Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1701 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 08:47

czasu dużo, ale widze że coraz więcej osób mówi nie drogim i nie dokońca dobrym nasionom kwalifikowanym.

Na pielnik 6 oferty brak

Wczoraj oglądałem soję Annuszkę sianą z własnego materiału, siana ok 5 maj, pryskana afalon + command, i jedynie na 20 % poprawka supero na jednoliścienne i powiem wam że chciałbym żeby tak moja wyglądała, ładna czysta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 06:58
  •  

#1702 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 13:24

Ja zadzwoniłem do przedstawiciela Bednar pielnik Row-Master RN_S w mojej okolicy i dowiedziałem się, że w produkcji są na dzień dzisiejszy najmniejsze pielniki 12rzędowe i najprawdopodobniej mniejszych nie będą robić

Więc pozostaje nam poczciwy nasz rodzimy pielnik lub porządny, ale drogi kongskilde oni maja od najmniejszych do największych kiedyś będę musiał zadzwonić do Kutna, bo tam się znajduje fabryka kongskilde w Polsce i dowiedzieć się ile by kosztował 6ścio rzędowy pielnik taki bez wypasu

http://www.kongskild...ator VCO VCOF

Słowo się rzekło no i już znam cenę 6cio rzędowego pielnika firmy kongskilde taki pielnik wersja VCO-3-637 kosztuje na dzień dzisiejszy jedyne 23,700zł netto, czyli około 29 tyś zł brutto trzeba około 2 miesiące wcześniej zamawiać

http://www.kongskild...CO BRO 0912.pdf

Czyli pozostaje nam nasz wysłużony, ale równie dobry oczywiście po małych udoskonaleniach 

Edytowany przez pstaszek, 13 lipiec 2015 - 13:50.

#1703 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 14:08

a to moja soja, zdjecie z dzisiaj tj 13.06.2015 odmiana Mavka

ps. odrazu zaproponuje jakby ktoś z woj lubelskiego chciałby się wymienić nasionami na inna odmianę to prosze smiało pisac:)

Załączone miniaturki

• WP_20150713_001.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1704 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 13 lipiec 2015 - 14:15

Zwierzyna Ci nie niszczy tej soi? Bo widzę, że miedzy lasem ją masz. U mnie mimo, że nie mam lasu ani krzaków w promieniu 1 km sarny przez jakiś czas ucztowały. Konkretnie na Amadine. Teraz ich nie widzę, ani nie zauważyłem zniszczonych roślin.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1705 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 16:55

A tak wygląda soja u mnie na dzień dzisiejszy

Najpierw Amandine ma około 80 cm wysokości

A teraz Merlin ma około 60cm wysokości

Edytowany przez pstaszek, 04 wrzesień 2015 - 20:47.

#1706 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 14 lipiec 2015 - 08:31

Pstaszek ładna bujna soja, ja u siebie mierzyłem Merlina to też ma ok. 60 cm na większości pola a mam jedno takie miejsce to 80cm sobie liczy :blink:

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1707 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 11:24

Fakt, że miejscami Merlin jest większy, ale miejscami też mniejszy większość u mnie ma 60cm

A Amandine dużo wyższa i widać, że wciąż rośnie nie wiem, co by było gdyby miała brodawki tak jak Merlin to prawdopodobnie by u mnie ją położyło jedyny problem z Amandine to jest na pewno późniejszą odmianą od Merlina i nie wiem, kiedy będzie do zbioru gotowa, ale z 10 dni później od Merlina to na pewno zaważy na jej przyszłości w moim gospodarstwie

#1708 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 12:53

Panowie wiecie jakie niedobory są przyczyną karłowatych zwiniętych do środka młodych liści? Ptaszek widze u Ciebie też podobne objawy jak pofałdowanie starszych liści. 

#1709 Share PiotrKozak

PiotrKozak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 13:04

Nie jest tak źle a chwilowo spore są dopłaty do ha 

#1710 Share Dasiekk

Dasiekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 13:47

Panowie wiecie jakie niedobory są przyczyną karłowatych zwiniętych do środka młodych liści? Ptaszek widze u Ciebie też podobne objawy jak pofałdowanie starszych liści. 

To pofałdowanie to może być "uczulenie" na pozostałości po opryskach doglebowych. Podobno soja jest w stanie "wyssać" pozostałości jeżeli nawet  ciągu ostatnich 5 lat była kukurydza na danym kawałku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1711 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 13:51

To pofałdowanie to może być "uczulenie" na pozostałości po opryskach doglebowych. Podobno soja jest w stanie "wyssać" pozostałości jeżeli nawet  ciągu ostatnich 5 lat była kukurydza na danym kawałku.

Kukurydzy tam nie było minimum 20 lat i raz rzepak 3 lata temu a tak to zboża. To występuje placowo. pH na polu jest od 6.1 do 6,6 wiec to raczej też nie problem. Pojade zaraz na pole to wstawie foty 

#1712 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 14:36

Pawel1990

U mnie na Amandine coś takiego występuje jak zresztą widać na zdjęciach, ale młode ani stare liście się nie zwijają w kształt łyżeczki ani nie są karłowate wiec raczej choroby nie podejrzewam  

A po oprysku to raczej też nie, bo wszędzie gdzie soja była to mustang był stosowany w dawce 1l na 1ha, więc wszędzie by musiało tak być a na Merlinie tego niema no chyba, że Amandine bardziej wrażliwa jest a tego wykluczyć nie mogę, więc to pofałdowanie na Amandine może być od pozostałości po mustangu, ale tego na 100% pewny nie jestem

A u ciebie jak piszesz że występuje to placowo i nie jest to na uwrociach tam gdzie oprysk by mógł się założyć to najprawdopodobniej są to te same objawy, co u mnie w zeszłym roku, czyli objawy chorobowe też miałem karłowe rośliny i zwinięte młode liście, ale wstaw zdjęcia to będzie można lepiej ocenić, co to może być

#1713 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 19:22

Pawel1990

U mnie na Amandine coś takiego występuje jak zresztą widać na zdjęciach, ale młode ani stare liście się nie zwijają w kształt łyżeczki ani nie są karłowate wiec raczej choroby nie podejrzewam  

A po oprysku to raczej też nie, bo wszędzie gdzie soja była to mustang był stosowany w dawce 1l na 1ha, więc wszędzie by musiało tak być a na Merlinie tego niema no chyba, że Amandine bardziej wrażliwa jest a tego wykluczyć nie mogę, więc to pofałdowanie na Amandine może być od pozostałości po mustangu, ale tego na 100% pewny nie jestem

A u ciebie jak piszesz że występuje to placowo i nie jest to na uwrociach tam gdzie oprysk by mógł się założyć to najprawdopodobniej są to te same objawy, co u mnie w zeszłym roku, czyli objawy chorobowe też miałem karłowe rośliny i zwinięte młode liście, ale wstaw zdjęcia to będzie można lepiej ocenić, co to może być

wygląda to tak: zdjęcie 1 i 2natomiast nr 3 i 4 to miejsca gdzie jest normalnie

Załączone miniaturki

• IMAG1767.jpg
  • IMAG1768.jpg
  • IMAG1778.jpg
  • IMAG1774.jpg

#1714 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 20:30

Hmm na karłowatą to ona nie wygląda 70cm to nie jest źle

Nic tu strasznego nie widać fakt nieco młode liście się zwijają, ale nie wiem, jaka tego może być przyczyna

#1715 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 20:38

Hmm na karłowatą to ona nie wygląda 70cm to nie jest źle

Nic tu strasznego nie widać fakt nieco młode liście się zwijają, ale nie wiem, jaka tego może być przyczyna

jest taki placyk gdzie ma 40 cm ale mnie ciekawi co to jest

#1716 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 04:52

Najlepiej było by zbadać te rośliny pod kontem zawartości substancji czynnych pozostałości po chemii i na zawartość składników, czyli czy czegoś jej nie brakuje no i na obecność chorób

Wtedy była by jasna sprawa i wiedziałbyś na pewno, co to jest lub wykluczyłbyś te podstawowe przypuszczenia

A tak możemy tylko gdybać i przypuszczać nie napisałeś czy te objawy są na całym polu czy tylko na uwrociach lub czy na uwrociach jest tego więcej

Czy jak rośliny były młode to miały jakieś objawy chorobowe na przykład zasychanie więdnięcie dolnych liści

U mnie w zeszłym roku tam gdzie były objawy chorobowe to już od samego początku soja chorowała i place, w których były objawy wraz z wzrostem soi się powiększały, jeśli u ciebie było podobnie to może to być choroba, ale wcześniej nic nie pisałeś, więc nie wiem jak u ciebie było, więc trudno coś tu jednoznacznego powiedzieć, ale jeśli wcześniej nie było na soi żadnych objawów to raczej choroby bym wykluczył 

#1717 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 07:36

herbicydy wykluczam. Jeśli czas pozwoli to w tym tygodniu rośliny pojadą do laboratorium.

#1718 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 21:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję Merlin na dzisiaj, i jak to wygląda dobrze czy źle?
20150720_201823.jpg

Następnym razem położe jakiś punkt odniesienia albo miarkę

Edytowany przez Grzenio, 20 lipiec 2015 - 21:39.

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#1719 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 19:54

liczyłeś ile ma strąków ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1720 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 23:20

czy ktoś w polsce uprawial już soję A ile ma mieć? Nie liczyłem, zobacze jak do zbiornika będzie sie sypało.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!