 20kilowatów prądu przeciętnie, ponieważ jak się dowiedziałem silnik nie pracuje na pełnej mocy a tylko w granicach 18-20kw

Policzymy prąd po 0,60gr za 1kw, co daje nam 12zł na 1godz

Do tego trzeba jeszcze doliczyć amortyzację jak się dowiedziałem żywotność ślimacznicy i ślimaka przy użyciu gorszej, jakości materiału to 200godzin koszt takiego zestawu to 3tyś zł, co daje nam koszt 15zł na 1h do tego trzeba doliczyć ogólną amortyzacje maszyny powiedzmy ze będzie to 5zł na 1h pracy

Co do amortyzacji to mogą się koszty zmniejszyć podobno można obracać ślimaki i je przekładać, co zwiększa ich żywotność i wydłuża czas eksploatacji, co wpływa na koszty, ale to tylko z informacji, jaką dostałem od producenta tak Ukraińskiego jak i Czeskiego dużo też zależy od materiału, czym materiał jest czyściejszy brak piasku pyłów itp. Tym żywotność dłuższa tak ze dopiero w praktyce okazało by się, jaki jest naprawdę koszt amortyzacji, więc te koszty, które tu podałem należy traktować orientacyjnie prąd też jest tańszy jak robicie na własne potrzeby koszty raczej liczone pod sprzedaż

Podsumujmy koszt 1h:

Koszt soi 110kg=143zł

Prąd 1godz 20kilowatów=12zł

Pracownik 1godz pracy=11zł

Amortyzacja na 1godz pracy=20zł

Razem: 186zł

Jak widać koszt wysoki a wiec sprzedaż poniżej 1900zł za 1t soi ekstrudowanej jest nieopłacalna zostałoby wam tylko 4zł, czyli gra niewarta świeczki gdyby samemu obsługiwać ekstruder to zostaje nam 11zł więcej, czyli 15zł na 1godzinę to już jakiś zarobek, chociaż żadna rewelacja, ale gdyby kupić soję w cenie, jaką oferują nam firmy, czyli w granicach 1250zł za 1t soi to koszt obniżyłby się o 5,5zł 

na 1godinę a zarobek byłby 20,5zł na 1godz, co daje nam na 10 godzin 205zł a tym już nie można pogardzić

Czyli jak widać, aby innym się opłaciło to niema, co liczyć na wysoką cenę soi, bo musieliby dokładać do interesu

Podsumowanie ekstruder tak, ale jak będziecie go sami obsługiwać i przetwarzać własną soję a jak byście chcieli mieć ciągłość a tak by musiało być jak byście chcieli sprzedawać to już mogą być problemy z zdobyciem taniego surowca lub sprzedaniem soi ekstrudowanej po wyższej cenie

Zachęcam do przeanalizowania i do ewentualnej dyskusji na ten temat

#1893 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1067 postów

Napisany 23 październik 2015 - 11:34

do tego doliczyc podatki itd, bo zawsze jakiś zyczliwy sie znajdzie co doniesie

Rolnik z powołania :-)

#1894 Share Azor07

Azor07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 23 październik 2015 - 15:50

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/czy-samodzielna-ekstruzja-soi-sie-oplaci,54744.html trochę na temat

#1895 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 październik 2015 - 16:54

Czytałem ten artykuł z niego wynika, że są same pozytywne zalety ekstruzji soi i nie tylko soi, czytałem też inne artykuły na temat ekstruzji mówi się w nich o samych zaletach tego sposobu przygotowywania pasz jest to jedna z nowszych technologii przygotowywania pasz.

Ta cena ekstrudera jest wysoka 14tyś euro netto to cena Czeskiego ekstrudera z wydajnością na 1godz 100kg to jest około 58tyś zł a Ukraiński kosztuje prawie o połowę taniej, czyli 33tyś zł i ma silnik 22kw i wydajność 150kg na 1godz Czeskie ekstrudery są bardzo drogie są jeszcze ponoć Chińskie, ale nie znalazłem na naszym rynku prawdopodobnie będą tanieć, bo dotychczas były dostępne tylko Czeskie, więc narzucali sobie cenę, jaka chcieli teraz będą musieli spuścić albo niewiele sprzedają

Moim zdaniem taki Ukraiński na własne potrzeby jak najbardziej się nadaje i opłaca pamiętajcie, że kupujecie inne maszyny uprawowe siewne czy kombajny itp., Których używacie tylko w sezonie, więc wydatek około 40tyś brutto to niewiele biorąc pod uwagę fakt, że będziecie tego używać przez cały rok i mieć z tego wymierne korzyści moim zdaniem jak najbardziej na własne potrzeby się opłaca oczywiście, czym macie większą hodowlę tym opłacalność większa

Na własne potrzeby niższy koszt prądu niema potrzeby zatrudniania ludzi no chyba ze hodowla jest duża to i tak się kogoś ma tak jak u mojego znajomego no i nie trzeba się martwić, że was opodatkują

#1896 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 październik 2015 - 14:16

Jakie odmiany Soi zaliczaja sie odmian jadalnych. Bo jest też soja oleista. Potrzebne mi to jest do ESU i nie wiem jaką posiac. Jedna ma wiecej a druga ma mniej ESU.

#1897 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 październik 2015 - 18:45

Każda soja jest oleista

Wiem, że soje z jasnym znaczkiem są bardziej preferowane, jako jadalne

Z tego, co się orientuję to wszystkie rodzaje, jakie mamy dostępne w Polsce są jadalne sam przyrządzałem mleko sojowe i kotlety sojowe zarówno z Anushki jak i Merlina i Mavki Amandine z tego, co czytałem jest preferowana, jako konsumpcyjna z powodu jej posmaku orzechowego, ale ja osobiście z Amandine jeszcze niczego nie robiłem

Najlepiej jak byś zadzwonił do którejś z firm i zapytał, która z odmian jest typowo konsumpcyjna no i musieliby ci dać na to papier

Tak naprawdę to agencja ci powinna podać odmiany, które według nich są uznane za jadalne a jeśli nie maja takiej listy to każdą możesz podać, jako jadalna, bo jak oni to zweryfikują skoro nie mają wyszczególnionych odmian jadalnych

#1898 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 24 październik 2015 - 20:33

No niby tak... Kazda soja wyglada podobnie. Jak mowisz ze nawet  Marlina mozna zaliczyc do jadalnych wiec nie ma co szukac... niby sa wyszczegolnione odmiany jadalne np Malaga, Amaldine ale z drugiej strony jak mozna udowodnic chyba ze faktura ale np z mojej strony Merlina tez moge uznac za jadalną

#1899 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 październik 2015 - 09:00

Ja na twoim miejscu bym się tym nie przejmował

Posiałbym odmianę, która w twoim rejonie najlepiej się sprawdza pod względem plonowania i wczesności dojrzewania tak jak mówię na dzień dzisiejszy nikt z kupujących nie segreguje odmian, jako jadalne czy paszowe jedynie spotkałem się z tym, co już pisałem, że wolą odmiany z jasnym zarodkiem, bo te się lepiej sprzedają, jako jadalne, ale i tak wam więcej nie zapłacą za te z jasnym zarodkiem, więc niema, co na to patrzeć trzeba się skupić na plonie i dojrzewaniu a w przyszłości jak będą lepiej płacić za te, które są bardziej przydatne, jako konsumpcyjne to będziemy się do tego dostosowywać teraz niema Sobie, Co tym głowy zawracać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1900 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów