AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

stopek1986    0

Witajcie koledzy

Czy ma ktoś z Was na sprzedaż ok 250 kg soi odmiana anuszka, jestem z okolic Łodzi mój tel. 663613236

W tamtym roku zasiałem ta odmianę kupując od AY z ha zebrałem około 800kg ale popełniłem błędy z jej  przechowaniem a może bardziej z suszeniem i nie ma ona już siły kiełkowania i nadaje się tylko na pasze. Spróbował bym w tym roku jeszcze raz,  proszę o kontakt jeżeli ma ktoś na sprzedaż nadającą się do siewu.   

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

a ja mam takie pytanie, może ktoś odpowie z doświadczenia, czy soja wyszłaby na dosyć górzystym terenie, na ziemi IV klasa glina po wymarznietym rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

A pryskałeś rzepak od chwastów ? Bo u mnie właśnie taki górzysty teren i soja rośnie na takiej glinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

pryskałem sultanem, i garmicydem ale ten drugi nie ma chyba znaczenia, jak rozmawiałem ze swoim przedstawicielem to mówił, że nie widzi żadnych przeciw wskazań. 

Bardziej chodzi mi o to jakiego plonu mogę się spodziewać, czy ta roślina jakoś nie wylega itp, czy uda się na górach zebrać bizonem, i czy przy przyzwoitym poziomie opadów mogę liczyć na załóżmy 2t/ha ? Rozważałem inne opcje jak bobik, czy groch siewny a w ostateczności jęczmień, ale dzisiaj dostałem informacje, chociaż wydaje mi się 'zle uslyszana' patrząc na ceny po jakich koledzy sprzedawali, że dana firma daje swój materiał siewny (nie kwalifikat) i oferuje cenę skupu w żniwa na poziomie 2tys zł/t... eh może bardziej chodziło że ten materiał siewny po 2000zł/t, a teściu zle zrozumiał :) jutro to zweryfikuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Skywalker89 ja też mam taki sam dylemat jak Ty wypadła mi 50% plantacji rzepaku pryskałem Sultanem ale tam piszą tak:

2. NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji rzepaku ozimego do poziomu nie stwarzającego
zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po zbiorze nasion rzepaku ozimego można
uprawiać wszystkie rośliny uprawne.
W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji rzepaku traktowanej środkiem
Sultan Top 500 SC (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki)
jesienią tego samego sezonu wegetacyjnego po wykonaniu głębokiej orki można uprawiać
tylko rzepak ozimy, natomiast na wiosnę można uprawiać zboża jare (
słomy zbóż nie przeznaczać na paszę) oraz wszystkie rośliny uprawne.
 
Tak więc z tego co rozumiem soja to roślina uprawna więc wiosną można zasiać, ja osobiście nie chciałbym orać tylko glifosat, kultywator, brona aktywna i siew.
 
 

 

 
 
Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

no to wychodzi na to co powiedział mi doradca. a uprawiałeś już soję? jesli tak to jak Ci wychodziła? o innych uprawach nie myślisz zamiast soi ?


no to wychodzi na to co powiedział mi doradca. a uprawiałeś już soję? jesli tak to jak Ci wychodziła? o innych uprawach nie myślisz zamiast soi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Skywalker, skąd tak bliżej jesteś ? Bo w moich okolicach skupują soję bez problemu, cena około 1300zł/tona. Jesli możesz na swoich górkach zebrać zboże, to da się też soję. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie tej rośliny, to plon między 1,5 a 2t/ha byłby niezłym wynikiem.  Dużo zależy od pogody, odmiany jaką wybierzesz. Poczytaj trochę ten watek na forum z 2015 roku, tu praktycznie jest wszystko, jak na szkoleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Skywalker89 ja też mam taki sam dylemat jak Ty wypadła mi 50% plantacji rzepaku pryskałem Sultanem ale tam piszą tak:

2. NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji rzepaku ozimego do poziomu nie stwarzającego
zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po zbiorze nasion rzepaku ozimego można
uprawiać wszystkie rośliny uprawne.
W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji rzepaku traktowanej środkiem
Sultan Top 500 SC (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki)
jesienią tego samego sezonu wegetacyjnego po wykonaniu głębokiej orki można uprawiać
tylko rzepak ozimy, natomiast na wiosnę można uprawiać zboża jare (
słomy zbóż nie przeznaczać na paszę) oraz wszystkie rośliny uprawne.
 
Tak więc z tego co rozumiem soja to roślina uprawna więc wiosną można zasiać, ja osobiście nie chciałbym orać tylko glifosat, kultywator, brona aktywna i siew.
 
 

 

Wydaje mi się że orka byłaby wskazana.A co jeśli w wierzchniej warstwie pozostały jakieś śladowe ilości środka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ja tak okolice łaszczowa. no coś tam się zbiera na tych górkach, wiadomo, że nie to co na innych równych kawałkach. a na tych górkach od lat nie było innych roślin jak zboża-buraki, miał teraz rzepak to zmienić ale niestety część wypadnie, a ze względu rś pasowałoby coś innego niż burak i zboże, a jakby na jakimś strączku zostało mi 1-2tys zł/ha + dopłaty i + przede wszystkim super przerobiona ziemia i stanowisko akurat w tym przypadku pod buraki to może zaryzykowałbym, bo ze strączków to tylko fasole uprawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak jak tu koledzy napisali na tym forum znajdziesz sporo o soi odmiany środki uprawa itp. Na pewno ważną sprawą będzie odmiana, jaka wybierzesz najlepiej żeby nie przekraczała 120 dni wegetacji według mojego doświadczenia te warunki spełniają dwie odmiany Merlin i Anushka możesz posiać obydwie będziesz od razu wiedział, która lepiej się u ciebie sprawdzi

Ja w tym roku mam zamiar sprawdzić cztery nowe odmiany o ile dostane materiał siewny, ponieważ niektóre nie są dostępne w tym roku w Polsce będą to Anser, Abelina, Aligator i Amorok trzy najprawdopodobniej będą dostępne, na 99% czyli Aligator, Abelina i Amorok a Anser musi być sprowadzony, ponieważ w Polsce w tym roku jeszcze nie mają materiału siewnego Ansre podobno jest wczesna odmianą i średnio krzewiącą się i podobno wysoko zawiązuje pierwsze strąki, ale to piszą przy każdej odmianie i niekoniecznie jest to prawdą oczywiście posieję też Merlina, bo się sprawdził no i dam jeszcze ponowną szansę Amandine

Niestety niewiele tak naprawdę wiemy o uprawie soi a firmy sprzedające nasiona często i gęsto zbytnio zachwalają swoje odmiany, co przeważnie niema pokrycia w praktyce

Dlatego musisz sam sprawdzić jak u ciebie soja będzie się sprawdzać i która z dostępnych odmian da ci satysfakcjonujący plon

Niema sensu pisać tu ponownie o tym, o czym już tu pisaliśmy, dlatego poczytaj forum a na pewno cos dla siebie interesującego znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

skywalker89 jeżeli chodzi o sprzedaż w okolicy to Werbkowice i chyba Zimne. Czy się udaje w naszym regionie hmm 2 lata temu mieliśmy z tatą plon ok 2t/ha a w tym roku poniżej tony. Ale wiadomo jaki był rok na strączki, jaś też miał "rekordowe" plony :P Mieliśmy problem z chwastami, ale jak robiłem kontrolę w gminie Skierbieszów (też górki i glina) to widziałem czystą i ładną soję ale niestety nie było rolnika w pobliżu by zapytać czym pryskał. Nasze spostrzeżenia z tego roku to termin siewu ( nie pamiętam czy o tym już pisałem). 8 ha zasiane było z końcem kwietnia a 4  na dzierżawie w maju i mimo, że różnica w siewie wynosiła ok tydzień to soja wyglądała podobnie. W tym roku raczej nie będziemy się mocno śpieszyć z sianiem. 

 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Melon gdzie u nas w Skierbieszowie Tą kontrolę robiłeś?

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

KRISS75

Sieje jest napisane w poprzednim poście widocznie nie doczytałeś Merlina będzie najwięcej a tych pozostałych tylko po 2ha każdej żeby je przetestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Melon gdzie u nas w Skierbieszowie Tą kontrolę robiłeś?

Ja tam tylko 2 dni pomagałem na dywersyfikacji, wsie gdzie robiłem zdjęcia to Hajowniki, Osiczyna i Wysokie Drugie. To własnie na wysokim widziałem fajną czystą soję w kilku miejscach. W północno-wschodniej części wsi oraz gdzieś przy budynkach, pamiętam że gość miał kombajn MF czy Dronningnorg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wydaje mi się że orka byłaby wskazana.A co jeśli w wierzchniej warstwie pozostały jakieś śladowe ilości środka?

 

Tylko pytanie czy te śladowe ilości środka są stanie w ogóle zaszkodzić soi, gdyż ani metazachlor, ani chinomerak nigdzie nie znalazłem by działały szkodliwie na motylkowe.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82
jaco25    300

No właśnie tym bardziej że od oprysku rzepaku do siewu soi jakieś 6 miesięcy, do tego bez śniegu mróz kilkanaście stopni poniżej zera to też na pewno powiela rozkład środka. Nie chce orać bo tam gdzie wypadł rzepak mam ciężkie ziemie i nie chce ich przesuszyć


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

dzis rozmawiałem z doradca bo chciałem po wymarznietym rzepaku posiac kukurydze i mówił ze musze zaorac, bo były przypadki ze kukurydza wyleciała, a soja jest chyba delikatniejsza wiec lepiej zaorac niz mieć bube z soi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pajej a czym pryskałeś rzepak na dwuliścienne był też grammicyd?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

pryskałem butisan + navigator. grammicyd był, ale nawet o nim nie wspominałem o tym doradcy


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

1l Proman 500 SC kosztuje 105zł netto taką cenę podano mi w firmie procam.pl ta firma rozprowadza ten środek można sobie wyguglować ich stronę i ewentualnie zamówić, choć nie wiem czy ktoś będzie chciał wydać tyle kasy

 

Rozmawiałem też z przedstawicielem firmy na temat dawki tego środka i on twierdzi, że dawka w soi 2l Proman 500 SC + Command 0,15l wystarczy i jest skuteczna

Prawdopodobnie sprawdzę ten środek żeby wiedzieć czy jest wart swojej ceny zastosuję go na jednym kawałku około 6,5ha, jeśli będzie czysto aż do zbioru to na pewno warto będzie go stosować, jeśli nie to stosowanie go będzie nie opłacalne

 

Przedstawiciel zachwalał środek twierdząc, że jest mniej wrażliwy na niedostatek wody w glebie podczas stosowania i nie ma to wpływu na jego działanie dodał też że jest to substancja czynna z grupy tej samej, co Afalon, czyli Linuron tylko jak dodał dużo lepsza, ale wiadomo powiedzieć można wszystko

 

Jest też do kupienia Corum 5024 SL, ale jeszcze nie znam ceny jak będę coś wiedział to podam cenę i gdzie można go kupić, ale jak można się spodziewać na pewno nie będzie tani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Z jednej strony tanio nie jest ale nowe substancje mają to do siebie że odpowiednio kosztują. Z drugiej strony ilość nowych substancji na rynku jest znikoma więc warto spróbować tym bardziej że linuron maja wycofać. Z trzeciej strony zachwaszczenie to najwieksza zmora w soi i nawet za tą cene byłoby warto jesli naprawdę dobrze działa. Z czwartej strony - warto na Belchim zwrócić uwagę bo jak na małą firmę maja zaskakująco dużo nowych substancji  opatentowanych i ciagle coś nowego zapodają. Miałem od nich Harrier na soje i Property na pszenice i jestem z tych preparatów zadowolony.Przedstawiciele mówią że jest to jedna z najszybciej rozwijajacych się firm na rynku i mają 7 czy 8 własnych substancji pod patentem i to podobno wiecej jak Syngenta w tej chwili. Jedynie asortyment na razie niepełny ale jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Pewnie pare ha Promana popełnię u siebie bo jak do tej pory Belchim mnie nie zawiódł. @pstaszek w jakich opakowaniach ten Proman dostępny?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj