Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 19:01

A oto obiecane zdjęcia z zastosowaniem Titus-a 30 g/ha bez adiuwanta po 10 dniach od wykonania trochę jej przyłożyłem, zobaczę jak dalej będzie radę dawać.

Zdjęcie-0199.jpg

Zdjęcie-0200.jpg

Wnioski jakie wyciągnąłem: za duża dawka, wzrost soi zahamowany jest duża różnica we wzroście i słabo się regeneruje. przypuszczam że  z dawką 5 g, 10 g, 15 g może jakoś by to było, ale to tylko przypuszczenia :)

Edytowany przez mic01, 20 czerwiec 2015 - 19:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 05:07
  •  

#1542 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 20:34

tomaszek767

Miałeś te objawy na całym polu czy tylko w tym miejscu, co zrobiłeś zdjęcie tam widać, że ziemia zmulona od wody

A poza tym to soja idealna niema tu, co narzekać, bo jest idealna

mf25

Jak soja już kwitnie to jest ryzyko stosowania jakichkolwiek środków chwastobójczych, więc jak niema jej za dużo to lepiej sobie daj spokój

mic01

Za mocna dawka Titusa prawdopodobnie soja się nie pozbiera

Ja stosowałem 10g i mogę powiedzieć, że to może być dawka, którą będzie można stosować, ale to dopiero w przyszłym roku potwierdzę jak zastosuje na mniejszej soi i mniejszych chwastach

Zrobiłem dzisiaj zdjęcia soi z zastosowaniem Titusa 10g + Butoxone 0,4l oto te zdjęcia uważam, że z Butoxone móż na by dać 5g Titusa, ale to też potwierdzę na przyszły rok w mniejszej soi

Wstawiam też zdjęcia z efektu odchwaszczania pielikiem

Edytowany przez pstaszek, 22 czerwiec 2015 - 11:26.

#1543 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 20 czerwiec 2015 - 20:49

Pstaszek ładnie wyczyściło, pewnie w 90%, mógłbyś wrzucić fotkę tego pielnika?

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 20 czerwiec 2015 - 21:34

Właśnie, to jest taki jak do buraków na 6 rzędów?

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1545 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 07:34

Miałem te objawy na całym polu a zamulenie było tylko w jednym miejscu dlatego zastosowałem tebu.

#1546 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 07:38

Całkiem przyzwoicie wyszło po tym pielniku aż nasuwa się myśl żeby siać soję tak jak buraki :). Ja jeszcze założyłem doświadczenie doniczkowe będzie Titus 5 i 10 g/ha we wczesnej fazie i Sencor 0,1 l,ha i na ten rok wystarczy  eksperymentów.

#1547 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 08:17

jaco25 , master20002

Tak to jest zwykły pielik do buraków i ziemniaków

Robiłem samymi gęsimi stopkami każda inna opcja się zatykała wiec musiały być tylko gęsie stopki i efekt taki jak widać na zdjęciach

A to zdjęcia niezwykłej maszyny dodam tylko ze jeździłem na 3 biegu szosowym i zrobiłem w ciągu jednego dnia, czyli wczoraj ponad 30ha, czyli wszystkie pola obsiane soją

Za kilka dni zobaczę jak będzie wyglądać pole, ponieważ sporą część chwastów pielik tylko przykrył ziemia wiec nie wiem czy cię z pod tej warstwy ziemi niewydostana, ale to za tydzień się okaże na razie jestem z zakupu zadowolony kosztował mnie ten pielik jedyne 700zł jest całkowicie kompletny, czyli posiadam do niego wszystkie dodatkowe noże podcinające i gęsie stopki jak i radła do ziemniaków, czyli cały komplet wraz z siedzeniem kierownica i kołami ale wszystko odczepiłem, bo nie jest mi potrzebne

tomaszek767

Jak uważasz po zastosowaniu tebukonazolu czy on jest wstanie powstrzymać choroby w soi?

Twoja soja jest ciemno zielona z tego, co pisałeś to na jednej części stosujesz mikroelementy i mocznik + tebukonazol a na jednej części oprócz odchwaszczania po siewie nic nie robisz czy ta druga część niepryskana jest też tak intensywnie zielona?

I czy masz dużo brodawek na korzeniach soi? Zazwyczaj jak ktoś sieje po raz pierwszy soje na danym polu to brodawek jest bardzo mało, dlatego ciekawi mnie czy ty masz ich więcej niż normalnie przy pierwszym wysiewie na danym polu jak byś mógł wstawić zdjęcia korzeni z brodawkami tak abym mógł sobie porównać z moimi

mic01

Też już w tym roku raczej nie będę eksperymentował

A co do siewu w szersze rzędy to chyba u mnie będzie to już na stałe

Będę się rozglądał za porządnym pielikiem jakiś zachodni, bo ten już po tych ponad 30ha zaczął się sypać jedne kółko kopiujące się rozpadło a materiał, z jakiego są wykonane gęsie stopki to tragedia wczoraj wymieniłem prawie wszystkie gęsie stopki, bo albo się wytarły albo się tak powyginały ze były do wyrzucenia a jedna nawet się urwała, czyli na taki areał trzeba cos porządnego niestety

Edytowany przez pstaszek, 22 czerwiec 2015 - 11:27.

#1548 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 09:47

Pstaszek czyli kupiłeś klasycznego wieloraka. Też takiego posiadam i błąd zrobiłem, że nie posiałem jak Ty w Szerokich rzędach, niestety ,,Polak mądry po szkodzie" a tym bardziej że w jednym miejscu są samosiewy rzepaku i to sporawo a co gorsza skrzypu dużo narosło a pole nie jest kwaśne, pod wieczór zrobię foto to zobaczycie, teraz tylko niestety pozostało zrobić ręczny opryskiwacz i do dzieła :) Na przyszły rok soja będzie siana też na polach co lubi skrzyp rosnąć.

W tym roku mam soje i bobik ale raczej na 99% zrezygnuje z bobiku bo to bardzo chimeryczna roślina wymagająca większego nakładu niż soja. Przeznaczał będę dla skarmiania tuczników więc tym lepiej bo soja ma więcej białka.

Jeszcze mnie nurtuje odmiana jaką na przyszły rok posiać zastanawiam się nad Amadine ale dopiero jak Pstaszek podzielisz się jak u Ciebie wyszedł Merlin i Amadine.

#1549 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 09:55

koledzy jak wam zostało nasion soi to proponuje jeszcz jedno doswiadczenie, a mianowicie środkiem PENDIGAN przedwschodowo. ja robie tym groszki i w tym roku zadziałal rewelacyjnie, bo wilgoci było dużo. Na niektórych polach nie bede poprawiał, ana nielicznych wyskoczył rzepak. W innych latach jak pendigan przepuszczał to na młode chwasty 1,25l basagramu załatwiało sprawe

Z AY dostałem taka wiadomość 

Drodzy Producenci!

Warunki pogodowe tegorocznej wiosny nie były sprzyjające dla wzrostu soi – zastały nas chłodne dni na przełomie kwietnia i maja oraz susza. Z tego powodu uprzejmie prosimy o monitowanie stanu swoich plantacji, gdyż dotarły do nas słuchy o chorobie grzybowej wchodzącej na soję – zgorzelu siewek. Uprzejmie prosimy o skontrolowanie swoich plantacji aby w razie konieczności można było wyeliminować patogen najszybciej jak to możliwe.

Z poważaniem,

Zespół Hodowli Soi Agroyoumis Polska Sp.zo.o.

Edytowany przez Pajej, 21 czerwiec 2015 - 09:56.

Rolnik z powołania :-)

#1550 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 11:21

jaco25

Jak najbardziej zachęcam do siania w szerokie rzędy najlepiej by było posiać siewnikiem punktowym, ale tak, aby uzyskać obsadę w granicach 600tyś nasion na 1ha, bo przy tych odmianach, które mamy do dyspozycji na dzień dzisiejszy mniejsza obsada może być nieuzasadniona i przynieść obniżkę plonu

Dopiero jak uda wam się znaleźć odmianę, która bardzo dobrze tworzy pędy boczne to można będzie zejść z obsadą na 1ha poniżej 500 tyś nasion na 1ha

Co do Amandine to na dzień dzisiejszy muszę powiedzieć, że najlepiej pokrywa przestrzeń po miedzy rzędami i w krótce najprawdopodobniej je zakryje

A co do plonowania i dojrzewania Amandine to na pewno zdam relację, ale to dopiero po zbiorach

Merlin też jest ok, ale musiałby być siany w rzędach około 45cm wtedy też by zasłonił międzyrzędzie

Pajej

Co do doświadczeń to tak jak pisałem powyżej w poprzednich postach na ten rok zakończyłem

Ale jak by komuś się chciało to jak najbardziej można sobie zrobić takie doświadczenie

A co do AY to też dostałem taką informacje to chyba standard szczególnie jak ktoś ma od nich Mavkę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:06

Pajej

W Top Agrar nr 2015/5 jest artykuł o uprawie soi, i w tym że artykule jest podana mieszanka herbicydów przedsiewnie jaką stosuje się zagranicą Pendigan 330 EC 2 l/ha + Sencor Liquid 0,5 l/ha + Command 480 EC 0,2 l/ha.

Całkiem konkretna mieszanka :)

Edytowany przez mic01, 21 czerwiec 2015 - 12:08.

#1552 Share monix

monix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 13:35

czy ktoś w polsce uprawial już soję mozna stosowac refine tylko z zakupem trudno

#1553 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 15:59

Mimo wszystko bez powschodowych środków do walki z chwastami w soi będzie ciężko utrzymać plantację w czystości bez chwastów

U mnie w tym roku po oprysku po siewie największy problem to rumianowate w mniejszym stopniu rdesty

Więc przydałby się Refine 

#1554 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 21 czerwiec 2015 - 19:02

U mnie po Sencorze czysto.Tylko w jednym miejscu wyskoczyło trochę przytulii.Martwi mnie brak brodawek.Na trzy wykopane rośliny-jedna z dwoma małymi brodawkami.Wysokość roślin 20-25cm.Mam wrażenie jakby stała w miejscu.

#1555 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:03

Nie masz się, co martwic u mnie tez na polach gdzie soja jest po raz pierwszy brodawek jest bardzo mało

Poza tym u mnie się oziębiło i popaduje deszcz a soja kwitnie wiec warunki do kwitnięcia są niesprzyjające

Co może doprowadzić do mniejszej ilości kwiatów a co za tym idzie i mniejszej ilości strąków, czyli kiepsko

#1556 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:18

Pierwsze foto z całego pola nie wygląda źle

Drugi zdjęcie tu chyba najczystsze miejsce

Kolejne z samosiewami rzepaku

A tutaj ze skrzypem polnym

Myślę, że ok 0,5ha takiego gorszego będzie teraz żałuje, że nie posiałem w szerokie rzędy przynajmniej skrzyp by wytępił. Teraz jedynie robota ręczna została...

#1557 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:50

witam panowie ja tez pierwszy raz posiałem soję i czytajac wasze posty mozna sporo wywnioskować ale nie spotkałem sie z opisem na temat zastosowania srodka TARGA SUPER zrobołem kilka dni temu zabieg tym srodkiem poniewaz wyrosły chwasty jednoliscienne i nie wiem czy zadziała i w jakiej dawce czy ktos miał doswiadczenie z tym srodkiem??

#1558 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:24

jaco25

Niema, czego żałować masz doświadczenie na własnej skórze a takie jest najbardziej uczące

Ogólnie soja ok tylko widać brak brodawek soja jest jasno zielona, ale u mnie na polach gdzie soja jest po raz pierwszy jest podobnie też ma kolor jasno zielony

toomi30

Kiepsko czytałeś, bo ja w zeszłym roku stosowałem Targe Super i pisałem o niej

Ja dawałem w dawce 0,6l na 1ha na włośnicę i było wszystko ok

Na perz trzeba dać pełna dawkę Targi, ale nie wiem jak wtedy by soja zareagowała

#1559 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 07:17

witam panowie ja tez pierwszy raz posiałem soję i czytajac wasze posty mozna sporo wywnioskować ale nie spotkałem sie z opisem na temat zastosowania srodka TARGA SUPER zrobołem kilka dni temu zabieg tym srodkiem poniewaz wyrosły chwasty jednoliscienne i nie wiem czy zadziała i w jakiej dawce czy ktos miał doswiadczenie z tym srodkiem??

Witam czy mógłbyś wrzucić fotki soi po zastosowaniu tej targi super

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 09:35

Złe wieści ten rok jest ostatnim w którym sprzedawany jest afalon i jego odpowiedniki...

Rolnik z powołania :-)