Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1501 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 19:49

mf25

Też wszystko obsiałem kwalifikatem Merlin i Amandine zaprawiane w technologii Fix Fertig

Ale jak już sieje 3 rok soję to jak jest siana po raz pierwszy na danym polu to niema za dużo tych brodawek, ale to wystarczy, aby zaszczepić glebę w poprzednich latach miałem zaprawione Czeskimi bakteriami brodawkowymi i musze powiedzieć, że chyba są lepsze od Fix Fertig, ale to nie da się porównać, bo w tym roku wszystko jest zaprawione Fix Fertig a na Amandine i Merlinie sianych na polach, których soja była po raz pierwszy jest niewiele brodawek a tam gdzie soja była już siana to jest taki efekt jak widać na ostatnich zdjęciach, czyli brodawek bardzo dużo, dlatego jak Masz soje Po raz pierwszy na tym polu To brodawek będziesz miał mało, ale jak posiejesz następny raz na tym polu soje najlepiej w przeciągu 2lat to na pewno będziesz miał ich dużo więcej, bo będą już w glebie z poprzedniego razu

Jak byłem na seminarium w Głubczycach to tam nawet zalecali z 2-3 lata z rzędu siać soje po sobie, aby zwiększyć ilość bakterii w glebie i jak widać mieli rację dopiero w następnych latach można się spodziewać większej ilości brodawek, bo będą już w glebie

machony

Niestety na Basagran_480_SL komosy jest na niego średnio wrażliwa, więc nie musi jej zwalczyć a musiałbyś dać pełna dawkę, czyli 2,5-3l

Harmony i REFINE też komosa jest średnio wrażliwa wiec gwarancji niema, że ci to zwalczą, więc możesz któryś z tych środków zastosować, ale 100% pewności że ci ja zwalczą niema

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 20:48
  •  

#1502 Share adam0o0

adam0o0

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 20:25

Kolego Andrz3jmr na soje nie daje się miedzi oraz manganu ponieważ hamuje rozwój brodawek a wręcz uniemożliwia. Ja nie robiłem poletek kontrolnych chociaż miałem taki zamiar. Pole u mnie to mozaika od rędziny po piasek do tego pole jest nierówne więc poletko kontrolne nic by nie dało ponieważ musiałbym ich mieć sporo co utrudnia sprawę.

#1503 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 21:04

Nie do końca jest tak jak piszesz, ponieważ poletko kontrolne możesz zrobić wzdłuż całego pola na przykład na połowę opryskiwacza czy nawet na 1 cały opryskiwacz i wtedy będziesz miał wiarygodny obraz, czyli nie widzę tu żadnego problemu, że masz mozaikę to nawet lepiej, bo będziesz widział gdzie te mikroelementy lepiej zadziałały czy na rędzinach czy na piasku i czy w ogóle coś dały bez takiej kontroli to dajesz, bo dajesz i wierzysz, że to pomaga

A jeszcze lepiej było by podzielić pole na połowę i na połowie zastosować mikroelementy a na drugiej nie i osobno to kosić, aby wiedzieć o ile więcej będzie z tego pryskanego mikroelementami i czy w ogóle będzie więcej

A jak to stosujesz, bo wierzysz ze to cos daje to równie dobrze możesz woda popryskać i tez wierzyć, że to pomoże

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1504 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 22:01

ostrożen polny w soi - czym i czy w ogóle da się wyeliminować? 

#1505 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 22:14

Komosę zwalcza sencor. Ale ostrożnie. Przedwschodowo piszą o 0,5l Sencor Liquid, powschodowo nie ryzykowałbym więcej niż 0,25l/ha ze względu na uszkodzenia soi

#1506 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 05:42

Poprostuja999

Na razie niema nic na ostrożenia, co by nie zniszczyło soi wiec pozostaje ręczne usuwanie albo oprysk plecakowym opryskiwaczem w miejscach, których jest ostrożeń innej opcji na dzień dzisiejszy niema

jahooo

W postach 1391 i 1393 mic01 pisze o swoim doświadczeniu z stosowaniem SENCOR LIQUID 600 S.C o stężeniu 0,25 l/ha wstawił zdjęcie z tego, co stało się z soję po opryskaniu jej SENCOR LIQUID 600 S.C o stężeniu 0,25 l/ha nie wygląda to za ciekawie wiec przed zastosowaniem należałoby wykonać na waszych polach własne doświadczenie, bo jak spalicie soje to nie będziecie zadowoleni

Pamiętajcie ze jak nawet ktoś napisze ze można cos stosować to lepiej to przetestujcie zanim na całej powierzchni zastosujecie

Grzenio

W poście #1425 napisał cytat:

‘’Napisany 10 czerwiec 2015 - 22:50

ja mam sprawdzone że Lontrel 300SL 0,3l/ha plus olej pryskane wieczorem i soja żyje.

PSTASZEK

skoro zastosowałeś 8g to był Lontrel 72WG

i ile zastosowałeś tego Lontrel bo dla rzepaku jest 0,14kg/ha czyli 140g a ty tylko 8g chyba 80g’’

A mic01 #1444  i ja testowaliśmy Lontrel w niższej dawce niż on napisał i soje pokręciło a Grzenio nawet nie raczył się wytłumaczyć nie wiem, po co pisać takie rzeczy, że ma się przetestowane jakiś środek i to w pełnej dawce a on nawet w mniejszej uszkadza soję czysta HIPOKRYZJA i jak tu później komuś takiemu wieżyc w to, co pisze

Pamiętajcie, że wszystkie środki w soi oprócz SENCOR LIQUID 600 S.C stosujecie na własna odpowiedzialność a nawet SENCOR LIQUID 600 S.C też na własna odpowiedzialność, bo ma rejestracje, ale mało obszarową, więc i tak stosujecie go na własna odpowiedzialność nawet przed wschodowo w zalecanej dawce

SENCOR LIQUID 600 S.C niema rejestracji do po w schodowej walki z chwastami wiec należałoby przetestować czy można go stosować po w schodach soi i w jakiej bezpiecznej dawce, bo z tego, co pisał w postach 1391 i 1393 mic01 raczej bym był ostrożny ze stosowaniem go powschodowo

#1507 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 18 czerwiec 2015 - 06:49

Panowie ja tą soję sieje pierwszy i ostatni raz. Panuje mega susza, soja ma jakieś 25 cm i zaczyna kwitnąć. Wylazły chwasty (rdest, rzepak, łoboda i jeszcze takie kłujące cholerstwo co wygląda i kwitnie jak rzepak. Pola stoją na publikę bo nie ma czym tego wyczyścić... Przedwschodowy nie zadziałał tak jak należy bo było sucho... Ogólnie mam mega nerwy na soje po wczorajszym objeździe...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1508 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 07:24

Można i tak ja tam się tak łatwo nie poddam i najprawdopodobniej posieje w przyszłym roku tak samo jak w tym roku w szerokich rzędach, ( bo widzę, że soja sobie dobrze radzi w tak szerokich rzędach szczególnie odmiana Amandine), ale kupie nasz Polski pielik do ziemniaków i buraków i dostosuje go do mojej szerokości miedzy rzędzi  

Jednocześnie postaram się sprowadzić z Czech Refine w okresie zimowym tak, aby na wiosnę mieć już ten środek

I w razie potrzeby go zastosować

Taki pielik używany kosztuje około 1000zł wiec wydatek nie wielki a przetestuje jak to będzie, gdy będę niszczył chwasty po wschodowo tym pielikiem

Tak, że jest zbyt dużo możliwości poradzenia sobie z chwastami, aby już rezygnować z uprawy soi i to z powodu chwastów

Ja zrezygnuje z jej uprawy dopiero wtedy jak uznam że w moim gospodarstwie soja nie przynosi zadawalających plonów, czyli średnio powyżej 2,5t z 1ha albo jak się okaże że plon jest realny do osiągnięcia, ale cena zbytu będzie niska, co spowoduje jej nieopłacalność albo nie będzie skupu z prawdziwego zdążenia, czyli podobnie jak z rzepakiem musi być odbierana na przetwórstwo a nie tak jak teraz skupuje ją kilka firm a jak będzie jej trochę więcej to będą wybrzydzać i cena będzie niska

To są bardziej poważne problemy niż poradzenie sobie z chwastami

#1509 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 07:50

Już pisałem o 'kontrolowanym zachwaszczeniu" w soi. Jest jakiś próg szkodliwości chwastów. Walka, aby w soi było klepisko jestw obecnej sytuacji raczej skazana na niepowodzenie.  Chodzi raczej o to, aby ilość chwastów w stosunku do soi była znikoma. Nigdy chyba nie udało mi się , aby była na polu tylko soja, tak jak w zbożach czy tytoniu. Nawet pielenie mechaniczne nie likwiduje 100% chwastów.

Ostrożeń w niewielkich ilościach mozna usunąć skutecznie ręczną "lancą" do chwastów, nie wiem, jak dużo tego macie. Wrażliwość na Sencor zalezy chyba od odmiany. Na moich fotkach widać soję w rozstawie 26cm (co drugi lejek) i ona za tydzień całkowicie zakryje ziemię.

Wysokość 25cm to jeszcze nie jest koniec świata, zwłaszcza w suchym roku. Poza tym, pierwszy raz to raczej poligon doświadczalny niż uprawa. Sianie czegoś po raz pierwszy, bez doświadczenia i oczekiwanie, że pójdzie gładko i wyda mega plon, to moim zdaniem chory optymizm. Ja też jestem optymistą, ale nie aż tak. Po to jest forum, żeby wymienić się doświadczeniami. Tu jest 76 stron problemów i wniosków. Jak widać, różowo nie jest, ale soja MOŻE być rośliną uprawianą u nas powszechnie, pod warunkiem, jak pisze Staszek, zbytu, ceny i rejestracji większej ilości ŚOR do stosowania w soi.

#1510 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 07:55

Nic dodać nic ująć zgadzam się w całości z tym, co napisałeś jahooo

Wymieniajmy się doświadczeniem a nie narzekaniem, bo narzekanie niczego nie zmieni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1511 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 18 czerwiec 2015 - 08:14

Pstaszek a jak można taki środek sprowadzić z Czech trzeba mieć znajomości czy przez aukcje internetowe jak to wygląda??? pytam bo nigdy nie robiłem takiej transakcji.

A orientuje się ktoś czy w Niemczech można kupić ten środek albo jakiś zamiennik bo tam by miał mi kto kupić.

Ciekawi mnie też sprawa czy nie da się takiego środka jak refine czy harmony sprowadzić do Polski i kupić w Polsce, może ktoś tu na forum ma takie znajomości by porozmawiać z przedstawicielami firmy du pont albo w jakichś innych środowiskach poruszyć ten temat.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1512 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 08:48

jaco25

Niestety tylko po przez indywidualne zakupy można sprowadzić te środki i to na własną odpowiedzialność w Niemczech tez ten środek jest, ale nie wiem czy pod tą sama nazwą w każdym bądź razie przedstawiciel firmy DuPont poinformował mnie, że w Polsce nie można legalnie go kupić, ponieważ jest niezarejestrowany wiec każda sprzedaż tego środka była by nielegalna nawet gdyby ją sprzedawała sama firma DuPont

Ale jak poinformował mnie przedstawiciel DuPont środek jest w ponownej rejestracji w Polsce wiec na pewno w najbliższej przyszłości będzie dostępny też i w Polsce

mokos

Co tu masz, bo nic tam niema?

Ani jednej dziesiątej tych informacji, co na tym forum

Wyjaśnij, o co ci chodzi

mokos jak szybko się pojawił tak jeszcze szybciej zniknął

Edytowany przez pstaszek, 18 czerwiec 2015 - 16:04.

#1513 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 18 czerwiec 2015 - 11:33

Zobaczę jak wyjdzie plon, czy dużo zostanie za kombajnem itd. Testować to można na powierzchni 1 ha a nie więcej bo nie ma co ukrywać, ale koszt zasiania soi jest znaczny. Zobaczę. Jakbym znalazł odbiorcę na bobik to schodzę z soi na rzecz bobiku.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1514 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 18 czerwiec 2015 - 12:22

Pstaszek wprowadzili te dopłaty do wysokobiałkowych chociaż nie wiadomo do końca ile ich będzie, rośliny wiążące azot spełniają to całe zazielenienie tylko zapomnieli o rejestracji środków w zwalczaniu chwastów, może tak jak piszesz w przyszłości coś się może ruszy. W Niemczech mam szwagra Niemca to może by kupił taki środek do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych w soi, tylko nie wiadomo jaki tam jest proceder kupowania ś.o.r czy może je kupić każdy, będę musiał popytać...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1515 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 16:01

Co do rejestracji środków to niestety, ale nie jest to w gestii Rządu to firma, która posiada dany środek musi go chcieć w danym kraju zarejestrować

Harmony i Refine były w Polsce zarejestrowane, ale widocznie była mała ich sprzedaż i DuPont nie odnowił rejestracji i teraz musi od nowa je rejestrować, bo widzi w tym interes

I tak jest z każdym środkiem to firmy decydują czy chcą go na nasz rynek wprowadzić

A co do kupowania w Niemczech to chyba raczej trzeba uprawnienia mieć, choć nie jestem pewien też mam tam rodzinne, ale ani nie dzwonie, bo nic wspólnego z rolnictwem nie maja a dla nich przepisy to przepisy i nie będą kombinować

Z Czech myślę ze prędzej da radę, ale zobaczymy na razie niema, co się martwić, bo w tym roku już nie zastosuję

#1516 Share Janinka

Janinka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 16:20

Hejka  :)

Moja soja .

Soja Merlin,siew 8 maja ,opryski po siewie Afalon 1,5 l + Dual 1,5 l. Glownu chwast to samosiewy rzepaku i sa dosc duze juz,nie pryskalam  niczym po wschodach. Teraz to chyba tylko motyka mnie ratuje  :)

IMAG0849.jpg

IMAG0847.jpg

IMAG0846.jpg

IMAG0840.jpg

Pozdrawiam :D

#1517 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 16:45

Witam

Ładniutka ta soja i czysta gdyby nie ten rzepak Harmony albo Refine by się przydał i było by po sprawie

Na korzeniu brodawek nie widać więc rozumie, że soja po raz pierwszy na tym polu była posiana

#1518 Share Janinka

Janinka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 17:01

Czy teraz mozna jeszcze pryskac? Jaka dawka jezeli mozna ,bo rzepak juz duzy i pewnie go juz nie wezmie raczej <_<  Tak soja  po raz pierwszy,zaprawiana nitragina ale chyba niewiele ona dala. Wysiew 120,siana swoim siewnikiem wiec wysiew i rozstaw nie jest idealny :wacko:

#1519 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 17:38

Niestety nie wiem czy jeszcze by było można w takiej soi zastosować i czy całkowicie by zniszczyły rzepak, ale na pewno by go znacząco przyhamowały

Nigdzie nie znalazłem terminu stosowania w soi jedynie ile się go daje na 1ha w soi

Osobiście jeszcze nie stosowałem tych środków

Dawka to zależy, jaki środek użyjesz czy Harmony 75 WG Refine 75 WG około 8g na 1ha a Refine 50 SX od 10g-15g na 1ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1520 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 19:26

dzięki za odpowiedz myślę że opryskam soje sencorem dawce tak jak kolega pisał 0.25na h też można było by opryskać kawałek soji i poczekać co sie stanie z soja ale nie wiem czy póżniej nie będzie ta komosa biała za wysoka i będzie ciężej ja zwalczyć o komosa biała dużo wody pobiera z gleby zobaczę i dam znać