Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1681 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 10:49

wing-p rozprowadzają wszystkie firmy i nie ma problemów z zakupem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 16:01
  •  

#1682 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 18:23

EKO-ENERGIA

Ok

A jak się nie dowiesz to może ja podzwonię, ale zobaczymy, co tobie powiedzą

mpopis

W Internecie faktycznie jest do kupienia, choć w mojej okolicy nie mieli, ale mogą sprowadzić więc problemu nie powinno być

#1683 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 19:46

Co sądzicie czy można teraz prysnąć Targą? Bo na jednym kawałku dużo owsa wyskoczyło.

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1684 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 10 lipiec 2015 - 08:33

Czy spotkaliście się na waszej soi z takim szkodnikiem.Wygląda jak oprzędzik:

https://www.google.c...jC1uNkiKXC3F3w=

Wczoraj poszedłem zobaczyć jak wygląda soja a tam taka niespodzianka.Liście soi mają powygryzane dziurki i siedzi na roślinie do 5 szt.

#1685 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 10:55

Szkoda, że nie zamieściłeś zdjęcia soi z tymi uszkodzeniami było by łatwiej szukać w mojej soi

Na razie nie byłem oglądać, ale pojadę popołudniu teraz montuje żmijki w naczepie do rozładunku zboża

Nie wiem jak u was, ale u mnie temperatura spadła do 15 stopni i jest zimno

Najpierw straszne upały a teraz zimno jak by to jesień była a nie lato

#1686 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 lipiec 2015 - 11:31

U mnie też chłodno, ale jak się coś robi to z krótkim rękawem jest w sam raz, ale rano jak wyszedłem to mną zatelepało... Dziwna ta aura, jak pali to do przesady później wieje i zimno się naraz robi...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1687 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 14:32

dostałem ofertę na pielik 12 rzędowy w ful wypasie, kamery, czujniki itp.... 21 000 euro, czekam jeszcze na ofertę na golasa 6 rzedowego, bo 90 tys zł netto w soiii to chyba nigdy nie odrobimy, chyba że wszyscy razem

#1688 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 18:34

Czy spotkaliście się na waszej soi z takim szkodnikiem.Wygląda jak oprzędzik:

https://www.google.c...jC1uNkiKXC3F3w=

Wczoraj poszedłem zobaczyć jak wygląda soja a tam taka niespodzianka.Liście soi mają powygryzane dziurki i siedzi na roślinie do 5 szt.

udało Ci się ustalić co to za robaczek? Pryskałeś - jeśli tak to czym?

#1689 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 18:40

KRISS75

U mnie żadnych dziur w liściach nie widać szkodników też nie zauważyłem

master20002

Oby to nie była faktycznie zmiana klimatu, bo wcale mi się te upały a po nich srogie burze i chłody nie podobają

EKO-ENERGIA

Czyli nie wiele taniej niż Kongskilde zobaczymy jak ci wycenia ten odchudzony, ale na 5 tyś to chyba nie masz, co liczyć

#1690 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 10 lipiec 2015 - 21:12

Szkoda, że nie zamieściłeś zdjęcia soi z tymi uszkodzeniami było by łatwiej szukać w mojej soi

Na razie nie byłem oglądać, ale pojadę popołudniu teraz montuje żmijki w naczepie do rozładunku zboża

Nie wiem jak u was, ale u mnie temperatura spadła do 15 stopni i jest zimno

Najpierw straszne upały a teraz zimno jak by to jesień była a nie lato

Postaram się zrobić zdjęcia.

Dzwoniłem do przedstawicielki SAATBAU LINZ i jestem trochę rozczarowany udzieloną "pomocą".Stwierdziła że nie mieli do tej pory żadnego sygnału odnośnie takiego szkodnika i soja poradzi sobie z tym sama .

U mnie 12 stopni.

udało Ci się ustalić co to za robaczek? Pryskałeś - jeśli tak to czym?

Jeszcze nie pryskałem.Wydaje mi się że to jednak oprzędzik szary i można by go potraktować Decisem.

Edytowany przez KRISS75, 10 lipiec 2015 - 21:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1691 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 12:57

popryskałem wczoraj soje targą 10ec, dałem 0,5l/ha. ciekawe co będzie? czy weźmie owsik czy soje...

soja na dole ma strąki na górze kwiatki, mam nadzieje ża strąki będą i u góry

Edytowany przez Grzenio, 11 lipiec 2015 - 12:59.

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#1692 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 20:02

KRISS75

Niema się, co dziwić tak jak już wielokrotnie pisałem firmy sprzedające nasiona nie chcą słyszeć o chorobach i szkodnikach

W końcu na każdym kroku powtarzają nam, że w Polsce niema chorób i szkodników soi, więc nie trzeba jej chronić

A jak widać to nie jest wcale prawdą

A poza tym coś nie na temat, czyli pokaże zdjęcia żmijka hydrauliczna samo rozładowcza w przyczepach

Teraz robiłem do naczepy a na zdjęciach są też dwie wcześniejsze, które zrobiłem w przyczepach

Po prostu żmijki same rozładowują przyczepy ze zbożem do dmuchawy czy żmijki i nie trzeba łopatować czy też wiadrekować może ktoś z was będzie chciał ten pomysł wykorzystać

Edytowany przez pstaszek, 13 lipiec 2015 - 17:13.

#1693 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 22:03

@pstaszek dlaczego usuwasz stare zdjęcia twojej soi?

#1694 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 04:50

Wstawiam dużo zdjęć a ilość wstawianych zdjęć na forum jest ograniczona, więc usuwam stare a wstawiam nowe

Ale jak ktoś chce to może sobie pobrać na komputer kiedyś jak przy zdjęciach był licznik pobrań to było widać ile razy dane zdjęcia były pobierane teraz to zlikwidowali nie wiadomo dlaczego

#1695 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 13:15

Myślę, że jak soja się pozbiera to można by taką mieszaninę stosować, ale tylko w ostateczności 

Niestety widać, że soja mocno przyhamowana, ale i chwasty, więc jak jest tragedia na polu to można by to zastosować, ale zaznaczam o ile soja powróci do kondycji i będzie kwitnąć i wyda nasiona

Inaczej nie miałoby to sensu sam fakt że soja przeżyje to za mało.

Soja ma się dobrze i kwitnie zobaczymy jaki plon wyda a oto zdjęcia.

1. Zdjęcie odmiana Merlin 

2. Mavka

3.Odmiana Mavka a ten ciemniejszy pasek to Merlin .

4-5. Porównanie wysokości odmian

Załączone miniaturki

• DSCN1841.JPG
  • DSCN1842.JPG
  • DSCN1843.JPG
  • DSCN1844.JPG
  • DSCN1855.JPG

#1696 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 15:43

witam dawno mnie sie nie udzielałem ale teraz mogę podzielić sie z moimi doswiadczeniami Butoxsone w tych dawkach co stosowałem 150ml i 100ml na 10l wody jest dla soi za silny co nieco w tych miejscach odbija . 

kolejne było z chwastoksem exstr 100ml na 10l wody dobrze pali chwasty ale i soja też została porzodnie przychamowana w rozwoju .

15 czerwca kolejna próba Basagram 50ml + 8ml chwastoksu exstra na 10l wody i po 3 dniach chwasty znacznie przychamowane ( przytulia ,ostrożeń , skrzyp polny, tobołki)a soja jak by nie naruszona.

Więc 18czerwca  rozrobiłem oprysk na cała działke 0,5ha czyli 0,5l Basagramu + 100ml chwastoksu + adiuwant na 120l wody

no i soja po 3 godzinach się pochyliła jak kłos dojrzałej przenicy, chwasty również( przytulia ,ostrożeń , skrzyp polny, tobołki)

A 20 czerwca poleciałem Asah+odrzywka + 150l wody aby ją ratować i 22 czerwca mozna zaówazyć jak by się podnosiła .

Podejżewam że próba wykonana opryskiwaczem plecakowym był wykonana w miejszej fazie rozwojowej i dla tego soja przeżyła  a ciagnikowym było conajmiej ok 10cm wysza i dlatego tak się skuliła. 

zdjencia 2 dni po zastosowaniu asahi

Czyli mieszanka przetestowana Merlin kiepsko to zniósł nawet pędów bocznych niema

A te dwie rośliny Mawki wyglądają dobrze, więc chyba lepiej zniosły tą mieszaninę

Chociaż tak jak mówisz trzeba poczekać na plon, ale w tym roku może to być nie miarodajne ze względu na suszą no chyba, że u ciebie jej niema

#1697 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 12 lipiec 2015 - 21:30

Pstaszek dzisiaj było troszkę więcej czasu i przewertowałem cały temat o soi i dowiedziałem się że mam u siebie mozaikę soi a wydawało mi się, że to pozostałości fitotoksyczne po herbicydzie mustang forte bo tak by mi pasowały zakładki na polu, jednak po zagłębieniu się w cały wątek stwierdziłem, że jest to mozaika soi od razu zaznaczam nie ma tego dużo w trzech miejscach może niecałe 0,5ara ale jednak jest. Na wiosnę mam zamiar posiać swój materiał (soje przeznaczam na własne potrzeby) nie mam zamiaru kolejny raz płacić tak horrendalnych pieniędzy za kwalifikat i pytanie czy mogę taką soje posiać, czy wysiec kosą porażoną soje bo nie ma jej dużo a zdrową przeznaczyć na siew. 

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1698 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 06:58

I tu jest dylemat czy siać swoje nasiona czy kupować kwalifikat

Odpowiedz nasuwa się sama skoro sprzedają nam nasiona porażone to czy warto dawać taką kasę

Odpowiedz też nasuwa się sama lepiej posiać swoje

Jeśli masz możliwość zebrać zdrowe nasiona osobno i chore osobno to na pewno warto zaryzykować i posiać swoją soję

Ja w tym roku nie zaobserwowałem u mnie mozaiki soi, ale jest są inne choroby, które w zeszłym roku pokazywałem, dlatego w przyszłym roku będę soje chronił przeciw chorobom grzybowym

Ja w przyszłym roku też większość soi posieję z własnych zbiorów trzeba dać do zrozumienia firmą sprzedającym materiał siewny kwalifikowany, że za takie pieniądze jak oni sobie żądają soja powinna być wolna od chorób przenoszonych przez nasiona (materiał siewny kwalifikowany)

Oczywiście będę kupował kwalifikat, ale tylko na rozmnożenie i nowe odmiany, których jeszcze nie sprawdziłem w swoim gospodarstwie

Nie uśmiecha mi się wydawać, co roku ponad 23tyś zł na materiał siewny

Na taki materiał trzeba przeznaczyć około 20 ton soi, czyli około 10ha to prawie 1/3 tego, co siej, czyli masakra

#1699 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 13 lipiec 2015 - 08:12

Widzę Staszku, że mamy podobną opinie na ten temat :)

Firmy sprzedające materiał kwalifikowany same nie wiedzą ile za tą soje brać, faktycznie dopłaty do strączkowych tylko nie wiadomo ile jej będzie, bo słyszałem nie wiem czy prawda ( jeśli nie to niech mnie ktoś poprawi) ale na dopłaty do strączkowych jest określona pula, więc im więcej nas będzie siać tym pula się uszczupli.

Ja sieje na przyszły rok 5ha soi, to nie jest dużo ale ja wykorzystuję ją na własne potrzeby do skarmiania tuczników jako dodatek więc więcej nie mam potrzeby siania. Na razie wolę uprawiać rzepak na sprzedaż ok 9-12ha bardziej pewniejszy interes lepsza możliwość sprzedaży ale jak nauczymy się uprawiać soje to kto wie....

Też mam kilka swoich spostrzeżeń na przyszły rok a mianowicie:

- oprysk trzy dni po siewie ( nad kombinacjami będę myślał w zimie)

- obok wieloskładnika przedsiewnie 100kg salatrzaku

- swoje nasiona zaprawione vitavaxem i nitraginą ( oprócz może nie wielkiej ilości na rozmnożenie) tylko w zimie zrobię w doniczce eksperyment z siłą kiełkowania,

- siew w szerokich rzędach co 45cm pole po siewie dokładnie zwalcowane,

- uprawa międzyrzędzi

- oprysk tebukonazol, pyretroid, i może jakieś dolistne motylkowe bio...

Takie są plany co z tego wyjdzie zobaczymy, narazie trzeba się przyglądać temu co teraz mamy na polu a źle to nie wygląda dzisiaj zrobię foto i wstawię.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1700 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 08:43

Co do dopłat to prawda pula jest z góry ustalona na początku miało być około 326 EURO ostatnia wersja, jaką słyszałem to niecałe 240 EURO a ostateczna będzie podana jak zostanie podliczona powierzchnia, jaka została zadeklarowana w wnioskach o dopłaty bezpośrednie, czyli wielka niewiadoma

Co do siewu soi to na razie będę siał taką powierzchnie jak dotychczas, czyli ponad 30ha na pewno w szerokich międzyrzędach z uprawa międzyrzędową Włosi twierdzą, że soja z uprawa międzyrzędową mniej choruje i ma lepszy wzrost i więcej bakterii brodawkowych ja mogę to potwierdzić już po tym jak zastosowałem w tym roku taka uprawę to soja dostała niezłego kopa wigoru

Do wiosny muszę przygotować opielacz, czyli zastosować zamiast sztywnych łap dam sprężynowe

Co do stosowania azotu to ja nie będę stosował w ogóle tak jak i w tym roku nie stosowałem a soja jest intensywnie zielona szczególnie na polach gdzie soja jest siana po raz drugi a w przyszłym roku soja będzie posiana na polach gdzie soja już była, więc z brodawkami problemu nie powinno być, więc i azotu nie powinno brakować a na start wystarczy u mnie to, co jest w glebie

Ale niema, co się martwic tym, co będzie najpierw trzeba zebrać to, co jest na polu a później będę myślał o przyszłym roku zima jest długa wiec czasu dużo