AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
01_Spider    54

 

a co powiecie o siewie, znajomy co dowiadywał się od znajomych co mieli soję, to niby siać ją siewnikiem zbożowym, w każdym rzędzie, bo niby jak będzie tak posiana to będzie ze sobą bardziej konkurować i rośliny przez to będą wyższe, przez co niiby ma się więcej miejsca zrobić na strączki... 

Ja mam odwrotne doświadczenia, tam gdzie było posiane gęsto miałem najmniejszy plon, rośliny wysokie ale mało strąków.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Pstaszek kiedy wjeżdżasz w soję z mechanicznym niszczeniem chwastów.Nie uważasz że zwiększasz koszty.Najpierw pryskasz a później wzruszasz ziemię co pobudza chwasty do wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo napisał praktycznie wszystko, co trzeba soja bardzo dobrze reaguje na mechaniczną uprawę potwierdzali to też Włosi ja po pierwszym roku uprawy też to potwierdzam a i jahooo w swoich doświadczeniach też to potwierdza

Powtórzę jeszcze raz, że nie mam zamiaru prowadzić walki z chwastami mechanicznie chodzi mi bardziej o napowietrzanie ziemi niszczenie zaskorupienia a przy okazji jak będą chwasty to też je zniszczę

Nie wyobrażam sobie nie robić pierwszego zabiegu chwastobójczego gdybym chciał niszczyć tylko mechanicznie to musiałbym zainwestować w bronę chwastownik

Oprysk po schodowy też będzie przeprowadzony tylko wtedy jak będzie taka potrzeba nie będę pryskał jak nie będzie chwastów czy też jak mechaniczne spulchnianie zniszczy je na tyle, że nie będzie potrzeby stosowania po wschodowo chemii

Co do terminu stosowania uprawy mechanicznej to będzie to zależeć od zaskorupienia gleby nie będę bez potrzeby jeździł po polu chciałbym zacząć po wschodach soi tak żeby było wyraźnie widać rzędy to jest około miesiąca po siewie w tym czasie środki zazwyczaj już tak nie działają i przepuszczają chwasty, ale to też trzeba będzie dopracować

Co do kosztów to na początku też myślałem, że to będzie drogo, bo będę musiał jeździć pomału, ale okazało się, że w ciągu jednego dna zrobiłem cały areał, czyli 30 ha wiec przeliczając to nie wychodzi to drogo a na pewno taniej niż chemiczna walka z chwastami, ale tak jak wcześniej napisałem żeby prowadzić walkę z chwastami mechaniczną trzeba by było jeszcze kupić bronę chwastownik

Co do gęstego siewu to zgadzam się tu w całości z 01_Spider też to zauważyłem gęsty siew nie sprzyja plonowaniu teoretycznie mówi się, że w gęstym siewie strąki zawiązują się wyżej, ale oprócz tego jest zagrożenie wyleganiem, więc nie wiem czy to dobry kierunek poza tym trzeba więcej materiału siewnego a to jest na rękę firmą sprzedającym materiał siewny

Włosi też potwierdzają, że siew w szerokie rzędy jest korzystniejszy dla soi trzeba jednak dobierać odmiany o większej krzewistości (wytwarzające pędy boczne, na których są strąki) Włosi sieja soję w ilości nieprzekraczającej 400 000 nasion na 1ha a nam się mówi, że mamy siać 600-700 tyś nasion na 1ha mi w zeszłym roku zostało około 20 jednostek a miałem kupionych 120 jednostek jak widzieliście na zdjęciach soja wcale nie wyglądało, że jest za rzadko posiana ładnie zaciągnęła rzędy niestety nie mogę określić, jaki by był plon z powodu suszy zebrałem około 400kg z 1ha mnóstwo nasion leżało na ziemi z powodu pękania nasion, dlatego w Tym roku powtórzę to doświadczenie

Oczywiście ja na razie robię doświadczenie, ale w zeszłym roku w opolskim byłem na seminarium i tam siali soję siewnikiem punktowym, co 45cm i stwierdzono, że jest to korzystne dla soi i można siać soję w szerokie rzędy poza tym wszystkie firmy sprzedające nasiona podają rozstaw w granicach 20-40cm wiec nie jest to nic nadzwyczajnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Chemia też kosztuje, poza tym coś tam po niej zostaje. Doświadczenia moje i to, co opisał Pstaszek pokazują, że metoda mechaniczna nie jest droga, jest skuteczna, dodatkowo zaś napowietrza glebę, co ułatwia soi (bakteriom) asymilację azotu.  Ja kilka lat poza afalonem na start nie stosowałem żadnej chemii, nawet nawozów pod soję , tylko uprawę mechaniczną i plon wynosił około 2t/ha.  W przypadku braku dopłat do soi należy liczyć koszty.

Metoda mechaniczna nie pozostawia po sobie żadnych substancji ubocznych rozkładu chemii, co ma znaczenie w przypadku roślin następczych. Prawdopodobnie zwiększy się ilość pozostałego w glebie azotu.  Wzrost soi nie jest hamowany, więc i plon powinien być większy.

Niestety, nie znalazłem żadnych materiałów, aby były prowadzone takie badania. Nie są one na rękę koncernom chemicznym, więc ich nie sponsorują.

 

Zaraz zaraz, nie śledzę ostatnio co się dzieje w temacie. Kolego nie ma być dopłat do soi? A do jakich strączkowych ma być? Przy takim obrocie sprawy sianie soi całkowicie mija się z celem...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

master20002@ koledze jahoo@ chodziło raczej o wszystkich strączkowych ale to nic nie pewnego bo nigdzie nie znalazłem artykułu, który by twierdził, że w tym roku dopłaty będą albo ich nie będzie, wnioski na nowe dopłaty przyszły więc coś się powinno niebawem wyjaśnić...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Nie ma nigdzie informacji, że będą, i nie ma że nie będzie. Po prostu wiele osób niezależnie od dodatkowych dopłat posieje strączkowe, w tym soję. Bez dodatkowej dopłaty należy jeszcze bardziej uprościć uprawę, aby zredukować koszty. W sumie będzie to tylko siew dla dodatkowego azotu oraz aby spełnić warunki zazielenienia, jak ktoś ma takie wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

zgadza się ale u wielu takie coś zmienia plan zasiewow. miałem siać po rzepaku całość, a tak to posieje tyle ile muszę, a reszta będzie kukurydza.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dzisiaj zakupiłem Boxer na soje. Kupiłem za jednym zamachem bo i na łubin brałem. Planowana dawka to 3,1 l na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

hodowcy nasion twierdzą, że wysiew soi ze swojego rozmnożenia ( odstępstwo rolne ) jest wbrew prawu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do zaprawy żelowej to osobiście nie stosowałem, więc nie znam jej skuteczności, ale na pewno żel dobrze będzie pokrywać nasiona soi

mpopis

Co do: odstępstwa rolnego

To już wcześniej o tym pisałem, ale dla przypomnienia jeszcze raz wstawię

Agencja Nasienna Sp z o o

22 stycznia o 11:32 · 

#‎SOJA? TYLKO KWALIFIKOWANY MATERIAŁ SIEWNY!

W związku z coraz częściej spotykanym siewem nasion soi pochodzących z własnego zbioru, Agencja Nasienna w Lesznie informuje rolników, że takie siewy są przestępstwem, gdyż naruszają wyłączne prawo hodowców. Soję siać należy tylko, jako kwalifikowany materiał siewny!

#‎Hodowca, tworząc nowe odmiany roślin uprawnych, obejmuje je ochroną prawa wyłącznego. Oznacza to, że hodowca jest właścicielem odmiany i tylko on lub upoważniona przez niego osoba lub firma może przygotować do siewu i/lub wysiać materiał tej odmiany. Upoważnienie takie musi mieć formę pisemną. Najczęściej hodowca zastrzega warunki udzielonego upoważnienia oraz opłatę, którą hodowca ustala samodzielnie. Taka umowa nazywa się licencyjną, a opłata - opłatą licencyjną. Jeżeli chcesz wysiać soję z własnego zbioru, musisz zwrócić się do hodowcy, który jest jej właścicielem, z prośbą o udzielenie licencji na ten siew. Trzeba będzie dobrze uzasadnić tę prośbę. Przede wszystkim trzeba będzie również udowodnić, że materiał przeznaczony do siewu pochodzi z własnego zbioru, a nie z nielegalnej wymiany z sąsiadem lub z targowiska. Pamiętaj, że hodowca nie musi się zgodzić! Wówczas pozostanie wyłącznie siew z własnego zbioru.

 

Jeszcze jeden artykuł też warto przeczytać:

http://www.tygodnik-...wa-odmianowego/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Kto im bedzie kupował te nasiona po kosmicznej cenie. Troche przesadzaja z tymi cenami czy to soja czy łubin. Jesli chodzi o pszenice to ceny sa w granicach rozsadku za kwalifikat a tu masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

@Pstaszek napisałeś wczesniej , że srednia z ha.wyszła ok 400kg w szerokich rzędach a ja siałem co druga i bez uprawy miedzy rzadkami i miałem ok. 800 kg. przy tej suszy odmiana mavka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Merlina nie sieje, ale będę miał Amadine i myślę gdzieś max 100 kg siać bo jest drobna. kwalifikatu szło 130 kg ponad. Jeszcze dokładniej będę wiedział jak zrobię próbę kielkowania.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Ja tez własnie myślałem że siać koło 100 kg/ha. A kwalifikatu 120 to będzie za dużo w takiej szerokości rzedów twoim zdaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

z tego co mam zapisane to kwalifikatu Merlina sialem 99,4 kg na ha w rzędy co 25 cm. Tak jak pisałem wyżej, ziarno w tym roku dużo drobniejsze więc i masą trzeba zejść. najlepiej zrobić sobie obliczenia na podstawie MTZ


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

po jakim czasie soja kiełkuje. Zakupiłem nasiona i sprawdzam siłe kiełkowanie. Wysiałem na mokrą legnine 25 nasion soi. Mineło 3-4 dni i nic. Jedynie speczniała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

toomi30

I co z tego wynika? Sugerujesz, że ty nic nie robiłeś i miałeś więcej niż ja? Czy może, że Mavka jest lepsza? A może sam nie wiem, co???

Nie możesz tak tego porównywać ja miałem 30ha soi i średni wyszło mi 400kg z 1ha, więc sam rozumiesz, że na niektórych polach było więcej a na niektórych było mniej niż 400kg druga sprawa to nie wiem czy dobrze doczytałeś, ale soja się osypała, więc plon na pewno był większy i to dużo większy liczyłem na plon około 2,5t z 1ha jak widziałeś zdjęcia soi, jakie wstawiałem to sam powinieneś się domyślić, że soja zapowiadała się rewelacyjnie ( w galerii jest parę zdjęć ubiegłorocznej soi, więc możesz sobie zajrzeć do mojej galerii)

Co do gęstości siewu to myślę, że jak soja się nie krzewi to niema, co zbytnio obniżać ilości wysiewu i pamiętajcie, że nie kilogramy a ilość sztuk na 1metr kwadratowy jest ważna no i siła kiełkowania

 

andrzej1988

Wszystko zależy od zdolności siły kiełkowania myślę, że po tygodniu powinna już skiełkować soja potrzebuje dużo wody, więc nic dziwnego, że na razie pęczniała

Czekaj cierpliwie i nie zapomnij jej podlewać i powinna być w ciepłym pomieszczeniu

 

 

Dostałem już część nasion a mianowicie Ansera 8 jednostek, Amandine 4 jednostki, Abelina 4 jednostki, nie dostałem jeszcze Aligatora 4 jednostki i Amarok 4 jednostki Amarok będzie mnie kosztował 240zł 1 jednostka wcześniej pisałem, że jej nie będzie, ale jednak udało się ją ściągnąć tylko, że przyjdzie mnie to bardzo drogo oby się okazała taka jak mi ja zachwalali szczególnie chodzi oto, że się ma krzewić, dlatego ja wziąłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

kupiłem nasiona nie z centrali tylko od rolnika i tak wlasnie mysle sobie. Nasiona niby stechlizna nie jada, nie smierdza wiec zawilgocone nie powinny byc. poczekam jeszcze. łubin to po 3-4  dniach juz kiełki wypuszczał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

@andrzej1988 ja zasiałem w korytku po kwiatach soję z łubinem to łubin pokazał się 3 dni wcześniej od soi.Poczekaj,wzejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja juz nawet dzisiaj i w pudełku z ziemia zasiałem i podlałem. Moze bez potrzeby panikuje. Poczekam jeszcze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

watpie zeby była desykowana bo gdzie niegdzie sie trafiaja zielone nasionka ale jest ich bardzo mało i gosciu troche narzekał bo nierowno dojrzewała i musiał czekac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

braku siły kiełkowania może być skutkiem kilku przyczyn w soji, 

rundupu zamiast reglone do dosuszania na polu, 

suszenia w suszarni (temperatura powyżej 40 stopni i obicia , albo złego zbioru i kilkukrotnego przerzucania nasion (suche nasiona bardzo  latwo traca siłę kiełkowania od samych obić- dziwne ale prawdziwe ). ogólnie to bardzo ciężko zachować siłę kiełkowania powyżej 80 procent. 

przez 3  lata uprawiałem materiał nasienny soji dla CN - i to dałem sobie spokój bo płacą jak za soje plus 30 procent - a upierdliwość straszna. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj