Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1781 Share Dasiekk

Dasiekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 21:19

U mnie Anushka już liście prawie zgubiła. Czym pryskacie na dojrzewanie i żeby łatwo zebrać? Ktoś mi podpowiadał Reglone , ale jaka dawka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 20:59
  •  

#1782 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 05:07

Ja osobiście popryskałem glifosatem większość soi ale zostawiłem 7,20 ha niepryskanej, czyli 0,70ha Amandine do siewu będzie i 6,5ha Merlina jest idealnie czysty bez chwastów zobaczę czy dojdzie sam bez oprysku

Reglone działa natychmiastowo, ale nie niszczy korzeni, czyli jak masz perz to ci go nie zniszczy tak jak i innych wieloletnich chwastów a gdyby przyszedł deszcz i będzie padać z 1 tydzień to chwasty mogą się obudzić i zaczną odrastać tak, że z tym reglone to na dwoje babka wróżyła poza tym jest droższy od glifosatu przy dawce od 2,5-3l w strączkowych a w ziemniakach w dwóch dawkach pierwsza 2-3l na1ha a druga 4-6 dni po pierwszym zabiegu 2l na 1ha (ja bym zastosował, co najmniej 3l)

1l reglone w 10L opakowaniu kosztuje 78zł a glifosat można już kupić za 15-20zł w 20l opakowaniu, więc 1l reglone kosztuje tyle ile glifosat na 1ha, dlatego jak masz więcej ha tej soi to moim zdaniem lepiej glifosat na efekt działania reglone potrzeba około 7-10 dni w strączkowych a glifosat musisz czekać, co najmniej 15 dni od oprysku więc tu reglone jest znowu lepsze od glifosatu, więc wybór należy do ciebie

#1783 Share monix

monix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 12:11

mam merlina lisci jusz niema wyrwałem  i zmierzyłem wilgotnosc 14,3   straki pekaja i osypuja sie  kosic

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1784 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 18:15

Jeśli w mirę równo dojrzała, czyli nie masz zielonej to nie masz, na co czekać tylko kosić

U mnie też strąki pękają szczególnie ostatnie dni dały popalić soi temperatura przekraczała 30 stopni, więc ta soja, która wcześniej uschła z powodu suszy to już prawie w 90% się wysypała, jeśli nie przyjdzie jakieś ochłodzenie to będzie kiepsko poza tym czekam komisję mają ocenić straty z powodu suszy mam nadzieję, że tą soję, która się wysypała też zaliczą 

#1785 Share dyga25

dyga25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 19:19

Soja wykoszona,część strąków wystrzeliła ,chyba 1/4, plon orientacyjny około 6 t z 3 ha :o

#1786 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1061 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 20:51

2t z ha to nie tak tragicznie

Rolnik z powołania :-)

#1787 Share Janinka

Janinka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 22:00

Jeśli w mirę równo dojrzała, czyli nie masz zielonej to nie masz, na co czekać tylko kosić

U mnie też strąki pękają szczególnie ostatnie dni dały popalić soi temperatura przekraczała 30 stopni, więc ta soja, która wcześniej uschła z powodu suszy to już prawie w 90% się wysypała, jeśli nie przyjdzie jakieś ochłodzenie to będzie kiepsko poza tym czekam komisję mają ocenić straty z powodu suszy mam nadzieję, że tą soję, która się wysypała też zaliczą 

u mnie to samo  :(  ja sialam 8 maja wiec jeszcze dlugo powinna byc na polu!!! wczoraj bylo osypanych niewiele,dzisiaj juz bylo zle. do kompetu sa tez zielone straczki i tak niewiadomo co robic ,a w koszty isc z zasuszaniem i sklejaniem mysle ,ze sensu nie ma. ONA PO PROSTU USCHLA. SZKODA MI TYLKO PRACY BO SPLEWILAM Z SAMOSIEWOW.ale coz taki fajny mamy rok :rolleyes:  pozdrowienia dla wszystkich.

#1788 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 02 wrzesień 2015 - 06:43

Wczoraj dzwoniłem do Organiki gdzie mam kontrakt i gość mówił, żeby lepiej nie zasuszać soi bo jak pójdzie na spożywkę to mogą być jaja. Czekam aż naturalnie dojrzeje. Po południu obejrzę Merlina i może dokończę zbiór.  Ten facet mówił, że w tym roku prognozy plonów wachają się od 700-1000 kg z hektara...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1789 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 07:46

dyga25

Pozazdrościć takiego plony w tym roku ja bym chciał mieć 1t z 1ha, ale nie wiem czy zdołam tyle zebrać, chociaż dzisiaj od rana popaduje, więc już nie będzie tak słonce prażyć to i strąki nie będą się tak otwierać, czyli zobaczymy, co będzie na dzień dzisiejszy plany są, aby kosić po 15 września

Janinka

Niestety tak jak i u większości z nas, ale niema, co narzekać niektórzy maja jeszcze gorzej, więc cieszmy się, że nie było żadnej trąby czy tego typu zdarzenia atmosferycznego

#1790 Share monix

monix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 09:52

MOŻNA STOSOWAĆ BOXER FIRMY SYNDETA  W SOI DO 3 DNI PO SIEWIE CIEKAWE JAKI EFEKT

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1791 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 20:49

Spektrum działania na chwasty nie jest za szerokie więc i efekt samego Boxer-a 800 EC  będzie mizerny, i wygląda na to że mamy kolejny herbicyd dla soi zarejestrowany w uprawach małoobszarowych 

http://www3.syngenta...na-maloobsz.pdf

#1792 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 20:44

Panowie byłem na warsztatach polowych - soja w Zwanowicach | G.P.R.U „KOM- ROL” Sp. z o.o. I tam dowiedziałem się, że na wiosnę maja być dostępne nowe środki do stosowania w soi ma być ich aż 10 rodzajów niestety nie powiedziano, jakie to będą środki, ale sam fakt, że będzie ich aż 10 powinien dawać nam nadzieje, że problem z chwastami będzie w dużej mierze rozwiązany

A tu kilka zdjęć z tych warsztatów wszystka soja posiana siewnikiem do kukurydzy w rozstawie rzędów 45cm ilość nasion na 1m kwadratowy około 50sztuk

IMAG0525.JPG IMAG0526.JPG IMAG0527.JPG IMAG0528.JPG IMAG0531.JPG IMAG0533.JPG IMAG0535.JPG IMAG0536.JPG IMAG0538.JPG IMAG0540.JPG

No i kilka zdjęć mojej soi

Merlin-03-09-2015.,.JPG Merlin-03-09-2015...JPG Merlin-03-09-2015.JPG

Amandine-03-09-2015,,...JPG Amandine-03-09-2015,,..JPG

Amandine-03-09-2015...JPG Amandine-03-09-2015..,.JPG

Amandine-03-09-2015....JPG Amandine-03-09-2015..JPG

Edytowany przez pstaszek, 04 wrzesień 2015 - 20:59.

#1793 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 04 wrzesień 2015 - 20:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Wiesz może czym pryskają że taka czysta?
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1794 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 21:08

Niestety była mowa tylko o znanych kombinacjach a przy poletkach nie było opisu odnośnie stosowania herbicydów, ponieważ warsztaty dotyczyły głównie siewu w szerokie rzędy siewnikiem do kukurydzy i to był główny temat tych warsztatów

Czyli pokazanie, że można siać soje siewnikiem do kukurydzy i zmniejszyć ilość wysiewu na 1ha soi z 70 sztuk soi na 1m kwadratowy do 50 sztuk soi na 1m kwadratowy

Mówiono o jednakowej przestrzeni dla każdej rośliny soi, co miało wpływ jak widać na zdjęciach do lepszego wzrostu roślin i zawiązywania większej ilości strąków na roślinie

I to był główny cel tych warsztatów

#1795 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 05 wrzesień 2015 - 20:54

Koledzy dziwne pytanko ziarnko soi jest okrągłe czy fasolowate (podłużne)?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1796 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 07:59

Naprawdę dziwne pytanie...?

Suche nasiona zazwyczaj mają kształt zbliżony do okrągłego a niedojrzałe i mokre nasiona mają kształt fasoli, czyli podłużny tyle w tym temacie

Dodam tylko, że w tym roku nasiona, które zaschły przedwcześnie mają też bardziej kształt fasoli, choć są suche to zachowały kształt podłużny

Ale jeśli wszystko jest ok to soja jest bardziej kulista niż podłużna 

#1797 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 08:33

Dzięki za wyjaśnienie, bo sąsiad ma soję i właśnie w zeszłym roku oglądałem ziarna to były kuliste zaś w tym roku u jednego patrzę fasolowate zobaczyłem u drugiego też fasolowate roślina wyglądem przypomina soję myślałem że mnie w konia robią.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1798 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 09:14

W jakich cenach skupują w Was soje? u mnie 1200 netto (województwo lubelskie)

#1799 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 16:46

No to szału nie ma... Wydawało się, że rzepak podciągnie trochę cenę soi. Mniej więcej taka cena była rok temu w Solarcorn w Kraśniczynie (powiat krasnostawski) jak sprzedawaliśmy. Zna może ktoś aktualną cenę z tego skupu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1800 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 18:40

rok temu było 1560zł., dzisiaj w  krasniczynie jak dzwoniłem 1200...